• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mehmet Özyürek

Röle nedir, nasıl bağlanır, röleyle neler yapılır ?

Recommended Posts

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
22 saat önce, Deniz Taran yazdı:

Kısa hüzmeli far açıkken selektör yaptığımda uzun hüzmeli fardan gelen akım kısa hüzmeli fardan gelen akım ile çakışacaktır diyotun yönü uzundan kısaya bağlı çünkü. Bu bağlantı şekli tesisatta sorun yaratır mı ?,

Kısa hüzmeli far açıkken uzunları yaktığımızda kısa fardan gelen akım kesileceği için anlık bir kesinti yaşanacaktır diye düşünüyorum Bunun için kondansatör bağlanması gerekli olduğu yazılı forumda. Bu kondansatörün bilgisini 25v olarak yazılmış kaç uF 'ye tekabul eder bilemedim. Yada elektronik malzemeleri satan herhangi bir dükkandan 25v kondansatör alıcam desem anlayacaklar mı ? Muhtemelen uF soracaklardır diye düşünüyorum. Ayrıca kondansatör ile birlikte direnç bağlanması gerektiği konusunda bir yazı okudum bununla ilgili bilginiz var mı ?

H4 imiş.. Özür.

Uzundan gelen akım ile kısadan gelen akımın çakışmasında sıkıntı yok.. 

Sol elimizle sol kulağı tutmakla, sağ elimizle sol kulağımızı tutmak aynı şeydir.. Sonuçta tutan bizim bedenimiz, tutulan bizim kulağımızdır. 

Yani aynı akünün aynı + kutbu farklı yerden girecek sisteme.. sıkıntı olmayacak.. 

Ben focusu H4'ten çift reflektörlü sisteme geçirdiğimde uzun yıllar diyot ile röle tetikleyerek kullandım.. Kondansatör falan kullanmadım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.. 

Elektrik hızlıdır, diyot gecikme yaptırmaz.. 

Uzun tetik ucundan kısa röle girişine sadece diyot bağlayıp geçin, sönme yada gecikme olmayacak.. 

Tekrar, kondansatöre bence gerek yok.. Yıllarca kulandım aynı sistemi..

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran
3 dakika önce, Misafir yazdı:

Yanıtınız için teşşekkür ederim elektrik mühendisiyim devreyi nasıl bağlayacağımı biliyorum, zaten yukarıdaki 118. postta bağlantı şemasını çizmiştim. Fakat işe başlamadan önce oluşabilecek risklerin analizi konusunda yardım talep ettim. Bir nevi FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) (Hata Türü ve Etkileri Analizi) denilebilir.

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran
4 dakika önce, Mehmet Özyürek yazdı:

H4 imiş.. Özür.

Uzundan gelen akım ile kısadan gelen akımın çakışmasında sıkıntı yok.. 

Sol elimizle sol kulağı tutmakla, sağ elimizle sol kulağımızı tutmak aynı şeydir.. Sonuçta tutan bizim bedenimiz, tutulan bizim kulağımızdır. 

Yani aynı akünün aynı + kutbu farklı yerden girecek sisteme.. sıkıntı olmayacak.. 

Ben focusu H4'ten çift reflektörlü sisteme geçirdiğimde uzun yıllar diyot ile röle tetikleyerek kullandım.. Kondansatör falan kullanmadım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.. 

Elektrik hızlıdır, diyot gecikme yaptırmaz.. 

Uzun tetik ucundan kısa röle girişine sadece diyot bağlayıp geçin, sönme yada gecikme olmayacak.. 

Tekrar, kondansatöre bence gerek yok.. Yıllarca kulandım aynı sistemi..

Çok teşşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için. Aklıma takılan hiçbir soru kalmadı artık montaja başlayabilirim. Çok teşekkürler tekrardan.

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran

Roleden sonra hem uzun hemde kısa farlar hata verdi bunu gidermek için ne yapabilirim ? 

H4 Soketten sonra roleye giriyorum dolayısıyla Soketten tüketim olmuyor ve araba hata veriyor. Çözümü nedir ??

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Rölesiz yapmayı denedin mi ?

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran
3 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Rölesiz yapmayı denedin mi ?

Rolesiz kaldırmadı orjinal far tesisatı kesik kesik yaktı sonra biri söndü vs.

soketin uzun ve kısa ucuna birşeyler bağlamam gerekiyor sanırım çünkü akım tüketimi olmuyor

tarihinde Deniz Taran tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran

Elimde eski arabamın xenonlarından kalma beyin öncesine takılan siyah zımbırtılardan var 2 tane tam olarak şunlardan;

O743XQ.png

Bunlar xenon beyinin enerji girişine takılıyor ama bizim xenon beyin enerjiyi aküden aldığı için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Bu zımbırtılar arıza lambası yanmasın diye takılıyor sanırım acaba roleyi iptal edip bunları soketten beslemeli olarak xenonlara bağlasam yine kesiklik yapar mı ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
37 dakika önce, Deniz Taran yazdı:

Elimde eski arabamın xenonlarından kalma beyin öncesine takılan siyah zımbırtılardan var 2 tane tam olarak şunlardan;

O743XQ.png

Bunlar xenon beyinin enerji girişine takılıyor ama bizim xenon beyin enerjiyi aküden aldığı için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Bu zımbırtılar arıza lambası yanmasın diye takılıyor sanırım acaba roleyi iptal edip bunları soketten beslemeli olarak xenonlara bağlasam yine kesiklik yapar mı ?

Roleyi iptal etmeyeceksin.Kenarda duran sarı aliminyum sogutuculu direnci sadece kısa far hattına paralel bağlayacaksın.Kısa far hattının bir ucuda roleye tetik olarak bağlanacak.Baslast beslemeside aküden alınacak ve role devreye girince hem arıza ışığı olmayacak hemde balast düzgün çalışacak.

Uzun hüzme için zaten yapmışsın sıkıntı çıkarmaz.

bu dirençleride mutlaka araç şasesine bağlayacaksın yada iyi bir sogutucu yaparsan randımanlı çalışır..

Yada roleyi sadece orijinal tesisata bağladıysan sadece kısa far hattına paralel 100ohm 11 watt taş direnci paralel baglarsan sorun kalmayabilir ama bazı araçlar bu direncide kabul etmiyor daha düşük dirençle müdehale gerektiriyor buda üstte yazdığım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran
36 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Roleyi iptal etmeyeceksin.Kenarda duran sarı aliminyum sogutuculu direnci sadece kısa far hattına paralel bağlayacaksın.Kısa far hattının bir ucuda roleye tetik olarak bağlanacak.Baslast beslemeside aküden alınacak ve role devreye girince hem arıza ışığı olmayacak hemde balast düzgün çalışacak.

bu dirençleride mutlaka araç şasesine bağlayacaksın yada iyi bir sogutucu yaparsan randımanlı çalışır..

Yada roleyi sadece orijinal tesisata bağladıysan sadece kısa far hattına paralel 100ohm 11 watt taş direnci paralel baglarsan sorun kalmayabilir ama bazı araçlar bu direncide kabul etmiyor daha düşük dirençle müdehale gerektiriyor buda üstte yazdığım.

Kolay bağlantıları sevmem mudehale ederek bağlayacağım fakat mantık dışı bir uygulama var ;

Paralel bağlarsam I2 akımı sıfır olur çünkü akım önüne direnç çıkan yerden gitmez Kirşof kanunu. Böyleliklede direnci boşa bağlamış olurum. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen yada bağlantı şemam mı yanlış ?

Untitled-1.jpg

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran
48 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Birde 25W ve 50W olarak içi çeşit direnç buldum alüminyum yapılı bunlardan kaç ohm ve kaç watt olanı alacağım ? 0,1 ohm'dan 100Kohm'a kadar serisi mevcut her iki watt için. Seçimi neye göre yapacağım ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Yazdığınız kanun için yorumum yok.Kullanıldığı yer elektronik tabanında sabit bir yer teşkil etmediğine eminim.Bir direnç bir kaç şekilde ve mentıkta kullanılır elektronikte yer bulur.

Araç mantığında ise size önceki mesajda anlattım.Biraz daha açayım.

Kontagı açtığınızda yada araç çalışınca far ampul kontrolü için kısa far kontrol ünitesi için bilği alınır.Bu bilği ya direk akım hesabı yada direnç hesabı olarak değişebiliyor yada açık devre,kapalı devre mantığını taşıyabiliyor.

Direnç mantığı tamamen basite indirmek için ampul yerine geçecek bir ohm degeri ile bağlanır buda ampul çalışınca oluşan 7ohm civarlarında olan bir degeridir.Bu degerlerde bir direnç ampulü temsil eder ve arıza ışığı için üstteki sebepler indirgenir ve sıkıntı kalmaz.

Kullanılan ampul iç ışık teli belli bir değerde direnç değeri taşır ve voltaj ile ışık oluşur.

Yerine kullanılan direnç ise voltaj verince belirli bir enerjisi hali ile ısıya dönüşür.Buda ilave bir sogutucu gerektirir.Önceki mesajımda bunu yazmıştım.

100ohm direnç ilavesi far anahtarı açılınca korumalı yükselen voltajı normal bir akım çekerek en az 11 volt sevilerine getirir ve buda balast için yeterli çalışma akımını sağlar ve hem arıza ışığı yanmaz hemde sıtabil çalıştırır.

Bu yöntem uymuyor ise direkt olarak önceki mesajımdaki ampul yerine direnç montajı yapılarak kontrol ünitesi yanıltması yapılır.

Sizin şemanız yada diğer şemalarda sıkıntı yok.farklı yoldan hepside tek noktada birleşiyor.Birleşir.

On ‎01‎.‎02‎.‎2016 at 21:28, Deniz Taran yazdı:

Birde 25W ve 50W olarak içi çeşit direnç buldum alüminyum yapılı bunlardan kaç ohm ve kaç watt olanı alacağım ? 0,1 ohm'dan 100Kohm'a kadar serisi mevcut her iki watt için. Seçimi neye göre yapacağım ?

Resimdeki parçalar sende ise almana gerek yokki zaten elinde mevcut.O direnç degeride yeterli.Sadece daha iyi bir soğutucu şart.

Benim tavsiyem biraz daha pahalıya gelen  25wat aliminyum olursa 3 tane 22 ohm alınır paralel bağlanır.25watt Taş direnç alınırsa 4 tane 33 ohm alınır paralel bağlanır.

Ayrıca umarım o Hella mercekte çin malı xenon takımı kullanmazsın.

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran
5 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Resimdeki parçalar sende ise almana gerek yokki zaten elinde mevcut.O direnç degeride yeterli.Sadece daha iyi bir soğutucu şart.

Benim tavsiyem biraz daha pahalıya gelen  25wat aliminyum olursa 3 tane 22 ohm alınır paralel bağlanır.25watt Taş direnç alınırsa 4 tane 33 ohm alınır paralel bağlanır.

Keşke istanbulda olsaydınız

Resimdeki parçalar bende değil ben temsili olarak göstermek amacıyla koydum onu.

Alüminyum soğutuculu dirence gelince 3 tane 25watt 22ohm direnç alıp üçünüde paralel bağlayacağım sadece bir far için doğrumu anlıyorum.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Evet 1 far için.diğer far içinde aynısı yapılacak.

Geceucusu aydınlatma konusunda her yeri yakın eder.İçiniz rahat olsun.

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran
6 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Ayrıca umarım o Hella mercekte çin malı xenon takımı kullanmazsın.

D1s taktım osram ama bence çakma ampuller. Balastlarım gen5 bosch. Zaten şimşek etkisi yüzünden girdim mercek montajına çin malı ampul ve balasta hiç bulaşmam merak etmeyin :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran

Bu dirençten 6 tane sipariş ettim. 3 paralel şeklinde her far soketinin kısa ucuna paralel bağlayacağım. Tecrübelerinize saygı duyuyorum ama aklımdan gitmeyen konu akımın direnç olmayan hattan gidecek oluşu. Sonuçta içinden su akan bir hortumu sıkıştırdığınızda hortum ya çeşme ucundan çıkar yahut delik yerinden çıkar. Akım da bu amntık direnç olmayan yerden akar giderrrr :)

Adsız.png

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Yazdığın konu ile bu konu mantığı hem aynı hem değil.

Yazdığına göre ampulde boşuna işlem olur değil mi?

Maksat burda senin boştaki akımını çalmak değil.Bu işi ampul yerinde takılı ikende yapmış olmuyor mu?

Bizim yaptığımız ise sadece ampul ile direncin yerini değişmek hepsi bu.

Role sisteminide bu dirençli hatta yük bindirmeden balastları direkt aküden beslemek amaçlıdır.Başka amacı ise bu yapılan işlemi sellektör içinde rahatça kullanmak oluyor.

Sakın bu direnç takılı iken balastıda aynı hattan besleme.role devresini aküden beslemeli olarak kullan.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Deniz Taran    43
Deniz Taran
9 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Yazdığın konu ile bu konu mantığı hem aynı hem değil.

Yazdığına göre ampulde boşuna işlem olur değil mi?

Maksat burda senin boştaki akımını çalmak değil.Bu işi ampul yerinde takılı ikende yapmış olmuyor mu?

Bizim yaptığımız ise sadece ampul ile direncin yerini değişmek hepsi bu.

Role sisteminide bu dirençli hatta yük bindirmeden balastları direkt aküden beslemek amaçlıdır.Başka amacı ise bu yapılan işlemi sellektör içinde rahatça kullanmak oluyor.

Sakın bu direnç takılı iken balastıda aynı hattan besleme.role devresini aküden beslemeli olarak kullan.

çok teşekkür ederim telefon numaranızı aldım dirençler elime ulaşıp montajına başladığım gün bir sorum olursa sizi rahatsız edeceğim izniniz olursa.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
On ‎01‎.‎02‎.‎2016 at 22:05, Deniz Taran yazdı:

çok teşekkür ederim telefon numaranızı aldım dirençler elime ulaşıp montajına başladığım gün bir sorum olursa sizi rahatsız edeceğim izniniz olursa.

İstanbul içinde bir yere gitmek iki saat, Ankara'ya gitmek 4 saat :)

İletiyi paylaş

Gürhan Kıllıer    2
Gürhan Kıllıer

Üstadlar selamlar.Sinyal ampüllerimi led yapmak için ELO dan led flaşörü aldım.Fakat aracın üstündeki flaşörle değiştirmek isteğimde resmen bir şok yaşadım.Aracın 3 terminalli flaşörü var ,sadece artı(+) ve eksi (-) bağlantısı yapılmış (p)bağlantısı yapılmadan  boşta çalışıyor.Benim elimdeki 4 teminalli flaşöre artı ve eksiyi bağladım sadece tek tık sesi geldi sistem çalışmadı.İlk defa böyle bir bağlantıya şahit olduğum için sizden yardım rica ediyorum.Alttaki linkte Led flaşörünün bağlantı şeması var.Yardımlarınız için çok teşekkürler.

http://www.elo.com.tr/resimler/product_cat/pdf/elektronik-led-flasoru1pdf_d463e.pdf

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Şema için yazacağım bir durum yok.Üniversal bir ürün.Özelliklede boş araçlarda kullanılabilecek güzel bir ürün gibi geliyor bana.Yeni nesillleri için emin değilim.Alırken Elo firmasına araç markasını falan belirttiniz mi?Elo yu arayın hatayı belirtin size fazlasıyla yardımcı olacaklardır.

İletiyi paylaş

Gürhan Kıllıer    2
Gürhan Kıllıer

Hocam sistem 3 terminalliymiş sonradan artı ve eksiden uç çıkarıp başka bir flaşör bağlamışlar 2 terminalli yapmışlar.Bende röle yuvasında boşta bırakılan soketten bir uç aldım L ve P ye dokundurdum yine röle çalışmadı.Sadece tık diye ses geliyor o kadar.Oda artı ve eksiyi bağlayınca.Uçları değiştirdim sigorta attı.Acaba diyorum şuan üzerinde normal ampuller var led ampullerim henüz gelmedi,bu flaşör normal ampulleri kaldırmadığı için mi hareket yok anlamadım.Olabilir mi?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Sanırım Hatanı kendi kendine bulmuşsun.Ürün led için olduğundan ampul ohm degerinden dolayı kısa devreye düşüyor olabilir.Pic kontrollü ürün diye biliyorum.Mutlaka akım koruması vardır.

İletiyi paylaş

Gürhan Kıllıer    2
Gürhan Kıllıer

Pazartesi ledlerim geliyor sorun olursa yine başınızı ağrıtırım,teşekkürler

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    283
Erkan Kahya

İyi geceler.

Farların içine yeni bir led tasarımı yapmak istedim ve bunları kumanda etmek için araç içine kablo çekmek yerine bu uzaktan kumandalı kontrol ünitesini aldım.

Hatta satıcı ile görüşüp bir kumanda ve iki alıcı ünitesi halinde sipariş ettim. Ürün iki gün önce geldi. Dört kanallı olan modüle ledleri bağlıyorum ancak ledler yanmıyor. Tek led bağladım, dört led bağladım hatta halojen ampul bağladım ama nafile. Sistem röleli kumandadan açınca çıt çıt sesi duyuluyor. Acaba bağlantıda mı bir hata yapıyorum? Kırmızı kablo led 1 ve led 2 için ortak pozitif kutup, kahverengi ve siyah kablolar negatif kutuplar.

20160401_233623.jpg

20160402_002421.jpg

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Arıkan    45
Mustafa Arıkan

Kumanda devresinde çıkış uçları sanıyorum sadece rölenin kontak uçları. Yani çıkışlarda gerilim olmaz. Ledler o yüzden yanmıyor. Ledleri de 12V kaynak ile besleyeceksiniz. Röle uçları sadece anahtarlama yapacak.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap