• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
      Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Serkan Sefiroğlu

En iyi H7 ampul ?

Recommended Posts

İsmail Karan    0
İsmail Karan

Cümleten Merhaba aracımda Osram halojen ampul vardı aydınlatma zayıf geliyordu 8000 lümen led ampül alıp taktım o da olmadı 8400 lük başka bir led aldım oda aynı :( farlarım mercekli far. Farları zımparalayıp pasta cila da yaptım dıştan bir sorun vardır diye. ama gene aynı ... uzunları açtığımda sorun yok herler net ama kısalarda önümü zor görüyorum, arkadaki aracın farları bile önümü daha iyi aydınlatıyor. neden acaba mercek mi problemli anlamadım..

FAR.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.886
Selçuk Keleş
On 09.03.2020 at 10:12, İsmail Karan yazdı:

Cümleten Merhaba aracımda Osram halojen ampul vardı aydınlatma zayıf geliyordu 8000 lümen led ampül alıp taktım o da olmadı 8400 lük başka bir led aldım oda aynı :( farlarım mercekli far. Farları zımparalayıp pasta cila da yaptım dıştan bir sorun vardır diye. ama gene aynı ... uzunları açtığımda sorun yok herler net ama kısalarda önümü zor görüyorum, arkadaki aracın farları bile önümü daha iyi aydınlatıyor. neden acaba mercek mi problemli anlamadım..

Çok büyük ihtimalle mercekler kararmış. Farın açılıp merceğin değiştirilmesi lazım, temizleme düzgün sonuç vermiyor.
Seviye ayarını yaptırmışsınızdır tahmin ediyorum.
Yine de beyaz bir duvarın 5 mt. gerisinden bir gece fotoğrafı alalım belki odaklama sorunu vardır. 

İletiyi paylaş

İsmail Karan    0
İsmail Karan
Bir saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Çok büyük ihtimalle mercekler kararmış. Farın açılıp merceğin değiştirilmesi lazım, temizleme düzgün sonuç vermiyor.
Seviye ayarını yaptırmışsınızdır tahmin ediyorum.
Yine de beyaz bir duvarın 5 mt. gerisinden bir gece fotoğrafı alalım belki odaklama sorunu vardır. 

Screenshot_2020-03-10-16-38-32-603_com.whatsapp.png

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.886
Selçuk Keleş

Solda bir sorun görünmüyor. Sağ tarafta ampul yanlış oturtulmuş odak sorunu var. Bu mercek değiştirilmiş olabilir mi, ışık dağılımı sanki çin malı farların merceklerine benziyor.

İletiyi paylaş

İsmail Karan    0
İsmail Karan
3 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Solda bir sorun görünmüyor. Sağ tarafta ampul yanlış oturtulmuş odak sorunu var. Bu mercek değiştirilmiş olabilir mi, ışık dağılımı sanki çin malı farların merceklerine benziyor.

Mercekler orijinali zaten araç lancia farı zor bulunuyor :) merceğin çıkarıp temizlemek ise yarar mi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.886
Selçuk Keleş
20 saat önce, İsmail Karan yazdı:

Mercekler orijinali zaten araç lancia farı zor bulunuyor :) merceğin çıkarıp temizlemek ise yarar mi

Ampulün düzgün oturduğuna emin olun önce. Genellikle tırnağı yukarı gelecek şekilde takılır, diğer fara bakarak teyit edebilirsiniz. İslenmişse, parlak yüzey bozulmadan temizlenebiliyosa evet işe yarar ama aşırı sıcaklıktan karardıysa geçmiş olsun. Fotoğraftan mercek kararması değil de odak oturmaması gibi bir görüntü görüyorum ben.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.620
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)
On 10.03.2020 at 16:40, İsmail Karan yazdı:

Screenshot_2020-03-10-16-38-32-603_com.whatsapp.png

Öncelikle resimdeki ışık led ve odak diye bir şey yok.Farlar pahalı olabilir lakin  farın birisi yan sanayi olma ihtiamali çok yüksek.İki far çizgisi aynı değil.Sağ far yan sanayi olma ihtimali daha yüksek.Farların üzerinde markaları mevcuttur..

Tavsiyemiz köklü çözüm için oem olarak ya bi-xenon sistem yada yeni nesil bi-led sistem.diğer türlü zaten tecrübe edindiğiniz ledlerle sadece masrafınız artırırsınız o kadar.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İsmail Karan    0
İsmail Karan
10 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Öncelikle resimdeki ışık led ve odak diye bir şey yok.Farlar pahalı olabilir lakin  farın birisi yan sanayi olma ihtiamali çok yüksek.İki far çizgisi aynı değil.Sağ far yan sanayi olma ihtimali daha yüksek.Farların üzerinde markaları mevcuttur..

Tavsiyemiz köklü çözüm için oem olarak ya bi-xenon sistem yada yeni nesil bi-led sistem.diğer türlü zaten tecrübe edindiğiniz ledlerle sadece masrafınız artırırsınız o kadar.

Abi teşekürler, çok soru sordum kusuruma bakmayın , peki sorun mercek içi kararma ise farı açıp mercek içindeki reflektör kısma kararan bölgeye alüminyum/krom folyo uygulasam yararı olur mu ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.620
Oktay Toker

mercek değişimine uğraşmanız emeklerinize ve meblasına degecek tek seçenek olur.

İletiyi paylaş

Oğuzhan Dinçel    1
Oğuzhan Dinçel

Selamlar. Focus 2 aracım için h7 ampül tavsiyesi istiyorum. Led veya xenon alıp karşıdan gelenlerin güzel ahlarını almak istemiyorum :) Şuan Narva nın 85watt lık ampülleri var,onlarla aydınlatma güzel ancak tesisata zarar vereceğinden korkuyorum. Farlarımın üzerinde klasik vernik yanığı mevcut, yakın zamanda yaptırıcam onu da. 85watt lık lar haricinde o performansı alabileceğim bi ampül var mı? 55watt lık takınca baya etkiliyor şuan,yolu göremiyorum. 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.886
Selçuk Keleş
17 saat önce, Oğuzhan Dinçel yazdı:

Selamlar. Focus 2 aracım için h7 ampül tavsiyesi istiyorum. Led veya xenon alıp karşıdan gelenlerin güzel ahlarını almak istemiyorum :) Şuan Narva nın 85watt lık ampülleri var,onlarla aydınlatma güzel ancak tesisata zarar vereceğinden korkuyorum. Farlarımın üzerinde klasik vernik yanığı mevcut, yakın zamanda yaptırıcam onu da. 85watt lık lar haricinde o performansı alabileceğim bi ampül var mı? 55watt lık takınca baya etkiliyor şuan,yolu göremiyorum. 

Tavsiyem Osram NBR olur, ancak halojen farlardan mucize beklemeyin.
Far ayarını da yapın ya da yaptırın. Far camı temizliği baştan iyi olsa da sonra yine eski haline dönüyor. Farları orjinalleriyle yenilemeniz en iyi çözüm olacaktır.

İletiyi paylaş

Oğuzhan Dinçel    1
Oğuzhan Dinçel
On 17.03.2020 at 09:33, Selçuk Keleş yazdı:

Tavsiyem Osram NBR olur, ancak halojen farlardan mucize beklemeyin.
Far ayarını da yapın ya da yaptırın. Far camı temizliği baştan iyi olsa da sonra yine eski haline dönüyor. Farları orjinalleriyle yenilemeniz en iyi çözüm olacaktır.

Teşekkür ederim. İlerleyen dönemlerde farı da yenilemeyi hatta 2.el alıp mercek ve xenon yaptırmayı da düşünüyorum aslında da şuan imkan yok. Philips Diamond Vision nasıldır? 

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap