• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ozan Kar

Xenon far bağlantı tercihi

Recommended Posts

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Tekrardan selamlar,

bugun Erkan abinin (Uludağ) aracına uygulama yapıldı. sistem benimkinden farklı. avantajı farlar parklardan tetiklenmiyor böylece far anahtarından sadece parklar açılabiliyor, ve follow me home sistemi iptal olmamış oluyor.

Görebildiğim kadarıyla kısa fara paralel direnç(aliminyum kutuda kenarları silikonla kapatılmış avuç içi kadar birşey, usta direnç olduğunu 55W çektiğini söyledi) bağlanıp yine kısa fardan tetiklenen modul, (http://ozenticaret.com.tr/asp/product/2339/Ford-Focus-III-Xenon-Montaj-Modulu) ile (bunun içersinde röle vs var diye düşünüyorum, beslemesi doğrudan aküden alınmış şekilde bağlandı.

Gündüz farlarını yakmak içinde sigorta kutusundan deneyerek bir sigorta bulup doğrudan bağladı.

Buradan yola çıkarak, bende tek tarafa(puntoda parklar vs için hep tek tarafa koyuyordum), ustanın kullandığı dirençten koyarak(aslında 55+35+35=125>110 fazla bile ama hazır parça) farlarıda doğrudan orjinal kısa hattından besleyerek bağlamayı düşünüyorum. Böylece hem daha orjinal olacak hemde röle kondansatör diyot vs iptal olmuş olacak. Sizce bu bağlantımı daha mantıklı yoksa aşağıdaki şemadaki şuanki halimi.

Ads1310z_zps6a50781f.png

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

kimsenin fikri yok mu?

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Başka bir platformda Mertol abi dediki

Hata yaparsin. 100 W lik direncleri paralel bagla, ve ampul taklidi yapsinlar. Hava alacak bir yere monte ettirsen yeter. Xenonlarin elektrigini de akuden direk cektir. sadece rolenin tetigini direncin pozitif tarafindan alsin. Baska birsey yapmana gerek yok zaten.

Bu arada xenonlarin sogurdugu akim stabilken 35W. ilk acildiginda 110-120W civari guc soguruyorlar.

Ancak ben bunu pek istemiyorum, amacım, tesisatı mümkün olduğunca orjinal tutmak, mümkün olduğunca az enerji tüketmek. vede röleyi iptal etmek.

Servet abi yardım :)

not: 2 tane 4,7 ohm 100W direnç sipariş ettim yarın elimde olacak.

tarihinde Ozan Kar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

100 watt direnç çok fazla olmuş :) 55 watt fazlası ile yeter, yeterki uygun metal yüzeye monte edilsin. Neyse..

1- yukarıdaki şema + direnç kullanılacak

2- aşağıda bahsettiğim xenon balastından ne yapıp edip bulunacak ve direk sisteme monte edilecek

''Yurt dışından 3 set getirdiğim balastlar var. Bu tip işler için biçilmiş kaftan aslında. İlk andan itibaren sabit 3.5 amper ile çalışıyor, ne sistemde tadilat nede kesip biçme yapılıyor.''

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

''Yurt dışından 3 set getirdiğim balastlar var. Bu tip işler için biçilmiş kaftan aslında. İlk andan itibaren sabit 3.5 amper ile çalışıyor, ne sistemde tadilat nede kesip biçme yapılıyor.''

Adres alabilir miyiz Abi? Özel tüzel farketmez... :)

İletiyi paylaş

Samet Daş    107
Samet Daş
gönderildi (düzenlendi)

Ağa adresi söylemiş :p

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Noname service :)

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

100 watt direnç çok fazla olmuş :) 55 watt fazlası ile yeter, yeterki uygun metal yüzeye monte edilsin. Neyse..

1- yukarıdaki şema + direnç kullanılacak

2- aşağıda bahsettiğim xenon balastından ne yapıp edip bulunacak ve direk sisteme monte edilecek

Abi direnci metal bir yere bağlamadan denedim plastigi eritecek kadar isinda. 4.7 ohm olarak sipariş vermiştim 5.9 ohm çıktı ölçüne. Yaklaşık 30w çekiyordu yani. Bende geri gönderdim. Bu dediğin balastlar fara takmaya uygunmu biliyormusun? Fari modifiye etmek istemiyorum :)

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Noname service :)

Noname moname annamam gardaşım, köyden haftaya geliyom ben.! 100 Amperle kalkış yaptıran helva biliyom ben, gönderem mi.! Çabuk söyle şu balastı, yoksa helvayı geç, 300 Amperlik cezerye deperim ağzına bak.! Hem de şırdandan sonra.! :p Forum forum olalı böylesini görmemiştir, yok böyle bir tehdit.! :D

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Valla duyduk... Servet bu saydıklarının hepsini peş peşe yiyebiliyormuş.. :D

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Samet Daş    107
Samet Daş

Valla duyduk... Servet bu saydıklarının hepsini peş peşe yiyebiliyormuş.. :D

Sonra :pufpuf:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Sonra :pufpuf:

Yok patlamıyor ama sürekli bu halde... koskos.gif

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
gönderildi (düzenlendi)
http://www.ebay.com.au/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110935601902&ssPageName=ADME:X:RTQ:AU:1123 Alın size membaa, sıfır hatalı, arıza yapmayan, yaptırmayan, sağı solu yakmayan, kesip biçmeden kullanacağınız balastlar

çan çin çon vs osram ? :)

birde farın altına direk takabileceğim orjinal soketine uygun birşey lazım bana, farı modifiye etmek istemiyorum.

Bu arada bugun Erkan abinin farları sökünce baktım dirençleri hiç ısınmıyor, motor çalışır halde 2-3 dk bekledim hiç ısınmamıştı. Dirençlerin değerleni bilmiyorum usta kendisi yapıp ayrıca bir aliminyum kutu içine monte etmiş, çok uğraştım ben o işle diyor :) Aklımdaki 55+35+35 olayını söyledim onuda denedim olmadı dedi. Neden olmamış olabilir?

tarihinde Ozan Kar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Çağlar Bayur    5
Çağlar Bayur
100 watt direnç çok fazla olmuş :) 55 watt fazlası ile yeter, yeterki uygun metal yüzeye monte edilsin. Neyse.. 1- yukarıdaki şema + direnç kullanılacak 2- aşağıda bahsettiğim xenon balastından ne yapıp edip bulunacak ve direk sisteme monte edilecek ''Yurt dışından 3 set getirdiğim balastlar var. Bu tip işler için biçilmiş kaftan aslında. İlk andan itibaren sabit 3.5 amper ile çalışıyor, ne sistemde tadilat nede kesip biçme yapılıyor.''

balast ve ampuller süper ötesi mk1 mondeo ma takılacak, sulanmayalım

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

İlk yanmada mondeonun farları erir, sulanalım

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Aklımdaki 55+35+35 olayını söyledim onuda denedim olmadı dedi. Neden olmamış olabilir?

abi bu konuda fikrin var mı?

Birde DRLye sabit 12V versek bile parkları açınca kısılıyor bunun (sabit 12V vermenin) bir zararı varmıdır?

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Ozan, kafam durdu bu gece. Yarın vakit bulunca el atacağım konuya :)

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Ozan, kafam durdu bu gece. Yarın vakit bulunca el atacağım konuya :)

O zaman bir özet geçeyim :)

1) aslında yaklaşık 1 aydır şemadaki sistem sorunsuz çalışıyor, çalışma mantığından kaynaklı bir kaç dezavantajı var:

• orjinalde marşa basarken farlar kapanıyordu bu sistemle iptal
  • follow me home iptal
  • farlar açıldığında "kısa far ampul arızası" yazıyor.

Usta kendi oluşturduğu 55W çeken ve denediğim kadarıyla ısınmayan direnç sistemini ampul yerine bağlayıp kısa fardan röle ile tetikleyerek montaj yapıyor. Benim aklımdaki röleyi iptal edip bu 55W çeken dirençleri kullanıp xenonları doğrudan orjinal tesisattan beslemek. (Usta olmadığını söyledi neden bilmiyorum) Böylece minimum enerji ile orjinal sisteme geçilmiş olacak.

2) Farda kısa far için ayrı şase bağlantısı kullanılmış. Bu farı takan ustalar, doğrudan soket üzerinde diğer şaseden köprü yaparak bağlıyorlar. Ben doğrudan şaseye bağlamıştım buna gerek varmı? Faydası zararı olurmu? http://www.geceucusu.com/topic/5551-farda-cift-sase-ve-kopruleme/

3) Farda DRL ve Park için ayrı pinler var, DRL pinine elektik verilmiş olsa bile parklar gelince DRL kısılıp parka geçiyor. Ben park gelince DRL pinindeki elektrik kalkacak şekilde bağlamıştım. DRL pininde kontağa bağlı sabit elektrik olmasının zararı olur mu?

Şimdiden teşekkürler abi :)

İletiyi paylaş

Osman Ermiş    17
Osman Ermiş
gönderildi (düzenlendi)

Eger yanlis anladiysam kusura bakmayin. Son mesajiniza gore konusuyom.

Ben xenonlari asagida resimdeki dekoder ile bagladim hic bir ozellik gitmedi. Sadece bi-xenon kullanacagim icin uzunlari direnc aldim bu gun gelmis ama baglamadim.

Bu aparatla baglasan yinede drl icin parklardan tetik alabilirsin. Ben de drl takacagim.

Eger yanlis anladiysam sorun baskaysa kizmayin.

post-6345-0-28551800-1362758909_thumb.jp

tarihinde Osman Ermiş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Eger yanlis anladiysam kusura bakmayin. Son mesajiniza gore konusuyom. Ben xenonlari asagida resimdeki dekoder ile bagladim hic bir ozellik gitmedi. Sadece bi-xenon kullanacagim icin uzunlari direnc aldim bu gun gelmis ama baglamadim. Bu aparatla baglasan yinede drl icin parklardan tetik alabilirsin. Ben de drl takacagim. Eger yanlis anladiysam sorun baskaysa kizmayin.

Bu nedir? Ne işe yarar? Xenonu direk bağlayınca ampul arızası diyip elektriği kesiyor bunu mu önlüyor?

İletiyi paylaş

Osman Ermiş    17
Osman Ermiş

Arisa isigi yaktirtmiyor. direncle roleye gerek yok. her ballast icin bir tane bagliyorsun. baglamasi cok basit. arabanin far opsuyonlari aynen calisiyor.

http://www.ebay.fr/itm/2x-Modules-KIT-ANTI-ERREUR-ODB-Canbus-Boitier-Flash-Pour-XENON-HID-VOITURE-NEUF-/270915871754?pt=FR_JG_Auto_Tuning&hash=item3f13d8240a#ht_4608wt_922

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar
Arisa isigi yaktirtmiyor. direncle roleye gerek yok. her ballast icin bir tane bagliyorsun. baglamasi cok basit. arabanin far opsuyonlari aynen calisiyor. http://www.ebay.fr/itm/2x-Modules-KIT-ANTI-ERREUR-ODB-Canbus-Boitier-Flash-Pour-XENON-HID-VOITURE-NEUF-/270915871754?pt=FR_JG_Auto_Tuning&hash=item3f13d8240a#ht_4608wt_922

kondansatör yazmış, bendede çalışırmı bilmiyorum. ama değerlendirmeye dener teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Ozan bu fara halojen performans ampulü taksan... Önünü göremez misin ki.. ?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap