• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mehmet Çelik 2

Honda Civic 7 Sedan (2006-2011) ledli ön farlar

Recommended Posts

Mehmet Çelik 2    3
Mehmet Çelik 2

Merhaba.

Asagida ornek resmi olan far seti aracimda takılı ama onde gormus oldugunuz led serit gunduzleri cok sonuk yanıyor belli bile olmuyor. Gunduz ledi gibi parlak yansin istiyorum ama gezmedigim elektrikci falan kalmadi genelde yapamayiz falan diyorlar. Sizce birsey yapılabilirmi veya yapan yer var midir?

honda%20civic%20angel%20yeni.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Merhaba hoş geldiniz :flowers: isminizi bilmediğim için doğru hitap şeklini kullanamıyorum bunun için üzgünüm , bundan sonraki sorularınıza cevap alabilmek için adınızı ve soyadınızı belirtirseniz moderatörümüz gerekli düzeltmeyi yapacaktır...

Genelde angel eye farlarda maliyetinin az olmasından dolayı flux veya benzeri led kullanılır buda aydınlatmayı oldukça etkiler.Daha parlak ve fazla ışık için far açılmalı ve ledler daha kaliteli ve fazla ışık verebilecek smd5050 veya power ledlerle değiştirilmelidir . Led ler yanmıyorken yakın plan çekim yaparsanız ne tür led kullanıldığını daha net söyleyebiliriz...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Çelik 2    3
Mehmet Çelik 2

Merhaba hoş geldiniz :flowers: isminizi bilmediğim için doğru hitap şeklini kullanamıyorum bunun için üzgünüm , bundan sonraki sorularınıza cevap alabilmek için adınızı ve soyadınızı belirtirseniz moderatörümüz gerekli düzeltmeyi yapacaktır...

Genelde angel eye farlarda maliyetinin az olmasından dolayı flux veya benzeri led kullanılır buda aydınlatmayı oldukça etkiler.Daha parlak ve fazla ışık için far açılmalı ve ledler daha kaliteli ve fazla ışık verebilecek smd5050 veya power ledlerle değiştirilmelidir . Led ler yanmıyorken yakın plan çekim yaparsanız ne tür led kullanıldığını daha net söyleyebiliriz...

Hoş bulduk. İsim duzeltmek için moderatorlerle gorusecegim. Kayıt olurken herkesin ismiyle kayit oldugunu farketmemiştim kusura bakmayın.

Farların içini bu hafta actircam. Xenon kiti degiştirmek için. O ara ledleride degiştirmek istiyorum fakat sanayide bu işi yapacak olanlar kimlerdir sorusuna cevap bulamiyorum. Elektronikciye gitsem "abi ben anlamam" elektrikciye gitsemde aynı. Bu sorun aslinda benim için ufak bir sorun ama bu sorun sayesinde forumu keşfetmem sanırım asıl sorunuma bir care olabilir.

Benim en buyuk sorunum merceklerin ayar tutmasi. Farlar yukarıda diye ayar yaptırdım asagi aldim xenon taktım fakat gorusum yine cok kotu. Bu sefer onumu aydınlatamiyorum. Şimdi siradaki işlem ise farlari tekrar kaldirmak. İçini actirip mercegi degiştirmeye calisacam ama bunuda yapacak biri bulamiyorum. Herkes olmaz degistiremiyoruz diyor. 8000k xenonlari sokturup 4300k çin işi xenonlara gececem belki işe yarar diye. Sizce bir faydasi olur mu? Eski xenonlar öldü cunku. Cok karısık gibi gorunebilir ama aslında basit bir sorunum var ve cozum bulamiyorum :)

Farların içindeki led ise asagida resmini verdigim led seklinde. Gunduz vakti resim ceker tekrar atarim.

10mm_beyaz_led_10_adet_502664.jpg

tarihinde alen tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Bir sonra ki mesajınıza isminizi yazarsanız gerekli değişiklik yapılır :good1:

Angel farların çözümsüz sorunudur bu kullanıcıların şikayetleri hep aynıdır , ayrıca angel mercekler halojen için tasarlanmıştır xenon kullanarak reflektöre zarar veriliyor buda kısa zamanda aydınlatmayı etkiliyor . Angel farın merceğini kaliteli olanla değiştiren kişi sayısı çok az , nedeni far içinde yeterli boşluk olmaması biraz tecrübe gerektiren bir uygulama . Aracın orjinal farlarına mercek uygulaması yapmak çok daha sağlıklı olacaktır...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Çelik 2    3
Mehmet Çelik 2

Bir sonra ki mesajınıza isminizi yazarsanız gerekli değişiklik yapılır :good1:

Angel farların çözümsüz sorunudur bu kullanıcıların şikayetleri hep aynıdır , ayrıca angel mercekler halojen için tasarlanmıştır xenon kullanarak reflektöre zarar veriliyor buda kısa zamanda aydınlatmayı etkiliyor . Angel farın merceğini kaliteli olanla değiştiren kişi sayısı çok az , nedeni far içinde yeterli boşluk olmaması biraz tecrübe gerektiren bir uygulama . Aracın orjinal farlarına mercek uygulaması yapmak çok daha sağlıklı olacaktır...

İsmim Mehmet Çelik olarak degiştirilebilir.

Bu farlarda ledler oldugu için farkli bir gorunum katiyor. O yuzden vazgecemiyorum yoksa o kadar ugrastim ki artik biktim bende en sonunda lanet olsun diyerek sokup atacagim. 3 saattir butun forumu okudum sanirim osram nightbraker alip takacam. Size sorum su an halojene geri donsem reflektor gorevini yapar mi yoksa yine onumu goremezmiyim? Bu işleri yapacak bir elektrikci tanidiginiz var midir?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Angel farlara işlem yapacak birini bulmanız çok zor ya halojen ampul ile kullanacaksınız yada diğer seçenek olan orj. farlara uygulama yaptıracaksınız...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Çelik 2    3
Mehmet Çelik 2

O zaman ufaktan night brakera yoneleyim ben. Sonucları paylasirim buradan. Eger mercekler degişmeyecekse ledler için farları acmaya değmez. Ledler kalacak gibi. Yardımlarınız için tesekkur ederim.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

angel farlara çok güzel işlemler yapmak için bana mail at beraber bir şeyler yapalım: fatihozbas84@gmail.com - ek olarak o ledler power ledler ile değiştirilirse muhteşem bir görüntü ortaya çıkar. hatta kısalar yakılınca %50 kısılan bir röle sistemi de yapılırsa mükemmel olur. daha çok şey yapılabilir vs... vs... bunlar sanayicilerin veya elektrikçilerin yapacağı işler değil. mailden görüşelim istersen.

tarihinde Fatih Özbaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

Şu far bende olsa yurtdışında yapılan çalışmaları aratmıcak bir led çalışması yapardım.O ledlerden fazla birşey beklemeyin.;Power ledle de olacagını sanmıyorum.

Ebayda 5 chipli ledler var.Onları alıp denemek gerekli

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

yeni nesil mini power ledler var onlardan güzel olur. bence en güzel cevabı Oktay Toker verecektir.

İletiyi paylaş

Mehmet Çelik 2    3
Mehmet Çelik 2

angel farlara çok güzel işlemler yapmak için bana mail at beraber bir şeyler yapalım: fatihozbas84@gmail.com - ek olarak o ledler power ledler ile değiştirilirse muhteşem bir görüntü ortaya çıkar. hatta kısalar yakılınca %50 kısılan bir röle sistemi de yapılırsa mükemmel olur. daha çok şey yapılabilir vs... vs... bunlar sanayicilerin veya elektrikçilerin yapacağı işler değil. mailden görüşelim istersen.

Mail attım hocam.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Bu model farın başına gelenler.

Farlar oldukca kirli idi,yükseklik ayar kısmı parçalanmış ve öylesine vidalanıp silikonlanmıştı.Ledleri bir farda 30 derece 5mm bir tarafta 30 derece 3 mm led idi.Florasan angel vardı ve yanmıyordu.Valeo bi-xenon mercek kullanıldı.Gen4 balast ve D1s osram axenon takıldı.Eski kısa hüzme H7 merceğin perdesi çıkarılarak uzun hüzme merceği olarak yerini aldı.Ledlerin yeri genişletilerek 1 watt beyaz ledler sogutucu desteği ile takıldı.Her bir farda 12 tane led kullanıldı.Sonra led sinyal yapma kararı verildi ve orjinal olan led bölümlerinin arasındaki bölüme yassı 60 ve 120 derece açılı lens kullanılarak amber renk ve oldukca tatlı bir tonda çıktı bu ledler 1 watt olarak yerine takıldı.Yükseklik ayar vidası yapıldı.Arka kapak olarakk saklama kaplarından kullandım.Arkadaşımız iyi günlerde kullansın.

Farların sökülmüş hali.

Bmw stil birde turuncu park ledi yerleştirdim.Bu yer cidden çok müsaitti.Deliklere havşa açtım ve gümüş grı boya ile rutuş yaptım.

Sinyal ledleri için lenslerin ve gündüz ledleri için deliklerin görünümü.

Lensleri ilk önce şeffaf silikonla tutturdum sonra alttan 2.13 mm lik vid ile vidaladım.

Lelleri yerlerine sabitleyip silikonladım.

İlk denemeler.

Sinyal yanarken gündüz ledleri park modundaki gibi kısılarak yanacak ve görünen görüntü bu olacak.

Ledlerin işlemlerinin bitmiş hali

Park modunda ledler kısılarak yanıyor.Bu farda sinyal kısmı çok içerde kalıyor ve led sinyal paılına bu kısmada içten görünmeyecek şekilde 8 er tane smd 5050 led monte ettim.

Buda videomuz.

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    163
Mustafa Bağseven

Mükemmel ötesi bir iş çıkarmışsın abi.

Ama ben sana tek kusuru söyleyim.

Sinyal verme esnasında aracın sinyali tamamen devre dışı bırakılana kadar beyaz ledlerın kısık kalması gerekliydi.Ne zamanki aracın sinyali kapandı işte o zaman kısık olan beyaz ledler orjinal parlaklıgına geçmeli bana göre.Audilerdeki sistem böyle.

Çok begendım ama ya

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Çelik 2    3
Mehmet Çelik 2

Farların ilk halini goruyorsunuz. Son halinide. Diyecek birsey bulamiyorum ben Oktay abiye ne kadar tesekkur etsem azdır. Açıkcası farların hiçbi şekilde bu hale gelecegini dusunmuyordum. Sadece yolu aydınlatsa benim için yeterliyken sagolsun oktay ben ne istediysem olmaz yapamam demedi neredeyse bir haftadan uzun sure bu farlarla ugrasti ve bu mukemmel calismayi ortaya cıkardı. Farlar yarın elime ulasacak montaji yapılacak en yakın zamanda arac uzerinde resimlerini ve videolarini ceker buraya eklerim. Bu arada beni oktay abiye yonlendiren Fatih Ozbas'a da tesekkur etmeden gecemeyecem :)

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Mustafa o işlemler ile sen uğraşıyorsun benim elimden role ile bu kadarı geliyor.Bu dediğinide role ile yapabilirim ve dahasıda gelir tabiki ama maddi unsur önümüzdeki bir engel.Kısık bütce iel yapılan bu kadar oluyor.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

abı bu sınyal verırken gunduz farının kısılması ısını role ıle degıl de pıc ıle mustafa bıze yapsaydı, sınyal verırken power ledler sureklı kısılıp sınyal kapanınca eskı halıne donseydı olurmuydu?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Olabilir. :good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

İnanılmaz bir işçilik ve harika sonuç. Ancak bu kadar olabilirdi. Aslında sinyal verilirken gündüz farı tamamen sönse de olur, yasal bir zorunluluk yok. Bir elektrikçi montajdan sonra da yapabilir bunu. Güle güle kullanın.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Çelik 2    3
Mehmet Çelik 2

İnanılmaz bir işçilik ve harika sonuç. Ancak bu kadar olabilirdi. Aslında sinyal verilirken gündüz farı tamamen sönse de olur, yasal bir zorunluluk yok. Bir elektrikçi montajdan sonra da yapabilir bunu. Güle güle kullanın.

abı bu sınyal verırken gunduz farının kısılması ısını role ıle degıl de pıc ıle mustafa bıze yapsaydı, sınyal verırken power ledler sureklı kısılıp sınyal kapanınca eskı halıne donseydı olurmuydu?

Montaj yarın yapılacak. Montaj oncesi bu kısılma olayı ile ilgili ne yapabilirim?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

İlk istek doğrultusunda sabit yaptığım kısılmayı sağlayan parçalar far içinde yer olmadığı için dış kasasında izalasyon altında şu an için bilmeyen bir arkadaşımız bu devre için uğraşırsa hüzünlü bitebilir.

Mehmet bey e-mailde yazdığım bağlantı ya uyulursa sorunsuz kullanabilirsiniz.

Öneri doğrultusunda bir çalışma için bu yaptığım role devresinin komple dizaynı şart.Baştan yapılması lazım buda nasıl olur şu ana bişi diyemiyorum.

Fatih'in farlarda bu devre far içinde olunca ve banada yakın olunca pek sorunumuz yok denilebilir. :biggrin:

İletiyi paylaş

Mehmet Çelik 2    3
Mehmet Çelik 2

İlk istek doğrultusunda sabit yaptığım kısılmayı sağlayan parçalar far içinde yer olmadığı için dış kasasında izalasyon altında şu an için bilmeyen bir arkadaşımız bu devre için uğraşırsa hüzünlü bitebilir.

Mehmet bey e-mailde yazdığım bağlantı ya uyulursa sorunsuz kullanabilirsiniz.

Öneri doğrultusunda bir çalışma için bu yaptığım role devresinin komple dizaynı şart.Baştan yapılması lazım buda nasıl olur şu ana bişi diyemiyorum.

Fatih'in farlarda bu devre far içinde olunca ve banada yakın olunca pek sorunumuz yok denilebilir. :biggrin:

Dogru soyluyorsun abi elletmeden montajı yaptırcam.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Arkadaşımız Kırşehir yolculuğu olduğu için yol üstü bugün yanıma geldi.Sinyal verirken gündüz farını ek bir role ve kondansatör kullanarak söndürme işlemini hallettik.Rabbim hayırlı yolculuk nasip etsin.Tekrar iyi günlerde kullansın.Daha sonra kendisi detaylı video çekecek.

image.jpg  

image.jpg  

4583.jpg

Videomuz.

Fatih şimdi sende böyle olsun istersin. :p:lol:

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Güzel olmuş.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

ben de ıstedım ve oldu Allaha şükür :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Uğur Yaman    0
Uğur Yaman

Çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık,, bende yaptırmak istiyorum bayıldım :)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap