İçeriğe Yönlendir
Erim Topdemir

Stoplara led bar projesi

Recommended Posts

Erim Topdemir

480 koyunca parlaklıkta azalıcak değilmi çünkü fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla bence şuan çok iyiler

İletiyi paylaş

Salih Karali

ewet Biraz azalabilir

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Dar açılı led kullanmak daha iyi sonuç verebilir.

İletiyi paylaş

Salih Karali

Cok ii bilgim yak abi malesef dar acili led turu hangsi oluyor

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

güzel çalışma da benim anlamadığım bu kadar şeyi yapmışsın dar açılı led hakkında bilgin yok enteresan... :)

şaka bir yana SMD led kullanmadın mı? SMD nin dar açılısı olmaz. ya da var da ben mi bilmiyorum...

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Eline sağlık.Bu pleksilerde power ledden başka iyi ışık alınması zor.

İletiyi paylaş

Salih Karali
Eline sağlık.Bu pleksilerde power ledden başka iyi ışık alınması zor.
power led de denedim ama cok asiri isik veriyor fren lambasi dan bile cok yane nasil kisabilirim power led i

330ohm drenc koydum cok kisildi

İletiyi paylaş

Salih Karali
güzel çalışma da benim anlamadığım bu kadar şeyi yapmışsın dar açılı led hakkında bilgin yok enteresan... :)

şaka bir yana SMD led kullanmadın mı? SMD nin dar açılısı olmaz. ya da var da ben mi bilmiyorum...

ewt 5050 smd led kullandim baglanti 3 seri bir 330 ohm drenc

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Kullandığın power led sayısına göre direnç degeri değişir.Power led için dediğin değerde direnç çok fazla gelir.

Linkteki hesap makinasını kullan işine yarar.

http://www.tabeladiz...irenc_hesap.htm

Ayrıca senin fazla dediğin ışık gündüz dışarda yetersizde kalabilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Erim Topdemir
Kullandığın power led sayısına göre direnç degeri değişir.Power led için dediğin değerde direnç çok fazla gelir.

Linkteki hesap makinasını kullan işine yarar.

http://www.tabeladiz...irenc_hesap.htm

Ayrıca senin fazla dediğin ışık gündüz dışarda yetersizde kalabilir.

Abi power led olursa sağlıklı olması açısından birde soğutucu ve sürücü devreside gerektirir değilmi :/ ?

tarihinde Erim Topdemir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Salih Karali

Sogutucu sartta surucu yerine baska birseyler yapan ustatlar var orasini tam cozemdim:lol:

İletiyi paylaş

Erim Topdemir

İmes sanayi sitesinde istenilen ölçülerde soğutucu kesen biyer buldum özelden atarım adresi gerekirse sürücü işinede burdan biri el atar sanırım vardır bir bildikleri :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Sürücü yerine sadece direnç olur yada hangi voltta çalışıyorsa ona göre dizayn edilmiş voltaj düzenleyici olur.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Akar

Forumu uzun zamandır takip ediyorum üye olmak yeni nasip oldu.Sayenizde çok şeyler öğrendim. Şimdi aklımdaki stop lambalarıma led bar tarzı bişeyler yapmak . İşte tam da bu noktada yardımlarınıza ihtiyacım var :

Öncelikle hangi led i kullanmalıyım 5630 işimi görecektr diye tahmin ediyorum bunun yanında kaç ohm direnç , hangi led sürücü gibi malzemelere ihtiyacım olacak .Bu konuda yardımcı olursanız sipariş verip yavaş yavaş işe başlamayı düşünüyorum.

Öncelikle yapmak istediğim lambaların fotoğrafları :

post-7414-0-18950300-1402144401_thumb.jp

post-7414-0-71720300-1402144395_thumb.jp

post-7414-0-28116600-1402144398_thumb.jp

Bunlar da benim stoplar : Gerçi nasıl içlerini açacağımı da bilmiyorum ama (dremel?) yine tavsiyelerinizi bekliyorum

post-7414-0-57689400-1402144017_thumb.jp

post-7414-0-81005100-1402144301_thumb.jp

post-7414-0-31569400-1402144387_thumb.jp

post-7414-0-65692400-1402144343_thumb.jp

post-7414-0-83830000-1402144357_thumb.jp

post-7414-0-99887700-1402144370_thumb.jp

Çok teşekkür ederim .

tarihinde fatih akar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

5630 kullanacaksan günışığı renkte kullanmanı,sadece park ise bu led zaten zahmetli bir led ve bence fazla gelir tavsiye etmem.Smd5050 yada dizilimi seni çok zorlamayacak olan ve bulabilirsen 3 chiplisinden flux led alıp kullanmanı tavsiye ederim.

Direnç hesaplamayıda linkteki işlemi kullanabilirsin.

http://www.tabeladizayn.com/led_direnc_hesap.htm

Açma işleminide kasayı kesmen şart gibi görünüyor.

İletiyi paylaş

Fatih Akar

Oktay bey teşekkür ederim cevabiniza

3 chipli led sadece 1000 tane satis yapan yer buldum o da cok gelir bana.

Siz olsaniz hangi ledi kullanirsiniz ve nasil bisey yapardiniz?

Sinyalleri de yapmali miyim sizce

Ayrica flux ledler de beyaz mi olmali parklar icin

Muhtemeler aliexpress veya ebay dan siparis verecegim.

http://www.ebay.com/itm/50-Cool-White-Piranha-Super-flux-LED-5mm-Dome-LED-12000mcd-free-resistor-12v-5PW-/300715027386?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4604032bba

Bu led isimi gorur mu yoksa 5050 mi bakmaliyim?

Kusura bakmayin sizin gibi bir duayeni bulunca bu kadar soru kacinilmaz oluyor.

http://www.aliexpress.com/item/1000-pcs-PLCC-6-5050-SMD-3-CHIPS-White-6000-6500K-10000mcd-LED-Bulb-Strip-Light/1665614544.html

Bu 5050 ledler isimi gorur mu

Baska neler lazim olur soylerseniz

Led driver v.s.?

İletiyi paylaş

Umut Taşlı

şerit flex led ile daha basit bir yolla yapılamaz mı aslında? a3'ün stoplardaki görüntü bire bir sağlanabilir bahsettiğim ledlerle.

İletiyi paylaş

Fatih Akar
şerit flex led ile daha basit bir yolla yapılamaz mı aslında? a3'ün stoplardaki görüntü bire bir sağlanabilir bahsettiğim ledlerle.

Bir link verebilir misiniz rica etsem aliexpress yada ebay.

İletiyi paylaş

Umut Taşlı

Bir link verebilir misiniz rica etsem aliexpress yada ebay.

türkiye'den vereyim, olmazsa google'den aratıp çok farklı çeşitler arasından farklı şeyler bulursunuz gene siz:

http://www.modifiyemalzemecisi.com/?urun-215-kirmizi-neon--3-metre- .

kendimde de var bu üründen ama henüz uygulama şansım olmadı. denediğim zaman ise harika görünmüşlerdi gözüme. a3 stopları, bire bir yapılabilir bence bunlarla.

İletiyi paylaş

Fatih Akar

türkiye'den vereyim, olmazsa google'den aratıp çok farklı çeşitler arasından farklı şeyler bulursunuz gene siz:

http://www.modifiyem...-neon--3-metre- .

kendimde de var bu üründen ama henüz uygulama şansım olmadı. denediğim zaman ise harika görünmüşlerdi gözüme. a3 stopları, bire bir yapılabilir bence bunlarla.

ben aslında linkini verdiğiniz ürünün yeterli parlaklığa sahip olduğunu düşünmüyorum o yüzden zorlu yolu seçtim

ilginize teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Stoplarda orijinal tipe yakın reflektör kullanamıyorsanız bu ledlere yönelmeyin.Sayısını fazla tutarak power led kullanın veya en az 20 derecelik lensler ile yine sayı orantılı bir ledleme yapın.Flex led sadece akşam işe yarar.Bunlarda kullanılan ledler bildiğimiz 20ma lik minik ledler.Silikonlama teknigi yapılarak ışığı düz gösteriyor ve buda zaten az olan ışığı daha aza çekiyor ama kısmen hamojen olması cezbediyor.

İletiyi paylaş

Erim Topdemir

dar açılı mantar led uygun olurmu ?? rakı beyaz pleksi nin arkasında smd5050 den daha iyi bi performans sağlarmı ??

tarihinde Erim Topdemir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

dar açılı mantar led uygun olurmu ?? rakı beyaz pleksi nin arkasında smd5050 den daha iyi bi performans sağlarmı ??

Ledlerle birlikte reflektör kullanmayacaksanız dar açılı ledler uygun değil. 45-60 derece civarında olmalı ki geniş açıda görülebilsin.
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Erim Topdemir

Ledlerle birlikte reflektör kullanmayacaksanız dar açılı ledler uygun değil. 45-60 derece civarında olmalı ki geniş açıda görülebilsin.

Smd kullanmaya karar verdik gündüz performansı kötü olucakdır artık onada yapıcak birşey yok sanırım :/ cevabınız için teşekkür ederim

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sercan Dirim

post-7577-0-60048900-1411657864_thumb.jp

BMW vw MB stoplarındaki pleksi leri kullanabilmesi için kendi stoplarının şeffaf olması gerekiyor aksi halde ışık belli olmaz , ve bu pleksilerdeki led ler sanıldığı kadar güçlü değil smd3528 kırmızı led kullanıyor iyi reflekte edildiği için ışık yeterli oluyor.Led ler stop içinde fazla yer işgal ediyor çünkü üzerinde oldukça büyük soğutucular var bunları farklı bir stopta kullanmak bunun için uğraşmak yerine power led ve lens kullanılarak güçlü ve dikkat çekici stoplar yapılabilir hem daha kolay hem daha güçlü...

benim stoplar bu şekilde çinden geldi

tarihinde Sercan Dirim tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...