• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Emre Kural

D2S - D1S Xenon ampul seçimi - öneriler

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

Yani o ışık yoğunluğu artmayacaksa pek bir artısı yok o zaman standart OEM xenon ampuller tercih edilmeli. Sanırım bu geometrik farkları ampulun dizaynı ile oynayarak elde ediyorlar. Neticede kullanılan malzeme ve teknoloji aynı..

Aralarındaki fark kullanılan xenon gazının miktarı ile alakalı :good1:

+1

Halojen ampulün filamanı (tel) ya da xenon ampulün elektrodlarından oluşan ışığın geometrisi milimetrenin %10'una kadar hassas olabiliyor. Küçük bir değişiklik bile yola düşen ışığın miktarını değiştirebiliyor. Tabii ki yansıtıcı yüzeyin de büyük önemi var. Her farda her mercekte aynı etkiyi gösterir diye bir kural yok. Bu değerleri gözönünde bulundurmak iyi ama çok da saplanmamak lazım çünkü ışığın dağılımını mercek belirliyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

+1

Halojen ampulün filamanı (tel) ya da xenon ampulün elektrodlarından oluşan ışığın geometrisi milimetrenin %10'una kadar hassas olabiliyor. Küçük bir değişiklik bile yola düşen ışığın miktarını değiştirebiliyor. Tabii ki yansıtıcı yüzeyin de büyük önemi var. Her farda her mercekte aynı etkiyi gösterir diye bir kural yok. Bu değerleri gözönünde bulundurmak iyi ama çok da saplanmamak lazım çünkü ışığın dağılımını mercek belirliyor.

xenon far sisteminde ışığın yoldaki dağılım ve homojenizasyonunu mercek belirlemez mi? ampulun kendisi de mi etkiler?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.575
Mahmut Akbulut

xenon far sisteminde ışığın yoldaki dağılım ve homojenizasyonunu mercek belirlemez mi? ampulun kendisi de mi etkiler?

Emre bey sorularınıza verilen cevapları okuyor musunuz? Bence okumuyor sunuz okusaydınız bu soruya gerek kalmazdı (bence)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Mahmut bu sorulara alışmak lazım,çare yok.Arkadaşımız sorusunda farklı bir kelime ile aynı anlamları taşıyan ama cevapların başka olabileceğini düşünen bir düşünceye sahip gibi.Okuduktan sonra kelime değişimi ile daha derin bilği veya değişik anlam bulmaya çalışıyor.

Sabır. :good1:

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

ışık dağılımı mercek ışık şiddeti ampul tarafından... ok. :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.575
Mahmut Akbulut

ışık dağılımı mercek ışık şiddeti ampul tarafından... ok. :good1:

+1 :bravo:

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Testte 1. çıkan ampulun lümeni testte 4. çıkan ampulden daha düşük enteresan :)

http://www.autobild....st-2822873.html

http://www.autobild....st-2822873.html

Bu arada lux olarak %49 fazla çıkmış :)

http://www.autobild.de/artikel/xenonlampen-im-test-2822873.html

tarihinde Emre Kural tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Demekki bilmediğimiz bişeyler var.. :)

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Demekki bilmediğimiz bişeyler var.. :)

Bilen varsa paylaşsın o zaman B)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

Testin birincisi, ikincisinin olduğu bir tablo göremedim, siz nerden baktınız ? Sadece 5 üzerinden değerlendirme yapılmış gördüğüm kadarıyla.

Bilmediğimiz bişeyler olduğunu pek sanmıyorum.

Lux bir alandaki aydınlanmadır, lümen ile karıştırmayın. Ampulün ışık gücü lümenle ölçülür, o ışık her yöne dağılır. Ampulü mercek içine koyup ışık verdiği bir alanı (örneğin 25 mt ilerisi yolun sağı) ölçerseniz lux sonucu elde edersiniz. (cd/cm2)

Osram için Yolun bazı yerlerinde %49 artış demiş lux ifadesi göremedim ?

Bu test Hella ışık tünelinde yapılmş dolayısıyla Osram'ın beş yıldızla birinci gelmesi beni şaşırtmadı. Hella Osram ile çalışır. Haliyle mercek ve ampul geometrilerinin bir arada kullanıldığında en iyi sonucu vermesi çok normal.

Osram ile philips arasında çok küçük bir fark var (3518/3583) bu ciddi bir fark oluşturmaz.

Her zaman söylediğim şeyi yine söylüyorum, son noktayı optik ve geometri koyar.

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Testin birincisi, ikincisinin olduğu bir tablo göremedim, siz nerden baktınız ? Sadece 5 üzerinden değerlendirme yapılmış gördüğüm kadarıyla.

Lux bir alandaki aydınlanmadır, lümen ile karıştırmayın. Ampulün ışık gücü lümenle ölçülür, o ışık her yöne dağılır. Ampulü mercek içine koyup ışık verdiği bir alanı (örneğin 25 mt ilerisi yolun sağı) ölçerseniz lux sonucu elde edersiniz. (cd/cm2)

Bu test Hella ışık tünelinde yapılmş dolayısıyla Osram'ın beş yıldızla birinci gelmesi beni şaşırtmadı. Hella Osram ile çalışır. Haliyle mercek ve ampul geometrilerinin bir arada kullanıldığında en iyi sonucu vermesi çok normal.

Osram ile philips arasında çok küçük bir fark var (3518/3583) bu ciddi bir fark oluşturmaz.

%49 lüx değil , lümen de değil. O zaman sadece aydınlanan alan genişliyor. Alan genişledikçe ışık şiddeti ters orantılı olarak azalacak. O zaman lümen standart ampulden daha düşük olması muhtemel..3518/3583 bu fark oradan geliyor sanırım. Hella-Osram uyumundan bahsetmişsiniz. Bakın bir şey daha öğrendim, her şeyi bilmiyorum sizden öğreniyorum :yes: Philips ve GE de ısrar etmenin anlamı yok o zaman. Geometrisi daha uygun Osram, Hella mercek için daha iyi olacak umarım.... Bu arada % 30 more light ne oluyor? ışık artışı Lümen artışı anlamına gelmez mi?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

%49 lüx değil , lümen de değil. O zaman sadece aydınlanan alan genişliyor. Alan genişledikçe ışık şiddeti ters orantılı olarak azalacak. O zaman lümen standart ampulden daha düşük olması muhtemel..3518/3583 bu fark oradan geliyor sanırım. Hella-Osram uyumundan bahsetmişsiniz. Bakın bir şey daha öğrendim, her şeyi bilmiyorum sizden öğreniyorum :yes: Philips ve GE de ısrar etmenin anlamı yok o zaman. Geometrisi daha uygun Osram, Hella mercek için daha iyi olacak umarım.... Bu arada % 30 more light ne oluyor? ışık artışı Lümen artışı anlamına gelmez mi?

http://www.geceucusu.com/topic/5605-osram-d2s-5500k-xenarc-cool-blue-intense-sylvania-farki/page__view__findpost__p__56448 'de açıklamıştım.

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Hella osram ile çalışır demiştiniz.Mercekler farklı ampullerle farklı neticeler mi veriyor? Koito, bosch ve valeo hangi ampul grubu ile çalışır?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

Hella osram ile çalışır demiştiniz.Mercekler farklı ampullerle farklı neticeler mi veriyor? Koito, bosch ve valeo hangi ampul grubu ile çalışır?

Hella ürünlerinin içinden osram ampuller çıkıyor genelde. Ondan böyle bir sonuca vardım. Yerli üretici firma olan Farba da osram kullanıyor diye biliyorum. Diğerleri hangi ampullerle çalışıyor bilemiyorum ancak otomobil üreticileri hangisi uygun fiyatlı ise farlarında o ampulü kullanıyorlar. Bu yüzden genelleme yapmak çok da mantıklı olmaz.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Passat orjinal Hella H7 merceklide wurth ampul kullanmış.Mercdes Bosch merceklerde açılmamış fardan sökülürken gördüm Osram vardı.Selçuk ustama katılıyorum.Genelleme yapmak dogru olmaz.

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

sol resimdeki philips, 85122+, sağ resimdeki osram 66240. Osramın daha homojen bir aydınlatması var gibi geldi ayrıca daha parlak lümeni fazla, aracı kullanırken daha iyi farkediliyor. Ancak ikiside sarımsı haliyle. Dediğiniz gibi ampul geometrileri farklı sanırım hella mercekte osram daha iyi bir odaklanmaya sahip philipste karanlık alan daha fazla idi.

post-6636-0-57094400-1376209603_thumb.jp

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.575
Mahmut Akbulut

Tekrarlamakta fayda görüyorum aydınlatma yoğunluğunda xenon gaz miktarının etkisi daha fazla :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Tekrarlamakta fayda görüyorum aydınlatma yoğunluğunda xenon gaz miktarının etkisi daha fazla :good1:

Yani 2. seçimimdeki ampullerde xenon gazı daha yoğun... :yes:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

Aracın önündeki parlak alan daha fazla uzun mesafede pek de fark göremedim ben.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.488
Oktay Toker

Resim veya foto makinası yanıltması yok ise sağ resimde yol şeritleri ışıktan dolayı görünmüyor ve ışık yanlara ve ileriye dogru daha iyi gibi görünüyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

Osram mı aldın bu fotolar senin aracından mı ?

Fotoğraflar farklı şartlarda çekildiğinden illa ki yanıltıcı şeyler içerecektir çok güvenmemek lazım. Tabii önemli olan sürücünün edindiği izlenim, psikolojik olarak etkilenmiyorsa farkları kısmen ayırtedebilir.

Ben yine de 4300K, ECE standardına göre üretilmiş ampuller arasında ciddi farklar olabileceğini düşünmüyorum. Yol koşullarında bunu ayırtedebilmek bence çok zor, çok tecrübe ve bilgi gerektirir. Yolun 75 mt. ilerisi sağında bir fark olabildiğini görmek farklı yol koşullarında çok ama çok zor. Bence psikolojik etmenler daha çok etkili oluyor insanların yorumlarında.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    280
Erkan Kahya

Bencede tamamen psikolojik. Fotograflardan farkı anlamak zor hele birde otomatik modda çekilmişse dahada zor. O yüzden 200-300 lümen farkına kafayı takmamak gerekiyor. Aydınlatmadan memnunsan en iyi ampul kullandığındır osram philips fark etmez.

post-4625-0-13883400-1376303616_thumb.jp

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

Osram mı aldın bu fotolar senin aracından mı ?

Fotoğraflar farklı şartlarda çekildiğinden illa ki yanıltıcı şeyler içerecektir çok güvenmemek lazım. Tabii önemli olan sürücünün edindiği izlenim, psikolojik olarak etkilenmiyorsa farkları kısmen ayırtedebilir.

Ben yine de 4300K, ECE standardına göre üretilmiş ampuller arasında ciddi farklar olabileceğini düşünmüyorum. Yol koşullarında bunu ayırtedebilmek bence çok zor, çok tecrübe ve bilgi gerektirir. Yolun 75 mt. ilerisi sağında bir fark olabildiğini görmek farklı yol koşullarında çok ama çok zor. Bence psikolojik etmenler daha çok etkili oluyor insanların yorumlarında.

evet osram 66240 .. philipslerden daha parlak o kesin... belki benim philipsler 2. kalite idi..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.784
Selçuk Keleş

evet osram 66240 .. philipslerden daha parlak o kesin... belki benim philipsler 2. kalite idi..

Sonuç ? Renk farkı ?

İletiyi paylaş

Emre Kural    16
Emre Kural

renk farkı bu biraz daha açık sarı gibi. ama sonuçta yola daha çok hakimim bunlarla. arkadaşım ile beraber inceledik eskilerden farkı var. renkten çok aydınlatma iyi.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap