• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Emre Kural

D2S - D1S Xenon ampul seçimi - öneriler

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Bence sahte ampul icin ayri bi konu acilabilir.Forumun genel yapisini anladim . Fazla konu acilmasindan yada ayni konunun birden fazla kere acilmasini istemiyorsunuz hakli olarak. Fakat arama kismi oldugu icin farkli olaylarin farkli konu basliginda olmasi bi sorun teskil etmez bu benim fikrim tabiki. Ayni konunun iki kere acilmasinin yasaklanmasi ve kullanicilara konu acma siniri getirilmesiyle olay cozulebilir. :)

Bir gün telde vs. görüşürsek konuşuruz bu konuyu :)
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Onur Turan    34
Onur Turan

Bir gün telde vs. görüşürsek konuşuruz bu konuyu :)

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

soldaki resimde 6000 K sağda ki 4300k ama sanki 4300k olan da yol çizgileri görünmüyor. sağdakinde sarı yol çizgileri net. bunu nedeni ne olabilir?

post-6636-0-28183400-1392318113_thumb.jp

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

soldaki resimde 6000 K sağda ki 4300k ama sanki 4300k olan da yol çizgileri görünmüyor. sağdakinde sarı yol çizgileri net. bunu nedeni ne olabilir?

Yol kirli çizgiler görünmüyor :unknw: Böyle kıyaslamalar aynı ortamda aynı şartlar altında yapılmalı bu karşılaştırma yanlış.Philips resimlendikten hemen sonra Osram la değiştirilerek şartlar eşitlenmeliydi...

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

O zaman bu kıyaslamayı sunayım. ikisi de 4300K. sizce fark var mı? Bu da farklı zamanlar yalnız :( ama yol kirliliği yakın :)

post-6636-0-75609700-1392331569_thumb.jp

tarihinde Emre Kural tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Osram her zaman olduğu gibi biraz sarımsı :) Onun dışında güç olarak aynı gibiler.

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Osram her zaman olduğu gibi biraz sarımsı :) Onun dışında güç olarak aynı gibiler.

Sanki philips daha geniş aydınlatıyor gibi geldi.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Ölçüm cihazı olmadan net sonuç almak mümkün değil. Fotoğraflar yanıltıcı oluyor.

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Arkadaşlar OEM D2S ampuller bazı yerlerde 4100 bazı yerlerde 4300 hatta bazen 4200 K olarak yazlıyor. Osram-Philips OEm d2s sizce kaç Kelvin? Kelvin yükseldikçe lümen düşer mi orantılı olarak. mesela 4100 K 4350 K dan lümeni yüksek midir. Yoksa ampule göre değişir mi bu durum?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

ECE standartlarına göre üretilen ampuller yaklaşık 4100K'dır. Tolerans payı var elbette var ama bu ciddi fark oluşturacak kadar değil. Üreticinin sayfasındaki değerleri baz almak gerekir en doğrusu odur.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Bu arada Osram Silverstar D2S ısmarladım yarın monte edilecek. en kısa zamanda kıyaslamalı resimleri paylaşacağım..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Zaten osram vardı farlarda ?

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Değerli dostlar,

Mercekli xenon sistemine geçtiğimden beri 5 çeşit ampul değiştirdim. Nedenini soracak olursanız, renk tonu ve daha önemlisi performansları. İlk takılan ampuller 85122 WX idi. Bu ampuller 6000K idi ve yolu zor görüyordum. Daha sonra Philips 85122+ aldım ve ne hikmetse ampullerin renkleri birbirini tutmuyordu ve 5000K gibiydi. Bu sefer normal bir yedek parçacıdan 85122+ aldım bunların rengi sarı idi. 4300K renginde ve güzel ışığı vardı. Daha sonra ben Osram ın Hella fara daha uyumlu olduğunu öğrendim ve Osram 66240 ısmarladım. 6 ay civarı kullandım. Rengi 85122+ dan biraz daha sarı ancak performansı nisbeten daha iyiydi. Ancak ben daha yüksek performans arıyordum. Ve uzun araştırmalarım soncunda 3 çeşit D2S tesbit ettim.

1.si Philips Xtreme vision % 50 artı ışık (4800K)

2.si Osram Night Breaker Unlimited %70 artı ışık (4350K) ve

3. sü Osram Silverstar %30 artı ışık (4200K)

Philips XV yi (4800K) yağışlı hava performansından dolayı istemedim.Osram SVS ile NBU arasında çok düşündüm. Satıcı da bana NBU nun SVS den biraz daha beyaz olduğunu maviye eğilimli olduğunu yağışlı havada SVS kadar performans vermeyeceğini söyledi. Aslında 4350K sarı olacağını düşünmüştüm ve ürün yeni olduğundan pek resimde bulamadım internette. Bende 4200K Osram SVS de karar kıldım. Montajdan sonra kullanımda Standart Osram D2S den gerçekten daha iyi aydınlattığını farkettim. Belki benim farlarımın buna ihtiyacı varmış. Her araçta aynı sonucu verir mi blmiyorum.Özellikler yağmurlu havada gerçekten renk tonu ile iyi bir aydınlatması var bunu gördüm. Bu arada aklımda NBU 4350K kaldı, ama onu da karşılaştırmalı testlere girsin derece alırsa ileride takmayı düşünüyorum Ne de olsa SVS 3 büyük firmadan 1.lik ödülü almış zamanında. Başınızı ağrıttığım için özür dilerim bu arada. Sizi detaya boğdum. Tüm bu değişimlerden ettiğim zarar 500 TL. Eskileri ikinci elden sattım son olarak Osram standart ampuller elimde onları da yedek tutuyorum. Şu an kullandığım ampuller 400 TLlik. Biraz masraf ettik ama değdi diyebilirim. Selamlar sevgiler...

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Osman iyidir :)

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Sizin adınıza sevindim :bravo: iyi günlerde kullanın :)

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

İyi aydınlatma için harcanan her kuruş hakkını vermiş. Sayenizde bilgimiz arttı

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Color shift renk kayması her xenon ampulde rastlanır mı? 4300 K ampul kullanıldıkça 4500 K ya doğru kayabilir mi?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Standart 4300K lerde görülür rodaj bitimine doğru daha beyaz yanmaya başlar...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

O zaman Osram 5500K CBI da renk kayması olmaz sanırım.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Benim bildiğim renk kayması denen colorshift sadece philips 85122'lerde var, ilk kullanımda sarıdan beyaza doğru geçiş oluyor. Onun dışındakilerde renkle ilgili bir değişiklik olmuyor. Ampul ömrü azalmaya başladıkça gücü zayıflıyor ama renk değişmesi sözkonusu değil.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Anıl Akgül    6
Anıl Akgül

Sevgili dostlar ..

Bu ara bi xenon yaptırmayı düşünüyorum ..

Fakat bir kaç ampul arasındaki farkı tam olarak bilmediğimden bir seçim yapamıyorum ..

Ampullerden birisi osram cool blue intense diğeri Philips 85122CM 5000K ve 85122+ olan modeli ?

Bu ampuller arasında ne gibi farklar vardır .. Aydınlatma gücü açısından lümen farkları varmıdır?

Ben biraz daha beyaz yanmasını istiyorum 4300 k dan..

tarihinde Anıl Akgül tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Kayhan Köse    0
Kayhan Köse

Biraz daha beyaz bir ışık istiyorsanız 5000K değerinde ampuller işinizi görecektir ancak aydınlatmanızda düşer hafif sarımsı hafif beyaz istiyorsanız 4300k. Ben aracımda yanlış hatırlamıyorsam 5 yıldır Osram Cool Blue Hyper 5000K kullanıyorum , aslında ilk aldığımda daha iyi aydınlatıyordu ancak yavaş yavaş aydınlatması azaldı renk açısından hiç bir kayıp olmadı.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Sevgili dostlar ..

Bu ara bi xenon yaptırmayı düşünüyorum ..

Fakat bir kaç ampul arasındaki farkı tam olarak bilmediğimden bir seçim yapamıyorum ..

Ampullerden birisi osram cool blue intense diğeri Philips 85122CM 5000K ve bu ampulun colormatch olan modeli ?

Bu ampuller arasında ne gibi farklar vardır .. Aydınlatma gücü açısından lümen farkları varmıdır?

Ben biraz daha beyaz yanmasını istiyorum 4300 k dan..

http://www.geceucusu.com/topic/5605-osram-xenarc-4300k-ve-5500k-cool-blue-intense-cbi-farki/page__view__findpost__p__55393 'de baya bilgi ve foto var. Ampuller arasında ciddi fark olduğunu sanmıyorum. 4300K ampul hafif sarımsı yansa da yola düşen ışık sarımsı değil. Çünkü merceğin optiği bunu değiştiriyor.5000K gibi ampul taktığında görünen en büyük fark, fara dışarıdan baktığında daha beyazımsı görünmesi ki bunu -kullananın dışında- kimsenin umursadığını sanmıyorum.

İletiyi paylaş

A. Sertuğ Ünsal    0
A. Sertuğ Ünsal

Dostlar, henüz aracıma da, aydınlatma ile ilgili konulara da yabancı olmakla beraber bir arkadaşım vasıtasıyla orijinal xenon farlarımı mercek değişimi ile bi-xenon haline getirdik..

Hella D2S uyumlu mercek takıldı, balastlar ve eski ampuller üzerinde kaldı..

Aydınlatmayı olabilecek en iyi hale getirmek için ampul değişimine gitmek istiyorum ancak bu meretlerin standart serileri bile maliyetli olduğu için almışken güçlü bir ampul seçeyim, ödediğim meblağa değsin istiyorum..

Osram Night Breaker Unlimited, Silverstar, Philips X-treme Vision ve Color Match serileri ilgimi çeken ürünler oldu ancak başka tavsiyelere de açığım..

Öncelikle model seçimi hakkında, sonrasında yurtiçi yada yurtdışı satın alma tavsiyeleri için yardımınıza ihtiyacım var..

Far yıkama, otomatik far yükseklik ayarı vs. gibi konularda sırada.. :)

Teşekkürler..

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Osram Xenarc CBİ tavsiye ederim :good1:

Sizin aracınızda far yıkama olması lazım oem xenon var çünkü , otomatik far yükseklik uygulaması zor bir uygulama ciddi elektromekanik bilgi ister...

osram-xenarc-d2s-cool-blue-intense-5500k-bulb-500x500.jpg

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap