İçeriğe Yönlendir
Emre Kural

D2S - D1S Xenon ampul seçimi - öneriler

Recommended Posts

A. Sertuğ Ünsal

CBI serisini incelemiştim Mahmut Bey, fazla mavimsi renginden dolayı mevcut performansının azaldığını düşünüyorum..

Forumda okuduğum kadarıyla en iyi görüşü 4300K civarı ampuller veriyormuş sanırım, bende max. 5000K'ya kadar bir seçim yapmak düşüncesindeyim..

Aracımda far yıkama var ancak iptal edilmiş maalesef.. Çıkmasını filan bulup bir şekilde çalışır hale getirmek istiyorum..

Malzeme tedariki için yardımcı olabilecek bir arkadaşımız varsa görüşmek isterim..

Otomatik far yükseklik ayarı, fabrika çıkışı xenon bulunan araçlarda olması gereken bir özellik diye biliyorum, eğer aracımda var ise bunun çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim?

Bu arada evet aracı yeni aldım ve tanımıyorum.. :lol:

tarihinde A. Sertuğ Ünsal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Dostlar, henüz aracıma da, aydınlatma ile ilgili konulara da yabancı olmakla beraber bir arkadaşım vasıtasıyla orijinal xenon farlarımı mercek değişimi ile bi-xenon haline getirdik..

Hella D2S uyumlu mercek takıldı, balastlar ve eski ampuller üzerinde kaldı..

Aydınlatmayı olabilecek en iyi hale getirmek için ampul değişimine gitmek istiyorum ancak bu meretlerin standart serileri bile maliyetli olduğu için almışken güçlü bir ampul seçeyim, ödediğim meblağa değsin istiyorum..

Osram Night Breaker Unlimited, Silverstar, Philips X-treme Vision ve Color Match serileri ilgimi çeken ürünler oldu ancak başka tavsiyelere de açığım..

Öncelikle model seçimi hakkında, sonrasında yurtiçi yada yurtdışı satın alma tavsiyeleri için yardımınıza ihtiyacım var..

Far yıkama, otomatik far yükseklik ayarı vs. gibi konularda sırada.. :)

Teşekkürler..

Bu konunun gerisinde epey mesaj var onları okumuşsundur.

Kullandığın mercekler D2S, muhtemelen biraz eski üretimdir. Bu nedenle en yeni tip ampuller bu merceklerde beklediğin sonucu vermeyebilir. Çoğunlukla gücü 3200 lümen olan performans ampulleri geometrisi sayesinde daha iyi aydınlatma sağlarlar yani olay mercekte şekillenir. Dolayısıyla bu tip ampullere dökülen fazla paranın daha çok psikolojik tatmin sağladığını yolda çok da farketmediğini düşünüyorum. CBI gibi beyazlaştırılmış ampuller standartlar kadar performanslı değiller.

İletiyi paylaş

A. Sertuğ Ünsal

Bu konunun gerisinde epey mesaj var onları okumuşsundur.

Kullandığın mercekler D2S, muhtemelen biraz eski üretimdir. Bu nedenle en yeni tip ampuller bu merceklerde beklediğin sonucu vermeyebilir. Çoğunlukla gücü 3200 lümen olan performans ampulleri geometrisi sayesinde daha iyi aydınlatma sağlarlar yani olay mercekte şekillenir. Dolayısıyla bu tip ampullere dökülen fazla paranın daha çok psikolojik tatmin sağladığını yolda çok da farketmediğini düşünüyorum. CBI gibi beyazlaştırılmış ampuller standartlar kadar performanslı değiller.

Evet üstadım, konunun tamamını okudum..

Yeni ampullerin yeni merceklere göre optimize edilmiş olabileceğini hesaba katmamıştım, sırf deneme-yanılma için de bir sürü parayı riske edip etmemeyi düşünmeye başladım..

Bari bi Color Match serisi mi alsam, hevesim kursağımda kalmasın.. :)

İletiyi paylaş

A. Sertuğ Ünsal
Emre Kural

akşam bir arabaya bindim sanırım 1996 model BMW 328i idi. Aracın farlarını yaktığımızda xenon ışığı yandı. Farları mercekli idi. Bu modelde xenon Oem donanımda bulunuyor muydu? Işık 5000-6000 K idi sanırım. Aracın içerisinde araç telefonu vardı yani 2000 öncesi bir araçtı.

post-6636-0-73896000-1404825295_thumb.jp

tarihinde Emre Kural tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

akşam bir arabaya bindim sanırım 1996 model BMW 328i idi. Aracın farlarını yaktığımızda xenon ışığı yandı. Farları mercekli idi. Bu modelde xenon Oem donanımda bulunuyor muydu? Işık 5000-6000 K idi sanırım. Aracın içerisinde araç telefonu vardı yani 2000 öncesi bir araçtı.

Bu kasada orjinal xenon yok, sahibi sonradan taktırmıştır.

İletiyi paylaş

Emre Kural

Sanırım mercekli farlar donanımda var ama değil mi?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Sanırım mercekli farlar donanımda var ama değil mi?

Evet H1 halojen mercek onlar.

İletiyi paylaş

Serkan Demirci

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım

xenonlarım bu aralar sönüp yanıyor ,tatil için şehir dışına çıktım yollar çok bozuklu çukurlara gire çıka sonunda xenonlar göz kırpmaya başladı , daha öncede çukurlara flan girince yapıyordu ama busefer biri kökten gitti , ara ara kendine geliyor yanıyor ama sonra yine sönüyor , diğer farımda arada bir sönüyor bazen hiç yanmıyorlar v.s.

sanırım lambalarımda sıkıntı var cunki iki balastta aynı anda bozulacağını sanmıyorum denemek lazım tabi ama

şimdi arkadaşlar ben ankarada D2S xenon lamba nerden bulurum tercihen osram yada philips orjinal istiyorum ?

birde eğer bu xenoın beyinlerinde sıkıntı varsa çin malı balast alıp taksam otomatik far yüksekliğim ve far yıkamam çalışmaya devam edermi ??

Aracım Megane 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Bana elektriksel bir sorun, temassızlık vb. bişey gibi geldi. Ankara'daki arkadaşlar yardımcı olabilirler yer konusunda, ancak parçacılardan kolayca bulabileceğinizi sanıyorum.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Serkan Demirci

Bana elektriksel bir sorun, temassızlık vb. bişey gibi geldi. Ankara'daki arkadaşlar yardımcı olabilirler yer konusunda, ancak parçacılardan kolayca bulabileceğinizi sanıyorum.

Hocam dün söktük aracı ilk xenon lambaları yer değiştirdik lamba yandı sonra balastları yer değiştirdik (farları değiştik) balastlarda çalıştı sonra sigorta kutusuna baktık sigortalarda sağlam sonra araştırırken farkettikki xenon farları besleyen kablonun sigorta kutusuna takılı olan soketinden ark yapıp erime yapmış servise götürdük soket kablolarını çevirip taktılar şu an bi sıkıntı yok ilerde sıkıntı olursa biliyoruzki soketten yine

sonuç olarak 8 saat flan ugrastık sorunu bulmak için ama deydi diyebilirim en azından balastların sağlam olduğunu ögrendik

tarihinde Serkan Demirci tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Zafer Eker

Merhaba arkadaşlar. Osram 66340 hbi D3S nasıl bir ampuldür. Aracıma takmayı düşünüyorum da. Bu ampul konusunda bilgi verebilirsiniz sevinirim.

İletiyi paylaş

Misafir

D3S ampülün ateşleyicisi kendine özeldir. Tek farkı içinde civa olmaması

İletiyi paylaş

Gökhan Ekren

ufak ufak bixenon sistemin ampullerini değiştirmek istiyorum. 4300 k noname bir ampul takılı. 6000k lık beyaz bir ampul istiyorum. ancak sormak istediğim sistem soğukken selektör yaptığımızda anında net beyaz vermesi için önemli olan balast mıdır yoksa ampul mü? sistemim d2s. tabi kaliteli balast kaliteli bir ampul dörtlüsü gerekiyor ancak tahminim hangisinin bu olayda daha büyük bir öneme sahip olduğu. bir arkadaşım aşağıdaki ürünü kullanıyor. bixenonda güzel görüntüsü var. ateşlemesi de çok iyi geldi. balastları hella vs. değil. bu ampul olarak kullanmaya-almaya değer mi?

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-photon-philips-d2s-6000k-8000k-xenon-zenon-ampul-185363197/detay

İletiyi paylaş

Volkan Durmuş

Bildiğim kadarıyla soğuk selektörde en büyük etki balastlardan, kalkış hızı iyi olan oem balastlardan alırsanız sorununuz büyük ölçüde çözülür , d2s olarak alternatifleri ise hella gen3 ve koito/denso d2s ballastlar kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor.

Ampül için 6000K üstünü geçmeyin bence, birde oem ampül almak önemli fakat d2s olarak ikinci el ampül almak pek mantıklı gelmiyor zira temizini bulmak zor olabilir, artık d2s kullanan araç kaldımı bilmiyorum.

PHOTON PHILIPS olayı ise tam bir uydurmaca ne ampüllerin nede balastların orjinal PHILIPS ile ilgisi yok ,

GE xenon ampüllerini uygun fiyatlı bulabilirseniz tavsiye ederim, osram ve philips in yarı fiyatlarına bulunabiliniyor ülkemizde , yurtdışında ise ge, osram, philps, harison(toshiba) birbirene yakın fiyatlarda, hepsi oem ekipman sağlayıcılardandır güvenle kullanabilirsiniz, hatta ge 53550 bulabilirseniz çok daha ii olur , zira 5000K hemde oem

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

ufak ufak bixenon sistemin ampullerini değiştirmek istiyorum. 4300 k noname bir ampul takılı. 6000k lık beyaz bir ampul istiyorum. ancak sormak istediğim sistem soğukken selektör yaptığımızda anında net beyaz vermesi için önemli olan balast mıdır yoksa ampul mü? sistemim d2s. tabi kaliteli balast kaliteli bir ampul dörtlüsü gerekiyor ancak tahminim hangisinin bu olayda daha büyük bir öneme sahip olduğu. bir arkadaşım aşağıdaki ürünü kullanıyor. bixenonda güzel görüntüsü var. ateşlemesi de çok iyi geldi. balastları hella vs. değil. bu ampul olarak kullanmaya-almaya değer mi?

http://www.sahibinde...185363197/detay

Şu anda kullandığın markasız ampullerin yerine kullanılmış markalı ampul taksan bile çok şey farkedecektir. Merceğin D2S olduğuna göre 6000 değil en fazla 5000 'lik (CBI) ampul kullanmanı öneririm, zaten markalı olarak da üretilmez. 6000'in uyduruk ve kötü bir tonu var çakmadan çakmaya geçmiş olucaksın :) D2S sistemde hızlı selektör zor, yapısına ters.

İletiyi paylaş

Erkan Kahya

Ayrıca focus 3 konusunda photon ampulun ne kadar kalitesiz olduğunu ve odak tutmadığını gördük boşa para kaybı. :unsure:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Gökhan Ekren

teşekkürler. marka ampul olayına gireceğiz o zaman. peki şu an için balast + ampul beni zorlar. önce 2. el bir çift ampul alsam, balastlarla devam etsem sıkıntı olur mu? aslında balastlar forza marka yani bir nevi çin ancak slim balastlar gibi kuş gibi değil. bildiğin metal ve ağırlığı var. önce ampul işini hallettikten sonra istediğim gibi olmazsa balastlara da gireceğim. ampul olarak tavsiyeniz ne olur markalardan?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

4300K'da kalacaksın ? Şu anda performans ne durumda ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Akça

Merhaba arkadaşlar, arabamın farı h7 halojen mercekli. Yaklaşık 1.5 senedir çin malı bir xenon kit (balast ve ampul) kullanıyorum. Halojenden daha iyi aydınlatıyor olsa da performansından memnun değilim

Size danışmak istediğim; balastı kullanmaya devam ederek, internette bulunan H7 yi D2S e çeviren adaptörlerden alıp, D2S OSRAM ampul alsam, performans artışı görür müyüm?

Değer mi?

Teşekkürler.

tarihinde Fatih Akça tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Xenon ampul değiştirerek performansı artıramazsınız H7 ile D2S arasında çok fazla bir fark yok aydınlatma olarak , yapılan hata halojen farda xenon kullanılması sonucu mercek reflektörünün kararması . Mercek değişimi en garantili çözüm olur.

İletiyi paylaş

Fatih Akça

Aracın farı monoblok, merceği değiştirmek bayağı sıkıntılı olacağı için cesaret edemiyorum. O yüzden alternatif çözüm arayışındayım :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Çıkma temiz far bulunabilir camı ayakları kasası kırık farlar daha ucuza alınır...

İçini değiş tokuş yaparsınız

İletiyi paylaş

Fatih Akça

öneriniz için teşekkür ederim, biraz araştırayım

İletiyi paylaş

Kadir Eren

Xenon ampul ve genel olarak biraz bilgiye ihtiyacım var 2 -3 farklı konuyu baştan sona okudum bu konuda dahil ama benim sorum biraz farklı

Aracıma bosch bi-xenon mercek(büyük olan eski model sanırım mercekler) montajı yaptım ilk başkarda h3 halojen ampul ile kullandım daha sonra çin işi h3 8000k xenon taktım(odağı en iyi şekilde ayarlamaya çalıştım) ama şuan aydınlatma berbat özellikle siyah asfaltta yol ıslakken yanıyomu belli değil yazın yine orjinal fara göre güzeldi ama kışın arabadan soğuttu.

Soruma gelince

1- Piyasada 25-30tl satılan d2s 4300k ampuller oem , osram d2s ampullere göre çok mu zayıf kalır ?

2- Elimdeki çin işi balasta osram d2s ampulu dönüştürücü takarak kullansam yine ışık gücünde oem balasta göre aşırı bi fark olur mu ? Oem balast alamam ama aradaki farkı bilmek istiyorum deneyen varsa resim felan çok güzel olur.

Öğrenci olduğumdan bütçem oldukca kısıtlı balastlar mecbur çin işi kalcak dönüştürücü ile kullancam ampulleri 25-30tl lik olandan mı alsam yoksa çıkma osram mı alsam kararsızım osram illaki daha iyidir o kesin ama en uygun yolla en güzel aydınlatmayı nasıl alırım ?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...