• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Sercan Keklik

Sinyal - stop - geri vites ledlerinde arıza ışığını önleme - 21W bağlantı

Recommended Posts

Oytun Beşikcioğlu    7
Oytun Beşikcioğlu

Herkese Selamlar,

Konuyu baştan sona okudum çıkardığım sonuçlar neticesinde bir kaç sorum olacak. Öncesinde aracımdaki son durumu aktarayım.

Ön ve arka sinyal ampullerini watt değerini llanda bulamadığım led ampullerle değiştirdim.

Beklenen gerçekleşti ve sinyaller hızlı yandı. Sorunu her iki tarafa da 2'şer adet (led ampul başına 1 adet) 21W tek duy ampul ekleyerek çözdüm. 

Fazla ampuller döşemenin altında etrafa ışığı yayılmadan sinyaller ile birlikte yanıyor.

Şimdilik bir zararları yok mamafih ampuller direnç kadar ısınmasa da ister istemez ısınıyor ve ancak elektrik bandı ile metal aksama bantlayarak sabitleyebildim. 

Tamamen geçici bir çözüm çünkü çok yakın mesafede döşemenin altındaki keçemsi ses yalıtım malzemesi var.

Şimdi can alıcı sorulara gelecek olur isek;

- Boşta yanan lambalara ısı yalıtımı yapıp (yanmaz kumaş lle kaplamak gibi ki metresi kargo dahil 30TL) düzeneği korumak mı?

- Boşta yanan lambaları hazır düzenekten çıkartıp yerine Led ampul başı 1 adet 50W 6ohm alüminyum direnç alıp metal aksama sabitlemek mi? Hatta fazladan pc de geöen kullandığım ve artan termal macun var dirençlerin altına sürüp öyle sabitlemek mi? 

Bu arada dirençlerle ilgili genel bir soru sormak istiyorum. Paralel 2 adet 50W 6ohm direnç bağlandığında sisteme yansıyan yük yine 6 ohm mu oluyor?

Farazi bir sisteme bir adet 6ohm + 1 adet 10ohm bağlansa bunların sisteme getirdiği yük (10+6)/2=8ohm mu oluyor? Yapılan yorumlardan bu kanıya vardım.

Zira Oktay abinin alıntı yaptığım yorumundan da bu fikre ulaşıyorum.

On 25.10.2016 at 16:30, Oktay Toker yazdı:

Direnç daha az ısınsın diyorsan 50watt yerine 100wat olarak kullanabilirsin.100watt olarak bulmak zor sadece örnek yazdım.100watt degeri içinse 2 tane 20ohm 50watt alırsın dirençleri paralel baglarsın.10ohm degerini bulursun ve Isı dagılımı ile ısı kaybı çok daha az olur.Tabi buda gereksiz yer kaybı,mebla demektır.Sogutucu yada araç üzerinde şaseye montajı daha hesplı kullanım olacaktır.

Diğer taraftan ortaya çıkan ısıyı minimize etmek için 100W direnç kullanmak maliyeti epey arttırıyor. 1 adet 100W 6ohm = 4 adet 50W 6ohm neredeyse.

Aynı değerlere sahip paralel bağlanan dirençlerin hepsinin eşit miktarda ısınacağını okumuştum bir başka faydalı forum yorumlarında.

Bu minvalde aklıma gelen en parlak fikir dirençleri aracın önünde sisteme ekleyip radyatör üzerine monte etmek. Burada da bir soru geldi aklıma uzun kablolama nasıl eksi durum ortaya çıkartır? Eğer uzun kablolama sorun yaratmaz ise Akfix HT300 yüksek ısı silikonu diye bir ürün var bununla radyatöre sabitleyip sonra da ısındı ısınmadı diye düşünmeye son verilebilir...

İletiyi paylaş

Oytun Beşikcioğlu    7
Oytun Beşikcioğlu

Sonradan aklıma gelen bir konu da aracıma benden önceki sahibi amerikan park modülü eklemiş bu sebeple farlar yanar yanmaz sinyaller de yanıyor. Fakat sinyal devreye girmedikçe bir önceki mesajda yazdığım sistemdeki farkı kapatmak için eklediğim 2'şer adet 21W ampul yanmıyor. Dolayısı ile bu fazladan ampulleri direnç ile de değiştirsem bir sorun teşkil etmez değil mi? Sonuçta lamba yanmıyorsa düz mantık üzerinden akım geçmiyor dolayısıyla direnç de taksam durduk yere ısınmaz.

Asıl sorum ise amerikan park modülü marka, model ne takılı hiç bilmiyorum zira flamanlı ampulde sinyalleri yaklaşık yarım güçte yakarken ledler neredeyse %95 güçte yanıyor dolayısıyla sinyal verince ön sinyallerin yanıp sönmesi belli bile olmuyor. 

Yeni çıkan ayarlanabilen amerikan park modülleri var nette gördüm fakat ne eskiyi sök yeniyi tak yapasım var ne de ona o parayı veresim var. 

Youtube'da amerikan park modülü nasıl yapılır deyince gayet açıklayıcı kısa bir video var orada 1 adet 11W taş amper ve 2 adet 3 amper diyot kullanılıyor. Anladığım kadarıyla benim lede gelen gücü düşürmek için araya fazladan diyot mu direnç mi bağlamam gerekiyor. 

- Kaç amper diyot/direnç bağlamalı? (Önce multimetre ile lede gelen voltajı mı ölçmeli?)

- Kablolama nasıl yapıldı hiç bakmadım ama park ampulünden gelen kabloya mı diyot/direnç bağlamalı?

- Bir de yapacağım bu ek diyot/direnç sinyal/flaşör devresindeki yükle alakalı olmayacak değil mi?

@Servet Aydın, @Oktay Toker ustalarım, abilerim müsait olduğunuzda sizin de değerli cevaplarını beklerim.

Saygılarımla.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Her ampul için bir direnç şart.Yani ön,arka 2 şerden 4 tane 50watt direnç.Burda 50watt direncin çekilen akıma karşı ısısal dönüşümü en aza indiren güç oranıdır.Watt ne kadar yüksek o kadar az ısı demektir.Ampuldeki watt oranı ise ışık gücüne paralel olarak çekilen akım degeridir,ne kadar yüksek watt o kadar yüksek ışık,akım ve paralelinde ısı demektir.Karıştırlmasın.

Direnç için bu kadar extrem düşünülmesine gerek yok.İdeal olan 50watt 10ohm,8ohm, fazlasıyla kafidir 6 ohm direnç degerine bence gerek yok ve en kısa kablolama ile metal yüzey şartıda yok lakin olursada direnç için faydalı olur ve içinizde rahat olur.

6,8,10 ohm direnç degeri ampulün yanıştaki yada sinyal devresinin aradığı 1 ampul direnç degerine yakın bir direnç degerini karşılayabildiği için önemli.

İlla kablo uzatılıp sogutmak için baglanacak yer şase olmalıdır.Radyatör tavsiye etmem.Sıvı silikona gerek yok olmasının sakıncasıda yok.

30tl izole bezi yerine direnç kullanmanız daha uygun olur düşüncesindeyim.İlave dediğiniz direnöçleri niye ilave ettiniz çözemedim lakin Ampullerin yerine direnç kullanmanızda sakınca yok.Her ampule 1 direnç kafidir.Direnç wattlarını ampul watt oranları ile üstte yazdığım gibi hesaplamanıza gerek yok,manasıda yok,boşa yapılır.

American park konusunda dirençle düşürülen park voltajı için direnci 11watt degilde 25watt olarak kullanılmasını tavsiye ederim ve sinyal yanışı için park ve sinyal hattını role ile ayrılmasını kesinlikle tavsiye ederim.Dediğiniz gibi sinyal yanınca belli olmayan bir ışık ortaya çıkıyor bu çok sakıncalı.Açıklayıcı videolara sözüm yok lakin sinyali belli olmayan bir uygulamaya uğraşmak çözüm değil.Bu şekilde uygulama yapılacaksa yapılmamasını tavsiye ederim.

Bu tip uygulama hiç yapmadığım için şu şekilde yapılır diyemiyorum.Sadece üstte yazdığım gibi drirenci 25watt olmalı.Bunda sabit voltajla gelen akıma karşı bu direnci sorunsuz olarak algılanıyorsa sinyaldeki direncede aynı gözle bakılmalıdır.Sonuçta aynı akım sinyalede geliyor lakin kesisk kesik geldiği için ısısal degerleri düşük diren degerinden dolayı aynı sevilerde olacaktır.

Direnç yerine sinyallerin duyusu çift flamanlı 5/21watt olan park,fren ampullerini destekleyen duyu ile değişmesi mümkün ise buda yapılabilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Oytun Beşikcioğlu    7
Oytun Beşikcioğlu

Sinyaller ve Amerikan Park tamam. Epey uğraştırdı ama Oktay abinin dediği direnç ile yaptım çok da güzel oldu. Sinyalleri dengelemek için 4x 50W 10Ohm alüminyum direnç bagladim. 2 sağ, 2 sol. Her arabada aynı mı bilemiyorum ama sağ sol sinyal düzeneği tamamen paralel yapıdan zannediyorum zira sol tarafa 2 şer direnci bağlayınca sinyal hızı normale dönerken sadece saga bağlayınca sağ hızlı yanmaya devam etti. Uygulama alanı çok dar olduğu için çok uğraştırdı çok yordu. Sonradan aklıma sola dirençler takılı iken daha da takmak geldi ve sorun çözüldü. 

Amerikan park için ise modüle falan gerek yok aslında fakat ters kutup bağlamaya karşı işimi sağlama alayım diyenler diot da koyabilir. Sadece 110ohm luk bir taş direnci parktan sinyale gelen artı kabloya bağlamak bile istenen sonucu veriyor. Benim araçta önceden 1 direnç ve 2 diottan oluşan düzenek mevcut olduğu için ben sadece eski direnci söküp yerine 110 ohm luk taş direnç koydum. Direncin üzerinde 110R-+(artı eksi)5 %2 yazıyor.

Bu süreçteki en önemli kazanımım ise Ankara'da nereden alüminyum ve taş direnç bulunacağını öğrenip müthiş bir usta tanıdım. Ankara Ulus Konya sokaktaki Elektronikçiler Çarşısının ikinci katında sağda dipte Fena Elektronik var. Ahmet bey artık abi oldu benim için ilk gittiğim gün birşeyler yapmaya çalıştığımı fakat nasıl yapacağımı bilmediğimi anlayıp beni bir güzel karşısına oturttu dinledi. Sonra bir güzel arabaya geri yolladı ve sinyalde kullandığım ledleri söküp getirtti. En önemlisi de kendi hazır düzeneğinde ledin voltajını falan ölçüp dirençleri öyle verdi.  Böyle usta ve esnafları bulmak artık çok zor. Ankara için kendisi bir nimet. Herkese gözü kapalı tavsiye ederim. Amerikan park için ilk verdiği 150 ohmluk taş dirençler fazla gelip ledler bu sefer de az yanınca tekrar gidince para almadan 110ohmluk yenileri verdi sağolsun. 

Xenon ve uzunlar dışında herşeyi lede çevirmenin keyfi çok güzel. Hele ki iç aydınlatma bambaşka oldu. Tavsiye ederim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Elinize Sağlık.Hayırlı günlerde kullanmanızı diliyorum.

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk

Geri viteslere led taktım sorun olmadi. Sinyallere de taktım sinyal hızlı hızlı yanıyor. 4 luyu yakınca bu sorunu yapmıyor. Stop geri sis frene de led taktım, ledler sönük bir ışık vererek hızlı hızlı sinyal lambası gibi yanıp sonuyor ve ayrıca plakada ki aydınlatmaya taktığım ledlerde sönük derecede ışık vererek hızlı hızlı yanıp sonuyor. Bu sorunları nasıl çözebilirim daha doğrusu çözümü varmidir.?

Başka bir arabada denemiştik sabit yanıyor. 

Buda sorunun videosu 

https://youtu.be/UWAi89U0YrY

Taktığım ledlerde bunlar 

http://s.aliexpress.com/fmaIFVBn

tarihinde Seçkin Öztürk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
18 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Hoş geldiniz.

Yazıyı okudum sanırım sorun çözülür ama benim bunları yapacak kadar bilgim ve el yatkınlığın yok. Oto elektrikciye görürsem sorunumu çözer ozaman.

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk

Yazıdan anladığım kadarıyla sinyal stop fren geri sislere taktığım ledlere direnç bağlarsam sorun çözülecek doğru mu anladim.? Ayrica hepsine aynı ayrı ayrı mi direnç takicaz ve dirençlerin özellikleri ne olmalı.?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Konu içersinde nereye neye göre dirençler şart ve özelliklerine dair hepsi mevcut.Şunuda belirteyim Aracın ampulüne göre  özel bir direnç degeri yok,çalışma mantıgında hepsi aynıdır ve ona göre sabit bir işlem diyebiliriz..

• Beğen 1
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
4 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Konu içersinde nereye neye göre dirençler şart ve özelliklerine dair hepsi mevcut.Şunuda belirteyim Aracın ampulüne göre  özel bir direnç degeri yok,çalışma mantıgında hepsi aynıdır ve ona göre sabit bir işlem diyebiliriz..

Peki abi direnç yerine bunu kullansam sorunu çözer mi

Led dekoder

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Bahesedilen dirençlerin 11watt olanı mevcut.Kullanmadım kullanılandan söktüm yerine olmasını gerekeni takmıştım.Karar sizin.:good1:

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.486
Mahmut Akbulut

Alüminyum direncin çift fiyatı 15 TL , satıcının dekoder dediği şeyde zaten direnç ...

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker
2 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Alüminyum direncin çift fiyatı 15 TL , satıcının dekoder dediği şeyde zaten direnç ...

lakin 11 watt ve aaliminyum değil.

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
6 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

lakin 11 watt ve aaliminyum değil.:lol:

O yüzden sıkıntı olur heralde abi güvenlik açısından. Ben en iyisi oto elektrikciye götüreyim arabayı👍

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.486
Mahmut Akbulut
17 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

lakin 11 watt ve aaliminyum değil.:lol:

Ben böyle tacirleri sevmiyorum abi :unknw: işi bilen almıyor zaten ama işi bilmeyen kaç vatandaş mağdur oluyor bunlar yüzünden , kaybolan zamanı mı yanarsın yoksa paranla rezil olduğuna mı ? :angry: Yazık valla ... :aggressive:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker
38 dakika önce, Seçkin Öztürk yazdı:

O yüzden sıkıntı olur heralde abi güvenlik açısından. Ben en iyisi oto elektrikciye götüreyim arabayı👍

Ampul watt ve direnç watt hesabını birbirine karıştırıldığı için maalesef sıkıntılı.Direnç aliminyum olmak zorunda değil,Aynı watt direnci istenilen ohm seviyesine gelmesi için paralel ve adatli baglanıp watt degeride arttıgı sürece yine sıkıntı olmaz.Bu gibi kullanımlarda Direnç Watt degeri önemlidir.Aliminyum olursa 25watt olarakda kullanılabilir lakin bu şekildede olması sıkıntılı oluyor.Sizi konuda yazan özelliklere ve baglantı şeklindeki izole aşamasına uyduğunuz sürece takarsınız ve unutursunuz. 

14 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Ben böyle tacirleri sevmiyorum abi :unknw: işi bilen almıyor zaten ama işi bilmeyen kaç vatandaş mağdur oluyor bunlar yüzünden , kaybolan zamanı mı yanarsın yoksa paranla rezil olduğuna mı ? :angry: Yazık valla ... :aggressive:

Aynen 2 yıl önce bana danışıldı bende her zamanki gibi tarifi yaptım lakin öncesinde çinden acayip bir modul almış sırf oluyormu dnemek için taktığını söyledi taktıktan 5 dakika sonra karşısında kömür olmuş.Bana resimde yollamıştı.

• Beğen 1
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
On 14.11.2017 at 14:37, Oktay Toker yazdı:

Benim aldığım led ampullerde canbus özelliği yok sadece geri viteslere taktığım da varmış onda bir sıkıntı olmadan yanıyor. Bu led ampullerde canbus özelliği var alsam sıkıntı yapmadan yanar mı acaba.?

http://s.aliexpress.com/iIV73EN3

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Sıkıntı olur yada olmaz demek hata olur,bu en çok aracın kontrol ünitesi ile alakalı bir durum.Aynı araçta kullanan arkadaşlar var ise yanıt vereceklerdir.

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
Bir saat önce, Oktay Toker yazdı:

Sıkıntı olur yada olmaz demek hata olur,bu en çok aracın kontrol ünitesi ile alakalı bir durum.Aynı araçta kullanan arkadaşlar var ise yanıt vereceklerdir.

Tamam abi sağol kullanan varsa ona göre böyle birşey alayım direnç işi korkutuyor beni ısınmadan dolayı. Olmaz ise takmamayi düşünüyorum. 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.486
Mahmut Akbulut

Bu ampullerin hiçbirinde yazdığı gibi canbus özelliği yok sadece yazıyorlar , park geri vites yada fren lambaları zaten hata verecek düzenekte değil , genelde hata veren tek sistem sinyallerdir . Onuda ya Led flaşörle yada dirençle kandırıp yolumuza devam ediyoruz . Ama bazı markalarda araçlar sık sık sistemi check ediyor buda sonradan yapılan işlemlerde hata olarak algılanıyor .  Ben uzun yıllardan beri direnç kullanırım arabalarımda , doğru montaj yapıldığında hiçbir sıkıntı yaşamazsınız merak etmeyin ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap