• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Hami Hacısalihoğlu

Fan Açtı Işığı

Recommended Posts

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Gösterge panelime fan açtığında yanan ışık yapmak istiyorum bazen tereddütte kalıyorum.Bunun için bir tane gösterge ampülü aldım.Bunun eksisini fan müşüründen artısınıda sürekli bir yerden alıcam.Ama bunu gösterge paneline nasıl bağlarım.Boş simgeler var onların yerine takmak istiyorum bunun hakkında bilgi almak istiyorum nasıl yapabilirim.

İletiyi paylaş

Metin Akbal    81
Metin Akbal

Usta mükemmel bir düşünce inan hiçbir otomobil firmasının eklemediği bir donanımı düşünmüşsün. Patent almalısın bence :)

Dalga geçmiyorum çünkü kaç tane insan fanım çalışmıyor diye konu açıyor forumlarda.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Usta mükemmel bir düşünce inan hiçbir otomobil firmasının eklemediği bir donanımı düşünmüşsün. Patent almalısın bence :)

Dalga geçmiyorum çünkü kaç tane insan fanım çalışmıyor diye konu açıyor forumlarda.

İlk başta okurken benle dalga geçiyor diye düşündüm ama sonradan öyle olmadığını anladım.Bu yüzden conta yakmıştım.Bi ara dikkat etmedim baktım hararet son çizgide hemen durup kontağı kapatıp kaçıcaktım babam uğraştı ama conta yanmıştı.Bu yüzden lazım bence.

İletiyi paylaş

Hami Erışık    13
Hami Erışık

inanırmısınız,2010 yılında aldıgım 2004 model aracımda klimayı açınca stop ediyordu, geçen ay klima problemini çözdük,sorun fan çalışmıyormuş.....3,5 senedir çalışmayan fan ile aracı kullanmışım...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

aynı şekilde ben de arabayı yeni aldığımda yoğun trafikte ilerlerken motor sıcaklığının 90derece (normal) olmasına rağmen ansızın önümden çıkan buharlarla yolda kalmıştım, fan çalışmadığı halde sıcaklık da 90da takılıp kalmıştı. 800TL masraf etmiştim arabaya onun yüzünden... aracın fanları çalışmıyorken yol bilgisayarında veya göstergede fan arıza lambası yanmalı bence... bunu bugüne kadar neden yapmıyorlar anlamadım...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

2009 da Mondeo'yu aldığımda haricen fan çalıştırma düğmesi mevcuttu ayrıca ampullü düğme takılıydı ledli yapmıştım.Oldukca iyi bir özellik.Şu an Mazda'da ekli.Kesinlikle tavsiye ederim.Müşüre falan gerek yok sadece led düşünülüyorsa motora giren uçlardan paralel almanız kafi daha garanti olur.

Fakat fan motoru bozulursa bu ışıkta fayda etmez.Fan sesi illaki duyulur yada fanın dönüşünü algılayan bir devre en ideal ve net çözüm olacaktır.Bu şimdi aklıma geldi,sizlere virüs bulaştırayım bari :exc1::lol::p

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sani Gerşon    19
Sani Gerşon

2009 da Mondeo'yu aldığımda haricen fan çalıştırma düğmesi mevcuttu ayrıca ampullü düğme takılıydı ledli yapmıştım.Oldukca iyi bir özellik.Şu an Mazda'da ekli.Kesinlikle tavsiye ederim.Müşüre falan gerek yok sadece led düşünülüyorsa motora giren uçlardan paralel almanız kafi daha garanti olur.

Fakat fan motoru bozulursa bu ışıkta fayda etmez.Fan sesi illaki duyulur yada fanın dönüşünü algılayan bir devre en ideal ve net çözüm olacaktır.Bu şimdi aklıma geldi,sizlere virüs bulaştırayım bari :exc1::lol::p

Mazda konusunu bi güncellesek efem kardeş forumumuzda :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    168
Mustafa Bağseven

Bi zamanlar 1984 model dizel opel kadett vardı bizde.

Babam bu aracı aldıktan uzun bir süre sonra hararet yaptırıp motor yaptırmıştı yeniden...

Sonrasında kimin düşüncesiydi bilemem ama otomatik fandan hariç harici olarak ayrı bi fan açma yaptırmıştı babam.Örnegin uzun yolda trafik yogunsa ve dik bir rampa varsa babam eliyle rampaya girmeden fanı açar rampadan inince de kapatırdı.Ayrıca fanın devreye girip girmedigini gösterge panelindeki boş simgelerden birinin altına eklettigi ampülle anlıyorduk.

Sonrasında babam 1994 model dizel toledo aldı..Arabayı alır almaz toledoya da aynı özelligi yaptırdı.Aracın fanı devreye girince ekranda ışık yanıyor.Elle manuel olarak açma-kapama düğmesi de ekletti..

Netice olarak yeni bir buluş değil bu.Bu fikir sanırım bizim oto elektrikçinindi ve biz bunu yaptıralı 10 seneden fazla oldu.

Ama şunu diyim.Cidden çok faydalı bir sistemdi.Bazen yogun trafikde ben fanı elimle sonradan eklenen anahtarla açar daha çabuk sogumasını saglardım.Termostatın devreye girmeye sıcaklıgına ulaşmadan motor sogumaya başladıgı için çok verimli bir sistemdi..

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Ne zamandır yapmak istiyodum bugüne kısmet oldu.Gösterge paneline monte edemedim.Belki biraz uğraşsaydım yapabilirdim ama üşendim paneli sökmeye.Bu şekildede güzel oldu.Yaptığmız iş basit aslında.İlk önce bir tane küçük ampüle kaç watt olduğunu unuttum gösterge panelinden çıkarmıştım.Ona iki tane kablo lehimleyip silikonluyoruz.Sonra fanımızın - ucunu buluyorum bu eksi müşürden tetiklenip fanın çalışmasını sağlıyor.Benim arabada içerden düğmeylede çalışıyor fan.Bu sayede ben içeriye kadar gelen fanın eksisine bir ek attım ve benim düğme paneline kadar çektim.Artıyıda sürekli artı olan bir yerden çektim.Ayak aydınlatmam için sürekli artı çekmiştim en kısa ordan aldım hemde üzerinde sigorta vardı.Düğme panelime ampulun sığacağı kadar delik açtım ve ampulu monte ettim.Kablo bağlantılarını yapıp güzelce bantlayıp kapattım.İlk önce elle çalıştırıp denedim ampul yanıyordu.Sonrada aracı rolantide bekletip denedim fan çalıştığı an ampul yandı.

Her araçta olmalı bence heleki conta yakma tecrübesi olanlar için kesinlikle olmalı.Videoda yükledim.Videoyu direk 1.dkdan başlatın biraz bekledim fan açması için.

16619d1378204423-fan-uyari-isigi-yaptim-2013-09-03-016.jpg

16620d1378204435-fan-uyari-isigi-yaptim-2013-09-03-018.jpg16621d1378204448-fan-uyari-isigi-yaptim-2013-09-03-020.jpg16622d1378204458-fan-uyari-isigi-yaptim-2013-09-03-021.jpg16623d1378204472-fan-uyari-isigi-yaptim-2013-09-03-022.jpg16625d1378204494-fan-uyari-isigi-yaptim-2013-09-03-024.jpg

16626d1378204506-fan-uyari-isigi-yaptim-2013-09-03-025.jpg

video linki.

tarihinde Hami Hacısalihoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

hayırlı olsun fakat resimler görünmüyor ve video link i yok...

İletiyi paylaş

Mehmet Demirci    33
Mehmet Demirci

Şarkıda güzelmiş . :fiuw:

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Şarkıda güzelmiş . :fiuw:

:) O ara denk geldi valla.

hayırlı olsun fakat resimler görünmüyor ve video link i yok...

Bende görünüyor videoyuda direk yükledim acaba sizde mi bir sorun var?

İletiyi paylaş

Rüştü Tuncel    3
Rüştü Tuncel

arkadaşlar bu uygulamayı aracıma bende yapmak istiyorum fan motoruna gelen 12 v.dan paralel hattı çektim ancak şaseyidemi motordan çekmeliyim yoksa göstergede hazır bulunan - denmi almalıyım ?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Reno 9'da şasiyi istediğiniz yerden alabilirsiniz ancak, beyinli bir araçta şasi rast gele yerden alınmaz, bilginiz olsun arkadaşlar..

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

abi iyi akşamlar ben bazı yerlerde şaseyi kahverengi kablodan bazı yerlerde ise aracın gövdesindeki boyasız metal kısımlardan almıştım. biraz daha açıklar mısın? şase neden her yerden alınmaz? alınırsa ne olur? bu beyinli arabalar kategorisine OBD II golf4 de giriyor mu?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

abi iyi akşamlar ben bazı yerlerde şaseyi kahverengi kablodan bazı yerlerde ise aracın gövdesindeki boyasız metal kısımlardan almıştım. biraz daha açıklar mısın? şase neden her yerden alınmaz? alınırsa ne olur? bu beyinli arabalar kategorisine OBD II golf4 de giriyor mu?

Enjeksiyonlu tüm araçlar beyinlidir..

Bir çok donanıma gelen hatlarda akım kontrolü vardır, Bazı donanımlar - tetik ile çalışır, bazı şasiler kontak açılınca kesilir.. Bir çok araçta iç ve bagaj aydınlatmaları sabit artı ve kontrollü şasi ile çalışır.. Ecu ve gem modülü tüm donanımı kontrol eder.. Bu sebeple her şasi her amaç için kullanılmamalıdır..

Ekstra bir donanım takıyorsan, trim altında bulacağın sac aksam üstündeki bir vidadan alacağın bir şasi daha mantıklıdır.. Ana şasi hattı da bellidir.. daha kalındır..

İletiyi paylaş

Rüştü Tuncel    3
Rüştü Tuncel

Reno 9'da şasiyi istediğiniz yerden alabilirsiniz ancak, beyinli bir araçta şasi rast gele yerden alınmaz, bilginiz olsun arkadaşlar..

sağolun Mehmet bey birde benim aracımdaki göstergelerde kullanılan aydınlatma ampul T-10 dipsiz ampul olarak geçiyor bunları değişik renk led ile değiştirmek istersem ampullerin önünde bulunan yeşil renkli kağıtları almammı gerekiyor

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Tabiki..

Rengi veren o yeşil rekli kaplama veya boyadır... Led ile değişik renk alabilmek için o yeşilden kurtulmak gerekir..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap