• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Sercan Keklik

Sinyal - stop - geri vites ledlerinde arıza ışığını önleme - 21W bağlantı

Recommended Posts

Fatih Özbaş    390
Fatih Özbaş

az akım çekiyor ve sistemin istediği değeri tam kurtarmıyor, paralel direnç veya ampul bağlanarak sorun çözülebilir... paralel ampul bağlayıp aracı çalıştırıp bir deneyin.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.389
Mahmut Akbulut

Fatih inde dediği gibi çıkan 21W halojen ampulleri paralel bağlayarak test edin , sıkıntı ortadan kalkıyorsa paralel 6/8 ohm 50W alüminyum dirençle kalıcı sonuca ulaşabilirsiniz ...

İletiyi paylaş

Serhat Safak    0
Serhat Safak

İlginiz için teşekkür ederim aracın arka sis sağ tarafına bağlantı yaptım denemek için şu anda geri vitese taktığımda ekstra olarak sağ sis de yanıyor. fakat sol taraftan geri vites lambasından park sensörleri için bağlantı yapılmış sıkıntı olur mu fazla yük binmesi gibi.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.389
Mahmut Akbulut
15 saat önce, serhat safak yazdı:

İlginiz için teşekkür ederim aracın arka sis sağ tarafına bağlantı yaptım denemek için şu anda geri vitese taktığımda ekstra olarak sağ sis de yanıyor. fakat sol taraftan geri vites lambasından park sensörleri için bağlantı yapılmış sıkıntı olur mu fazla yük binmesi gibi.

Yanlış bir bağlantı olmuş bu seferde arka sisleri yakınca geri vites yanacak , arka sis bağlantısına diyot bağlayarak bunu engelleyebilirsiniz ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Serhat Safak    0
Serhat Safak
2 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Yanlış bir bağlantı olmuş bu seferde arka sisleri yakınca geri vites yanacak , arka sis bağlantısına diyot bağlayarak bunu engelleyebilirsiniz ...

Yok hocam arka sağ sis lambası stopların içinde hazır halde fakat bağlantısı yapılmamış fabrika tarafından yani aracımda bagaj kısmının içinden lambalara giden sokette artı ucunda pin ve koblo çekilmemiş aracın bende soketten boş olan pine geri vites pini ile bağlantı yaptım sisi yakınca yine şöför tarafı arka sis lambası tek yanıyor geri vitese takınca sağ sis ile birlikte geri vites lambaları yanıyor. 

tarihinde serhat safak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.389
Mahmut Akbulut
1 saat önce, serhat safak yazdı:

Yok hocam arka sağ sis lambası stopların içinde hazır halde fakat bağlantısı yapılmamış fabrika tarafından yani aracımda bagaj kısmının içinden lambalara giden sokette artı ucunda pin ve koblo çekilmemiş aracın bende soketten boş olan pine geri vites pini ile bağlantı yaptım sisi yakınca yine şöför tarafı arka sis lambası tek yanıyor geri vitese takınca sağ sis ile birlikte geri vites lambaları yanıyor. 

Tamam o zaman :good1:

İletiyi paylaş

Tuncay Uysal    0
Tuncay Uysal

merhabalar..

arıza lambası çözümü için paralel 10 ohm 50 w alüminyum direnç deneyeceğim fakat aklımda küçük bir pürüz oluştu. Paralel bağlantıyı ampule giden + ve - uçları arasına şeklindemi yoksa + kablosuna paralel şekildemi yapıyoruz 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker

+ ve - uçlara paralel bağlanacak.:good1:

İletiyi paylaş

Tuncay Uysal    0
Tuncay Uysal

Teşekkürler :)

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya    14
Sinan Çatalkaya

Ben hala bu dirençlerdeki ohm olayını anlamış değilim muhtemelen bende bir problem var anlayamıyorum çünkü

şimdi benim aracım 2014 corolla 21w lık sinyal ampulleri var araç çalışınca bu 21w dan 25 w ortalamaya çıkıyor diyelim şimdi ön arka 25+25=50w eder ortalama 50-51 watt diyelim ben bu ampulleri çıkarıp ortalama 7-8w lık led ampul takıyorum doğal olarak direnç olmadığı için hızlı çalışıyor buraya kadar tamam

fakat şimdi ben bu ampullere 50w 8 ohm lik direnç taksam ne olur 10 ohm lik taksam ne olur 6,8 ohm lik taksam ne olur bu direnç lerdeki ohm farkları neyi ifade ediyor 10 ohm takınca çok mu ısını az mı ısınır yada röleye giden güç miktarı 10 ohm takınca 45 w mı olur yada 8 ohm takınca 50w mı olur burdaki ohm nin tam ve net amacı nedir yani.

ben 8ohm 50w lık direnç sipariş ettim geldiği zaman taksam acaba tutarsız mı çalışır ne olur?

ayrıca şu anda aracımda arkalarda led sinyal ampulu takılı önlerde halojen mevcut fakat önlerde ayrıyetten sinyal ampulunden güç alan birde sinyalli ledler var yani hem park modu olan hem sinyal modu olan herkes biliyordur muhtemelen önlerdeki sinyalli led takılı iken araya 7w lık led takınca sinyal verdiğidmde normal birşekilde çalışıyor fakat öndeki sinyalli ledi sökünce arkadaki led hızlı çalışıyor .

ben bu direnci aldığımda önde sinyalli led 7w civarı + 7 w civarı led sinyal ampulu + ayna daki 1w lık led ampul +7w lık arkadaki led ampul ortalama 20-22w lık bir led ampul tüketimi olacak sadece bir taraf için yani sağ yada sol için ben bu ortalama güç tüketimi 20 w lık led ampullere 50w 8 ohm lik bir direnç bağlarsam stabil çalışır mı

bilgi ve cevaplar için teşekkür ederim fakat lütfen link göndermeyin çünkü sitedeki hemen hemen led ile ilgili konuları araştırdım hiç bir sonuç çıkaramadım.

sadece ohm deki değişiklik neye etki eder onun bilgisini verseniz bile bu aklımdakı sorura cevap vermiş olursunuz.

herkese teşekür ederim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker

21watt halojen ampul içindeki ve diğer ampullerin içindeki tel direnç değerleri vardır.Ben yıllar önce ölçmüştüm.Konuların birinde yazmıştım.Yanmaz iken 1 ohm civarında değeri var.Yanıyorken en son ölçtüğüm direnç degeri 9 ohm civarı idi.Belkide daha fazla çünki ölçü aleti ucunu yanaşltırma aralığı ışık sönünce hemen soguyan telin hızına eşit değil.Ampul yanarken kullanılmış olan tel cinsine göre değişen 1.4 amper ile 1.6 amper arasında akım degeri mevcut.1 kaç marka ampuller ile alına sonuç böyle idi.Direnç dergeri farkını buadan anlayabiliriz diye düşünüyorum.Yani ampul yanarken fasılalı yandığı için en son yanış yüksekliğinde direnç degeri yükseliyor.Ben daha önce yazdığım gibi 10ohm civarlarında kullanıyorum oldukça ideal bir deger.

8ohm yada 10 ohm olmasındaki fark ise direnç 8 ohm da daha çok ısınır 10ohm da biraz daha az ısınır.6ohm oluncada sinyal aralagı normal olur lakin direnç daha fazla ısınır.Direnç degeri ne kadar düşük olursa o kadar fazla ısınır.Farkı bu.

Ampulde direnç teli sınıfındaki tel ile üretilir.tTaş veya aliminyum sogutucu dirençte aynı tel sınıfına yakın madda ile üretilir.Teldeki Isınınca oluşan ışığı göremezisiniz üzeri hali ile örtülü.Bunu ısı olarak algılarız.

Sinyal yanıp sönmesindeki fasıla degeri led ampulün çektiği akım ilede yanarken kendine gelir.

Sinyal role devrelerinde bu ampullerin bu direnç degerine paralel olarak çektiği akım miktarı olarak toplamda her bir taraf için ölçümü vardır ve buna göre elektronik dizaynı hazırlanmıştır.

Ampul söküldüğünde eksilen bu akım ve drenç degerini karşılayacak yapı olmadığı için hızlı yanıp söner.Direnç burada ampuldeki bu direnç degerine eşitleme olarak takıldığı için 8 ohm,10ohm olarak takıldığında sinyal devresi kandırılmış oluyor ve sinyal normal fasılada yanıp sönüyor.

ampul watt degeri ile led watt degeri birbirinden farklı hammeddeye sahip olduğu için ve çalışma prensibi açısından farklı hesaplanır.Bunu sanırım farlar için led konusundada yazmıştım.Bu hesap ile uğraşmayınız hatalı hesaptır.Led diod sınıfındadır ve direnç göstermez.sadece çalışırken çektiği akım ile degerlendirilmelidir.

Umarım açıklama yeterli olur.Olmaz ise devam ederiz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya    14
Sinan Çatalkaya

Oktay abi ilgin için  çok teşekkür ediyorum

sana bu konuda minnettarım....

konuda 6 ohm olması çok ısınır demişsin 50w 15 ohm taktık diyelim az ısınır fakat yine hızlı mı yanıp söner ledler .

yani ohm akım geçirgenliği gibi bir ifade mı yani 50w 10 ohm 45w mı geçirir yada 50w 8 ohm tam 50w mı geçirir sadece örnek verdim bu şekilde olmama durumu muhtemelen yüksek.

ben hala anlamadım galiba oktay abi çok güzel detaya giriyorsun ama çok detaya girince benim kafam karışıyor ya senin yanına gelip senle direk sohbet etmek daha güzel olacak galiba ya da burdan ben anlayabildiğim kadar:( bilgiye ulaşmak istiyorum ama bazı konularda temelim  yok muhtemelen konuya tam hakim olamıyorum

bi de bir ara servet abi o dirençler yeterli soğutulmaz ise patlar demişti böyle bişi olur mu açıkçası biraz da koktum yani bu durumdan

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker

15 ohm olursa olması gereken üst direnç seviyesi aşılacagı için hızlı yanıp söner.

Direnç ampuldeki gibi bir teldir.Telin yapısına göre verilen voltaj ile ışık ve ısı üretir.Dirençte bu ısı watt üzerinden spgutma için kullanılan maddeler yardımı ile absort ediliyor.

Direçte watt degeri kullanıldığı yerde üzerinden geçen akımın degerine göre ısınma degerine göre hesaplanır.Watt degeri ne kadar yüksek ise üzerinden geçen akımlarda o kadar daha az ısınır.

Mesela h7 ampulü 0.50mm kablo ile çalıştırınca elinizle tuttugunuzda kablo ısınır hissedersiniz.1.5 luk kablo kullanıldığında saatler sonra ılık bir ısı ile karşılaşılır.Direncin de sadece ısı olayını buna benzetebiliriz

Direnç daha az ısınsın diyorsan 50watt yerine 100wat olarak kullanabilirsin.100watt olarak bulmak zor sadece örnek yazdım.100watt degeri içinse 2 tane 20ohm 50watt alırsın dirençleri paralel baglarsın.10ohm degerini bulursun ve Isı dagılımı ile ısı kaybı çok daha az olur.Tabi buda gereksiz yer kaybı,mebla demektır.Sogutucu yada araç üzerinde şaseye montajı daha hesplı kullanım olacaktır.

Mantık bilinince kullanım şekli kişiye göre değişebilir.

Ampuldeki watt degeri alınacak ışık gücüne göre orantılı hesaplanır.

Tavsiyelerin üzerine çıkıp anlamak için derine girincede bunu anlatabilmek için anlatım fazla karışık gelebiliyor.Birazda ben anlaşılsın diye derinden istene bilğilere paralel olarak bildiklerimle gereginden fazla derine giriyor olabilirim.Kusuruma bakmayın.

Servet ustamın dediği far arıza modulleri için nadirde olsa geçerli olabilecek bir sonuçtur.Lakin patlamaz kavrulur.Ha 1watt direnç takılırsa evet patlar lakin çıtt diye düşük ses çıkar.Sadece bu watt degerinde olmayan dirençler için tedbir amaçlı uyarı için izahat niteliğinde diye düşünüyorum.

Sinyalde bu 50watt degerindeki direnç zor bir olasılık,lakin gün boyu yanarsa tabiki buda sıkıntılı olur.Bundan dolayı bu tip uygulamada ben amerikan parkı rolesiz tip yani sinyal hattı ile park hattını ayıran noktada role kullanılanlar hariç klasik olanları tabiki tavsiye etmiyorum.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.104
Servet Aydın
22 saat önce, Sinan Çatalkaya yazdı:

Akkor flaman ampülün tükettiği watı yakalamak için direnç kullanılır. Omaj demek direncin çekeceği akımı dolayısı ile watı belirlemek  demek.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya    14
Sinan Çatalkaya

Peki 21 w çeken bir t20 sinyal ampulüne bir adet 50w 8 ohm mi yeterli net akımı çekmesi icin yada kaç w yeterli yanı araç çalısınca 13.5 volt civarı olduğundan ortalama 24+24 48 w güç tüketecek ampuller biz bunları çıkarıp ortalama 7-8 w lik LED koyunca toplam güç tüketimi 16-17 w civarı olacak kalan 30-35w civarı gücü taktığımız 50w lik Direnc den mi karşılayacak bu sinyal flaşor rolesi yanı 6.8 ohm takarsak mı tam karşılık olur. 8 mi 10 mu çok sordum biliyorum ama hep temel eksikliği inanın bu konular hoşuma gidiyor bastan asagi öğrenmek istiyorum ama forumlardan okuyarak olmuyor direk birebir şekilde olsa yüz yüze olsa sanki çok daha net anlıcam gibi ama hayirlisi :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker

1 tane sökülen 21w ampul için 6,8,10,12 ohm yeterli oluyor.Tam karşılık demek için sinyal flaşör devresinin yapılarına bakılıp degerlendirilmesi doğru olur.Buda oldukça sıkıntılıdır.

Önceki anlatımda dediğim gibi led watt ile ampul watt olayı yapıları geregi aynı çerçevede degerlendirilmesi doğru değil.Çekilen akım ve ampul direnci önemli.

Yüz yüze öğretim çıraklıga girer.Dayak yemek lazım,azar işitmek lazım,çay taşıman lazım,bunlar için tükkan lazım,seni çırak olarak kabbul edecek usta lazım (bunlarda bende yok rahatım):lol:vesaire vesaire.Öncelikle haftada kaç para alacağım cümlesini kafadan direk silmek lazım.

Yada teknik okula gidip üsttekileri yaşamadan öğrenilebilir.Lakin uygulama için bir tükkan hali ile şart:)

Bu yorumum şahsına değil geneldir.:good1:

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya    14
Sinan Çatalkaya

sıkıntı yok şahsıma yapsan bile problem değil nerde oturuyorsun peki abi sen istanbul mu?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker

İstanbul benim için sadece ve sadece gezilecek harkulade bir şehrimiz.Zamanında fazlası ile de nasip oldu.Çok şükür ev Ankara'da

İmza kısmında yazıyor.

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya    14
Sinan Çatalkaya

yakın olsak ders almaya gelirdim bir saat bile olsa kısmet abi artık burdan idare etcem:)

İletiyi paylaş

Mehmet Golge    1
Mehmet Golge
gönderildi (düzenlendi)

Herkese iyi akşamlar. Foruma yeni üye oldum. Forumda bilgi paylaşımı harika. Benim sorum forumda araştırdığım kadarı ile arka stop ve parklarımı cree led ile değiştirmek istiyorum. Arıza ışığınıda her ampule alüminyum dirençleri paralell bağlayıp geçiriyoruz sanırım stoplar ve parklar için 50w 10ohm-50w 8phm-50w 22ohm-100w 10ohm alüminyum drençlerden hangisini almalıyım  Isınma hangisinde az olur. Her ampul içinde bir direnç bağlamak ısınmanın azalmasını sağlıyor sanırım.Aracım fiat linea. Stoplarım 21w çift duy arka parklarım 5w tek duy

tarihinde Mehmet Golge tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker

O degerler sadece sinyal ampulü için geçerli.Her sinyal ampulü için 8ohm 50watt kafi.Bir arkadaşımız bir konuda sinyal için led paylaşmıştı sinyal için dirence gerek kalmadıgını belirtimişti lakin sizin araç için uygunmudur denemek gerekiyor.

Alacağınız ledleri cambus tipte olanı alırsanız fren ve park için dirence gerek kalmaz.Fren için ciddi ir arıza ışığı mevcut ise sinyal de kullanılan direnç degeri yerine 12ohm civarıda yeterli gelebilir denemek şart.

Direnç ısısı için sinyal ve frende süreklilik arzeden sabit bir yanış olmayacağı için 50watt kafi.İmkan ve yer varsa 100watta ta kullanılabilir karar size ait.

İletiyi paylaş

Mehmet Golge    1
Mehmet Golge
1 saat önce, Oktay Toker yazdı:

O degerler sadece sinyal ampulü için geçerli.Her sinyal ampulü için 8ohm 50watt kafi.Bir arkadaşımız bir konuda sinyal için led paylaşmıştı sinyal için dirence gerek kalmadıgını belirtimişti lakin sizin araç için uygunmudur denemek gerekiyor.

Alacağınız ledleri cambus tipte olanı alırsanız fren ve park için dirence gerek kalmaz.Fren için ciddi ir arıza ışığı mevcut ise sinyal de kullanılan direnç degeri yerine 12ohm civarıda yeterli gelebilir denemek şart.

Direnç ısısı için sinyal ve frende süreklilik arzeden sabit bir yanış olmayacağı için 50watt kafi.İmkan ve yer varsa 100watta ta kullanılabilir karar size ait.

Teşekkür ettim cevap için.Sinyalleri ellemiyicem şimdilik. 12ohm 4 adet alüminyum dirençmi almalıyım arka park ve stoplar için.Yoksa 1 adet stop ampule bir adet parklara yeter mi?Canbuslı modelllerin randımanlı çalışan marka verirseniz onu alırım olmadı stop ve parklar için.

İletiyi paylaş

Emre Hacı    12
Emre Hacı
On 29.03.2016 at 15:28, Serhat Safak yazdı:

Merhabalar arkadaşlar, öncelikle bu sitede yorumlarıyla yardımcı olmaya calışan arkadaşlara teşekkür ederim. Benim Astra H 2007 model aracım var aşağıda linkini verdiğim LED lambalardan aldım. Aracıma taktığımda arba çalışmıyorken Ledler düzgün yanıyor hata uyarısı da vermiyor aracı çalıştırdığımda bazen düzgün yanarken bazen geri vites lambalarında pırpır yapıyor ve yol bilgisayarında geri vites lambası uyarısı veriyor. Aracımda P21W lambalar kullanılmakta ben küçük bir ilçede yaşadığım için Oto elektirikçiler yada aksesuarcılar bile Ledlerden anlamıyorlar. Bu ledleri kullanmak için nasıl bir yol izlemeliyim.

Aldığım Ledler : http://tr.aliexpress.com/item/2X-1156-5630-33SMD-LED-Car-Rear-Light-Tail-Light-smd-5630-33-leds-Super-Bright/2031135645.html

aynı ledlerden bende aldım siz çok pahalıya almışsınız.

şahin için

1156 ba15s soket 2 adet beyaz alıp geri vitese

11557 bay17d soket çift duylu kırmızı alıp park/fren lambasına

1156 ba15s turuncu alıp 4 sinyale de taktım  direnç ile uğraşmama adına şahin içn şu flaşörden aldım 0.1w-150w aralığında ayarı olduğu için flaman ampülde de kullşanıbiliyor  https://www.aliexpress.com/item/Electronic-LED-Flasher-Relay-for-Car-Turn-Signal-Blinker-Light-3-Pin-Adjustable/32542455972.html?spm=2114.13010708.0.0.X3Ka8p

bunu da legacy için arka sinyallere aldım https://tr.aliexpress.com/item/T20-7443-W21-5W-33-led-5730-5630-smd-Car-Front-Turn-Signal-Brake-light-Parking/32730194054.html?spm=2114.13010708.0.0.kAr8X5

bu flaşörü ise Legacy için aldım onda flaşör 8 pin idi https://www.aliexpress.com/item/8-Pin-LED-Flasher-Relay-for-Toyota-Turn-Signal-Blinker-Light-Adjustable-for-Auto-Electronic-Applications/32680592867.html?spm=2114.13010608.0.0.QB99sg

sinyaller ayarladığım hızda yanıp sönüyor çok güzel oldu 

İletiyi paylaş

Mehmet Golge    1
Mehmet Golge
gönderildi (düzenlendi)
On 27.01.2017 at 00:01, Oktay Toker yazdı:

Oktay bey stoplar için aldığım cree ledleri multimetre ile ölçtüm araç çalışırken.İlk başta 0.45a oluyor hemen düşmeye başlıyor 5 dakika bağlı kaldıktan sonra 0.32a oldu.Direnç hesabı yaparken ilk değer olan 0.45a ilemi hesap yapıcaz.?

Alıntı

tarihinde Mehmet Golge tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.234
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Ledlerin üzerine akım hesabı falan işe yaramaz.Kafanızı karıştırmayınız.Ampulün direnç hesabı  diyeim o geçerli ve kontrol ünitesi buna bakar.

Alıntı yaptığınız yorumda degerler verilmiş.aynen alıp kullanacaksınız.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap