• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Suat Toker

Skoda Octavia 2 (2004-2012) Bi-Xenon Mercek Montajı

Recommended Posts

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu
6000 iyidir abi ya :(

paylaşım için sağolasın..

3 yıl önce ben de 6000K iyidir diyerekten 6000K'lık kit aldım. (gerçi 4300K'lık orta halli kitler yoktu. Olsa da almazdım:) )

Fakat 6000K'dan hem görsel anlamda hem de aydınlatma anlamında sıkıldım.

Hele ki mercekleri takınca 6000K'nın aydınlatma performansının düşük olduğunu bizzat gördüm. (4300K'lık ampülleri de deneyince)

Karşılaştırma çok güzel bu resimleri kullanırım ben :)

Ah keşke fotoğraf makinam yanımda olsaydı da daha belirgin fotoğraflar çekebilseydim.

Fikir verme açısından çok iyi resimler çekilmiş bütün firmaların neden 4300 k standardını benimsediğini de buradan görmüş olduk.

Hakkaten daha iyi aydınlatıyor 4300K'lık ampüller 6000'e nazaran.

İletiyi paylaş

Sinan Altuğ    4
Sinan Altuğ

aracınız çok şık olmuş, elinize sağlık. Şyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Mercekli araçlarda far yıkamanın şart olduğunu biliyorum, çünkü ışığın çıktığı alan çok dar ve bu alan kirlendiğinde görüş olumsuz etkilenecek.

Ancak, muayeneden geçip geçmediğini bilmiyorum..? Sanıyorum ki geçiyor..? :(

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

artık cogu şey muayeneden geciyor :(

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu
aracınız çok şık olmuş, elinize sağlık. Şyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Mercekli araçlarda far yıkamanın şart olduğunu biliyorum, çünkü ışığın çıktığı alan çok dar ve bu alan kirlendiğinde görüş olumsuz etkilenecek.

Ancak, muayeneden geçip geçmediğini bilmiyorum..? Sanıyorum ki geçiyor..? :)

Teşekkür ederim. Aldatma,kandırma ile iş yapma olayı tasnip ettiğim bir olay değil ama muayeneye gittiğim zaman xenon kiti sökerim herhalde.

Far sökme işi bile bizim araçta bir ampül değiştirme kadar kolay olduğu için çok da sıkıntı olmayacaktır bu durum :)

artık cogu şey muayeneden geciyor :D

TÜV de biraz esnek davranıyormuş muayene işinde hakkaten.

Uzun farlar ağır kusur olmaktan çıktı mesela.

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

kiti sökmenize gerek yok hiç boşuna sökmeyin.. o haliyle gecer muayeneden

İletiyi paylaş

Yalçın Yaman    0
Yalçın Yaman

Yalnız arkadaşlar internetten siparişlerde 4300K yerine 6000K gönderip saçma bahaneler uyduruyorlar; özellikle de Modacar dan alırken dikkat edin, üzerinde mutlaka Kelvin değerini belirten yazı veya etiket bulunması gerekiyor...

Başımıza geldı ve tekrar değişmesi için geri gönderdiğim ampulleri saçma bahanelerle aynen geri gönderdiler ve beni de iade konusunda baya yordular..Asım kardeşimin bana tedarik ettiği 4300K ampullerden çok memnunum ve telefonla çektiğim 4300k resimleri:

post-2975-1261000712_thumb.jpg

post-2975-1261000725_thumb.jpg

post-2975-1261000743_thumb.jpg

post-2975-1261000762_thumb.jpg

tarihinde fyyaman tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Doğukan D. Şenkal    6
Doğukan D. Şenkal

Bektaş abi hemen bi Škodacı olarak anlatayım;

a5 kasalarda sadece VRS lerde orjinal mercekli far var. onda da bi-xenon değil normal xenon mercek bulunmakta. sanırım sana uygulama yolu gözüküyor :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

octavia A5in RS versiyonunda orjinal bixenon mercekli far gördüm. o fardan alınabilir. VAG COMdan da xenon sistemi tanımlandığı zaman arıza da vermez...

İletiyi paylaş

Doğukan D. Şenkal    6
Doğukan D. Şenkal

Orjinal merceklisi var VRS lerinkini alabilirsiniz ama o da bir hayli pahalı ve mantıksız. en iyisi dediğin gibi yapmak abi :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

octavia scout modelinin 2008den itibaren farları H7 mercekli. onlar seninkine uymuyor mu?

eğer o far uyuyorsa farın içini açmadan bile merceği değiştirebilirsin çünkü o kadar geniş alan var ki farın içinde ...

tarihinde Fatih Özbaş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

eğer o far uyuyorsa farın içini açmadan bile merceği değiştirebilirsin çünkü o kadar geniş alan var ki farın içinde ...

Benim merak ettiğim bu farda,mercek sabitleme vidaları arkada mı yoksa önde mi? :unknw: Resim varsa paylaşabilirmisiniz...

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

ben arkada diye hatırlıyorum çünkü 2 yıl önce mercek sökmüştüm fakat hangi arabaydı emin değilim. ama çok büyük far, alan çok geniş. şu an resim yok fakat hafta içi farı söker resim atarım... nasılolsa o arabanın farı sökülürken tamponun sökülmesine gerek yok...

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Çok fena bişler çıkacak ortaya.

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Kesinlikle güzel olacağa benziyor. :)

İletiyi paylaş

Aykan Samet Uzun    11
Aykan Samet Uzun

Bekoooooo :exc1:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Bektaş sinyalleri led yapıp drl reflektörünü kullansan olabilir mi? acaba mümkün mü?Küçük bir devreyle sinyal verince drl söner sinyal yanar MB de olduğu gibi mesela :unknw:

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Drl devresine seri olarak transistör bağlanacak, sinyal verildiği vakit transistörün beyzine direnç üzerinden artı gidecek, artı gerilimi gören transistör kesime gidecek, transistör beyzindeki kondansatör dolmuş olacak, sinyal verilme konumundan çıkınca kondansatör 3 saniye sonra boşalıp, transistör tekrar iletime geçecek.

Transistör soft start-stop yapacak, drl yumuşak geçişle devreye girip çıkacak..

Başka :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

abi transistör nasıl birşey 7812 gibi birşeymi kağıda çizim yapıp fotoğraf koyabilirmisin servet abi ?

kondansatörün ismi cinsi nedir?

Şema çizene kadar devreyi yaparız :) Yaptığımız devreyi foruma koyarız şeması ile..Hal böyle olunca, Dergaha gelinir, devre yapılırken buz gibi gazozlar yudumlanır ve gidilir...

İletiyi paylaş

Aykan Samet Uzun    11
Aykan Samet Uzun

Senin fara zor usta.Farın yüksekliği çok az.Hadi ledi koydun diyelim merceği sokamazsın oraya...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Bektaş o ne büyük sis lambası öyle farın yarısı kadar var,bi-xenon sığarmı acaba,senin yerinde olsam orayada bir el atardım,eğer mercek sığarsa 10 numara olur... :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Çok güzelmiş beğendim :good1: bu yeni RS mi?

İletiyi paylaş

Musa Can Koca    53
Musa Can Koca

Yanmaz Philips kablo mu? Şaka yapıyosun değil mi Bektaş?

O kablo bildiğin Philips'in basit bir hoparlör kablosu zamanında hoparlörler için Bimeksden almışdım.

SPEAKER-KABLOSU-PHILIPS-7-6-mt-YATAY-KABLO__28287809_0.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Bektaş ne yapıyon sen ya ?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Kondansatörler ne, neyi geciktireceksin sen... :)

Geçmişi kaçırmışım ben ya.. kısaca anlatsana sana zahmet...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap