Erkan Göregen

Citroen C4 1 (2004-2010) Güneşlik ayna aydınlatması,Submarinelight

Recommended Posts

Erkan Göregen

Aracım 2005 model SXPK

maalesef güneşlik aynalarında aydınlatma yok. Aydınlatma konusunu bayağı araştırdım değişik markaların farklı uygulamalarını inceledim. Orijinal güneşliklere smd 5050 şerit led ile uygulama yapmaya karar verdim.

Elektrik tavan lambasından alındı kontak açılınca devreye giriyor. Ayna kapağını açınca lamba yanıyor kapağı kapatınca sönüyor.

2 adet paletli mikro switch, 20 cm şerit led, ince kablo, switchleri sabitlemek için epoksi tarzı ikili karışım yapıştırıcı kullandım. Uygulama maliyeti yok denecek kadar az.

Bu uygulamayı yapalı 6 ay kadar oldu ve ledlerin aydınlatması gereğinden çok ama çok fazla geldi aynayı açtığınızda yüzünüzü değil ışık parıltısını görüyorsunuz. O yüzden daha sonra şerit ledlere direnç ekleyerek aydınlatma seviyesini düşürdüm.3528 led ile uygulanırsa extra dirence gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Fotoğrafları ekledim ama submarine ve güneşlik fotolarını ayrı ayrı koyamadım

Submarine için ayna altını uygun olarak gördüm. İncelediğim uygulamalarda tavan aydınlatmasına montaj yapılıyordu o bölgeye yaparsam aynadan yansıma olması ve ne kadar içeri gömülü olarak yapsam da ledin görüleceğini düşündüm.Aracımda orijinal karartmalı ayna olduğundan ayna içerisine kontak açıldığında gelen 12v kablosundan elektrik aldım.ilk önce yeşil led kullandım 1k direnç ile ama verdiği ışık hoşuma gitmedi daha sonra kırmızı renk mantar ledi 1000 ohm luk direnç ile bağladım istediğim gibi oldu fotolarda çok belirgin çıkmamış ama çok hoş hafif bir aydınlatma sağlıyor.

Bagaj aydınlatması sol taraf da 1 adet ve yetersiz bir aydınlatma sağlıyor önce bagaj lambasından 1 adet aldım sol taraftan elektrik kablosunu çektim sağ tarafa da aynı şekilde monte ettim aydınlatma iyileşti ama bana göre yeterli değildi Ampulleri beyaz renkli mantar ledler ile değiştirdim ayrıca her iki tarafta ampullerin alt kısmına gözükmeyecek şekilde 30 ar cm lik şerit led taktım

post-780-0-16693100-1392222327_thumb.jpg

post-780-0-90417600-1392222346_thumb.jpg

post-780-0-02325300-1392222368_thumb.jpg

post-780-0-63741500-1392222429_thumb.jpg

post-780-0-47873500-1392222640_thumb.jpg

post-780-0-27246800-1392224595_thumb.jpg

post-780-0-06710700-1392224635_thumb.jpg

post-780-0-81538300-1392224654_thumb.jpg

post-780-0-73966500-1392224671_thumb.jpg

post-780-0-17621400-1392224691_thumb.jpg

post-780-0-40622300-1392224711_thumb.jpg

post-780-0-37457200-1392224914_thumb.jpg

post-780-0-46072000-1392224934_thumb.jpg

tarihinde Erkan Göregen tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Elinize sağlık iyi günlerde kullanın :bravo:

Ama bir şey dikkatimi çekti şerit led lerin kablo bağlantılarında lehim yoktu , kablolar deliklerden geçirilip sıcak silikonla mı sabitlendi :unknw:

İletiyi paylaş

Erkan Göregen

Teşekkür ederim.

Şerit led bağlantıları sök tak aşamalarından dolayı en son yerine montaj öncesi lehim yaptım üzerini bez bant ile kapattım ve kablolar oynamasın diye sıcak silikon ile sabitledim.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Teşekkür ederim.

Şerit led bağlantıları sök tak aşamalarından dolayı en son yerine montaj öncesi lehim yaptım üzerini bez bant ile kapattım ve kablolar oynamasın diye sıcak silikon ile sabitledim.

Eyvallah ;) detayda göremeyince sorayım dedim :happy:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Hepsi de güzel. Bagaj aydınlatmasında önceki ampulü sökmedin herhalde, görünen o mu ?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

hayırlı olsun, güzel çalışmalar...

İletiyi paylaş

Erkan Göregen

Teşekkür ederim.

Alt kısımda görülen şerit ledin aşağıya sarkmış uç kısmı sizin mesajdan sonra dikkatimi çekti düzelttim artık görünmüyor. :good1:

İletiyi paylaş

Mustafa Menfeş

Arkadaşlar bende de 2013 C4 var güneşliklerdeki ampulleri led ile değiştirmek için söktüm fakat hayatımda ilk defa gördüğüm minicik ampullerle karşılaştım. Plakalıktaki ampulün daha da küçüğü. Onu da çıkartırken dip kısmından toenavida yardımı ile çıkartayım dedim. Çünkü elle tutulamayacak kadar küçükler. Diplerinden iterken aynı güneşlikteki dğer ampulle birlikte ikiside söndü. Minik bir elektrik çıktığını gördüm.

Konu ile ilgili sizden başka yardım alacak yerim de yok. 

1) Bu küçük ampullerin kodu nedir?

2) Dipten kısa devre yapınca neden ikiside söndü?

3) Bu ampullerin yerine led takılabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Sigortasını kontrol edin. Fotosu yok mu ? Ledle uğraştığınıza değmeyecektir.

İletiyi paylaş

Mustafa Menfeş

Sigortasının olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

İletiyi paylaş

Mustafa Menfeş

Fotoğrafta en sağdaki ampul. İnternette bulamadım. Ne kodu ne de adını biliyorum.

IMG_20200519_221425.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker
On 18.05.2020 at 22:40, Mustafa Menfeş yazdı:

Arkadaşlar bende de 2013 C4 var güneşliklerdeki ampulleri led ile değiştirmek için söktüm fakat hayatımda ilk defa gördüğüm minicik ampullerle karşılaştım. Plakalıktaki ampulün daha da küçüğü. Onu da çıkartırken dip kısmından toenavida yardımı ile çıkartayım dedim. Çünkü elle tutulamayacak kadar küçükler. Diplerinden iterken aynı güneşlikteki dğer ampulle birlikte ikiside söndü. Minik bir elektrik çıktığını gördüm.

Konu ile ilgili sizden başka yardım alacak yerim de yok. 

1) Bu küçük ampullerin kodu nedir?

2) Dipten kısa devre yapınca neden ikiside söndü?

3) Bu ampullerin yerine led takılabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hoş geldiniz.

İç aydınlatmalar halen yanıyorsa Bu kısma ait ayrı bir sigorta olma ihtimali yüksek ve kontrol ediniz.

En küçük ampul dipsiz 1 ile 3 watt tipinde ve üzerinde watt degeri mevcuttur genelde 2watt  olabiliyor.Buraya uygun ışık gücü iyi ışık veren bu tipte led ürün zor olacaktır varsada cree tip haricinde olanlardan ışık beklemeyiniz ve araç kontrol ünitesi sorunlarınıda görmeniz ihtimal dahilindedir.

İletiyi paylaş

Mustafa Menfeş

Hoşbulduk Oktay Bey. Ben aynı ampulü yerine geri takıp bir elektrikçiye gitsrm daha iyi olacak sanırım.

İletiyi paylaş