• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Suat Toker

Skoda Octavia 2 (2004-2012) Bi-Xenon Mercek Montajı

Recommended Posts

Suat Toker    0
Suat Toker

Merhaba. Oturduğum yerde iki adet Skoda Octavia var. Collection modeli. Bunların fabrikasyon xenonları var ilaveten çok güzel renkleri ve aydınlatmaları var. Bunların xenonları hakkında bilgisi olan var mı? Kaç K, ne marka, mercekleri ne gibi. Paylaşırsanız sevinirim.

İletiyi paylaş

Guest D2S   
Guest D2S
Merhaba. Oturduğum yerde iki adet Skoda Octavia var. Collection modeli. Bunların fabrikasyon xenonları var ilaveten çok güzel renkleri ve aydınlatmaları var. Bunların xenonları hakkında bilgisi olan var mı? Kaç K, ne marka, mercekleri ne gibi. Paylaşırsanız sevinirim.

Sistem BOSCH Litronic G2. Farlar, ballastlar ve atesleyiciler. 4200K ampul kullaniyorlar. O BOSCH projektor, piyasadaki en kucuk projektorlerden biri belki de en kucugu.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş

Visteon da oem xenon farı üretiyormuş. Soldaki Octavia I (D2S) , sağdaki Ocavia II (D1S)

post-5-1196899579.jpg

post-5-1196899587.jpg

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu

2006 yılında Octavia'da kullanmaya başladığım Texon marka xenon kit ile yaşadığım karşı şeritten gelenlerin gözünü alma olayını nihayete erdirmek için mercek uygulamasını gerçekleştirdim. Geç de olsa bir işe el atmak önemli bir gelişme :rolleyes:

Uygulama öncesi temin edilenler :

-2 adet çıkma Skoda Octavia A5 farı (75 lira)

-2 adet H7 Valeo mercek ve kapakları (40 lira)

-Isı tabancası (20 lira)

-Tornavida, ısıya dayanıklı siyah sıvı conta,akvaryum silikonu,civata

Far plastikleri ve far içi tertibatı temiz olan çıkma farların malesef bazı yerleri kırık olduğu için bu farların sadece far tasından faydalanılacak ve bu farlar prova amaçlı kullanılacak. Çıkma farın tasına yerleştirilecek merceğin araç üstündeki farlara aktarımı ile çekilen zahmet -temiz far bulunamaması yüzünden- ikiye katlanacak.

dsc01623.jpg

Far plastiğini çıkarmak biraz zahmetli. Isı tabancası ve tornavida yardımı ile -sabırla- çıkarmak lazım far plastiğini. Çıkma farlarda edindiğim far plastiği,far kabı kırma,yamulta,çatlatma gibi tecrübeler ile orjinal farların far plastiklerini sağ salim çıkarmayı başarıyorum.

Çıkma farın far plastiğininin, ısı tabancasını yakından tutma neticesinde yanabildiğini gözlemliyorum. Orjinal farları ısı tabancasının vereceği olası zarardan ötürü maskeliyorum.

120720093593.jpg

Tornavida ile far plastiğini tutan silikonu esnetmek için ısı tabancası ile yumuşattığım bir yeri esnetiyorum. Sonra düzelteceğim bu çıkıntıyı.

120720093595.jpg

120720093592.jpg

Far plastiğini çıkarıyorum nihayet. Çıkma fardan edindiğim tecrübe ile ısıtılmayan yerin kolay kolay ayrılmayacağını kırılan far plastiği ile öğreniyorum.

120720093594.jpg

dsc01632q.jpg

Octavia'nın far içi biraz dar.Merceği nasıl yerleştirmeliyim ki far yükseklik ayarı sağlıklı olsun diye düşünerek ampul bağlantı noktasının arkasında bir referans noktası oluşturuyorum. Far yükseklik ayarının çalışma alanını,şeklini idrak edince ampul arkasındaki bu referans noktasını pek de(hiç değil;ampul arkasında bir kapak var) önemsemiyorum. Esas sorun, merceğin montajından sonra nikelajlı mercek kapağının yükseklik ayarı sırasında far tası önündeki yere değmemesi.

Mercek konumunu ayarlamaya uğraşıyorum ve far tasını -çok da ince düşünmeden- keserek merceği ısıya dayanıklı sıvı conta ile kaplayarak monte ediyorum. Far yükseklik ayarı ile ilgili prova(sanayide far yükseklik ayarı) sonrası merceği far tasına civata ve pul ile de sağlam bir şekilde tutturarak civata başlarını da ısıya dayanıklı sıvı conta ile kaplıyorum.

dsc01649k.jpg

dsc01653.jpg

dsc01658z.jpg

110720093581.jpg

110720093579.jpg

Far yükseklik ayarını yapmadan önce merceğin konumunu mercek kapağı takılı iken gözlemliyorum. Far yükseklik ayarında karar kıldıktan sonra mercek kapağını vibrasyona dayanıklı olduğuna güvendiğim sıvı conta ile merceğe yapıştırıyorum. Sıvı conta 1 günde gerçek sertliğine ulaşıyor.

110720093582.jpg

Mercekleri çıkma farın tasına yerleştirdikten sonra her bir far için ayrı ayrı günlerde sanayiye giderek far yükseklik ayarı için uğraşıyorum. Far yükseklik ayarı ile far tasına yerleştirilen mercek arasında bir sıkıntı yok. Far yükseklik ayarı normal bir şekilde çalışıyor. Esas mesele mercek kapaklarının yükseklik ayarlaması sırasında far tasının önündeki ayrılabilir kısma değip değmemesi. Mercek kapaklarının üst kısmını biraz törpülüyorum. Bu farlarda yaptığım prova sonrası mercekleri orjinal farlara aktaracağım. Çıkma temiz far bulamadığım için mecburen böyle zahmetli bir işe girişiyorum. Tavsiyem tamamen çıkma farlar ile uğraşılması yönünde.

Far tasına yerleştirilen mercek, çıkma fara yerleştirildi.

dsc01663ajb.jpg

2 farda ki merceğin de far yükseklik ayarı hususunda sıkıntı çıkarmamasından sonra(sıvı contanın kurumasından sonra merceği civatalayarak) orjinal farları ısı tabancası ile açıyorum ve çıkma far tasına yerleştirdiğim mercekleri orjinal farlara aktarıyorum.Far tasına yerleştirilmiş merceğin kapağının orjinal farlarda da sürtme hususunda bir sıkıntı çıkarmadığını far yükseklik ayarı yaptırarak teyit ediyorum. Farları kapatarak araca monte ediyorum.

dsc01819c.jpg

dsc01820t.jpg

dsc01816.jpg

dsc01808k.jpg

Merceğin kesilme çizgisine bakıyorum duvar karşısında. Sol merceğin konumundan ötürü çizgisinde-önceden de farkettiğim bir- hata var muhtemelen. Çekilen zahmeti düşünerek far sökme ile uğraşmıyorum.

dsc01835i.jpg

dsc01840p.jpg

Aracı duvardan biraz uzaklaştırıyorum

dsc01844.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    602
Mehmet Özyürek

Estetik olarak muhteşem...

Işıkta iyi görünüyor... 10 metreden görebilseydik keşke...

İletiyi paylaş

Guest emrtkn   
Guest emrtkn

Muhteşem Asım!

Eline sağlık çok iyi olmuş :)

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu

Bu arada; xenon modifiyeler kısmındaki arkadaşların her birisine ayrı ayrı teşekkür ederim. Şüphesiz bu işte iyi bir referans oldu buradaki uygulamalar.

Estetik olarak muhteşem...

Işıkta iyi görünüyor... 10 metreden görebilseydik keşke...

Teşekkür ederim.

Uygun bir zamanda farın yola izdüşümünü ve uzaktan duvar fotosunu da eklerim.

Muhteşem Asım!

Eline sağlık çok iyi olmuş :)

Teşekkürler Emre. Sağolasın.

Bir de önceki farlar ile mukayese açısından bir foto koyayım. Gerçi 6000 k mercek içinde de bir nebze göz alabiliyor.

skodaoctavia170.jpg

skodaoctavia165.jpg

dsc01811f.jpg

tarihinde RoadFighter tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Çalışman güzel olmuş.Kısa far seviyen doğru ise karşıdan gelenin gözünü zerre kadar almaz.Ampülün kelvini bu konuda etken değildir.Hatta renk ısın fazla olduğundan ışık seviyen daha düşük şu an.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş
Bu arada; xenon modifiyeler kısmındaki arkadaşların her birisine ayrı ayrı teşekkür ederim. Şüphesiz bu işte iyi bir referans oldu buradaki uygulamalar.

Teşekkür ederim.

Uygulama ve paylaşım harika olmuş, tebrik ediyorum.

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu
Çalışman güzel olmuş.Kısa far seviyen doğru ise karşıdan gelenin gözünü zerre kadar almaz.Ampülün kelvini bu konuda etken değildir.Hatta renk ısın fazla olduğundan ışık seviyen daha düşük şu an.

Teşekkür ederim. Farlar az çok ideal bir şekilde ayarladık. Göz alma işi minimuma düştü. Işık seviyesi olayında doğru diyorsunuz. Mevcut 6000k'lık ampullere birşey olması durumunda 4300k'lık ampuller alacağım olmazsa.(görselliğine bakarak) Elektrikçim 4300k'lık H7 ampul temin edebildiğini söyledi. (ne kadar orjinal,sağlıklı bilemiyorum)

Uygulama ve paylaşım harika olmuş, tebrik ediyorum.

Teşekkür ederim. Sağolun.

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu

Dün alalade 2 foto çektim.

150720093608.jpg

Sağ far dibi biraz karanlıkta mı kalıyor ne

150720093607.jpg

İletiyi paylaş

Mert Coşar    0
Mert Coşar

mükemmel eline sağlik arkadaşim peki neden bi-xenon mercek takmadin???

birde far seviye ayari bu mercekleri taktiktan sonra çalişiyormu?

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu
mükemmel eline sağlik arkadaşim peki neden bi-xenon mercek takmadin???

birde far seviye ayari bu mercekleri taktiktan sonra çalişiyormu?

Teşekkür ederim. Özel mesajınıza binanen bir takım şeyleri izah etmeye çalıştım.

Far yükseklik ayarı çalışıyor evet. (mercek ve mercek kapağının düzgün montajına bağlı)

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Çalışma mükemmel olmuş eline sağlık. Aracınada çok yakışmış. Anladığım kadarıyla bu 4300 K ampul bulma sorunu forumda baya yaygın ben yurt dışında olduğum için temin etmem kolay olur ebay de çok görüyorum bir tanede kendime aldım baya memnunum. Şlerde sizede temin etmeye çalışırım arkadaşlar.

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca

Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.

İletiyi paylaş

Sercan Keklik    4
Sercan Keklik

elinize saglık cok güzel gözüküyorlar eger tekrar açma fıkrıne kapılırsanız bence mercek kapaklarınıda degiştirin ;)

İletiyi paylaş

Yalçın Yaman    0
Yalçın Yaman

Süper bir çalışma olmuş, ancak inceleyebildim burada..Benim mercekli farlara Xenon yaptırmamı tavsiye edermisin?Ben pek orjinali bazmak istemiyorum ama aydınlatma da gayet iyi...Night Breaker ampullerin patlamasından bıktım.

Arıza lmbası yakıyor mu?Yada aydınlatma olarak araç beyninde Xenon mu işaretledin?

Tekrar güzel çalışman için tebrik ederim

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu
Çalışma mükemmel olmuş eline sağlık. Aracınada çok yakışmış. Anladığım kadarıyla bu 4300 K ampul bulma sorunu forumda baya yaygın ben yurt dışında olduğum için temin etmem kolay olur ebay de çok görüyorum bir tanede kendime aldım baya memnunum. Şlerde sizede temin etmeye çalışırım arkadaşlar.

Teşekkürler. Benim 6000K ampullerde sorun olursa kesinlikle 4300K almaya çalışacağım. Piyasada tek tük de olsa,tam 4300K olmadığı söylense de 4300K ampul bulunabilir diyorlar.

Şlginize de teşekkürler.

Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.

Teşekkürler. Sağolun.

elinize saglık cok güzel gözüküyorlar eger tekrar açma fıkrıne kapılırsanız bence mercek kapaklarınıda degiştirin :(

Teşekkürler.

Mercek kapaklarında görüntü ve işlevsellik olarak bir sıkıntı yok fakat farları açarsam farklı bir kapak takma niyetim de var esasında.

Süper bir çalışma olmuş, ancak inceleyebildim burada..Benim mercekli farlara Xenon yaptırmamı tavsiye edermisin?Ben pek orjinali bazmak istemiyorum ama aydınlatma da gayet iyi...Night Breaker ampullerin patlamasından bıktım.

Arıza lmbası yakıyor mu?Yada aydınlatma olarak araç beyninde Xenon mu işaretledin?

Tekrar güzel çalışman için tebrik ederim

Yalçın hocam teşekkür ederim.

Sizin mercekli farlara xenon taktırmanızı tavsiye ederim. Hatta 4300K ampule sahip bir H7 kit bulunursa kesinlikle tavsiye ederim.

Xenon kit takma ile çok da bir tadilat olmuyor. Ben 3 sene önce xenon taktırırken arıza lambası yanma,farların ara ara yanmaması gibi sorunlar yaşamıştım fakat 3 sene öncesinden bu sorunları çözmüştüm.

Aracın aydınlatma sistemine bir müdahalede bulunmadık. 55W akım sağlanıyor mu yetiyor.

Şu an piyasada röle,kondansatör gerektirmeyecek,arıza ışığı yakmayan,VW grubunda silecek motorunu yakmayan xenon kitler var.

İletiyi paylaş

Yalçın Yaman    0
Yalçın Yaman
Şu an piyasada röle,kondansatör gerektirmeyecek,arıza ışığı yakmayan,VW grubunda silecek motorunu yakmayan xenon kitler var.

Tavsiye edecegin bir marka mevcut mu hem ampul hemde ballast vs için? Ayrıca far sensörünü açık modda kullanmak xenon un ömrünü çok etkiler mi?

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu
Tavsiye edecegin bir marka mevcut mu hem ampul hemde ballast vs için? Ayrıca far sensörünü açık modda kullanmak xenon un ömrünü çok etkiler mi?

Yalçın hocam bundan 3-4 sene önce bu soruyu sorsa idin herhalde hemen Texon,Mtec diye bir cevap verirdim orta yollu marka tavsiye etmek adına.

Önceleri orta direk tarafından bilinen markalar bunlar idi. Philips vb. xenon kitlerin ise fiyatları malum. Ben Texon'u 3 senedir sorunsuz kullanıyorum çok şükür. Çoğuna göre çok da kaliteli değildi sözde Texon.(elektrikçimin Texon'un Türkiye Dist. ile bir anlaşmamazlığı olmuş da "bana texon deme" diyor kendisi :( )

Şu an piyasada pek adı sanı pek duyulmamış markalar hakim. Atıyorum bir Cyclone ile X marka çin malı xenon bile aynı kalitede olabiliyor.

Sürekli görüştüğüm bir elektrikçim var. Kendisi de zamanında Philips,Texon,Mtec tarzı ürünler satmış ve istenirse hala getirtebiliyor fakat artık kendi ithalatçısının ampul ve balasta 2 yıl garanti verdiği bir ürünü satıyor.

Şu an kullandığı ürünün de diğer bilindik markaların xenon kitlerinin de aynı süre dayandığını söylüyor ve belli markalar hariç(ve belli çok ucuz markalar hariç) çoğunun aynı ürün olduğunu söylüyor kendisi.

Benim bahsettiğim ürün bu :

Ürünün esas adı Fatel imiş.

040320081560.jpg

040320081561.jpg

Ben sattığım motosikletimde bu ürünü 1.5 yıl kullandım,arkadaşım ise bu ürünü neredeyse 2 yıldır kullanıyor motosikletinde ve bir sıkıntı yaşamadık.

Malının arkasında sağlam duran,işçiliğinden emin olduğunuz bir yer varsa xenon kite dünyanın parasını vermeye gerek yok diye düşünüyorum.(H tipi farlar için)

İletiyi paylaş

Yalçın Yaman    0
Yalçın Yaman

çok teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için... taktırmayı düşünüyorum bakalım...biraz daha araştırayım...

İletiyi paylaş

Asım Türkoğlu    0
Asım Türkoğlu

Yalçın bey(fyyaman) için aldığımız ampulleri bizim araçta denedim kendisine teslim etmeden önce.

Ampuller 4300K. Hakkaten aydınlatma olarak 6000K'dan kesinlikle iyi. 6000K ampullerde bir sıkıntı çıkarsa direkt 4300K alacağım. Bizzat müşahade edince 4300K'nın daha iyi olduğunu gördüm.

Ampulleri Yalçın beye teslim edeceğim için akşam vakti alalacele birkaç foto çektim cep telefonu ile. Ampulün durumunu tam olarak kesinlikle yansıtmıyor cep tel. ile çeklilen fotolar ama en azından fikir veriyor.

6000K'lık ampul(malesef hala el atamadığım bir buğu sorunu var)

181120094059.jpg

4300K'lık ampul

181120094058.jpg

İkisi yan yana (malesef mercekler belli olmuyor)

181120094075.jpg

6000K'nın aydınlatma

181120094077.jpg

4300K aydınlatma

181120094065.jpg

Mercekler farda bir yer kapladığı için far içindeki hava sirkülasyonu eskisi gibi değil şüphesiz. Anlaşılan farın havadar olması için birkaç delik açmak icap edecek.(direkt tozun girmeyeceği bir yerde)

4300K'lık ampuller halojen gibi sarı duruyor ama muhtemelen belli bir süre çalıştıktan sonra rengi değişecektir.

tarihinde RoadFighter tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

6000 iyidir abi ya :(

paylaşım için sağolasın..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş

Karşılaştırma çok güzel bu resimleri kullanırım ben :(

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Fikir verme açısından çok iyi resimler çekilmiş bütün firmaların neden 4300 k standardını benimsediğini de buradan görmüş olduk.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap