• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mehmet Yıldırım 3

Otomobillerde Devre Kullanımı

Recommended Posts

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

Evet abilerim aklıma takılan konuları sizin faydalı bilgilerizden yararlanarak çözmek istiyorum.

1-aracima fallow me home devresi yaptiricam kuzenime acaba devrenin araca zarari yangin filan gibi riskleri varmı

2-devreye uygun degerde sigorta nasil bulunur vede sigorta bütün sorunları onlermi (yangın-araca zarar gibi)

3-herhangi bir devreye akuden akim alınması sorun yaparmi sonucta devamli akim alacak

Sorularima kesin bilgisi olan abilerim yazarsa sevinirim saygilar

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

benim aracımda halihazırda çalışan (sonradan yaptığımız) 8 veya 9 adet devre var. Ve hepsi de sorunsuz çalışıyor maşallah.

Sorularınıza gelince:

devrenin sabit 12V kısmına sigorta kesinlikle bağlamalısınız.

Bağlayacağınız sigorta değeri devrenin çektiği akım kadar olmalıdır, genelde 5 veya 7.5 amper yeterli olur.

Eğer güvenli ve işin ehli kişiler tarafından yapılan bir devreyse araca zarar vermez.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

kablolama iyi yapılırsa iyi izole edersek vede sigortalama yapilirsa sorun olmaz diyorsinuz demi peki yaptigim devreyii sizinle paylassam nasil olur bide nette cok fmh devresi var acaba hangisi iyidir.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Evet abilerim aklıma takılan konuları sizin faydalı bilgilerizden yararlanarak çözmek istiyorum.

1-aracima fallow me home devresi yaptiricam kuzenime acaba devrenin araca zarari yangin filan gibi riskleri varmı

2-devreye uygun degerde sigorta nasil bulunur vede sigorta bütün sorunları onlermi (yangın-araca zarar gibi)

3-herhangi bir devreye akuden akim alınması sorun yaparmi sonucta devamli akim alacak

Sorularima kesin bilgisi olan abilerim yazarsa sevinirim saygilar

1- Araca sonradan uygulanan bir çok yenilik bu riskleri taşır , bertaraf etmek için çekilecek akımdan biraz fazla değerde sigorta koymak yeterlidir , böylece risk ortadan kalkar...

2- Yapılacak uygulamanın çektiği akım ölçülür ve bu değerden biraz fazla sigorta ilave edilir...

3- Herhangi bir sorun olmaz aksine sigorta tablosundan almamak yüksek akım çekecek uygulamalar için en sağlıklı olanıdır . Düşük akımlı uygulamalarda sorun olmaz...

4- Kullanılacak malzemenin kaliteli olması ve iyi izolasyon yapılması da çıkabilecek sıkıntıları önler...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

peki abi kalitesini nasıl anlarız mesela lehimin parlağı iyidir diye 200 gr aldım 14 tlye ama direnç vb parçaların kalitesi nasıl anlaşılır

İletiyi paylaş

Umut Taşlı    11
Umut Taşlı

benim aracımda halihazırda çalışan (sonradan yaptığımız) 8 veya 9 adet devre var. Ve hepsi de sorunsuz çalışıyor maşallah.

Sorularınıza gelince:

devrenin sabit 12V kısmına sigorta kesinlikle bağlamalısınız.

Bağlayacağınız sigorta değeri devrenin çektiği akım kadar olmalıdır, genelde 5 veya 7.5 amper yeterli olur.

Eğer güvenli ve işin ehli kişiler tarafından yapılan bir devreyse araca zarar vermez.

yazdığınızı görünce sorayım dedim: linkteki (http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/hella-12-volt-dusuk-empedans-role-84557592) ürün ile yeni megane'nin gündüz farını, kısalar yanınca sönecek şekilde yapacağız. sigortalama, güvenlik açısından yapmamız gereken bir şey var mıdır?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

MTA marka sigorta kullanın...

Ben geçen sene İzmirden 100 tane falan ne oldugu belirsiz sigorta almıştım...Bir gün bu sigortaları bilerek kısa devre yaptırıp sigortanın ne kadar sürede atacagını kontrol edeyim dedim.Bir de baktım ki sigorta 3-4 saniyede anca attı...Sonrasında MTA marka sigorta aldım ve hep onu kullanıyorum...Bir de MTA ayarında başka bir sigorta daha var markası yazmıyor üzerinde.Onu da kullanıyorum...Ben genelde adetli sigorta alırım ve sigortaların bir kaçını deneme amacıyla bilerek kısa devre yaptırıp denerim.Hızlı atıyorsa eger arabaya veya devreye öyle takarım...

Geç atan sigorta araçtaki başka elektronik aksamlara da zarar verebilir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

Ben tane olarak alıyorum abi arada kof cikma ihtimali yani denedin hemen atti ama ayni sigortadan taksan hemem atmama gibi ihtimali varmı

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Sigortanın amacı belirli bir akım sonrasında atmasıdır.Ani akım fazlalıkları hemen sigorta atmasını gerektirmeyen süreler için opsiyonludur başka türlüsüde olamaz.

Mustafa yazmış bu marka sigorta haricinde başka bişi kullanmayın tavsiye edilmiş bende ediyorum.

Lehimin parlagı matı olarak ayrılmaz içinde kalay vesaire karışımına göre orantılıdır.Kumtel alınbilcek en kötü lehimlerin iyisidir.Multi yazan devamını hatırlamıyorum iyidir ama kalın telli lehim kullanmayın onların amacı başkadır en az 0.80mm lik lehimler kullanın.

Dirençler toleransına göre kalitesi değişir bunu aldığınız yer pek bilmeyebilir bunun için direnç okumayı bilmeniz lazım.Kalite direnç yüzde 1 toleransa sahip olanlardır.Yada smd tip olanlar.Google bu tür özellikleri rahatça bulabileceğiniz bir ortam.Ayrıca forumumuz da fazlasıyla güzel bilgiler içeriyor incelemenizi tavsiye ederim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

sağolun Oktay bey

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

beni uyrabileceğiniz başka şeyler varsa devinirim şöyle şöyle yaparsan elektrik işini iyi yapmış olursun mesela devrede yalıtım amacıyla sıcak silikon kullanılırmı ? bunun gibi konular ile ilgili

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Sıcak silikon tavsiye etmem.Bez bant ile izole etmeni tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

neden ? bez bant dediğiniz kağıt bant mı ? mesela aracıma yaptığım mantar led ile ilgli çalışmlarımda sabitleme amaçlı sıcak silikon kullanmıştım

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Oto elektrikçilernin kullandığı bez bantlar uygun olacaktır.Led sabitlemedeki amaç ile yalıtım amacı arasında fark var.İlişki kurmak yanlış olur.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

neden abi devreye zararmı veriyor

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bu kanıya nasıl vardın bilmiyorum.

Sıcak silikon zarar verecek bir yapıda değilki.İzalasyon amacına yönelik yazmıştım.

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

demek istediğim abi mesela devre yaptım arkasını sıcak silikonla kaplasam kısa devre yapmasın diye veya devreyi bi yere sabitllemek için

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Bez bant kullanmak daha sonra müdahalelerde kolaylık sağlar , sıcak silikonu sökmek hem zor olur hemde devreye zarar verebilir...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Sıcak silikon yerine soguk silikon kullanın.

Ben elektronik devreleri izole amaçlı olarak sprey özel bir sıvı kullanıyorum..Kutusu 11 lira İzmirde.Sprey vernikde kullanabilirsin

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

vernik zarar vermezmi sıcak silikon neden zarar verir

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Sıcak silikon tatbik edilen yüzey eğer soğuk ise tam yapışma yapmaz. Zamanla hava boşlukları silikonun buharı ile nemlenir. Devre üzerinde bakır olduğu için, uzun vadede oksit kaçınılmaz.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

peki ısıtsak fön ile sonra çeksek

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Vernigin zararı olmaz.Ama vernigi sıkar sıkmaz hemen devreyi çalıştırmayın.Kurumadıgı için kısa devre olabilir.Bir de sprey vernik biraz geç kuruyor..Yanı enazından benım kullandıklarım öyleydi...Sonrasında bu geç kurumadan dolayı ben dedigim sprey sıvıdan kullanıyorum.Ama yüzde yüz izole etmiyor..Tamamen izole etmek için en az 3 kat sıkmak gerekli.Tek kat işimi görüyor...

Benım arabanın ledli stoplarında ben tek kat kullandım.Hala problem yok..Babamın aracında 2011 yılında yaptıgım ledli stoplarda bile tek kat kullanmıştım.Stoplar hala sapasağlam.Nemden dolayı bi bozulma söz konusu olmadı..

Soguk silikonun da dezavantajı devrede bir problem veya ledlerde patlama olursa silikonu sökmesi zor olur.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

bence sıvıyla, silikonla falan uğraşmayın. devreyi kutu içine koyun, kablolarını da bez bant veya makaronla bağlayın.

İletiyi paylaş

Mehmet Yıldırım 3    0
Mehmet Yıldırım 3

bayadır araştırma yapıyorum çakar devresi fallow me home devresi yapmak istiyorum ama bazı devrelerde 2-3 eleman var bazılarında 10-15 eleman var az elemanlı kötü çok elemanlı iyi diye birşey varmı bide çakar devresi pic programlı acaba picsiz çakar varmı amacım mahallede köyde zevk amaçlı yakmak bide bildiğiniz gibi tavan lambasında devamlı akım geliyor aküden ben devre takınca devreye devamlı akım gelecek buda devrede ısınma yanma gibi riskler yaratırmı elektrikde izolasyon ve sigortalama ile bütün sorunlar hallolurmu kusura bakmayın çok ince düşünüyorum sonuçta arabaya yapıyorum sorun çıksın istemem saygılar....

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap