• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Emre Kural

D2S - D1S Xenon ampul seçimi - öneriler

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
On 24.03.2019 at 00:15, Eren Köse yazdı:

Herkese merhaba,

e60 pre-lci d2s aydınlatmalarım için xenon ampul araştırmalarındayım.2 şey soracağım;

-İstediğim renk tonu oem sarıya yakın değilde daha beyaz,elmas gibi parlayan mercekler elde etmek.Bu yüzden 4800-5500K düşünüyorum.Aracım için nokta atış marka model öneriniz nedir?

-Farlarımı temizleteceğim,usta cam içlerini temizler merceklerin de tozunu alırız dedi.Sizce açtırayım mı camları?İleride buğu,su alma problemi yaşar mıyım? G30 5 kasa aydınlatma performansı beklemiyorum;fikir ve önerilerinize açığım.

Keyifli forumlar.

- Osram Xenarc CBI
- Ampulleri değiştirince aydınlatmanız da iyileşecek, sağ sol arasında ciddi ışık farkı olması gibi somut şeyler olursa açtırıp temizletmek düşünülebilir. Aracınızın konusu var forumda, beyaz duvarın 10 metre gerisinden çekilmiş duvar fotosunu oraya atın, yorumlayalım.

İletiyi paylaş

Eren Köse    1
Eren Köse
gönderildi (düzenlendi)

Yanıt için teşekkürler.Cbi ampüller tam istediğim ayarda.Şuan Philips 4300k var aracımda memnun değilim.Osram cbi ler biraz pahalı ama değer diye düşünüyorum.İstanbul Anadolu ya da Avrupa yakası için distribütör bayileri kimlerdir,önerebileceğiniz bir yer var mı?

Linkteki ürüne 6000K olmasından ötürü orijinal dışı olarak bakıyorum (standart dışı kelvin değeri).Siz ne düşünüyorsunuz?5500K cbi ile ne gibi bir fark olur?

https://www.hepsiburada.com/philips-d2s-xenon-far-ampulu-85v-35w-6000k-xenon-tip-far-ampulu-pm-otphlp85122bvs1

tarihinde Eren Köse tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

6000K mavimsi yanar yağmurlu havalarda sıkıntı yaşayabilirsiniz , 5500K in üzerine çıkmayın ve mümkünse philips ten uzak durun . Osram Cool Blue Xenarc , GE Xensation , yada Bosch Xenon White kullanın ...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
On 26.03.2019 at 00:54, Eren Köse yazdı:

Yanıt için teşekkürler.Cbi ampüller tam istediğim ayarda.Şuan Philips 4300k var aracımda memnun değilim.Osram cbi ler biraz pahalı ama değer diye düşünüyorum.İstanbul Anadolu ya da Avrupa yakası için distribütör bayileri kimlerdir,önerebileceğiniz bir yer var mı?

Linkteki ürüne 6000K olmasından ötürü orijinal dışı olarak bakıyorum (standart dışı kelvin değeri).Siz ne düşünüyorsunuz?5500K cbi ile ne gibi bir fark olur?

https://www.hepsiburada.com/philips-d2s-xenon-far-ampulu-85v-35w-6000k-xenon-tip-far-ampulu-pm-otphlp85122bvs1

Değip değmemesi biraz göreceli bir şey. Ben hafif sarımsı tonu severim örneğin.
Daha beyaz görüntü ve ışık olacak ama bunun karşılığında kış şartlarında aydınlatma performansı düşecek.
http://asyamakina.com.tr ile görüşün sizi yönlendirirler. Sonuç fotoları göndermeyi ihmal etmeyin. :) 

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Eren Köse    1
Eren Köse

Yanıtlar için teşekkürler.Bitmiş fotoları göndereceğim muhakkak :) 

Yarın Asya Makina ile irtibata geçeceğim.Farları Maslak Far da temizletmeyi düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Eren Köse    1
Eren Köse

Merhabalar tekrardan;

Selçuk Bey in tavsiyesi ile Asya makina ile iletişime geçtim.Sercan bey ilgilendi sağolsun.Beni bir bayilerine yönlendirdiler ve xenon larıma ulaştım.

— OSRAM 5500K CBI ların üretimi bitmiş sanırım artık 6000K CBI lar ithal ediliyormuş.

— 66240 kodlu 6000K CBI Osram larımıza ulaştıktan sonra farları Maslak sanayi Maslak Far a temizlettim.Sağolsunlar 10 numara işçilik ve esnaflıklarıyla memnun ettiler.

— Far temizliğinin uzun ömürlü olması için farları meşhur Llumar Ahmet, Ahmet hocam da Stek kendi kendini onaran şeffaf kaplama yaptık.

— Aracım boyada olduğu için farları eve getirdim.Montajlanmadığı için henüz foto atamayacağım.Bitince bir duvar fotosu sunacağım inşallah :)

Şimdi gelelim soruma.Hazır farlar dışarıdayken müdahale etmek daha kolay olacak.Adaptif farlarım devre dışı kaldı.Yaklaşık 1 yoldur bu şekilde kullanıyorum açıkcası.I drive da herhangi bir arıza göstermiyor ancak farları açtığımda far anahtarındaki lamba yanıp sönüyor.Normalde sürekli yanması lazım o lambanın.Yani arıza var diyor.Ancak arıza nerededir hiç bir fikir yürütemiyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sıkıntı nerede sizce ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
7 saat önce, Eren Köse yazdı:

— OSRAM 5500K CBI ların üretimi bitmiş sanırım artık 6000K CBI lar ithal ediliyormuş.

:unsure2:

Farlar hatayı yazmışsınız ve sorunun cevabıda içinde gibi.Başka bişi aramayın derim.Şu an aydınlatma sistemi dediğiniz gibi çalışıyorsa Adaptif arızasını ne ise çözlünce bence bahsettiğin sorunda çözülecektir.Aracı pc ye baglatıp hataları okutulması lazım.Ekranda hata olmaması versiyon yazılımla alakalıdır ve serviste iyice özel bu araca uyumlu pc yazılımı ile kontrolü yapılmalı.

İletiyi paylaş

Eren Köse    1
Eren Köse
5 saat önce, Oktay Toker yazdı:

:unsure2:

Farlar hatayı yazmışsınız ve sorunun cevabıda içinde gibi.Başka bişi aramayın derim.Şu an aydınlatma sistemi dediğiniz gibi çalışıyorsa Adaptif arızasını ne ise çözlünce bence bahsettiğin sorunda çözülecektir.Aracı pc ye baglatıp hataları okutulması lazım.Ekranda hata olmaması versiyon yazılımla alakalıdır ve serviste iyice özel bu araca uyumlu pc yazılımı ile kontrolü yapılmalı.

Osram kısmını neden alıntıladınız onu anlamadım hocam

İletiyi paylaş

Mustafa Fışkırma    0
Mustafa Fışkırma
gönderildi (düzenlendi)

merhabalar bana yardımcı olurmusunuz bende çin malı balastlı bosch bi xenon d2s sonradan yapma far var.bunun ampulerini led ampullerle değiştirmek istiyorum.acaba bu linkteki hangi urunu tavsiye edersınız veya edermisiniz.birde bu merceklerle uyumlu balast tavsiyesi alabilirmiyim satın alma linki varsa daha iyi olur.tesekkurler

buda balastin resmi

20190408_175639.jpg

buda ampul linkleri

https://tr.aliexpress.com/item/Araba-LED-H4-4300-K-bi-led-ampuller-12000LM-H11-H8-XHP50-Cips-H7-i-in/32958152764.html?spm=a2g0o.cart.99999999.297.777d3c004uAHNY

https://tr.aliexpress.com/item/2-PCS-H7-LED-XHP-70-110-W-13200LM-P70-Oto-LED-Far-H4-H8-H11/32847252450.html?spm=a2g0o.cart.99999999.303.7f7d3c00NRT2Xr

https://tr.aliexpress.com/item/led-bulbs-I7-6000k-55w-5760lm-led-H1-H4-H7-H11-9005-9006-9004-9007-bulbs/32787824567.html?spm=a2g0o.cart.99999999.315.7f7d3c00NRT2Xr

tarihinde mustafa fışkırma tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.

İletiyi paylaş

Mustafa Fışkırma    0
Mustafa Fışkırma
gönderildi (düzenlendi)

mahmut bey sanirim beni  yanlis anladiniz arabamda halojen degil d2s bosch bi xenon mercekli far var ondan soruyorum xenon ampul yerine linklerdeki d2s 4300k veya 6000k led ampullerden birisini taksam nasil olur aydinlatmasi iyimi belki deneyen varsa fikir verebilir diye sormak istemistim balast icinde ayri konularda parca parca sormaktansa hepsini bir arada sorayim diye buraya yazdim

tarihinde Mustafa Fışkırma tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
On 13.04.2019 at 01:15, Mustafa Fışkırma yazdı:

mahmut bey sanirim beni  yanlis anladiniz arabamda halojen degil d2s bosch bi xenon mercekli far var ondan soruyorum xenon ampul yerine linklerdeki d2s 4300k veya 6000k led ampullerden birisini taksam nasil olur aydinlatmasi iyimi belki deneyen varsa fikir verebilir diye sormak istemistim balast icinde ayri konularda parca parca sormaktansa hepsini bir arada sorayim diye buraya yazdim

Mahmut yanlış anlamamış. :)
Aracınızda zaten D2S sistem varsa neden lede geçmek istiyorsunuz ? Led ampuller merceğinize uyumlu değil. Farınızla ilgili sorununuz nedir ?

İletiyi paylaş

Mustafa Fışkırma    0
Mustafa Fışkırma

mahmut beyden özür diliyorum ozaman ben yanlis anlamisim selcuk bey.bendekiler osram xenarc xenon ilk actigimda 1,2 saniye sarı yaniyor sonra beyaz yanmaya basliyor normalmi yoksa yenilerinemi bakayim.led icinde d2s 4300k olunca illaki alip deneyen vardir diye yorumlari nasil ögrenmek istemistim ondan sormustum.balast icin tavsiyeniz varmi selcuk bey bu arada 2015 audi a3 den cikma bosch bi xenon bunun orjinal veya en iyi randiman alabilecegim balast tavsiyeniz varmi sanırım benim balastlar dandik çin islerinden

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş
On 15.04.2019 at 21:45, Mustafa Fışkırma yazdı:

mahmut beyden özür diliyorum ozaman ben yanlis anlamisim selcuk bey.bendekiler osram xenarc xenon ilk actigimda 1,2 saniye sarı yaniyor sonra beyaz yanmaya basliyor normalmi yoksa yenilerinemi bakayim.led icinde d2s 4300k olunca illaki alip deneyen vardir diye yorumlari nasil ögrenmek istemistim ondan sormustum.balast icin tavsiyeniz varmi selcuk bey bu arada 2015 audi a3 den cikma bosch bi xenon bunun orjinal veya en iyi randiman alabilecegim balast tavsiyeniz varmi sanırım benim balastlar dandik çin islerinden

Aslında farlar nasıl yanıyor bir durvar resmi olsaydı iyi olurdu. Ampulün de çin malı olması muhtemel, bu ampullerin odakları iyi tutmuyor. 

AL(bosch), hella hangisini uygun fiyata bulursanız. 2015 araçta d2s mercek olması pek mümkün değil, mercek d1s'tir, d2s ampul uydurulmuştur tahmin ediyorum. Ampul nedir, netleştirip öyle alın. 

İletiyi paylaş

Mustafa Fışkırma    0
Mustafa Fışkırma

sadece balast almam yeterlimi yoksa kablolariyla beraber mi almam gerekiyor acaba bendeki kablolar alacagim balasta uymazmi

İletiyi paylaş

Mustafa Fışkırma    0
Mustafa Fışkırma

araç içinden çekilen fotoğraflar

20190420_222001.jpg

20190420_222022.jpg

20190420_221959.jpg

20190420_223128.jpg

20190420_223130.jpg

İletiyi paylaş

Mustafa Fışkırma    0
Mustafa Fışkırma

bunlarda araç dışından çeķilenler

20190420_221950.jpg

20190420_222116.jpg

20190420_222031.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Ampuller düzgün oturmamış ya da odağı hatalı kalitesiz çin ampulüne benziyor. Sağ ve sol mercekler birbirine çok yakın fazla içe doğru, ayarlamak lazım. 
Bir ürün almadan önce ampulü çıkarıp gerçekten orjinal ampul mü bunu teyit etmekte fayda var mümkünse ampulü çıkarıp bir kaç fotosunu çekin, mercekler bosch dediniz ama ampulü söktükten sonra mercek duyunun da yakın plan fotosunu çekip gönderin. En azından elde ne var görelim.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap