• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Emre Kural

D2S - D1S Xenon ampul seçimi - öneriler

Recommended Posts

Emre Kural    14
Emre Kural

Xenon kit eklenen araçlarda aydınlatmanın Orjinal ekipman taşıyan araçlardaki gibi olmamasının sebebi ne olabilir. Mercek yapısı , ampul ün oem olup olmaması , balastın kalitesi ve uygunluğu.. Sizce en büyük yüzde hangisine aittir? Hepsinin ayrı ayrı önemi vardır eminim ama fikrinizi öğrenmek istiyorum

post-6636-0-22102900-1374423705_thumb.jp

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Xenon kit eklenen araçlarda aydınlatmanın Orjinal ekipman taşıyan araçlardaki gibi olmamasının sebebi ne olabilir.

Zaten soru içinde cevabı vermişsiniz " ekipmanın OEM olmaması " ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Zaten soru içinde cevabı vermişsiniz " ekipmanın OEM olmaması " ;)

OEM değil ama hella far mesela slovenia üretimi. balans kore ampuller piyasadan philips 85122+ yani bunlar da OEM sayılmıyor değilmi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

OEM değil ama hella far mesela slovenia üretimi. balans kore ampuller piyasadan philips 85122+ yani bunlar da OEM sayılmıyor değilmi?

Dünyaca ünlü markaların hemen hemen hepsi maliyetleri en aza indirmek için fason üretim yaptırır.Önemli olan üretimin yapıldığı yer değil ürünün belirtilen standartlara uyup uymadığıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Ampulü değiştirmek daha mantıklı sanırım. benim bir yer de gördüğüm Philips D2S 85122 CM %200 daha fazla ışık yazıyor. Bu % 200 normal 85122 ye göre mi yoksa standart halojene göre mi söylenmiş anlayamadım. Bir de Osram Xenarch var 66240 sanırım. ikisinin arasında kaldım şu an.

tarihinde Emre Kural tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.646
Selçuk Keleş

Halojene göredir.

ECE normlarına göre üretilmiş oem d2s/d1s xenon ampulleri 3200 lümen civarında ışık veriyor. Işık gücü olarak aralarında ciddi fark zaten olamaz. Renk tonu farklılıkları olabiliyor.

Osram xenarc biraz sarımsı ışık verir, philips 85122 daha beyazdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Benim balastım h7 philips kitinin balastı, ampullerim d2s philips. bir satıcıya sordum aklımı karıştırdı. senin balastlar uygun değil hella balast alman gerek dedi. bu balastlar yeterli değil mi benim farlarıma??

post-6636-0-78315500-1374676560_thumb.jp

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Farla bir ilgisi yok balast 35W olduktan sonra sorun olmaz . Balast ın ampul bağlantı soketleri farklı ise D2S adaptör uymayacağı için uyarmış olabilir...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

yani performans vermez dedi sanırım. ama ampulü ısıtır sonuçta herhalde?

Mahmut hocam bir de servislerde d2s ampuller 400 TL den başlıyor bizim elimizdekiler neden 75-100 TL. Philips ürünlerinde kalite farkı var mı? Aydınlatması aynı olmaz mı neticede ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.646
Selçuk Keleş

Yetkili servise alış fiyatını sordun mu ? O piyasadaki ucuza satan aksesuarcıdan da daha ucuza alıp o fiyata satıyor.

Bu her üründe böyle zaten, yetkili servisin varilden doldurduğu açık yağ fiyatına piyasada bir üst kalite aynı marka kutulu yağ satın alabiliyorsun ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Yetkili servise alış fiyatını sordun mu ? O piyasadaki ucuza satan aksesuarcıdan da daha ucuza alıp o fiyata satıyor.

Bu her üründe böyle zaten, yetkili servisin varilden doldurduğu açık yağ fiyatına piyasada bir üst kalite aynı marka kutulu yağ satın alabiliyorsun ?

O zaman yetkili servisler her yerde satılan 85122+ ları 400 den satıyorlar millete. yani herşeyiyle aynılar..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.646
Selçuk Keleş

Kim neyi kaça satıyor detayını bilmiyorum. Ben yetkili servislerin yedek parça satış politikasının aynı olduğundan bahsettim. Konumuz bu değil zaten. Zamanı olmayan, işini garantiye almak isteyen, bütçesi olan gider servisten alır. Diğerleri de araştırıp en uygun olanını bulmaya çalışır, bu kadar basit. Elbette ki her ürünün piyasada sahtesi, muadili vs. olabiliyor, bizim yapmamız gereken dikkat edip, ucuza kanmayıp, en güvenilir olan satıcıyı bulmaya çalışmak olabilir.

Senin farlarının bir garaj kapısında çekilmiş bir fotosu vardı, dağılımı, seviyesi ve parlaklığı gayet düzgündü. Sadece tonu sarımsıydı (fotoda pek belli olmuyordu) -ki bu o ampul için normal- sorun buysa ampullerini değiştirmen tek çözüm gibi görünüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Philips 85122+ D2S ampullerimi Osram xenarc 4300 veya GE xensation 4300 ile değiştirmeyi düşünüyorum. GE konusunda bir kaç görüş dışında fazla bilgi bulamadım. GE Osram gibi kaliteli bir ampul müdür. Yoksa Osram markası daha ağır mı basar? Renk olarak daha sarı daha beyaz diyebilir miyiz? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim... :rolleyes:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.646
Selçuk Keleş

Philips 85122+ D2S ampullerimi Osram xenarc 4300 veya GE xensation 4300 ile değiştirmeyi düşünüyorum. GE konusunda bir kaç görüş dışında fazla bilgi bulamadım. GE Osram gibi kaliteli bir ampul müdür. Yoksa Osram markası daha ağır mı basar? Renk olarak daha sarı daha beyaz diyebilir miyiz? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim... :rolleyes:

Osram 4300 şu anki ampullerinden pek farklı değil, biraz sarımsı yanar. O nedenle beyaz ışık veren Osram alıcaksan CBI almalısın.

GE'nin rengini bilmiyorum ama Osram 4300'den daha beyaz olacaktır. Gerçekte görmek lazım fotolar yanıltabiliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Osram xenarch Silverstar % 30 daha fazla ışık ve 20 m uzağı gösterebilme özelliği var deniyor. Fakat lümen aynı 3200. Lümenin artışı beklenmez mi bu durumda ? Bir de Türkiye'de yok bu ürün aktif olarak satılmıyor..

post-6636-0-62436700-1375277987_thumb.jp

post-6636-0-74165800-1375277989_thumb.jp

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erkan Kahya    273
Erkan Kahya

Türkiyede de satılıyor bu ürün fakat rengi sarımtrak olduğu için sana yine uymayacak. Ne istediğini tam olarak bir bilsen ve karar verebilsen çözümü çok basit olacak

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Türkiyede de satılıyor bu ürün fakat rengi sarımtrak olduğu için sana yine uymayacak. Ne istediğini tam olarak bir bilsen ve karar verebilsen çözümü çok basit olacak

d2s olarak göremedim internette d1s satılıyor evet. silver gümüş rengi sanki sarıdan uzak gibi düşünülüyor ilk planda..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.646
Selçuk Keleş

Halojen ve xenon ampullerdeki +%x vs. ile kastedilen şey lümen gücü değil. Geometrik olarak bazı noktalarda artırılmış aydınlatma gücü. Yani yolun bazı bölgelerinde %x kadar fazla aydınlık sağlanıyor ama bu lümen ile değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Halojen ve xenon ampullerdeki +%x vs. ile kastedilen şey lümen gücü değil. Geometrik olarak bazı noktalarda artırılmış aydınlatma gücü. Yani yolun bazı bölgelerinde %x kadar fazla aydınlık sağlanıyor ama bu lümen ile değil.

peki aynı ampulde alan genişledikçe lümen düşmez mi ışık dağılır gibi geldi bana..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fatih Özbaş    388
Fatih Özbaş

konuyu dağıtmak gibi olmasın ama bende osram 66240CBI kodlu 1 çift hiç kullanılmamış var, hesaplı vericem isteyen irtibata geçebilir. iyi günler.

fatihozbas84@gmail.com

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

o zaman bunun da lümeni yüksek değil yüzde 50 demesine rağmen

post-6636-0-41291900-1375284162_thumb.jp

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selçuk Keleş    1.646
Selçuk Keleş

ECE normlarına göre üretilecek ampullerin lümen değeri standarttır. Xenon ampullerde bu 3200 lümen civarındadır. Philips/Osram/GE bu standartlara göre üretiliyor. Kimisi standart ampule göre kimisi yoldaki mesafeye kimisi başka bişeye göre % değeri koyuyor bunu iyi ayırtetmek lazım, zaten teknik sayfalarında da yazar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Kural    14
Emre Kural

Yani o ışık yoğunluğu artmayacaksa pek bir artısı yok o zaman standart OEM xenon ampuller tercih edilmeli. Sanırım bu geometrik farkları ampulun dizaynı ile oynayarak elde ediyorlar. Neticede kullanılan malzeme ve teknoloji aynı..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Sanırım bu geometrik farkları ampulun dizaynı ile oynayarak elde ediyorlar. Neticede kullanılan malzeme ve teknoloji aynı..

Aralarındaki fark kullanılan xenon gazının miktarı ile alakalı :good1:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap