Hasan Erzik

Renault Scenic 2 (2003-2009) Xenon aydınlatması Yetersiz

Recommended Posts

Hasan Erzik

Merhabalar. Aracımda orjianal olarak bi-xenon far sistemi mevcut. Üzerlerinde Philips D2S 35W Xenon ampul ve mercek sistemi var. Geçen ay ampullerden biri bozulduğu için ikisini de 4300K orjinal ampulü ile değiştirdim. Ancak gece karanlık yollarda eğer birde yol ıslaksa hiç bir şey seçilmiyor. Sanki farlar yanmıyor gibi geliyor. Şehirler arası, aydınlatılması olmayan yollarda da farlarımın aydınlatması tatmin edici değil. Uzun farları yakınca aydınlatması çok güzel ama kısalardan memnun değilim. Acaba aracımın 9 senelik olması Farların iç kısımlarının ve yansıtıcıların kararması far performansının düşmesine sebep olabilir mi ? Servis Farın yenisinin çiftine 700 TL fiyat verdi. Acaba değiştirtsem aydınlatmasında ne kadar fark olur ? Yada bana tavsiye edebileceğiniz başka bir yol var mı ?

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Samet Daş

Merhaba Hasan bey. Kontrol edebilirseniz merceklerin yansıtıcı kısmına bir bakın kararma var mı? Eğer far camınız temiz ise yada temizlenecek düzeyde ise ve sadece merceklerde sıkıntı var ise, çıkma temiz D2S mercek alıp değiştirebilirsiniz. Buda maksimum size 200-300 TL gibi bir rakama mal olur. İlla far takımı almanıza gerek kalmaz. Ayrıca Bektaş kardeşimizin kullandığı ve yağmurda performansı gördüğüm kadarıyla çok iyi olan osram xenarc cool blue 66240 cbı model ampülü deneyebilirsiniz. Ben kendi aracımda kullanmak yaz ve kış ayları için 2 farklı ampül seti düşünüyorum mesela. Kış için xenarc cool blue 5500k , yaz içinde kaliteli bir 4200k :flowers:

Yada hiç uğraşmadan çeşitli yöntemler ile far temizleyen firmalar var. İçine sıvı doldurarak vesaire. Bunlardan birine farlarınızı temizlettirirsiniz ilk günkü gibi temiz ve işlevsel olur. İyi sonuç almış arkadaşlar gördük.

post-6272-0-77962000-1361048430_thumb.jp

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

+1

Mercekler islenmiştir. Çözümü bütçeye bağlı. Far mercekleri temizlense bile yenisi gibi olmayacaktır. Aynı tipte çıkma mercekle değiştirilmesi gerekecek gibi zaten far açıldıktan sonra en sağlam metod bu olur. Açıkçası orjinal yeni farın çifti 700 pek de yüksek gelmedi bana, gerçi içinde ampul balast yok çıplak far ama halojen farlar da benzer fiyatlara satılıyor.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bence de sıfır far almak en mantıklısı fiyat uygun.Farlarınız Valeo marka ve eski tip valeo bi-xenon mercek var aydınlatması yeni Valeo merceğe oranla zayıftır ama idare eder.Far açmak zahmetli bir iş tecrübeniz yoksa bu zorluk ikiye katlanır ayrıca tampon sök-tak işi var.700 TL sıfır far için uygun ampul ve balast olmasa bile :good1:

İletiyi paylaş

Hasan Erzik

Herkese Merhaba.

2004 Model Scenic II, 2.0 16v aracım var. Orjinal Xenon farlar iyice sönük yanıyor. Bir video seyrettim. içini açıp reflektör kısmına parlak bant yapıştırıyorlardı.

Daha önce böyle bir uygulamam yapan var mı acaba ? Birde farlar elimizde kalmasın.

Bu işlemi yaparken Xenon ampulleri de değiştireceğim. Eskiler pembeye çalmaya başlamış. BUnun için Photon marka iki adet ampul aldım. reklamında %50 fazla ışık diye bahsetmiş. 4300 Kelvin Sizce iyi midir ?

Yorumlar için teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

10 saat önce, Hasan Erzik yazdı:

Herkese Merhaba.

2004 Model Scenic II, 2.0 16v aracım var. Orjinal Xenon farlar iyice sönük yanıyor. Bir video seyrettim. içini açıp reflektör kısmına parlak bant yapıştırıyorlardı.

Daha önce böyle bir uygulamam yapan var mı acaba ? Birde farlar elimizde kalmasın.

Bu işlemi yaparken Xenon ampulleri de değiştireceğim. Eskiler pembeye çalmaya başlamış. BUnun için Photon marka iki adet ampul aldım. reklamında %50 fazla ışık diye bahsetmiş. 4300 Kelvin Sizce iyi midir ?

Yorumlar için teşekkür ederim.

Ampulde ellenmedik yer kalmadı :) 
Mercek islendi ya da karardı ise yenisiyle ya da muadili hella vb. değiştirmek gerekiyor, silme, boyama, kaplama vs sonuç vermiyor. 4300K en uygunu zaten, önce ampulleri değiştirin beğenmezseniz mercek değişimi yaparsınız.

İletiyi paylaş

Hasan Erzik
On 06.07.2020 at 09:54, Selçuk Keleş yazdı:

Mercek değiştirme (Hella vs.) yapan neresi var ? internette bulamadım 🙄

Ampulde ellenmedik yer kalmadı :) 
Mercek islendi ya da karardı ise yenisiyle ya da muadili hella vb. değiştirmek gerekiyor, silme, boyama, kaplama vs sonuç vermiyor. 4300K en uygunu zaten, önce ampulleri değiştirin beğenmezseniz mercek değişimi yaparsınız.

Bugün Far Tasarım Merkezi diye bir yeri aradım. Şikayetimi anlattım. Farların merceğinin değişmesi gerektiğini söyledi. Farları söküp götürmemiz gerekiyormuş. İşlem 24 saat sürüyormuş. Toplamda 2 far için 1250 TL talep ediyorlar. Ancak mercek kararması bana pek mantıklı gelmedi. Videolarda gördüğüm hep reflektörün içinin kararmasıydı. Sonuçta mercek Cam. Silince çıkar diye düşünüyorum. Bakalım yarın ne olacak ??

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
12 saat önce, Hasan Erzik yazdı:

Bugün Far Tasarım Merkezi diye bir yeri aradım. Şikayetimi anlattım. Farların merceğinin değişmesi gerektiğini söyledi. Farları söküp götürmemiz gerekiyormuş. İşlem 24 saat sürüyormuş. Toplamda 2 far için 1250 TL talep ediyorlar. Ancak mercek kararması bana pek mantıklı gelmedi. Videolarda gördüğüm hep reflektörün içinin kararmasıydı. Sonuçta mercek Cam. Silince çıkar diye düşünüyorum. Bakalım yarın ne olacak ??

Mercek kararması derken cam lensi değil içindeki reflektör kastediliyor. 

İletiyi paylaş

Hasan Erzik

Selam Bugün Ön tamponu indirip farları söktük, Ampulü değiştirdik. 4300K Photon marka yerli malı taktık. Ancak yapmayı planladığımız reflektörü söküp yenileme işlemini yapamadık. Çünkü Reflektörün boyutu ampul değişim deliğinden büyük. Çıkması mümkün değil. Ancak farın için açmak lazım. Buna rağmen aydınlatmada ciddi bir artış oldu. 1 saat önce kapalı garajda test ettim. Eskisine göre %80 daha iyi. Birde reflektörü yenileyebilseydik tadından yenmezdi ancak buna da şükür. 

İletiyi paylaş