• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Hami Hacısalihoğlu

Parklar,uzunlar yanıyor,kısalar yanmıyor

Recommended Posts

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Bugün sol farım kısa konumunda yanmadı.Uzunlarda ve parklarda yanıyodu.Ampüle baktım kısa far teli kesmiş.Gittim yenisini alıp değiştirdim.Çalıştı.Bir süre sonra bu seferde 2 farda kısa konumunda yanmadı.Uzunlar ve parklar yanıyodu.Hep uzunlarla gelmek zorunda kaldım.Sigortalarda problem yok.Baktım yine 2 farında ampülünde kısalar kesmiş.Arabayı alalı 2 yılı aşkın bir süredir hiç böyle bir sorunlar karşılaşmamıştım.(Aracım R19 1.4Rl)Neden olabilir ?Yarın elektrikçiye göstericem fakat bilgisi olan bu durumla daha önce karşılaşmış olan varsa yazarsa memnun olurum.Birde taktığım ledlerden bu sorun olabilir mi acaba.Ben bütün tesisatı parklardan çekmiştim ama içimede bir kurt düştü.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.604
Mahmut Akbulut

Kullanılan ampul ile ilgili bir sorun var elektrik tesisatında olsa sigortalar atardı.Ledler de aynı şekilde en fazla yanlış bağlantıda sigorta attırır...

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Kullanılan ampul ile ilgili bir sorun var elektrik tesisatında olsa sigortalar atardı.Ledler de aynı şekilde en fazla yanlış bağlantıda sigorta attırır...

Ama 2 yıldır aynı ampülü kullanıyordum bir sorun olmamıştı.Başka bir nedeni olabilir mi?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Araç voltajı ölçüldü mü ?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Araç voltajı ölçüldü mü ?

Ölçüldü aküde sorun yok.Ampülleri takarken cam kısmına tutmamam gerekiyormuş bunu bilmiyordum.Tutup takınca aşırı ısınmadan kesmiş.Elektrikçi doğru yöntemle taktı artık sorun yok.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Geçmiş olsun :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Geçmiş olsun.Umarım sorun çıkmaz.Lakin Akü'yü değil Şarj dinamosu kontrolü yaptırmanızı tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Geçmiş olsun.Umarım sorun çıkmaz.Lakin Akü'yü değil Şarj dinamosu kontrolü yaptırmanızı tavsiye ederim.

Teşekkürler.Kaç gündür hiç sorun olmadı.İnşallahta olmaz.Şarj dinamosunuda göstereyim o zaman.Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Araç çalışırken akü ölçülürse bu şarj dinamosunun durumunu gösterir..

Voltaj dalgalanması var mı, voltaj yüksek mi görülür.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Bazı elektirikciler sadece akü testi yapıyor.Araç çalışmaz iken far yakıyorlara yada direk test cihazı ile bakıyorlar.Aracı çalıştırıp bakma işlemini hepsi yapmıyor.Çünki test cihazını bağlayamazlar sanırım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Araç çalışırken akü ölçülürse bu şarj dinamosunun durumunu gösterir..

Voltaj dalgalanması var mı, voltaj yüksek mi görülür.

Bazı elektirikciler sadece akü testi yapıyor.Araç çalışmaz iken far yakıyorlara yada direk test cihazı ile bakıyorlar.Aracı çalıştırıp bakma işlemini hepsi yapmıyor.Çünki test cihazını bağlayamazlar sanırım.

Aküyü aracı çalıştırıpta test etti elektrikçi bir sorun yoktu.Ampüle dokundun mu diye sorunca sorun ordan çözüldü.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Ampule dokununca hemen telin kopması gibisinden yorumlar beni çok tatmin etmemiştir.Ben evde bu ampulleri defalarca dokunurum masada cirit atar ve hala testlerimde kullanırım.Ampulü silseniz sonrasında pırıl pırıl olur.Ampul yerine oturmadıysa yanarken akkor olan tel sarsıntıdan kopar 14.50 volt üzerinde beslenince kısa süreli yanar sonra hata verebilir,başka seçenek benim aklıma gelmez.

Ha şu gerçektir ampul camına dokunarak eldeki yagın bulaşmasıyla ve oluşan ısı ile bu camın üzerindeki yağ kötü şekilde buharlaşma sonrasında yavaştan is yapar ve tası kesinlikle islendirir bu durum gerçekten çok uzun sürelerce devam eder.Ama teli kestirmez diye kendimce kabullenmediğim için böyle düşünüyorum.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Ampule dokununca hemen telin kopması gibisinden yorumlar beni çok tatmin etmemiştir.Ben evde bu ampulleri defalarca dokunurum masada cirit atar ve hala testlerimde kullanırım.Ampulü silseniz sonrasında pırıl pırıl olur.Ampul yerine oturmadıysa yanarken akkor olan tel sarsıntıdan kopar 14.50 volt üzerinde beslenince kısa süreli yanar sonra hata verebilir,başka seçenek benim aklıma gelmez.

Ha şu gerçektir ampul camına dokunarak eldeki yagın bulaşmasıyla ve oluşan ısı ile bu camın üzerindeki yağ kötü şekilde buharlaşma sonrasında yavaştan is yapar ve tası kesinlikle islendirir bu durum gerçekten çok uzun sürelerce devam eder.Ama teli kestirmez diye kendimce kabullenmediğim için böyle düşünüyorum.

Elektrikçi eldeki yağın bulaşması sonucu aşırı ısınmadan dolayı kesmiş demişti.Geniş çaplı bir araştırma yapmadı.Ama şimdiye kadar bir sorun olmadı.Eğer olursa daha geniş çaplı bir araştırma yaptırırım.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.800
Selçuk Keleş

Dokunmayla ampulün bozulacağını ben de sanmıyorum. Elektriksel bir sorundur ya da ampulün ömrü o kadardır.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Hami Hacısalihoğlu    4
Hami Hacısalihoğlu

Dokunmayla ampulün bozulacağını ben de sanmıyorum. Elektriksel bir sorundur ya da ampulün ömrü o kadardır.

Dokunmayla değil eldeki yağın bulaşmasıyla.Ama geçen günde sis farlarım kesti.Onlarıda kesmeden 1 hafta filan önce sökmüştüm ama dikkatli olarak söküp cam kısmına tutmamıştım.Ama sonuç olarak kesti.Sorun yine bende heralde.Bu sis farı ampülünün yerine norlam far ampülümü taksam olur mu?.Elimde kısa farı kesmiş uzun farı çalışcan 4 ampül varda ondan soruyorum.Bir zararı olur mu?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.604
Mahmut Akbulut

Dokunmayla değil eldeki yağın bulaşmasıyla.Ama geçen günde sis farlarım kesti.Onlarıda kesmeden 1 hafta filan önce sökmüştüm ama dikkatli olarak söküp cam kısmına tutmamıştım.Ama sonuç olarak kesti.Sorun yine bende heralde.Bu sis farı ampülünün yerine norlam far ampülümü taksam olur mu?.Elimde kısa farı kesmiş uzun farı çalışcan 4 ampül varda ondan soruyorum.Bir zararı olur mu?

Sis farına H4 ampul olmaz , ayrıca bu ampul kesme olayı benim kafama hiç yatmadı iyi kötü 15 seneden beri araç elektrik aksamı ile uğraşırım henüz başıma böyle bir şey gelmedi , bu sanki sizin şanssızlığınız gibi geldi bana....

• Beğen 1

İletiyi paylaş

adem albayram    0
adem albayram

BENİM 2013 C ELYSEE EXULUSİVE ARACIMIN SAĞ FARI YANMIYOR ARKA PARK YANMIYOR VE İÇ TAVAN LAMBASI YANMIYOR. ELEKTRİKÇİYE GİTTİM SİGORTALARDA HERHANGİ BİR PROBLEM OLMADIĞINI SÖYLEDİ BIS SORUNU VAR DEDİ. BEYİNCİYE GİTMESİ LAZIM DEDİ. BEYİNCİYE GİTTİM 2 GÜN UĞRAŞTI BIS'TE SORUN OLMADIĞINI SÖYLEDİ. BAŞINA BÖYLE BİR OLAY GELEN OLDUMU. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

3 farklı şekilde kontrol edilen bir aydınlatma sorunu.Lakin aynı vakitte hepsi hataya düştü ise tek bir noktadan dolayı hata oluşmuş görünüyor.Bu 3 aydınlatma grubunu kontrol eden bir modul olduğu açık bu modul tespit edilip bakılmalı.BIS dediğiniz modul bunalara degilde klasik bir oto ecu sistemi ise yanlış bakılmış diyebilirim.

Pc ye baglanıpta bütün kodlar silindimi?yada resetleme varsa yapıldımı ,öncelik bu işlemler olmalı.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap