• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ozan Kar

Xenon far bağlantı tercihi

Recommended Posts

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Ozan bu fara halojen performans ampulü taksan... Önünü göremez misin ki.. ?

Anlamadım abi? xenon fara mı?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Evet.. yada merceği değiştirip halojen mercek taksan... ?

Çok güzel bi-halojen mercekler var piyasada..

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Evet.. yada merceği değiştirip halojen mercek taksan... ? Çok güzel bi-halojen mercekler var piyasada..

Abi xenon 1 aydır normal olarak çalışıyor sayabiliriz, amacım tesisatını/çalışma sistemini orjinale yakınlaştırmak. Yoksa çooook memnunum :) uzun zamandır istiyordum xenonu punto için oem seçenek olmadığından hep erteliyordum daha yeni kavuştum :D

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Ozan, kafam durdu bu gece. Yarın vakit bulunca el atacağım konuya :)
O zaman bir özet geçeyim :) 1) aslında yaklaşık 1 aydır şemadaki sistem sorunsuz çalışıyor, çalışma mantığından kaynaklı bir kaç dezavantajı var:
  • orjinalde marşa basarken farlar kapanıyordu bu sistemle iptal
  • follow me home iptal
  • farlar açıldığında "kısa far ampul arızası" yazıyor.

Usta kendi oluşturduğu 55W çeken ve denediğim kadarıyla ısınmayan direnç sistemini ampul yerine bağlayıp kısa fardan röle ile tetikleyerek montaj yapıyor. Benim aklımdaki röleyi iptal edip bu 55W çeken dirençleri kullanıp xenonları doğrudan orjinal tesisattan beslemek. (Usta olmadığını söyledi neden bilmiyorum) Böylece minimum enerji ile orjinal sisteme geçilmiş olacak. 2) Farda kısa far için ayrı şase bağlantısı kullanılmış. Bu farı takan ustalar, doğrudan soket üzerinde diğer şaseden köprü yaparak bağlıyorlar. Ben doğrudan şaseye bağlamıştım buna gerek varmı? Faydası zararı olurmu? http://www.geceucusu.com/topic/5551-farda-cift-sase-ve-kopruleme/ 3) Farda DRL ve Park için ayrı pinler var, DRL pinine elektik verilmiş olsa bile parklar gelince DRL kısılıp parka geçiyor. Ben park gelince DRL pinindeki elektrik kalkacak şekilde bağlamıştım. DRL pininde kontağa bağlı sabit elektrik olmasının zararı olur mu? Şimdiden teşekkürler abi :)

Sorun yok diyorum çalışıyor diyorum ama hatırlatmadanda edemiyorum abi :D ama acelesi yok bi boş vaktinde(tehlikeli bi cümle oldu sanki ama :D) ilgilenebilirsen çok sevinirim :D

tarihinde Ozan Kar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    168
Mustafa Bağseven

Ozan Şu ana kadar xenonlu hiçbir araca binmedim ama anladıgım kadarıyla minimum enerji ve orjinal sisteme yakın bir sistem istiyorsun

35+35=70watt xenonlar olduguna göre arıza lambası yakmaması için 40watt daha tüketmen gerekli.

21wattlık ampülü sağ tarafa diğer 21 wattlık ampülü de sol tarafın xenonuna paralel baglasan olmuyor mu?

Hatta bir de zamanlayıcı yaparsın.Kısa farları yaktıktan 1 dakika sonra bu sonradan takılan ampüller otomatik olarak söner.Tabi aracın beyni kısa farların çektigi akımı sadece kısa farlar açıldıktan sonra kısa bir süreligine (5-10 saniye kadar )sorguluyorsa..

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Ozan Şu ana kadar xenonlu hiçbir araca binmedim ama anladıgım kadarıyla minimum enerji ve orjinal sisteme yakın bir sistem istiyorsun 35+35=70watt xenonlar olduguna göre arıza lambası yakmaması için 40watt daha tüketmen gerekli. 21wattlık ampülü sağ tarafa diğer 21 wattlık ampülü de sol tarafın xenonuna paralel baglasan olmuyor mu? Hatta bir de zamanlayıcı yaparsın.Kısa farları yaktıktan 1 dakika sonra bu sonradan takılan ampüller otomatik olarak söner.Tabi aracın beyni kısa farların çektigi akımı sadece kısa farlar açıldıktan sonra kısa bir süreligine (5-10 saniye kadar )sorguluyorsa..

Tespitin doğru abi ancak bu sistemi denemedim 2 nedeni var

1) Mertol abi yanlış yaparsın dedi

2) Konuştuğum bir usta denedim olmadı dedi, nedenini mantığım almıyor...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Arıza denetimi sürekli demekki..

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    168
Mustafa Bağseven

Peki bir soru.Hani xenonlar ilk açıldıgı anda benım bildigim normal çekecegi akımın 3 katı mı ne harcıyordu ya.Bu olay tahmını olarak kaç saniye sürüyor?1? 2?

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Arıza denetimi sürekli demekki..

ben toplamda 110w çektikten sonra sürekli olması neyi değiştiriyor abi? ilk açılıştaki yüksek akımdan dolayımı yanmıyordur, 110a tamamlayınca?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Ozan, yanlış yoldasın. Her bir taraf için 45-65 watt ararı yük kullanacaksın. Sağ ve sol farlar paralel kontrol edilmiyor ki ?

@ Bağseven : 4 saniye kadar yüksek akım çekiliyor ( anma akımı 11 amper, 3-4. saniyelerde 5 amper, sonrasında 3,2 amper )

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Ozan, yanlış yoldasın. Her bir taraf için 45-65 watt ararı yük kullanacaksın. Sağ ve sol farlar paralel kontrol edilmiyor ki ? @ Bağseven : 4 saniye kadar yüksek akım çekiliyor ( anma akımı 11 amper, 3-4. saniyelerde 5 amper, sonrasında 3,2 amper )

Abi puntoda toplam yüke bakıyordu yani led ampul takınca tek tarafa uygun direnç takıp söndürüyordum arıza uyarısını, buda ekranda sağ sol olarak ayırmıyor sadece kısa far ampul arızası yazıyor, o yüzden buda toplama bakıyordur diye düşündüm, az sonra denemeyi düşünüyorum hem tek tarafa + 55w takarak hemde 2 tarafa 21w takarak. Peki bu sistemi kurarsam yazdığın anma akımının araca zarar verme ihtimali var mı? tesisata, modullere vs?

Bu arada ustanın denedim olmadığı dediği 21W ampul bağlayarak denemiş.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

aşırı yük hatası verebilir, zarar verirmi bilmiyorum.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

gittim arabada denemeleri yaptım;

öncelikle tek tarafa 2 tane 55W taktım arıza uyarısı vermeye devam etti, yani ayrı ayrı kontrol ediyormuş. Ancak farkettim ki arıza verse bile elektrik göndermeye devam ediyor.

Sonrasında 2 tarafada ayrı ayrı 21W+xenon bağlayıp denedim, 1 sn yanıp sönüyor. sanırım aşırı yükten dolayı yapıyor bunu başka açıklama bulamadım. Öyledir değil mi?

Sonra dedim ki madem arızaya geçse bile elektriği kesmiyor röleyi parktan değil fardan tetikliyim. Bağladım oldu, yalnız burda ilginç birşey var motor çalışmıyorken sorun olmuyorken motoru çalıştırıp denediğimde yine kesmeye başladı (ilk bir kaç açılışta kesmiyordu sonrakilerde kesiyordu), kondansatörü iptal edip deneyince oda halloldu.

Böylece artık

• orjinalde marşa basarken farların kapanması geri geldi
  • park ve farları ayrı ayrı yakabiliyorum.

Kondansatör neden sorun çıkardı anlamadım ancak olmamasının bir dezavantajı olmaz demi Servet abi?

tarihinde Ozan Kar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Çok pimpirikli aracın var anlaşılan. Uyarı verdiği halde çalışıyor ise sistem güvenlik olarak hatayı pek ciddiye almıyor demekki. Böyle kullan ama bana denk gelirse neden hata yaptığını bulup ,paylaşırım burada.

Bir not daha : Sağ ve sol tarafa 50 wattlık dirençleri bağla, başka hiçbirşey bağlama. Bak bakalım hata veriyor mu ? Eğer vermiyorsa röle ile çözülür iş.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Çok pimpirikli aracın var anlaşılan. Uyarı verdiği halde çalışıyor ise sistem güvenlik olarak hatayı pek ciddiye almıyor demekki. Böyle kullan ama bana denk gelirse neden hata yaptığını bulup ,paylaşırım burada. Bir not daha : Sağ ve sol tarafa 50 wattlık dirençleri bağla, başka hiçbirşey bağlama. Bak bakalım hata veriyor mu ? Eğer vermiyorsa röle ile çözülür iş.

xenon + sinyal ampulu bağlıyken kesiyor elektriği, boşta, 5W ampulle deneyince kesmiyor. aklıma gelen tek şey kalkıştaki fazla akımdan kesiyor.

sağa sola direnç bağlayınca uyarı vermiyor abi, ama gerek yok hata versin OKa basınca gidiyor.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Daha dogrusu direncsiz hata vermemesini saglicak bir yol varsa olur tabii :)

Suan hata vermesi dışında hersey normal calisiyor. Ama kondansator varken neden bazen kesiyoru onuda çözemedim.

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Dün videoda çekmiştim, bulunsun dedim :)

videodaki denemede her iki taraftada 21W ampul + xenon bağlı. Sadece ampul bağlarsam (5w ve 21w denedim) kesme yapmıyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Ozan çayımı içmeye gel bekliyorum.Merak ettim bu işi. :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Ozan çayımı içmeye gel bekliyorum.Merak ettim bu işi. :good1:

abi zaten sana uğramak istiyorum bi fırsat bulunca gelicem. adresi yazarmısın? Erkan abi söyledi ama o tarafı hiç bilmiyorum navigasyonla gelicem :) imzadaki tel güncel demi?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Tel güncel arayabilirsin :good1:

İletiyi paylaş

Mehmet Demirci    33
Mehmet Demirci

Eger yanlis anladiysam kusura bakmayin. Son mesajiniza gore konusuyom.

Ben xenonlari asagida resimdeki dekoder ile bagladim hic bir ozellik gitmedi. Sadece bi-xenon kullanacagim icin uzunlari direnc aldim bu gun gelmis ama baglamadim.

Bu aparatla baglasan yinede drl icin parklardan tetik alabilirsin. Ben de drl takacagim.

Eger yanlis anladiysam sorun baskaysa kizmayin.

Merhaba . Bu kiti nerden temin ettiniz acaba . Ben e-bay a baktım Türkiye gönderimi yok gibi bir şeyler diyor .

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap