• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
İsmet Alıcıoğlu

Sinyallerim Hızlı Yanıyor

Recommended Posts

İsmet Alıcıoğlu    0
İsmet Alıcıoğlu

Arkadaşlar herkese merhaba,forumda yeniyim.Işıklı,ledli olaylar ilgimi çekmiştir.Neyse internetten ve forumdan gördüklerimden yola çıkarak aracıma ledli stop yapayım dedim.Zor olsa da farı açtım sinyale ve frene silikonlu ledlerden taktım.Ancak sinyal (sağ) hızlı yanıp sönüyor.Unutmadan sadece sağ stoba yaptım ledleri,ayrıca frene basınca fren lambası sönüyor,parktayken frenler yanıyor.Bide stop camının zımparanlaması gerekiyo herhalde,ledler çok dağınık gözüküyo.Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

İletiyi paylaş

Kemal Yağmurcukardeş    8
Kemal Yağmurcukardeş

merhabalar anladığım kadarıyla bilgi deponuz boş.. burada biz size sonsuz yardımcı oluruz

ilk önce neden hızlı yandığı konusuna deyineyim.. sinyal flaşörü belirli yük altında iken sabit yanıp söner biz led yaptıkdan sonra bu yükü ortadan kaldırırız ve hızlı yanıp söner oraya 50w 23 ohm taş direnç koyucaksınız aliminyum kaplı eğer direnç hesabını yanlış hatırlıyorsam Servet abim düzeltir beni..

direnci ampule paralel bağlamalısınız

park ve fren olayına deyinelim şimdide..

orjinalde park ve stop aynı ampulde çift flamenlidir ve park ampulünün flameni zayıf (küçük) fren flameni ise güçlü ( büyüktür ) siz parkları açınca zayıf flamen frene basıncada güçlü flamen yanar ikisinede 12v sabit gelir

siz bu olayı ledlere adepte etmek için şu yolu uygulayacaksınız...

gerekli malzemeler ;

2 adet 1n4001 diod ve 10w 10-20 ohm arası direnç

parklardan gelen kablonun ucuna dioddan önce taş direnci bağlıycaksınız bunuda aliminyum seçseniz iyi olur sonrasında diodun beyaz kısmı ledlere bakacak şekilde bağlayın aynı şekilde diodu fren ampulünede bağlayın ve iki diodun ucunu birleştirip ledlerin + kısmına bağlayınız

sorun çözülmüş olacaktır

kolay gelsin.

Kardeş bilgilene, açıklamana hayran kaldım.

İletiyi paylaş

İsmet Alıcıoğlu    0
İsmet Alıcıoğlu

Bektaş kardeşim değerli bilgilerin için teşekkür ederim.Yavaş yavaş öğrenecez artık.Bir de ledli stop yapımında hangi malzemeleri nasıl bi yöntemle daha güzel yapabilirim.Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.677
Mahmut Akbulut

Bektaş kardeşim değerli bilgilerin için teşekkür ederim.Yavaş yavaş öğrenecez artık.Bir de ledli stop yapımında hangi malzemeleri nasıl bi yöntemle daha güzel yapabilirim.Teşekkürler.

İsmet bey merhaba aramıza hoşgeldiniz :flowers: Stop modifikasyonlarında tavsiye ettiğimiz ve kullandığımız ürün lensli power Led lerdir.Bazı dezavantajları olmasına rağmen ışık gücü çok yüksektir ve gündüz kullanımlarda trafikte tehlike arz etmez,dezavantajı power led lerin fazla ısınmasıdır uygun driver ve soğutucu kullanılmaz ise ömrü çok kısa olur.Fazla akıma ve ısıya dayanıklı değillerdir.Şerit led kullanımlarında ise SMD5050 ve metrede 60 adetlik olan led ler tavsiyemizdir.Park ve frende kırmızı renk seçimi daha mantıklı olacaktır SMD 3528 istenilen performansı vermeyecektir.Yaptığınız uygulamanın resimlerini paylaşabilirseniz daha sağlıklı bilgiler verebiliriz...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İsmet Alıcıoğlu    0
İsmet Alıcıoğlu

Öncelikle hoşbulduk diyeyim.Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

İletiyi paylaş

İsmet Alıcıoğlu    0
İsmet Alıcıoğlu

İsmet bey merhaba aramıza hoşgeldiniz :flowers: Stop modifikasyonlarında tavsiye ettiğimiz ve kullandığımız ürün lensli power Led lerdir.Bazı dezavantajları olmasına rağmen ışık gücü çok yüksektir ve gündüz kullanımlarda trafikte tehlike arz etmez,dezavantajı power led lerin fazla ısınmasıdır uygun driver ve soğutucu kullanılmaz ise ömrü çok kısa olur.Fazla akıma ve ısıya dayanıklı değillerdir.Şerit led kullanımlarında ise SMD5050 ve metrede 60 adetlik olan led ler tavsiyemizdir.Park ve frende kırmızı renk seçimi daha mantıklı olacaktır SMD 3528 istenilen performansı vermeyecektir.Yaptığınız uygulamanın resimlerini paylaşabilirseniz daha sağlıklı bilgiler verebiliriz...

Mercek açıları önemli mi?Bu önerdiğiniz malzemeleri internet ortamında bulabileceğim bir site var mı? teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Elektronik led sinyal flaşörü kullanın.İster 1 led takın ister 4 ampül takın.Sinyal fasılasını bozmuyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Ona bakacak işte.3 bacaklı olur ama genelde.

İletiyi paylaş

İsmet Alıcıoğlu    0
İsmet Alıcıoğlu

eğer mercek için yeterli yer yoksa smd 3528 60ma alınıp ona göre ares den devre çizilip plakete aktarılması gerekir buda bayağı bir teknik ve el becerisi gerektirir burada iş amatörlükten çıkar.

power ledleri delikli plakete monte edip altlarına pcb yerleştirip amatörlüğü bir nevze yenebilirsiniz sonra bu plaketi griye boyayıp görünümü güzelleştirebilirsiniz. zor iş değil sadece ZAMAN gerekli...

Bilgiler için sağol.Ben gerçekten amatör durumdayım.Artık idare edeceksiniz.ben power ledleri kullanmak istiyorum.power led,düz pcb,mercek ve soğutucu nun yanında başka neler kullanılıyor.Direnç vs.Birde kullanılacak merceklerin açısı ne kadar olacak 60 derece diye okudum.doğrumu bilmiyorum.

Elektronik led sinyal flaşörü kullanın.İster 1 led takın ister 4 ampül takın.Sinyal fasılasını bozmuyor.

Nerden temin edebilirim.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Ben ebaydan sipariş verdim.TRde nette birkaç kişi satıyor ama ebayda daha ucuz.

İletiyi paylaş

İsmet Alıcıoğlu    0
İsmet Alıcıoğlu

Arkadaşlar ledli stop yapmak için flux led ile delikli kart kullanarak yapsak olmazmı?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.677
Mahmut Akbulut

Arkadaşlar ledli stop yapmak için flux led ile delikli kart kullanarak yapsak olmazmı?

Olur İsmet bey ama gündüz trafikte sıkıntı yaşarsınız,hem kendinizi hem diğer sürücüleri tehlikeye atarsınız,fark edilemeyebilir siniz.Led ler aydınlık ortamda reflektörsüz kullanılırsa yandıkları pek belli olmaz bu yüzden led stop çok profesyonelce yapılmalı :good1:

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

elektronik sinyal flaşörü için konuşuyorum:

benim aracın flaşörü 4lü düğmesinin hemen arkasında ve düğmeyle bütünleşik. buna göre elektronik flaşör nereden bulabiliriz? veya gidip direk elo nun sattığı otoban flaşörünü kullansak olur mu? mekanik flaşörü iptal edip.

tarihinde Fatih Özbaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Ebaydan aldıgım mavi renk elektronik sinyal flaşörü geldi.

İçini açtım baktım.İçinde öyle tahmin ettigim gibi bir entegre falan yok.Transistörlü kondansatörlü ve dirençli devreden oluşan bir röle yapmışlar.

Rölede şöyle bir sorunum var.

Röleye bir adet minik led takıldıgında sinyal fasılası normal flaşörler gibi yanıp sönüyor ama led tam sönmüyor.Azıcık yanık kalıyor ve sonra tekrar yanmaya başlıyor.

Ama röleye paralel olarak 3 wattlık ampül bagladıgımda ve bu 1 adet ledi bagladıgımda tam sönüyor.

Röleye yaklaşık sadece 32 fluks ledden oluşan (4erli seri bu serilerin oluşturdugu 8 paralel) dirençsiz devre kartı bağladıgımda yine sönerken tam sönmüyor azıcık yanık kalıyor.3watt ampül paralel bagladıgımda ledler tam sönüyor.

Bu durumda ben arka stopların sinyalini ledledigimde önlerde ampül olursa tam yanıp tam sönecek .Ama ampülsüz daha fazla led kullandıgımda sonuç nasıl olur bilmiyorum

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

flaşörün linkini gönderir misin?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

teşekkür ederim kardeşim

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Ne gıcık bir arabam var.. hiç bir şekilde sinyale müdahale edemiyorum :(

İletiyi paylaş

Özgür Özgür    16
Özgür Özgür

Aynı durum dört led takınca bende de oluştu. Ledler 0,20 amper normal ampül 1,36 öyle olunca çok hızlı çakmaya başladı. Direnç işine hiş girmeden doğrudan flaşör değişimi mantıklı geliyor ama bizim aracın flaşörü nerde ve bu uyar mı bilmiyorum. Ürün yoksa çok uygun. Bir de diyelim ki bunu taktık sinyal lambaları arızalı uyarısı da söner mi acaba? https://eticaret.elo.com.tr/ELO-ELEKTRONIK-FLASOR-12-V-IKAZSIZ-4-TERMINAL,PR-91.html

İletiyi paylaş

Mehmet Öztürk    33
Mehmet Öztürk

Yeni konu açmadan devam edeyim :).

2012 avensis aracıma ön arka led sinyal taktım tabi hızlı yanıp sönüyor. Araştırmalar sonucu dirençlerle düzeliyormuş fakat direnç ile uğraşmadan elonun led flaşörünü alsam işimi görür mü ?

https://eticaret.elo.com.tr/ELO-ELEKTRONIK-LED-FLASOR-4-TERMINAL-LP-,PR-91.html

Birde bu flaşörü benim araçtan orjinalini çıkartıp bunu takabilir miyim ?

İletiyi paylaş

Mehmet Öztürk    33
Mehmet Öztürk
On 24.11.2018 at 18:31, Mahmut Akbulut yazdı:

Aracınıza özel 8 pin JDM yapımı hazır led sinyal flaşörü var  , 10$ civarı bir fiyatı var .

https://www.amazon.com/81980-50030-066500-4650-Electronic-Flasher-Toyota/dp/B008C9YS0Y

Teşekkür ederim en son çare bunu alabilirim. Fakat benim verdiğim linkteki ürün olmaz mı. Olması için sanırım flaşör direk olarak söküp takılmıyor, kablo kesip biçmemi gerekiyor ? Yoksa hiç olmaz mı :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Elo üniversal olarak üretiyor ve soketinide alırsanız aynen kablolara müdehale ederek baglayabileceksiniz.Olması için düzgün baglantı yeterli.

Mahmut link vermiş ondakini direkt tak çalıştır olarak görünüyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.677
Mahmut Akbulut

Aracınızın flaşörü 8 pinli , Elo  nun ki 4 pinli , bu durumda toyota o fazladan 4 pini ne için kullanmış bulmanız gerekecek :fiuw:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Öztürk    33
Mehmet Öztürk

O zaman 8 pinli flaşörü alayım hiç uğraşmayayım :). Peki flaşör gelene kadar ampül kablolarına direnç takayım diyorum. Şimdi ne kadarlık direnç gerekecek bunu orjinal ampüllerin direncini filan ölçüp bulabilir miyiz ?. Birde paralel bağlantı dediğimiz ampül kablosunda nasıl oluyor. + - ikisine de birer bacak mı bağlayacağız yoksa iki kablonun bir tanesini kesip direnci ek mi yapacağız ?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap