• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ozan Kar

4.8v vidalamayi arabada kullanmak

Recommended Posts

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Selamlar,

Uzun zamandır birsey yazmasamda ara sıra okuyordum. Yeni bir soruyla karsinizdayim :)

elimde pilleri ölü 4.8v sarjli vidalama var. Ben bunu arabada değerlendirmek istiyorum. Pilleri sokup anahtar girişine dogrudan kablo bağladım. Bu kabloyu arabaya taktığımda deli gibi donüyor doğal olarak, bu 12V U nasıl düşünebilirim güç kaybı olmadan? Denemek icin elimdeki 56ohm direnci seri bağladım motor donmedi bile :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Direnç ile akımı düşürüyorsun o nedenle çalışmaz.12 volttan 5 volta ampere dayalı dizayn ile yapılmış bir regüle devresi lazım.Direnç ile işi çözemezsin.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Bu zimbirti kac amper çeker ki yüke binince? Bu arada krikoda filanda kullanicam bunu hatta tek amacım kriko bile diyebilirim. Çekeceği akıma göre su 7805lerden paralel bağlasam diye düşündüm? Ne olur?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Pillerin üzerinde toplam amper yazıyordur ona göre yapılaması gerek.7805 Paralel bağlanmaz.Bu entegreye ait dökümanlarda güç devreleri verilmekte ve uygulanabilir.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Abi pilin üzerinde yazan AA600 1.2V dc 600mAh yazıyor. Bildigimiz kalem pil 4 tane seri bağlı.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Orjinal pil ise 7805 için güzel bir sogutucu bağlayıp denemen lazım.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

12v bile bağlıyken krikoyu çevirmedi. Bu durumda gerek kalmadı.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Video daki alet ile bijon bile sökülür yahu.Bundan bulursan işine yarar.Bunu daha önce yazacaktım ama deney yapmanı ve sonucu görmeni bekledim. :biggrin:

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Abi elimle durduramiyordum :) birde bostaki kriko ile denedim sonuna geldiginde arkadas tutamadı krikoyu o yüzden gaza gelmiştim. Bu ufak oldugundan sürekli arabada tutacaktım. Artık kisliklar icin filan matkapla kullancam, yolda filan gerekirsede circir kol var onunla kullancam.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Uğraştığına değmez. 15 Yıldır kriko kullanmadım ben.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Kisliklari kendim takiyorum.

Karter korumaya tornavida vs bişeyler düşürüyorum.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

kriko işini güçlü aletlerle hallediyorum. Bu vidalamayı ise vidalamada kullanmak adına tekrar düşünme aşamasındayım, yalnız bu cihazda herhangi bir güç kontrolu yok bunu nasıl sağlayabilirim?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Güç kontrolü fazlasıyla dişli yapıda.Tabiki buda motorun güç orantısına paralel oluyor.Vidalamadan katın bijon diye algıladım öyle ise Bijonlara havalı tiptekiler bile zor çözüm oluyorken bunlar ile sonuç alman çok zor.Ha önce gevşetirsin sonra bununla hemen söklersin bu amaçla kullanılabilir ama sıkma ve sökmede asla işe yaramaz kanatindeyim.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

yok abi normal araç içindeki vidalar, çok sök tak yapıyorum ben o yüzden böyle bişey düşündüm. güç kontrolunden kastım, bu alet normalde vida söküp takmaya göre hızlı dönüyor, ve çok sıkıyor o şekilde kullanırsam plastikler yalama olabilir diye düşündüm. başka bir forumda ideal V ve A değerini düşürürsen faydalı güç kalmaz bir işe yaramaz yazmışlar, 5V 6A kullanmamı söylediler.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Tamam şimdi anlaşıldı.

Hız ayarı diyorsun bu standard olarak genelde vardır.Sendeki vidalamada yok mu?

Pilin tipini değişmen sadece kullanım süresini etkiler.Hız ayarı yada güç değişimine voltaj değişimi haricinde etkisi olmaz.Volatjını düşürürsen bence bu mantıklı olmaz bayılır.motorum istediği voltajın altında bir voltaj vermen bence işe yaramaz.sen üzerindeki hız tork ayarına baka muhakkak vardır.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

hiç bir ayarı yok abi, bir tane anahtarı var aşağı basarsan sola yukarı basarsan sağa dönüyor oda direk pilden gelen elektriği motora gönderiyor. Ben pille değilde bi DC-DC çeviriciyle arabanın çakmaklığından kullanmayı planlıyorum, 4 tane seri bağlı 1.2V pil var normalde 4.8V yani. Yüke bindiğinde 6A çekiyor yazılmış, bende diyorum ki en azından akım korumalı olarak 3Alık çevirici bağlıyım yani 3Amperden fazla çekemesin böylece gücü düşsün.

http://www.buyincoin...item/39179.html

Hirdavat_1430925.jpg

tarihinde Ozan Kar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Tepedeki düğme ne işe yarıyor?

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Tepedeki düğme ne işe yarıyor?

ışık :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

O zaman şöyle yap.

Pilleri yine orjinal amperinde ve voltajında kullan.4 tane pil var bunlar paralel bağlı.2pil sonrasında + uçtan ve 3 pil sonrasında + uçtan anahtarlama yaparak bu anahtarlama bildiğin on off düzeni işçiliği sana ait.İstediğin akım ve voltajı elde ederek hız ve tork akım ne ise bu ayarı yapmış olursun.Hatta 1 pil fazla bağlayıp daha hızlı ve güçlü vidalamada yapabilirsin ama motor voltajını iyi bilmen lazım.Bence en sağlıklı yol bu hem iyi bir ayarlı vidalaman olmuş olur.

Elektronik regüle bence sağlıklı olmayabilir yada aynı voltajda amperi yüksek bişiler bulman lazım.Yada amperi yüksek kademeli regülatör bul.Başka çözümü yok.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap