• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mahmut Akbulut

Yeni nesil Visteon bi-xenon mercek ...

Recommended Posts

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Volkswagen Tiguan da kullanılıyor Hella da olduğu gibi ampul tutucusu ile D1S ve D2S kullanılabiliyor .Boyut olarak Valeo dan biraz küçük :) bence bu mercek en çok Oktay abinin hoşuna gidecek :yes:

co4w.jpg

jr8x.jpg

79cp.jpg

wxdo.jpg

0p80.jpg

fzgt.jpg

mpdi.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Bunların reflektör kısmı metal olsa idi diyeceğim sanırım bundada resimlerden plastik olarak alğıladım.Resimdekininde ampul giriş kısmının dibinde erimeler var gibi.Ford farlarından çıkanada çok benziyor ama o vakit kesme çizğisini ve özellikle ışık toplamasını sevememiştim.Tek güzel yanı tutucu ve boyut ama bunda tutucuyuda ayrıyeten satarlar ise cıks sevemem.

Elimde 1 takım bu kısımları erimiş visteon yatıyor.Rabbim nasip ederse bişilerde kullanacağım ama kendim için.Başka arkadaşlara asla.

Seni hayal kırıklığına uğratmak istemezdim. :biggrin:

Benim açımdan tek kullanılabilir far 2 tekerli motor farları olabilir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Haklısın abi visteon nedense reflektör de kullandığı bu malzemeden vazgeçmiyor , tek açıklaması var maliyet ama boyutlarından dolayı küçük farlarda tercih edilebilir ve sadece akşam kullanılırsa farlar reflektör uzun süre korunabilir diye düşünüyorum tabi mercekler çıkma olduğundan temizini bulmak şart :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.841
Selçuk Keleş

Güzel görünüyor.

İletiyi paylaş

Mehmet Demirci    33
Mehmet Demirci

Abi hakikaten çok küçükmüş . Keşke hella ve bosch tada bu ölçülerde bi-xenon olsa . :good2:

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Boyut küçüldükce reflektörün kaliteside düşüyor sanırım bilmiyorum ama bu benim yorumum.Eski Hella yeni Hella dan daha iyi ışık topluyor tabi bunda merceğinde etkisi var ama bendeki görüş bu.Reflektör ile mercek mesafesi aynı zamanda açı derecesinide etkiliyor.Mercek ile reflektör mesafesi yakın olunca açı geniş ve yanal olarak dagılım fazla oluyor.Mesafe uzadıkca açı daralıyor yanal mesafe biraz daha daralıyor ama ileri dogru ışık mesafesi dahada netleşiyor yani ışık toplaması son derece iyi hale geliyor.Eski Hella ya clear lens taksalar yeni Helladan daha iyi olur diye düşünüyorum.

Hella yı misal olarak verdim.Bunlar Bosch ve Valeo içinde geçerli.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Reflektörün büyüklüğü ve yapısı çok önemli Koito ve TSX lerin yanal aydınlatmadaki farkı reflektörün büyük ve elips siperin ise C şeklinde olmasıdır.Yanal ve ileri aydınlatmayı etkileyen faktörlerden biride siper dir.Siperin yapısı ve hareket şekli önemlidir...

* Hella kısalar ve yanal Bosch a göre iyidir , selektör hızlıdır...

* Bosch selektör Hella ya göre yavaştır ileri aydınlatma Hella dan fazladır selektör etkilidir, clear lens takılırsa aydınlatma %20-25 artar...

* Valeo hem yanalda hemde ileri aydınlatmada ve selektörde Hella ve Bosch tan bir adım geridedir...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker

Fakat Valeo bana göre cidden daha hamojen ışık veriyor.Işık toplamasınıda Bosch ve Hella'dan daha iyi görüyorum.Yanal ve sellektör için yorumuna katılıyorum.

Valeo neden perde selenoidi yerine servo motor kullanıyor anlamış değilim o kadar parçayı kullanmanın amacı ne olaki?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Fakat Valeo bana göre cidden daha hamojen ışık veriyor.Işık toplamasınıda Bosch ve Hella'dan daha iyi görüyorum.Yanal ve sellektör için yorumuna katılıyorum.

Valeo neden perde selenoidi yerine servo motor kullanıyor anlamış değilim o kadar parçayı kullanmanın amacı ne olaki?

Bende anlamıyorum abi ne gerek var maliyet desek diğer mercekler neden kullanmıyor , bir bildikleri var ama ne :unknw: Homojenlik konusunda haklısın :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap