• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
      Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ferit Kama

Geri vites lambasının güçlendirilmesi, led'le değiştirilmesi

Recommended Posts

Mustafa Olur    3
Mustafa Olur

Ampul geldi kolayca taktım. Aydınlatma standart ampule göre 2-3 kat fazla diyebilirim. Hele karanlıkta sanki tekli gündüz ledi gibi. Uygun zamanda foto yüklerim.

Arıza lambası yakmadı . Araçta park sensörü var bu sistem ile beraber led ampul yeterli gücü tüketiyor olabilir.

Fakat benim için yine de yetersiz. Çünkü sadece sağ tarafta geri vites lambası var ve sağ tarafı aydınlatıyor. Yani sol taraf karanlık kalıyor.

Plakanın üstüne çapraz bir şekilde yani yerden 45 derece açı ile monte edebileceğim arka aydınlatması arayacağım.

Bir de ben beyaz ve mavi ışıktan özellikle yağmur ve sisli havalardaki başarısızlıkları yüzünden hoşlanmıyorum. Elimde bir miktar sarı far filmi var bununla lede biraz halojen görünümü vermek istiyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker

Bu ledlerde dizaynı nasıl bir mantıkla yapıyorlar hiç anlayamadım bir türlü.Umarım yakın zamanda 220 led ampul tasarımları bu tip araç ampullerinede uygulanır.Çığır açılır.Sanırım Servet ustam bu led ampul fuarını ziyaret etti diye okudum ama yorumladımı henüz göremedim.

Bu ledin sadece ön kısımdaki mercekli ışığı arkada ışık olarak görebiliyorsun.diğer ledler maalesef stop içinde yok oluyor.Fatih arkadaşımızda buna yakın ledi almış test etme imkanı buldum ve sildim.Paraya ve emege yazık.

Geri vites ve sis bölümleri frende dahil dar açıda uzun hüzme far gibi ışık demeti yayıyor bundan dolayı ampulün takıldığı kısma içe çok girmeyecek şekilde yüksek ışık gücünde power led yerleşimi hem odaklamaya fazlasıyla yetiyor hemde ciddi manada ışık togunluğu ve gerekli açılarda ışığın yayılması sağlanabiliyor.Tek sorun bu kımsa göre dizayn hepsi bu.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Özgür Duman    1
Özgür Duman

Arkadaşlar herkese selamlar.Aracımın geri vites aydınlatması için led ampul kullanmak gibi bir düşüncem var.Fakat elektronik, devre, led tekonolojileri ile ilgili olduğum için yapabilirsem kendim bir çift led ampul yapayım dedim.Aliexpress de vs bu ürünler hazır olarak hali hazırda var fakat malum led için iyi bir sürücü olması lazım aksi takdirde ömürleri çok kısa oluyor.Alta araca uygun ampul tipinin bir fotoğrafını ekleyeceğim.Bu tip bir ampul dibine elimdeki power led ler ile bir ampul hazırlamak istedim en azından deneme amaçlı.Fakat sürücü devrelere baktığımda çok küçük boyutlu ampul içine sığacak ürünlere denk gelemedim.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var ise danışmak isterim.Bu tip ampullere ledlere zarar vermeyecek şekilde nasıl bir devre oluşturulabilir veya oluşturmak mümkün müdür?Daha önce böyle bir deneyimi olan veya görüp duyan arkadaşlar var mı?İlginize şimdiden teşekkürler.

30120.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.613
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

led ışıgını ampul derecesi gib yayamayacaksanız uğraşınız her şekilde boşa olacaktır,ampul odagı gibi odak alamazsınız.Kuru tekli noktalara ışık veren led cinsine göre değişen canlı yada cansız ışık olur.

İlla uğraşırım derseniz bulabileceğiniz en küçük sürücü linkte.

https://www.marketdijital.com/urun/1-3-1watt-350ma-12-v-24v-input-led-surucu

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Özgür Duman    1
Özgür Duman
19 saat önce, Oktay Toker yazdı:

led ışıgını ampul derecesi gib yayamayacaksanız uğraşınız her şekilde boşa olacaktır,ampul odagı gibi odak alamazsınız.Kuru tekli noktalara ışık veren led cinsine göre değişen canlı yada cansız ışık olur.

İlla uğraşırım derseniz bulabileceğiniz en küçük sürücü linkte.

https://www.marketdijital.com/urun/1-3-1watt-350ma-12-v-24v-input-led-surucu

Oktay bey çok teşekkür ederim.Evet led ampullerin dağılımının standart ampullere göre dağınık ve düzensiz olduğunu biliyorum.Fakat şöyle bir durum var araçtaki orjinal ampuller arkaya bakarken neredeyse hiç aydınlatmıyor.Hatta o kadar ki gece vakti park vs yaparken sokak ışıkları ileriden bile arabanın aydınlatmasını bastırıyor.Bıu sebeple farklı arayışlara girdim.Farı söküp kirlenmiş mi diye baktım çok kirli dğeildi ona rağmen yıkayıp iyice temizledim ama sonra ampulu takıp deneyince problemin kirden değil farkın kendi yapısından olduğunu fark ettim.Bahsettiğiniz devre hakkında bilgim var ben belki daha küçük yeni nesil entegre bulabilirim diye düşünüyordum fakat o da şimdilik mümkün değil gibi görünüyor.Ben kendimce sadece deneme amaçlı da olsa bir deneme yaparım belki, olumlu bir sonuç olursa buradan paylaşırım.Bu tarz bir durum dışında aydınlatmayı güçlendirmem için verebileceğiniz başka bir öneri varsa bunlara da açığım.İyi akşamlar.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.877
Selçuk Keleş
12 saat önce, Özgür Duman yazdı:

Oktay bey çok teşekkür ederim.Evet led ampullerin dağılımının standart ampullere göre dağınık ve düzensiz olduğunu biliyorum.Fakat şöyle bir durum var araçtaki orjinal ampuller arkaya bakarken neredeyse hiç aydınlatmıyor.Hatta o kadar ki gece vakti park vs yaparken sokak ışıkları ileriden bile arabanın aydınlatmasını bastırıyor.Bıu sebeple farklı arayışlara girdim.Farı söküp kirlenmiş mi diye baktım çok kirli dğeildi ona rağmen yıkayıp iyice temizledim ama sonra ampulu takıp deneyince problemin kirden değil farkın kendi yapısından olduğunu fark ettim.Bahsettiğiniz devre hakkında bilgim var ben belki daha küçük yeni nesil entegre bulabilirim diye düşünüyordum fakat o da şimdilik mümkün değil gibi görünüyor.Ben kendimce sadece deneme amaçlı da olsa bir deneme yaparım belki, olumlu bir sonuç olursa buradan paylaşırım.Bu tarz bir durum dışında aydınlatmayı güçlendirmem için verebileceğiniz başka bir öneri varsa bunlara da açığım.İyi akşamlar.

Konuyu birleştirdim, önceden epey yorum yapılmış.
Geri vites lambasının amacı aracın arkasını aydınlatmak değil, arkadaki sürücüleri uyarmaktır. Bu nedenle iki tane olmasının zorunluluğu da yok, yasal olarak tek de olabilir.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    607
Mehmet Özyürek

Yapılmışları denemekte fayda var.
Çünkü kaliteli ürünler de mevcut piyasada
Ancak, farın yapısı veya konumu itibari ile aydınlatma başarısız ise led ile bunu başarılı hale getirmeniz çok zor.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap