• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Fatih Özbaş

VW Golf 4 (1997-2004) Ayna kapaklarına led çalışması

Recommended Posts

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Arkadaşlar hepinize merhaba. geçmiş bayramınız mubarek olsun. Başlıkta da belirttiğim gibi Oktay Abiyle ayna kapaklarının bir bölümünü kesip yanlara doğru led çalışmasına başlıyoruz. Kapakların kesileen yerlerini pleksi yapacağız

Sistem şu şekilde olacak:

Kontak açtığımız zaman tam güç yanacak,

parklar yandığı zaman (geceleri) kısılacak,

sinyal esnasında beyazlar sönüp turuncular yanacak şekilde ki çalışmalara başladık.

sorum şu: kontak açıkken yanması muayenede bir problem çıkarır mı? Çıkarırsa araya atacağım sigortayı çıkarıp muayeneye gideceğim, bir de parklarla beraber yanması bir problem çıkarır mı?

Önümüzdeki haftadan itibaren çalışmanın resimlerini buraya ekleyeceğiz. Hepinize iyi akşamlar.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.140
Servet Aydın

Ayna altı aydınlatmamı yapılacak ?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

altına değil, ayna yüzeyine yapacağız yani ayna kapaklarına... Yeni model mercedeslerde olduğu gibi...

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

işte şu çalışmadan yapıyoruz da kontağı açınca sürekli yanması muayenede sıkıntı yapar mı? cevabımı henüz alamadım :) yok mu kimse? :)

post-3331-0-68136800-1376306636_thumb.jp

post-3331-0-75419600-1376306637_thumb.jp

post-3331-0-85273100-1376306638_thumb.jp

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Ayna altı power led şu an zaten mevcut.

Sinyal kısmlarında park halinde yanması özelliğini muayenede kabul etmediklerini biliyorum.Dolayısı ile sorun olacağı kesin.Muayeneye giderken bu uca bağlı hattı iptal etmek gerekecek.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

ben de öyle biliyordum abi... zaten araya sigorta atacağım muayeneye giderken sigortayı çıkarır gideriz.

acaba neden böyle bir yasak koymuşlar ki?

tarihinde Fatih Özbaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.780
Selçuk Keleş

Yasal düzenlemeye göre en fazla iki park lambası olabilir (önde ya da arkada)

İletiyi paylaş

Erman Pehlivan    53
Erman Pehlivan

E amerikan arabaları ne olacak? :) Mesela Volvo 'ların S40 serilerinin iki alt kasasında tamponlardaki amerikan parklar standart donanım?

Örn:

11VolvoM_m.jpg

0659617-Volvo-S40-1.8i-1998.jpg

tarihinde Erman Pehlivan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

orjinalinde olanlar geçiyor zaten.bizim araçlar avrupa versiyonu olduğu için bizde yok onlar.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.569
Mahmut Akbulut

E amerikan arabaları ne olacak? :) Mesela Volvo 'ların S40 serilerinin iki alt kasasında tamponlardaki amerikan parklar standart donanım?

TÜVTURK yeni hizmete girdiğinde DOT araçları muayeneden geçemiyorlardı çünkü vize sistemi ECE normlarına göre hareket ediyordu Cadillac-İnfiniti-Chevrolet-Camaro gibi araçların ön park sarı , arka sinyal kırmızı yandığı için ECE aydınlatma standartlarına uymuyordu yasal düzenleme ile aşılmıştı bu sorun.Buradaki kriter aracın orjinal donanımında nelerin olduğu nelerin olması gerektiği . Volvo da olan yan sinyal MB bazı modellerinde de var ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

stage 2: tesisat aşaması :)

arkadaşlar 3gündür akşamları 1er saat yavaş yavaş tesisat işiyle uğraşıyorum ve sonunda tesisat bitti Allaha şükür... :)

resimlerde kırmızıyla işaretlediğim yerlere kablo çektim fakat bazı yerler öyle dar ki çekerken baya bir uğraştım. özellikle de arabanın kapı körüklerinden kabloları geçirmek çok zor oldu çünkü delikleri karşılıklı yapmamışlar biri aşağıda biri yukarıda duruyor ve arabanın sacı elimi kesti hep ama uğraştığıma deydi doğrusu. sigorta panelinin hemen üzerine 2 adet sigorta koydum muayene zamanı onları söküp gideceğim... sigortalardan biri parklardan gelen kabloya, diğeri ise kontak voltajına bağlı... Sinyal uçlarını da aracın flaşöründen aldım onları da kapılara kadar yürüttüm, şaseyi aracın demir kısmından aldım. işlemlerin hiçbirinde kesip biçme yapmadım 2-3 tane kabloda sıyırma yaptım onları da kaliteli bez bantla sardım sarmaladım. bundan sonra elektrik bandına son! bez bant gibisi yok herkese tavsiye ediyorum çünkü elektrik bantları zamanla kendini bırakıyor. ayrıca hazır sökmüşken kapı içlerinde arap saçına dönmüş kabloları da düzenleyip bez bantla izole edeceğim ve son olarak da ses sistemi izolasyonu yapıp kapı döşemelerinde boyanacak yerlerli boyayaıp işlemi bitireceğim... hazır kapı döşemeleri sökülmüşken BMW 5.25lerdeki gibi dış kapı kolu aydınlatması da yapılacak... :)

post-3331-0-27047700-1376729062_thumb.jp

post-3331-0-06283200-1376729064_thumb.jp

post-3331-0-66261800-1376729065_thumb.jp

post-3331-0-27223900-1376729067_thumb.jp

post-3331-0-71612200-1376729068_thumb.jp

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.780
Selçuk Keleş

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

teşekkür ederim Selçuk Bey.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Aynalara sinyal çalışamasının sonuna geldim.Çok çeşitli çalışmalar yaptım.Mercedes aynalarındaki pleksiden yapılmış sinyal şekli üzerinde işlem bitecek.Önceki plan yassı lensler ile bu işlemi bitirmekti ama ben kafayı taktım sağolsun Fatih'te sabır gösteriyor ama değecek.Pleksi üzerinde led aydınlatma olarak kendimi epey geliştirdim.Sonucu begeneceğinizi düşünüyorum.Çalışma sadece sinyal değil gündüz farı ile beraber aynı anda yanacak şekilde beyaz ledleride olacak.Sinyal verildiğinde sönecek.Aynı tip çalışmayı Focus 2.5 farındada yapacağım.

Bu arada Bu Golf fena halde şiddetli iç aydınlatmaya maruz kaldı.Sanırım Fatih daha resimlemedi yada ben görmedim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

henüz çekemedim abi yapılsın hepsini bir çekeceğim...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Fatih arkadaşımızın Golf4 aracı için oldukca uzun süren ama genelinde arge ağırlıklı olarak vakit harcayarak Ledli ayna sinyal çalışmasına Rabbimin izni ile son olarak bu resimlerdeki gibi bir çalışma ile noktaladım.Fatih'e bana gösterdiği sabır için buradanda teşekkür ediyorum. Pleksiye hali ile fabrikasyon gibi lazer kesim ve iz verdirme yapılamıyor.Testere veya buna benzer kesiciler ile açılan izler işlenmemiş şeffaf halde ve mm'lik ölçülerde yapılamadığı için istenilen ışığı almak son derece zor bir işlem.Ben nasıl işlerim ve led ışıgını yayabilirim yada doyurucu ışık alabilirim diye çok uğraştım ve bu şekilde pleksiye ışık dağılımı biraz olsun daha iyi yayılıyor hemde istediğim kadar led yerleşimi yapabiliyorum istenilen ışık şiddetinide elde edebiliyor oldum.

Pleksiyi tabakadan istediğim ölçüde kestirdim.Ledlerin her biri 150 ma ve 50 lümenlik yarım watt Edison power led.4 erli seri ve paralel bağlantı ve direnç ile çalışır hale getirdim.Sinyal için beyaz led üzerine turuncu kagıt keserek yerleştirdim ve oldukca güzel tonda renk elde ettim.

Şekil olarak mercedes pleksi ayna şeklini örnek aldım.

nUKiGyQ.jpg

ZANEiaj.jpg

jl8tHxQ.jpg

e3bnGW3.jpg

AWWufzk.jpg

QoFN8j2.jpg

NFY59nb.jpg

LevFHHK.jpg

Mk2b6hI.jpg

KojHirM.jpg

i0dWSGu.jpg

M9JmCF0.jpg

pz67gik.jpg

q7HMg3Y.jpg

BHvom0h.jpg

Sonuç olarak Pleksiye yaptığım her iz aralarına led yerleştirdim ve tatmin edici ışık aldım.Ledin görünümlerinide çok ince bir tabaka halinde pleksiyi boyadım ayna ile bütün haline geldi.Ayna dolgu macunu ile komple düzeltilip zımparalanıp tekrardan güzelce boyanacak.

x58Ocww.jpg

pL0NWfX.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Videomuz.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

videoda biraz kilolu çıkmışım abi :D

şaka bir yana ellerine sağlık çalışmamız çok güzel oldu maşallah. ufak tefek boya işi de bittikten sonra daha net resimler çekip eklerim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mutlu Güney    16
Mutlu Güney

Elinize sağlık güzel olmuş ama bence 2 parça (v şeklinde) değil de tek parça olsaydı daha şık dururdu

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Geniş parçayı ısıtmak zor ayrıca şekil vermekte zor.Ayrıca pleksi oldukca pahalı sayılır açıkcası gözüm yemedi.Dar pleksiye şekil vermeside kolay işlemeside kolay.

Fatih seni üzmeyim diye demedim sen kendin açıkladın spor şart. :fiuw:

İletiyi paylaş

Abdurrahman Yılmaz    0
Abdurrahman Yılmaz

Bu bağlantıyı nasıl yaptınız acaba? yani beyaz ledler yanarken sinyal verildiğinde beyazlar sönüp turuncular nasıl devreye giriyor ? benimde yapmak gibi bir düşüncem var , acaba bu iş için ne gibi malzemeler gerekli?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Role dizaynı yapıyorum.Sinyal verilince role beyaz ledin + ucunu kesiyor sinyal bittiğinde beyazların yanmaması için rolenin tetik uçlarına kondansatör bağlıyorum sinyal bittikten 1 saniye kadar sonra beyazlar tekrar yanıyor.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.140
Servet Aydın

Çok güzel olmuş, ellerine sağlık Oktay.

Fatih, şişkosun kabul et :D

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Semih Tunca    120
Semih Tunca

Eline sağlık Oktay Abi yine güzel bir işe imza atmışşın dediğin gibi biraz dolgu macun ile iş tamamdır

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Arkadaşlar işlem tamamdır resimleri ekliyorum.

post-3331-0-44579500-1384281297_thumb.jp

post-3331-0-19594600-1384281304_thumb.jp

post-3331-0-04211000-1384281307_thumb.jp

post-3331-0-13857300-1384281311_thumb.jp

post-3331-0-64052300-1384281313_thumb.jp

post-3331-0-01692300-1384281317_thumb.jp

post-3331-0-68644600-1384281319_thumb.jp

post-3331-0-39638500-1384281322_thumb.jp

post-3331-0-16192200-1384281326_thumb.jp

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap