• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Fatih Özbaş

Elektronik devrelerin ve rölelerin korunması

Recommended Posts

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Arkadaşlar herkes iyi çalışmalar... araca o kadar çok eklenti yaptım ki artık direksiyon altı röle, sensör, devre vs... şeylerle doldu :)

sonradan eklediğim far sensörü ve katlanır ayna modülünü ve otoban sinyalini (ELO konfor sinyali) yanyana arabanın kendi donanımındaki rölelerin yanlarına keleğçeler yardımıyla bağladım fakat bazen ayna modülüm gıcıklık yapıyor :) her zaman yapmıyor, arada sırada yapıyor. ayna modülünü Mustafa Bağseven arkadaşımız yapmıştı, kendisine sorduğumda alüminyum folyoya sar etkilenmesin demişti fakat ben de onu unutup bağlayıp kapakları takmıştım...

Üreticiler sanırım ECU ları alüminyum veya metal kutular içinde muhafala edilecek şekilde üretiyorlar, biz de sonradan taktığımız rölelerin voltaj dalgalanmalarından veya birbirinden etkilenmemeleri için ne yapabiliriz? alüminyum folyo kesin çözüm mü? bir taraftan da devrelerin hava alması lazım onu nasıl çözeceğiz? fikirlerinizi bekliyorum, herkese iyi günler.

post-3331-0-82992600-1380373193_thumb.jp

tarihinde Fatih Özbaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Pic devreli olması dış şaseleme olması şart.Osilatör kısmı şaseleme iyi değilse dış frekanslardan çabuk etkilenen bir yapıdır.Plastik kutu yerine aslında aliminyum kutu olması lazım ama maliyet bunu engelliyor.Plastik kutunun dışını aliminyum folyo ile kaplarsanda olur.Durumun role ile alakası yok.Osilatör devresini barındıran her modül aliminyum yada bakır şaselemesi iyi değilse sorun yapabilir.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

abi dış şaseleme dediğin nedir? benimle alakalı bir şey mi? ben şaseyi direk aracın gövdesinden almıştım...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

O değil o ayrı.Yazımdada değindigim gibi.Dış şase nasıl deyim devrenin etrafını çevreleyecek şekilde bakır yada aliminyum ile kaplamadır.YAda profesyonel çalışma olursa devrenin alt lehim tabaksını yine aynı tarzda kaplama demektir.Kısaca metal ile kutulamak tır.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

peki ben bu üstteki kutuya göre alüminyum kutu nereden bulabilirim? konya sokakta satılır mı?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

valla devre kısmını alüminyum folyo ile sardım bakalım nasıl olacak, sonucu herkesle paylaşırım, ayrıca alüminyum kutunun maliyeti baya bir etkilediğini bilmiyordum...

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Rölelerin bobin uçlarında ters polarma diod, röle kontaklarında spark emici kondansatör yoksa kurşun kaba da koysan devre sapıtır. Benim pic'li drl devrem plastik kutuda, içinde endüktif ( röle, bobin v.s. ) yük olmadağından gayet stabil çalışıyor.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Ben kendi tecrübemi yazıyım.

Ampül led gibi redüktif yüklerde besleme katı çok kötü olsa bile sorun olmazken işin içine dc ayna motoru girince olayın rengi bazen değişiyor.Babamın aracınca acemilik zamanlarında deneme amacıyla hazırladıgım besleme katı kötü olan follow me home devre hala problemsiz çalışıyor.

Sendeki benzer sorunu alüminyum folyo ile çözdüm en sonunda ama benım asıl hedefim folyosuz çözmek Fatih.

Çünkü o devre tamamen izoleli.Röle bobin uçlarında kondansatör diyot hepsi var.PCB tasarımını değiştirip besleme katında bile artık en pahalı sweetch mode regülatörü kullandım.Fakat buna ragmen benzer sorun sadece yine honda da başıma geldi. En son alüminyum folyo ile çözdüm.Modülün konuldugu yeri değiştirmek bile bazen kaldırabiliyor bu problemi.Yine aynı sorun başıma gelirse artık pic serisine veda edip başka işlemcilere geçicem veya kafamdan son bişey daha var onu denicez...Sorun çözülmezse haber verir misin...Son bişey kaldı denemedigim onu sorunlu bir araç üzerinde denemem gerekli...

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
gönderildi (düzenlendi)

kardeşim alüminyum folyo ile 3 gün oluyor saralı, arabam çalışmadığı için deneyemedim :) tekrar denicem, hatta sorun tamamen kesilene kadar direksiyon altı kapaklarını takmicam, alüminyum folyo ile de sorun kesilmezse gene bir şeyler yapar haberleşiriz. ne zamanki bu sorunları beraber aşarız sen de seri üretime geçersin kafan rahat olur :) çünkü şu an piyasada katlanır ayna modülü üreten yok :)

edit: senin acemilik zamanında yapış olduğun follow me home modülü 3,5 yıl oldu hala sorunsuz çalışıyor (PTT kargo ile göndermiştin hiç unutmuyorum)

modülün yerini değiştirme imkanım pek yok ayrıca kablolarını falan bez bantla sardım onları da alüminyum folyo ile sarayım mı?

tarihinde Fatih Özbaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

şöyle bir şey yaptım:

post-3331-0-50159300-1380893375_thumb.jp

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş

Plastik kutu bence en iyi çözüm. Havalandırma deliğini de ihtiyaç varsa açarsın.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap