• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Semih Tunca

Dış kapı kolu aydınlatma

Recommended Posts

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

İlandaki konudaki ledlerin poşetinde sanırım led özellikleri mevcuttu.Tahmin ile bu işlemler olmaz.Sen Amerikayı yeniden keşfe çıkmışsın:)

Led hesp linkinde kullnadığın ledlere ai zaten bilğileri veriliyor incelemelisin.

Isı az yada fazla diye direnç degeri belirlemen hata.

Adaptörün pirize takılı iken çıkış ucu boşta iken ölçü aleti ile voltajını ölçmelisin ona göre direnç degeri belirlersin.

Ha araca takıp kullanacaksan 14voltu baz alıp led sayısına göre direnç degerini ne çıkıyorsa o direnci kullanacaksın.Oluşan sıcaklığı nasıl ölçüyorsun bilmiyorum lakin uğraşma klasik led türüdür power led değil.

http://www.geceucusu.com/topic/988-led-tipleri-teknik-%C3%B6zellikleri-ve-ba%C4%9Flant%C4%B1-%C5%9Fekilleri/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın
Alıntı

İlandaki konudaki ledlerin poşetinde sanırım led özellikleri mevcuttu.Tahmin ile bu işlemler olmaz.Sen Amerikayı yeniden keşfe çıkmışsın:)

Bugüne kadar led, direnç vs bilgisi sıfır olunca, mecbur :) Kablo bağlarım, iyi de sararım bantla ama detay bilmezdim:fiuw:

Alıntı

Led hesp linkinde kullnadığın ledlere ai zaten bilğileri veriliyor incelemelisin

İki farklı v değerinde olma ihtimali var. İkisini de hesaplıyorum. Fotoğrafları bunlar...

1.8v 15ma.jpg

2v 20ma.jpg

Alıntı

Isı az yada fazla diye direnç degeri belirlemen hata.

Hesaplama ile uygulama tutarsız kalınca dene yanıl dedim kendimce:unsure2:

Alıntı

Oluşan sıcaklığı nasıl ölçüyorsun bilmiyorum 

Oğlanın ateş ölçeri ile :D Ortam/Nesne sıcaklık ölçme özelliği ile az çok yakın değeri veriyordur diye düşünüyorum. 40 derece ölçümlerimde elimde bariz rahatsız edici sıcaklık hissedebiliyordum.

Hesaplama resimlerini paylaştım. 1.8v 15ma ve 2v 20ma ile iki ayrı hesabım mevcut. Çıkan sonuçlara göre 120r ya da 220r'lik direnç kullanmam gerekiyor fakat ikisi de mevcut değil bende. Onun yerine şu anda 162r 1/2w ile denedim 6 seri turuncu mantar ledi. 5 dakikadan fazla süre geçmesine rağmen ısınma yok. Araya 100k potansiyometre koydum yine. Potansiyometre olmadan ışık şiddeti aşırı fazla oldu.

Son denememde de istediğim parlaklıkları alabiliyorum direnç ısınmadan. Sonuç olarak 1K direnci 162r değerine düşürdüm.

20170403_100624.jpg

20170403_100706.jpg

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Arabam en azından yürür hale geldikten sonra aklımdaki çalışmalara da yavaş yavaş başlamış oldum.

İç kapı açma kolları aydınlatmalarında işin yarısı bitti sayılır. Bitince fotoğraflar gelecek mutlaka.

Aynı zamanda dış kapı kollarında da girişimlerime başladım nihayet :)

Kafama takılan bir kaç durum oldu burada.

Ledleri yerleştireceğim yerlere karar verdim ama bu sefer de hangi ledleri kullanacağıma karar veremedim. Kullanacağım 3 tane 5mm 30' beyaz mantar led belli bir noktaya odaklanırken monte edileceği yerde çıkıntı oluşturacak. 3 adet 5050 smd led ise odaklama yapmadan geniş alanı aydınlatıyor fakat montaj yerinde çıkıntı olmadığı için de hoş görüntü oluşturacak. Fotoğrafları ekliyor ve yorumları bekliyorum...

3 adet 5mm mantar led. Yanyana olacak ama deneme yaparken yanyana değildi. Odakta esneme oldu fakat neredeyse bu şekilde bir aydınlatma olacak. Odan noktaları çok net fakat etrafına hiç bir etkisi yok.

20170415_014234.jpg

3 adet 5050smd; odaklanma yok ama geniş bir aydınlatma alanı mevcut. Çok net değil ama geniş bir alanda görüş imkanı veriyor.

20170415_014503.jpg

Bu da montaj yapılacak kapı kolu aparatı.

20170414_183835.jpg

İç kısımdan görüntüsü. Ledler sarı metal parçaya yapıştırılacak. En uygun o şekilde oldu. Karşılığına delikler açılıp pleksi ile delikler kapanacak.

20170414_183906.jpg

Bu da dar açıdan görüntüsü.

20170414_183912.jpg

3 adet 5mm mantar ledin oluşturabileceği görüntü de muhtemelen böyle olacak.

20170415_020311.jpg

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Kararımı verdim, 1 kapıya; hazır 3 tane 5050 smd kullanacağım.

Kesip biçme biraz uğraştıracak sanırım. Düzgün kesebilirsem bu iş güzel olur. 

Amacım; sadece kendini değil etrafı da aydınlatacak bir düzenek kurabilmek. Özellikle araç geri vitesteyken kenarları sağlıklı bir şekilde görünür kılması. Bunu yaparken bulunduğu yeri stadyuma da çevirmemesi.

Hayırlısı bakalım.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Resimdeki ledler mantar led değil 5mm ledler ve uzundur aynen dışarda kalır.Mantar led boyu kısadır ve yüzeye bile ulaşmayacaktır içte kalır.

Smd 5050 veya bu tipte ledlerin izolesi sıkıntıdır.Ya bu tip led kullanacaksın yada ayna içine bir kutucuk yapıp plakalık aydınlatması tarzında bir çalışma yapacaksın.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın
6 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Ya bu tip led kullanacaksın yada ayna içine bir kutucuk yapıp plakalık aydınlatması tarzında bir çalışma yapacaksın.

5mm led çok çıkıntı yaptığı için sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Hem görüntü hem de dış fiziki etkenlerin ledlerin yapısını ve çalışmasını bozabilme ihtimali bakımından. O nedenle smd 5050 ledleri montelemeye çalışacağım. Sıcak ya da soğuk silikon denemeyi düşünüyorum. Hem tutturmak hem de izole etmek için.

6 saat önce, Oktay Toker yazdı:

esimdeki ledler mantar led değil 5mm ledler

Çukur olanları biliyorum ama hepsine mantar deniyor zannediyordum. Bir şey daha öğrendik.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Resimdeki o klasik 5mm ledler 30derece sınıfındadır.Mantar ledler en az 70derece ile 110 derece arasında sınıflandırılır.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

3'lü hazıe ledleri tek tek kesiyorum ve kestiğim yerleri kablo ile birleştirmeye çalışıyorum fakat bir türlü başaramadım. Ya kablo lehimlenmiyor ledin bakırına ya da zar zor olsa da yanmıyor. Anlamadım. Ben de 3'lü modülü ayırmadan takmaya karar verdim. Bakalım olacak mı.

20170418_011637.jpg

20170418_011648.jpg

20170418_011710.jpg

20170418_011719.jpg

20170418_011733.jpg

20170418_011809.jpg

20170418_011814.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Kestiğin yerlerdekii lehimlenecek kısımları önce maket bıçağı ile hafiften kazıyaraküzerindeki oksitlenmeyi önleyen tabakayı alınca lehim çabucak tutar.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın
20 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Kestiğin yerlerdekii lehimlenecek kısımları önce maket bıçağı ile hafiften kazıyaraküzerindeki oksitlenmeyi önleyen tabakayı alınca lehim çabucak tutar.

Vallahi billahi denedim. Olmuyor. Kafayı kırdım. Zor bela tutturdum bir tanesini. Bölmeden yapmaya karar verdim yoksa akıl sağlığım gidecek :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Yahu yeminlik cümleleri için bir durum yok.Bu ledlerle yıllarca uğraşan biri olarak yeniden anlatayım.

3lü bölümlü alanlardan kesiyorsan bu kısımdaki lehim yapılabilecek bakır yüzeyin üzerinde vernik diyeyim vardır ve biraz kazıyınca bakırın sarısı ortaya çıkar.

Her ledleli alanı kesersen beyaz üst tabaka vardır bu tabaka önce kazınacak ve sarı bakır kısım ortaya çıkar.Sonra yine bu tabakanın vernik katmanı kazınacak ve bakır yüzey parlakça çıkar lehimi yapman kolaylaşır.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Kazıma yönünden hiç bir problem yok, altın gibi parlatıyorum kazıyarak; lehim yapmayı da biliyorum iyi kötü ama ya telimde sıkıntı var ya da havyada. Değiştirerek deneyeceğim bir de.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

İyice kazıdıysanız her çeşit lehim ve havya ile yapabilirsiniz.O zaman tek şey kalıyor kullandığınız led şeritte kullanılan bakırlı yüzey olarak görünen kısım bakır değil.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Akşam eve gidince ısrarla deneyeceğim bakalım farklı ledlerle de. Bir şekilde çözmem lazım.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

@Oktay Toker Eskiden metal yüzeyler lehim tutsun diye tuz ruhu kullanırdık abi , gerçi ben hala kullanıyorum :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Çözümler her daim vardır,sonuç alınır.Bende hep zımpara yada ege kullandım.Tuz ruhunu oldukça paslı olan kısımlarda kullandım.

Çok kullanma güzelim pantalonlar çöpe gitmesin:lol:

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın
On 05.02.2013 at 01:04, Samet Daş yazdı:

İç kapı kolu yapan oldu da dışına bende rast gelmedim forumda. Hoş duruyor. :good1:

Geliyo çok az kaldı:good1:

2 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Çözümler her daim vardır,sonuç alınır.Bende hep zımpara yada ege kullandım.Tuz ruhunu oldukça paslı olan kısımlarda kullandım.

Sizlerden hâlâ öğrenecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Var olun...

İletiyi paylaş

Serkan Othan    0
Serkan Othan
On 20.04.2017 at 23:02, Aydın Akın yazdı:

Geliyo çok az kaldı:good1:

Sizlerden hâlâ öğrenecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Var olun...

Merhaba

konuyu hortaltmış gibi olacak ama sonuç nedir. Benzer proje için araştırma yapıyorum 

İletiyi paylaş

Mürsel Balcı    141
Mürsel Balcı
 Merhaba
konuyu hortaltmış gibi olacak ama sonuç nedir. Benzer proje için araştırma yapıyorum 
Ben sonata aracım için yapmıştım
cf082e7db541c13fc3d97464c72a6930.jpgafc96e8f85367befec224e5f174748f1.jpga23ed33b007c48878517c7f149717cfd.jpgadc403e95af5f08050448b0f7f4feb9d.jpg8383e76b18632a709c4b54d08c7c6ebf.jpga7e987f6f2e3b299df78c6dafc08ab7b.jpgeac2bff1dabf2980e74bd385dcff578a.jpgbdafe3ea7b3b1c7bfb060e93036e50eb.jpg

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap