İçeriğe Yönlendir
Selçuk Keleş

Automotive Lighting'den ledli adaptif far sistemi

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Automotive Lighting'in Mercedes Benz S sınıfı için geliştirdiği iki projektör modülünden oluşan ledli far sistemi otomatik olarak sürüş koşullarına uyum sağlarken aynı zamanda da gün ışığı kalitesinde aydınlatma sunuyor.

4600 m²'ye yakın alanı aydınlatabilen far, optimum yol aydınlatmasını sağlamak için geliştirildi. Farın iki ana parçası bulunuyor. Bu iki ledli projektör modülleri kısa far ışığı ve kesilme çizgileri değişebilen diğer ışık formlarını üretebiliyor.

Birinci projektör 8 ledden oluşuyor ve uzunluğu 49 metreye varan oldukça geniş yayılan kısa far ışığını üretiyor. Aynı zamanda yatay kesilme çizgisini de oluşturarak göz kamaşmasını engelliyor.

İkinci projektör modülündeki 4 led ile uzun far ışığı üretiliyor. Dönebilen bu ikinci modülün de desteği sayesinde toplam 145 metreye varan kısa far menzili elde edilebiliyor.

Bu projektör modülü sürüşe uyumlu aydınlatma fonksiyonlarını oluşturuyor. Örneğin 90 km/s üstü hızlarda otoyol aydınlatma moduna geçerek daha uzun menzili göz kamaştırmadan aydınlatıyor.

Hız, eğim, direksiyonun pozisyonu gibi değerleri hesaplayan sistem, dönebilen bu projektör modülünü 15° dışarı veya 7° içeriye döndürerek virajlarda optimum aydınlatmayı sağlayabiliyor.

Adaptif uzun far asistanı yaya ve araçları algılayarak göz kamaştırmadan uzun farı sürekli açık tutabiliyor.

Tümü ledli projektör modülleri 5500-6000K renk ısısıyla gün ışığı kalitesinde 1100 lümen güçte kısa far aydınlatmasını gerçekleştirebiliyor.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Muhteşem :yes: bence tasarımlar tam bir mühendislik harikası :bravo:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Uzun arge çalışmalarından sonra ortarya çıkanlar son derece güzel.İlerde bunlara eski nesil diyeceğiz.Bu zamanda çok geç değil.

Ledin performansı sayesinde ve reflektör yapısınında çok iyi olması ile 1100 lümen bile son derece etkili bir alana yetecek görünüyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir

Yavaş ilerliyorlar bilerek. Vatandaş sindirsin diye. Videoda bir çok aydınlatma kusuru var. İstense düzeltilir.

İletiyi paylaş

Ali İz

http://youtu.be/IA4OMJfk2-8

Bu sistemin tüm arabalarda Standart olmasi ne kadar sürer aceba, özellikle uzun yolda ayarsiz farli arabalar insani gercekten deli ediyor

su resim video önizlemesi nasil ekleniyor bir türlü beceremedim?

tarihinde ALI ZZ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bu sistemin tüm arabalarda Standart olmasi ne kadar sürer aceba, özellikle uzun yolda ayarsiz farli arabalar insani gercekten deli ediyor

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

26. saniyedeki ani fren ikaz sistemini gördünüz mü.. ? Benim istediğim bu işte...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

26. saniyedeki ani fren ikaz sistemini gördünüz mü.. ? Benim istediğim bu işte...

26. saniyede ben öyle bişey göredim.

Şu anda manuel seviye ayarlaması en ucuz araçta bile standart ancak insanlar kullanmayı pek bilmiyor. Otomatik seviye ayarlamasının standartlaştırılması konusunda daha önce zorunluluk getirilmeye çalışıldı ancak maliyetten dolayı kurulca reddedildi.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

25.saniye ile 29 saniye arasında merconun fren yapışı.

Mustafa çakar sistem yerine bunun gibi fren çakarını yapsana.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Bu video 26. saniye..

Mustafa çakar sistem yerine bunun gibi fren çakarını yapsana.

Projem hazır, yarın malzeme tedariğini yapıyorum.. Cumartesi elimde olursa pazara montajı yaparım ;)

Selçuk.. göremediğin ani fren çakarı ne ufuklar açtı bende bi bilsen :D

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Ani fren çakarı zaten benım arabamda var.Elonun sinyal ikaz rölesini kendı yaptıgım devreye uyarladım.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Başka videoya bakıyordum herhalde. Evet şık görünüyor.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Ben de elonun röleleri ile yapacağım, yarın gelir inşallah...

İletiyi paylaş

Ali İz

26. saniyede ben öyle bişey göredim.

Şu anda manuel seviye ayarlaması en ucuz araçta bile standart ancak insanlar kullanmayı pek bilmiyor. Otomatik seviye ayarlamasının standartlaştırılması konusunda daha önce zorunluluk getirilmeye çalışıldı ancak maliyetten dolayı kurulca reddedildi.

Video far yükseklik ayarlariyla ilgili degil Matrix led far isigi istenilen bolgeleri karartip diger alanlari isiklandirmasi ile ilgili dikkatle izlenirse sadece karsidan gelen aracin ve önde giden aracin oldugu oldugu yerlerin karardigi görülür.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...