• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Arif Diker

Çift Kilitleme Sinyali

Recommended Posts

Arif Diker    3
Arif Diker

Merhabalar, uzunca bir süredir takip ettiğim gece uçuşu sitesine nihayet üye olarak yazıyorum. Öncelikle kusura bakmayın, sizleri uzunca zamandan beri takip ediyorum ve okuyorum, bilgileriniz çok faydalı ve değerli. Herkese selamlar, saygılar ve hayırlı akşamlar aslında daha önce yazacaktım ama bir türlü aktivasyon maili gelmedi bende sağolsun Bektaş Talay beyefendiden yardım istedim. kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum ilgisinden dolayı, yardımcı olmaya çalıştı ancak değişik fikirler neticesinde daha kapsamlı bir çözüme ihtiyacımız oldu.

Aracım Nissan qashqai 1.5 dizel 2011 model ve qashqai facebook kulubüde dahil olmak üzere paylaşımlarım ve araçla ilgili geliştirici çalışmalarım vardır. Geçtiğimiz günlerde Çinli bir satıcıya Aliexpress üzerinden bir prototip cam kaldırma modülü sipariş ettik adamlar yapıp gönderdi, on numara olmuş. Çalışma prensibi aynı renaultlardakine benzer fakat biraz daha farklı ;kumanda üzerinden kilitlemeye 1 kere basınca kapılar kilitleniyor, eğer 2 sn.içinde 2 kere basarsanız camları kaldırıyor, açmaya 1 kere basarsanız kapıları açıyor, açmaya 4 kere basarsanız camlar dahil açıyor ve istediğiniz anda pause yapabiliyorsunuz. Modül elimize ulaştıktan sonra her şey soketli olduğu için sürücü kapısı içerisindeki döşemenin içine erkek-dişi cam kumanda düğmeleri üzerine montajı yaptık. Modül üzerinde 2 adet boş kablo vardı birini kapı açma sinyaline diğerini de kilitleme sinyaline vermemiz gerekiyordu. Onlarıda test ampülü ile hoparlör arkasındaki kablo demetinden bulup bağlantıyı yaptık. Geldik test aşamasına; camların kumandadan açılması ve pause olayında bir sıkıntı yoktu ancak camları kaldırma fonksiyonu çalışmıyordu. Önce modülden şüphelendik ancak kilitleme tetik kablosuna iki kere manuel 12V. Verince camlar kalkmaya başladı. Ve sonuç olarak şunu anladık bizim Nissan qashqaide kilitlemeye bir kere bastıktan sonra ikinci kere basınca kapı kilit motoruna elektrik gelmiyordu. Ancak sinyal lambaları ikinci kere kilitlemeye basınca yanıp tepki veriyordu. Sinyalden almayıda düşündük fakat bu sefer modül sapıtıp, dörtlüler yandığında, dönüş sinyali esnasında veya kilit açma esnasında garip davranacağından işin içinden çıkamadık. Mutlaka bir şekilde aracın bir yerlerinde 2. kere kumandaya basmamızı müteakip kilitleme sinyali olan bir yer bulmamız yada değişik bir yöntemle çift kilitleme sinyali almamız lazım.

Sizden ricam bilginiz varsa bize yardımcı olmanız. Ben Ankara'da ikamet etmekteyim, eğer yönlendirme olabilirsede hiç problem olmaz. İlginize şimdiden tşk.ler.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Onur Koç    18
Onur Koç

Öncelikle foruma hoşgeldiniz.Konu hakkında bilgim yok fakat anlattığınız modül ilgimi çekti.Eğer mahsuru yoksa link verebilir misiniz?Umarım sorunuzun cevabını buradan bulabilirsiniz.İyi günler.

İletiyi paylaş

Samet Daş    107
Samet Daş

Hoş geldiniz.

İletiyi paylaş

Arif Diker    3
Arif Diker

teşekkürler arkdaşlar. ürün linki paylaşmak uygun mu bilmiyorum ama yazayım. yalnız bu ürün modifiye edilmemiş ürün bizim yaptırdığımız ve gelen prototip modifiye edilmiş olandır bilginize.http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Car-original-window-closer-NISSAN-QASHQAI-WINDOW-CLOSER-Deluxe-version-CANBUS-OBD-window-closer/713426354.html

İletiyi paylaş

Onur Koç    18
Onur Koç

teşekkürler arkdaşlar. ürün linki paylaşmak uygun mu bilmiyorum ama yazayım. yalnız bu ürün modifiye edilmemiş ürün bizim yaptırdığımız ve gelen prototip modifiye edilmiş olandır bilginize.http://www.aliexpres.../713426354.html

Teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

bir adet röle alın, bobin uçları kontak ile çalışsın, kontak platinlerinden sabit olanı modüle, normalde kapalı kontağıda sinyale bağlayın. Rölede enerji yokken sinyal bilgisi modüle gidecek, kontak açık iken röle çektiğinden sinyalden komut nodüle gitmeyecektir. Sorun bu şekilde hallolur

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Arif Diker    3
Arif Diker

servet bey ilginize tşk. ederim yarın ilk işim oto elektronikçi arkadaşımla verdiğiniz fikri denemek olacak. sonucu mutlaka buradan paylaşırım.yalnız aklıma takılan bir şey var, diyelim ki 4'lüleri yakıp araçtan indik ve kapıları kilitledik, dolayısıyla sinyallerden röleye ve oradanda modül sürekli elektrik gitmez mi?

tarihinde Arif Diker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

kontak kapalı konumda olacak, röle bırakacak, modül ile iletim olmayacak ,sorun olmayacak :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Bektaş, 4lü flaşör yanıyor, kontak kapalı. Röle bıraktı, röle kontağı açık devre oldu. Sinyalden komut nereden gelecek ?

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    168
Mustafa Bağseven

Aynı problemle daha önce bende karşılaştım.

BMW (E60 dı sanırım) m stil unıversal katlanır aynalarını çift kilitleme ile katlayan yazılımlı bir modül hazırlamıştım.Yazılımda sorun yoktu.Devrede de sorun yoktu.

Fakat araç çift kilitleme yaptıgında merkezi kilitten 2.sinyali bir türlü alamıyorlardı.Ama dörtlüler yanıyordu.

Burda bu sorun aracın direk beynine ulaşılarak aşılabilirdi fakat ustalar beceremediler.Çünkü beceremeyecekleri kadar komplike bir sistem vardı.

Ama ben bu sorunu çözmeyi kafaya koydum ve şu şekilde çözdüm.Ama tabi ufak bi kısıtlama vardı.

Şimdi araç sahibi vatandaş araçtan indikten sonra kapıları kilitleyince sinyal lambaları 2 kez yanıp sönüyordu.Çift kilitleme yapınca gelen 4.sinyalde(sinyal lambasının 4.yanışı) aynaları kapatacak bi yazılım yaptım.Peki bu vatandaş araçtan inmeden dörtlüleri yakarsa ne olcak?

Bu problemi çözmek için ise ilave olarak tavan lambasını da ön koşul kabul ettim.Yani şöyle

-Arabadan inmeden önce kontak kapalı iken dörtlüler yanarsa(yani sinyal lambalarından herhangi biri) ve ardından tavan lambası yanarsa(arabadan indigini algılatmak için) ardından merkezi kilitin kilitleme tetiklemesinden ilk sinyal çıkarsa(2 defa sinyal lambası yanıp sönüyor) ve sonrasında 2 saniye sonra sinyal lambalarından herhangi biri tekrar yanıp sönerse(yani 2.kilitleme) aynalar kapanmasın.

-Arabadan inmeden önce kontak kapalı iken dörtlüler yanmadıysa(yani sinyal lambalarından herhangi biri) ardından tavan lambası yandıktan sonra(arabadan indigini algılatmak için) ve sonrasında adam merkezi kilit ile tetiklemeden ilk sinyali çıkardıktan sonra ardından 2 saniye sonra sinyal lambalarından herhangi biri tekrar yanıp sönerse (yani çift kilitleme.Aslında çift kilitleme yok ama çift kilitlemeden gelen sinyalle ) ile aynalar kapansın.Burda püf nokta bu sinyal lambasının sonuncu yanıp sönmesi kapıları açarken de yanabileceginden önce burda merkezi kilitin kapı açma tetikleme ucunu da sorgulatcaz.Eğer sorgulatmazsam bu sefer ilk kilitlemeden sonra kapı açma tuşuna basarsam sinyal lambalarının yanmasıyla aynalar kapanabilirdi.

Burda kısıtlama ise araçtan inmeden önce dörtlüleri yakarsa vatandaş kapıları kilitlerse aynalar hiçbir şekilde kapanmıyordu.Her zaman da dörtlüleri yakmıcagına göre böyle bir çözüm yolu işimizi görmüştü

Bu şekilde sırf aynaları çift kilitleme ile kapatilmek için modülü değiştirip kontak-sinyal lambası-tavan lambası-merkezi kilit kilitleme ve merkezi kilit açmayı içine alan senaryoyu canlandırıp ona göre bir yazılım yapmıştım ama değmişti.Ve sistemde ayna motor uçlarının röleleri hariç hiçbir tane röle kullanmamıştım.

Siz burda yazılımsız yapacaksanız eger tavan lambası,merkezi kilit açma-kapama kontak için röleler kullanıp ve kondansatörlerle gecikme vs sağlarayak çözebilirsiniz.Çözemezsenız eğer önümüzdeki hafta içi yardımcı olurum.

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Arif Diker    3
Arif Diker

mustafa bey ve servet bey değerli bilgileriniz için gerçekten tşk.ler, sanırım hafta sonu bayağı bir çalışacağım ama inşallah sayenizde olacak. görüşmek üzere.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    168
Mustafa Bağseven

Bektaş o 4 saniye içinde ben kapı açmaya basarsam dörtlüler yandıgında camlar yine kalkcak.O araya bir röle daha koyacaksın.Koydugun röleyi de kapı açma kablosuna baglayıp kapılar açılırsa eger o 4 saniyelik kısmı resetleyecek.Yani ilk rölenin elektrigini kesecek vs.

Bu sistem bana göre çok gereksiz ..Çünkü ben hiçbir zaman kapıları kilitleyip camları açık bırakacagımı sanmıyorum.

İletiyi paylaş

Arif Diker    3
Arif Diker

herkese hayırlı akşamlar, değerli fikirleriniz sayesinde birçok çözüm geliştirdik ancak araçta en az modifikasyon yapacak ve en basit şekilde sadece cam kaldırma sisteminin kullanım çözümünü şöyle yaptık. Önceleri cam açma fonksiyonu kulağa hoş geliyordu ama bir gariplik olduğunu ve bence fonksiyonel olmayan şekilde çalıştığını anladım, çünkü eğer diyelim ki sürücü camını az bir şey açık bırakacaksınız, bastınız 4 defa açmaya, sürücü camına gelene kadar bir baktık 3 cam sonuna kadar sırayla açılıyor, yani tüm camlar aynı anda açılsa diyeceğim az bir aralık anında bas durdur ama öyle olmaması beni memnun etmedi. (Bektaş Beyin yorumu etkili oldu bunda)

Aracın kapı kilidine gelen açma sinyalini modülün kapı kilitleme(LOCK) olarak bağlantı sinyalini alacak ucuna bağladık ve modüldeki UNLOCK ucunu boş bırakarak bantla izole ederek iptal ettik. KAPI AÇMA SİNYALİNİ SÜRÜCÜ KAPI DÖŞEMESİNİ SÖKTÜKTEN SONRA HOPARLÖRÜN ARKASINDAN GEÇEN KALIN DEMETTEKİ TURUNCU BEYAZ VEYA MAVİ BEYAZ KABLODAN ALACAKSINIZ- BİRİ AÇMA BİRİ KAPAMA- SİZ AÇMAYI KULLANACAKSINIZ- TESPİTİNİ LAMBALI KONTROL KALEMİ İLE YAPABİLİRSİNİZ.

sonuç olarak sistemimizin cam kaldırma fonksiyonunu çalıştıracak seviyeye geldik. Bunun için araçtan indikten sonra 2sn. içinde 2 kere önce AÇMA tuşuna basınca camlar kalkmaya başlıyor, onlar kalkarken istediğiniz anda KİLİTLEMEYE basıp varsa ayna modülünüz aynalarınızı katlayacak ve kapılarınız kilitlenecektir. tabi bu arada camlarınız da sorunsuz olarak kalkmaya devam ediyor. BEN BUNA GENE QASHQAİ İÇİN KENDİMCE BİR TERİM BULDUM "SÜPER KİLİTLEME".

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Cam açma ve kapama.. orjinal bir çok araçta var.. Benim aracımda da var.. bu güne kadar hiç sorun etmedim hatta hep çok sevdim..

Neden sorun ettiğinizi de açıkçası anlayamadım..

Global açma, aracı ani havalandırma amacıyla kullanılır... Kapama ise, aracı kapatıp giderken kullanılır.. bunun dışında, açma tuşuna basınca cam inmeye başlar.. tekrar basınca bastığınız yerde kalır..

İletiyi paylaş

Samet Daş    107
Samet Daş

Focusun hangi kasada vardı? Benim dövmecinin focusta vardı. Orjinalde bulunmuyor mu yoksa.

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Focusun hangi kasada vardı? Benim dövmecinin focusta vardı. Orjinalde bulunmuyor mu yoksa.

1 kasa makyaj öncesinde sadece kapama vardı.. makyajla birlikte hem açma hem kapama dahil edildi, ancak sadece ghia donanımında yer alıyordu...

İletiyi paylaş

Hasan Kerik    2
Hasan Kerik

Vay foruma bak , Servet Abi, Mehmet abi burdalar. Fordclubtr gibi burası :) Mehmet abi benim focusta vardı kumandadan otomatik cam açma ve kapama . Süper de bir şey. Ama şimdiki aracımda (qashqai) bu özellik yok maalesef. Ancak cam açma kısmında kilitleme esnasında çift sinyal alamadığımızdan ve modulde çift açma sinyaliyle camları açtığından problem vardı. 4 kez açma tuşuna basınca (focusta açma tuşu basılı tutuluyordu) camlar sırayla (focusta hepsi birden) açılıyor. Ancak kapatmada bu olmuyordu. Arif beyin çözümüyle 2 kez açma tuşuna basınca camlar kapanacak ve sonra kilit tuşuna basınca da kapılar kilitlenecek. Şimdi birde ayna katlama modülü bulabilirsek tam olacak, ardından da otomatik kararan ayna takıldımı bitti gitti. Maalesef focusta standard olan bu özellikler (ghia için söylüyorum) qashqaide mevcut değil ama olması gerekirdi en azından paketle alınabilrdi.

tarihinde Hasan Kerik tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Qaşkaide bu tür oyuncaklar yok demekki..

Katlanır ayna hiç ilgimi çekmiyor.. Kararan ayna benim nazarımda her şeyin üstündedir.. Aldığım arabada yoksa ilk onu yaparım..

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hasan Kerik    2
Hasan Kerik

Qaşkaide bu tür oyuncaklar yok demekki..

Katlanır ayna hiç ilgimi çekmiyor.. Kararan ayna benim nazarımda her şeyin üstündedir.. Aldığım arabada yoksa ilk onu yaparım..

Benim içinde çok önemli, şu çakma xenonlarla gezen arkadaşlar sayesinde ayna hep aşağıya bakıyor. Uygun bir ayna arıyorum mümkünse eskisinin yerine uyacak bir şey. Eski qashqailerde varmış sanırım. Çıkmacıları bir gezmek lazım.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Camdaki ayna tutucu yerin fotoğrafını yükleyin bakalım.. Tabi ayna sökülü iken..

İletiyi paylaş

Selçuk Cebeci    1
Selçuk Cebeci

ben bu uygulamayı Verso aracıma kendim uyguladım. gayet stabil çalışıyor. açma ve kapama da çift tetikleme ile çalışıyor.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=45595.0

İletiyi paylaş

Onur Koç    18
Onur Koç

ben bu uygulamayı Verso aracıma kendim uyguladım. gayet stabil çalışıyor. açma ve kapama da çift tetikleme ile çalışıyor.

http://www.toyotaclu...p?topic=45595.0

Selçuk Bey;

Devreyi gördüğüm kadarı ile siz yapmışsınız.Devre şemasını ve kullanılan malzemeler hakkkında bilgi verebilir misiniz?

İletiyi paylaş

Kenan Okal    1
Kenan Okal

Selçuk beyin uygulamasını yapan var mı çok istiyorum bu özelliği, özellikle yazın arabaya binmeden camları açmak benim için çok önemli..

İletiyi paylaş

Kenan Okal    1
Kenan Okal

Selcuk bey yardimci olsaniz bizede faydalansak

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap