• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Semih Tunca

Dış kapı kolu aydınlatma

Recommended Posts

Semih Tunca    120
Semih Tunca

Bu özellik 2013 sonrası zaten bazı modellerde varmış BMW benden önce düşünmüş :fiuw:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Semih Güngören    3
Semih Güngören

@Fatih Özbaş abimin yeni arabasinda var bu .. ayak aydinlatma .. sag ayna asagi indirme .. 4 cam modül .. amerikan park .. ayna altı ve kapi kolu aydınlatma suanki istediğim şey ama ne yardimci olacak nede gaza getirecek kimsem yok yanımda

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.577
Oktay Toker
3 saat önce, Semih Güngören yazdı:

ne yardimci olacak nede gaza getirecek kimsem yok yanımda

geceucusu  bunu yapamıyor mu acaba:unsure2:

Fatih hatırlıyormusun?Ne led sevdasıdır ki? Kapı açma dış kolunun içine led çalışması yapmak.Diğer led çalışmalrıda az uğraştırmadı hani.:good1:

DSCF.jpg

DSCF332.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

hey gidi günler heyy :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.639
Mahmut Akbulut

Vay be hatırlıyorum o günleri :lol:

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
On 16.03.2016 at 15:12, Mahmut Akbulut yazdı:

Vay be hatırlıyorum o günleri :lol:

şimdi ise orjinalinde var :D

QBaknr.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.577
Oktay Toker

Koldaki siyah parça nedir? Parmak izi okumamı:unsure2:Gerçi sağ kapıda mı oluyor onuda bilmiyorum.

Sen yapacak bir çok şey bulursun.:lol:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
2 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Koldaki siyah parça nedir? Parmak izi okumamı:unsure2:Gerçi sağ kapıda mı oluyor onuda bilmiyorum.

Sen yapacak bir çok şey bulursun.:lol:

2 kapıda da var abi ona basmayınca kilitler açılmıyor... buton şeklinde yapmışlar.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım. Öncelikle herkesin emeğine sağlık demek istiyorum.

Konuyu inceledim biraz. Aracımın kapı içi açma kollarına turuncu led uygulaması düşünüyorum ben de. Anlamadığım bir durum var. Turuncu mantar led'e iç ambiyans aydınlatmasından alacağım 12v çok olmaz mı? Mantar ledler bildiğim kadarı ile 3.2v ile çalışıyor. Bu ledleri 12v ile çalıştırmam için ne yapmam gerekiyor?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.639
Mahmut Akbulut
On 19.01.2017 at 12:28, Aydın Akın yazdı:

Herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım. Öncelikle herkesin emeğine sağlık demek istiyorum.

Konuyu inceledim biraz. Aracımın kapı içi açma kollarına turuncu led uygulaması düşünüyorum ben de. Anlamadığım bir durum var. Turuncu mantar led'e iç ambiyans aydınlatmasından alacağım 12v çok olmaz mı? Mantar ledler bildiğim kadarı ile 3.2v ile çalışıyor. Bu ledleri 12v ile çalıştırmam için ne yapmam gerekiyor?

1 Kohm direnç bağlayarak kullanabilirsiniz  ...

1 kohm direnç ile ilgili görsel sonucu

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın
On 23.01.2017 at 15:50, Mahmut Akbulut yazdı:

1 Kohm direnç bağlayarak kullanabilirsiniz  ...

1 kohm direnç ile ilgili görsel sonucu

İlginiz için öncelikle teşekkür ederim.

1k dirençleri inceledim fakat bu dirençlerin farklı watt'ta olanları var sanırım 0,25, 0,5, 1w gibi. Bunlardan hangisi olmalı ya da farkeder mi watt durumu?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.639
Mahmut Akbulut
On 28.01.2017 at 23:13, Aydın Akın yazdı:

1k dirençleri inceledim fakat bu dirençlerin farklı watt'ta olanları var sanırım 0,25, 0,5, 1w gibi. Bunlardan hangisi olmalı ya da farkeder mi watt durumu?

0,5 W yeterli olur , 1W a gerek yok ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Teşekkür ediyorum. Havalardan fırsat bulursam deneyeceğim inşallah.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Bugün bir arkadaşla konusu açıldı, mantar ledden önce ayarlı direnç diye bir şey varmış, ondan da ekleyebilirsin tesisata dedi. Araştırıyorum netten ama bilgisi olan varsa da düşüncelerini okumak isterim... Ledlere zararı olur mu olmaz mı, bu cihazdan önce de 12 voltu 5 volta 4 volta vs bir aparatla düşürmek gerekir mi, bu cihaz kendi başına geçen akımı 12 volt ile de gönderme durumu var mı? Varsa ledler yanar :) gibi değişik sorular. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.577
Oktay Toker

Mantar ledde olsa led sayısı çok olursa potansiyometre dayanmaz.Ledde ayarlanmaz.Belli bir yere gelince led yanar.Ha ledden önce direnç varsa başka lakin bu defa istediğin tam ışığı alamazsın.

Yapacağınız işlem ne ise ona göre kafanızda netleştirirseniz bu tür led aritmatiklerine gerek kalmaz.Led çalışma mantıgı basittir.Çogaltmanız için burada anlatımlar asla yeterli değildir.Ben 1988 den beri ledler ile uğraşmama ragmen ledleri tam çözemedim.Çünki çinlilerin ve oem led devrelerini inceledikçe epeyce daha yol almam gerekiyor ve hala öğreniyorum. 

Led başlığı,elektirik başlığı altında bir çok konu mevcut incelerseniz daha güzel ve açıklamalı uygulamalı çalışmalar mevcut.:good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Detaya girmeyeceğim. En iyi yol bildiğin yoldur :)

Potansiyometreyi aslında ledlerdeki ışık seviyesini artırıp azaltabilmek için de düşünmüştüm. Uygun ışık şiddetini bulup o şekilde bırakmak en iyisi olacak sanırım.

Araçtaki 4 kapı iç açma koluna ve ön kapılardaki ceplere 1er tane olacak şekilde toplam 6 adet 2v 5mm geniş açılı mantar led montajı yapmak istiyorum tam olarak. Bu 6 ledi seri olarak bağlarsam yine de dirence ihtiyaç duyulur mu?

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.577
Oktay Toker

Araç çalışınca 13 ile 14.50 arası degişen voltaj olur.6 led hem kapı koluna aşırı fazla olur hem direnç şart olur.

led için direnç heseplama.

http://elektrikforum.net/led/led-direnc-hesabi.html

Linkteki konuyu incelemelisin.fikir verecektir.

http://www.geceucusu.com/topic/7581-ford-focus-2-2005-2011-i%C3%A7-ayd%C4%B1nlatma-kap%C4%B1-kolu-led-uygulamas%C4%B1/

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

sağ sol ön kapılarda 2'şer, sağ sol arka kapılarda 1'er; aracın toplamına 6 mantar led. 4 kapı için 24 led değil. Orada yanlış aktarmış olabilirim.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın
9 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Araç çalışınca 13 ile 14.50 arası degişen voltaj olur.6 led hem kapı koluna aşırı fazla olur hem direnç şart olur.

Voltaj sabitlemek için linkteki ürün doğru bir ürün mü? Ayrıca voltaj sabitleme olayına girmeye gerek var mı?

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/maflen-7812-12v-voltaj-regulatoru-2-adet-s1803-271106989

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Bir yerlerden başlamak lazım :)

Ledleri patlata patlata yolunu bulacağız :)

20170330_161534.jpg

20170330_161545.jpg

Paralel bağlayınca daha güzel yandı :D

20170330_164903.jpg

20170330_164917.jpg

20170330_222631.jpg

20170330_222643.jpg

20170330_222930.jpg

20170330_222940.jpg

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Bugün siparişini vermiş olduğum dirençler elime ulaştı. Fakat anlamadığım bir şey var.

320volt sitesinde ledler için direnç hesaplama modülünde 12v güce 6 led seri bağlandığında modül 1 ohm direnç yeterli olarak gösteriyor. Paketlerde 1r dirençlerden kullandığım zaman ledler aşırı parlak yanıyor ve çok ve çabuk ısınıyor. 560r direnç kullandığımda ise parlaklık diğerine göre biraz daha az ama ısınma hiç yok.

Site üzerindeki hesap yanlış olamaz diye düşünüyorum. Peki yanlış nerede burada? Kafam karışacak...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.577
Oktay Toker

Led hesap programında ledin çektiği akımı girmiyorsan yanlış deger verir.Kullandığın adaptör trafolu ise voltaj zaten 12 çıkmaz 13 ile 15 arası volt çıkar.Pc power supply ise genelde 11.90 voltaj çıkar,çekilen akıma göre dengelenir.Kısaca kullandığın adatörün tam voltaj çıkışı önemli.Araçlarda bu çalışmaz iken 12.50 civarı,çalışnca 13 ile 14.50 arası modele göre değişen voltajlar çıkar.

Aldığın ledlerin miliamper cinsinden çektiği akım degerini bilmen şart.Voltaj zaten belli.

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Ledler 15 ya da 20 ma tüketiyor ama tabi emin değilim malesef.

Adaptör volt anahtarlı. 3v'tan 12'ye kadar ayarlanabilir 500ma'lik.

Aracın çalıştığı andaki voltajını bilmediğim için ya voltaj regülatörü kullanmam gerekiyor ya da hesaplamalarımı 13,5 - 14 v için yapmam gerekiyor sanırım?

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Hesaplamada maksimum 220 ohm direnç görünüyor 6 tane seri turuncu mantar led için, ben 560'lık takıyorum; 1 dakika içinde 40 dereceye ulaşıyor direncin sıcaklığı. 1k bağladım 26 derecede kaldı. Deneyerek buluyorum uygun direnci ama hesaplamayla çok farklılık oluyor.:unsure2:

İletiyi paylaş

Aydın Akın    145
Aydın Akın

Her biri 2v olduğunu tahmin ettiğim 6 adet turuncu mantar ledi seri olarak 12v adaptöre bağladım. Adaptörden hemen sonra 1K 1/2w direnç ve hemen sonrasında da 100K potansiyometre ekledim.

Sonuç olarak potansiyometrenin kapalı durumunda çok az loş bir ışık, tamamen açık olduğu durumda ise gayet parlak bir ışık elde ettim. Her iki durumda da dirençte ve ledlerde ısınma yok. Sanırım bu şekilde araca montaja hazır. Teknik olarak fikirlerinizi dinlemek isterim...

Saygılarımla...

20170402_211614.jpg

20170402_211559.jpg

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap