• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Talip Kurtluk

OBD - OBD2 Bilgisi olan varmı acaba?

Recommended Posts

Talip Kurtluk    1
Talip Kurtluk

Merhaba Üstadlar,

Aracım 2001 Model Fiat palio EL 1.2 8v Aracımda OBD yada OBD2 bağlantı connectoru varmı acaba? Sigorta kutusu ve civarına bakındım ama göremedim.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Gaz pedalı bölgesine bakın

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Enjeksiyonlu tüm araçlarda vardır..

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Talip Kurtluk    1
Talip Kurtluk

Tekrar merhabalar ,

Aracımın 2001 model olamsına rağmen OBD soketi olmadığını Bandırma yetkili Fiat servisinden öğrendim :(

Servis yetkilisi; "bu araçlarda OBD soket yok, ancak motor ECU su üzerindeki 3 pinli soket üzerinden bağlanabileceğimizi söyledi." onlarda serviste FİATECUSCAN ile burdan bağlanıyorlarmış.

Elimde ELM 327 bluetooth cihazı ve android telefonumdada full sürüm Torq pro var idi,(daha önce 2013 model bir araçta uzun süre kullandım bu sistemi ve çalıştığını teyit ettim!)

Yabancı bir kaç forum sitesi üzerinden yaptığım küçük araştırmalar ile 3 pin ecu soketi Elm327 deki 16 pinli sokete çeviren bir ara cable buldum ebay üzerinden ve aldım.

Kendi aracımdaki motor ecu su üzerine bağlantıyı yaptım, Torq programı; ELM 327 ye bağlanıyor ancak ecu dan bilgi çekemiyor. (Programı kullananlar varsa bilir, 0bd cihaz resmi bağlanınca sabit yanıyor ancak araç resmi sürekli yanıp sönüyor)

ECU üzerinden niçin bilgi alınamıyor olabilir? Konu ile ilgili daha önce gözlemi yada bilgisi olan var mı?

NOT: Aracım 2001 1.2 palio 8v - Ecu etiketinin fotosu ve elm327+çevirici cable foto ektedir.

post-6709-0-43965300-1384698174_thumb.jp

post-6709-0-31317900-1384698228_thumb.jp

tarihinde Talip Kurtluk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Ecu verisini okumak için bazen key code çözücü gerekir. Servislerdeki bağlantı cihazları farklıdır.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

ben de yeri gelmişken sorayım, kendime OBD soketinden bağlanan head up display aldım. 2009skoda aracımızda kontağı açınca bağlanıyor ve tüm veriyi cama yansıtıyorken 2000model golf aracımda sürekli bağlanmaya çalışıyor fakat bağlantı kurulamıyor. oysaki ben sürekli VAG COM ile bağlanabiliyorum yani OBD soketinde bir sıkıntı yok. neden bağlanmıyordur bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

İletiyi paylaş

Mertol Kip    2
Mertol Kip

Eski paliolar k-line kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Aldığınız ECU kline destekliyormu bakmak lazım. Ya da kullandığınız software araçtaki ECU ile aynı adreslemeye sahipmi değilmi onu da bilmiyoruz. 2004-2005 ten önce üretilen araçlarda OBD portu vardı ama çoğu marka yazılım konusunda kafasına göre takıldı.

İletiyi paylaş

Ali Fatih Kara    29
Ali Fatih Kara

http://rover-afk.blogspot.com/

ben kendi aracımda kullanıyorum rover 25 2000 model fakat 99 astra da ve 2001 marea da denedim benim elm327 yi çalışmadı...

dediğiniz gibi tablet bluetoot ile elm e bağlanıyor ama araç ECU suna giriş yapamıyor... sanırım yazılımsal bir sorun olabilir...

http://rover-afk.blogspot.com/2013/08/rover-25-yol-bilgisayar.html

tarihinde Ali Fatih Kara tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ömer Karaali    5
Ömer Karaali
gönderildi (düzenlendi)

Aracınız obd2 standartında olmak zorunda 2000 yılından sonra obd 2 alt yapısı mecbur kılındı.Ama nedense fiat farklı bir soket kullanmış bunuda müşterisini kendisine mecbur bırakma gayesi ile yaptığını düşünüyorum.Zaten bu soket ile kısıtlı 3 - 5 parametreleri görebilirsiniz herşeyi göstermez.

Bağlantı problemine gelirsek aldığınız kablo sorunlu olabilir, çin malı kabloların alayı sorunlu ya çalışmıyor yada saçma salak çalışıyorlar.Sizin probleminiz yüksek ihtimal kablodan kaynaklanıyor.

Ayrıca her program her araca bakmıyor yani atıyorum torq 2000 model opeli görüyorsa, 2001 model palio yuda görecek diye bir şey yok.FiatecuScan ile bağlanmayı dene aracına.

tarihinde Ömer Karaali tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap