• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Hüseyin Uzun

Range rover led stop ve sinyal problemi

Recommended Posts

Hüseyin Uzun    0
Hüseyin Uzun

iyi günler ,

2006 range rover ın stop ve farlarını 2012 led yaptım ancak ön sinyaller önce hızlı cakıp sonra düzenli olarak yanıyor.arka stop ta arka sis lambası parklarla beraber yanıyor .Arka stop ta sinyallere 15 ohm 5 watt sogutmalı direnc taktım.normal calısıyor.

ön sinyallere önce 22 ohm 5 watt sogutmalı direnc taktım ama degişen bir sey olmadı .sonra 22 ohm 50 watt denedim yine aynı .direnç bağlantılarını + kablo ucu *arada 22 ohm direnc* - kablo ucu olacak şekilde paralel bağlıyorum.yurt dısındaki satıcının gönderdiği baglantı şeklide bu sekilde ancak calısmıyor .konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.Ekte bağlantı yurt dısındaki satıcının gösterdiği şekilleri mevcut.

post-6376-0-11937600-1356705590_thumb.jp

post-6376-0-24474200-1356705654_thumb.jp

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

10 ohm 50 watt alüminyum direnç takmalısınız, ön ve arka paralel olmalı sinyallerde, tek direnç bir yön için kafii.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Başka bir alternetif ise bagladıgınız direnç gibi Paralel bir şekilde 5watt dipsiz ampul deneyebilirsiniz.İstenilen direnç degerini karşılayabilir.Sorun çözülürse ampulü önce pinlerinin oldugu kısmı silikon yalıtım bantı ile sarın sonrada aliminyum bant ile komple izole edip bir kenara sıkıştırabilirsiniz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Hüseyin Uzun    0
Hüseyin Uzun

Öncelikle vermiş olduğunuz cevaplar için her iki arkadaşa teşekkür ediyorum.

Servet bey ,Sag ve sol taraf için arka stoplardan birer tane 10 ohm 50 watt taktıgımda sinyal sorununu çözebiliyorum o zaman,peki arka sis lambalarının parklarla beraber yanmaması için ne yapmalıyım mümkünse cevabınızı bekliyorum

tarihinde huseyin uzun tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

En basit yöntem olabilir.Her iki ucada garanti olsun diye 2 amper civarında 1n serisi diod alıp seri şekilde baglayın deneyin. :good1:

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Led taktığınız tüm ampüller için paralel direnç gerekecek. Sis ve stobun beraber yanması emniyet amaçlı. 22 ohm 50 watt alüminyum direnleri bağlayarak bu sorununda üstesinden geleceksiniz.

Dirençleri muhakkak araç şasesinde metal kısıma sabitleyin, illaki ısı oluşacaktır. Olmadı alüminyum plak üzerinde bir soğutma tertibatı kurun.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Arka sis parklarla beraber mi yanıyor yoksa fren ile beraber mi yanıyor.?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Elektronik kontrollü araçlarda olurda arka stop ampülleri patlar ise sis sistemi aktif hale gelir, arkadaki vatandaşı düşünür

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Sannırım her halukarda dirençleri aracın tesisatı şart koşuyor görünüyor.Ustamın önerisini uygulayın derim.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Elektronik kontrollü araçlarda olurda arka stop ampülleri patlar ise sis sistemi aktif hale gelir, arkadaki vatandaşı düşünür

+1 aynen öyle önlerde ise kısa ampul patladığında tek tarafın sis lambası yanıyor...

Servet Usta çok önemli bir konuya değinmiş, söylediği direnç değerleri kesinlikle işinizi görecektir...

İletiyi paylaş

Hüseyin Uzun    0
Hüseyin Uzun

Arka sis parklarla beraber mi yanıyor yoksa fren ile beraber mi yanıyor.?

parklarla beraber yanıyor aslında stopları ilk taktıgımda hepsi düzgün çalısıyordu farları baglayınca bu hale geldi.far üzerindeki ledlerde sorun yok far ledleri calısıyor uzun kısa zenon lar calısıyor farda sadece sinyaller ilk 4 cakmada hızlı cakıyor sanırım ısınınca 5. cakmadan sonra düzeliyor sonra tekrar sinyal verirseniz sorun olmuyor duzgun cakıyor ama soguma olunca tekrar aynı sekle dönüyor .yani anlayacagınız farları takınca hersey karıstı.

Led taktığınız tüm ampüller için paralel direnç gerekecek. Sis ve stobun beraber yanması emniyet amaçlı. 22 ohm 50 watt alüminyum direnleri bağlayarak bu sorununda üstesinden geleceksiniz.

Dirençleri muhakkak araç şasesinde metal kısıma sabitleyin, illaki ısı oluşacaktır. Olmadı alüminyum plak üzerinde bir soğutma tertibatı kurun.

cevabınız için tesekkür ederim .

İletiyi paylaş

Hüseyin Uzun    0
Hüseyin Uzun

Servet bey,

Stoplarla arka sis lambasının beraber yanmaması için 22 ohm 50 watt sogutmalı alüminyum direnç kullandım ve anlattığınız gibi arka sis lambalarımın stopla beraber yanması olayı çözüldü ancak başka bir problem çıktı .simdi arka sis lambalarını yakmak istediğimde hiç yanmıyor ve ekranda sis lambası işaretinin ışıgıda yanmıyor yani arka sis lambası tamamen iptal oldu.sizce çalışması için ne yapmalıyım.

Servet bey,

Stoplarla arka sis lambasının beraber yanmaması için 22 ohm 50 watt sogutmalı alüminyum direnç kullandım ve anlattığınız gibi arka sis lambalarımın stopla beraber yanması olayı çözüldü ancak başka bir problem çıktı .simdi arka sis lambalarını yakmak istediğimde hiç yanmıyor ve ekranda sis lambası işaretinin ışıgıda yanmıyor yani arka sis lambası tamamen iptal oldu.sizce çalışması için ne yapmalıyım.

Bu arada direncleri muhakak araç sasesinin metal kısmına sabitleyin demiştiniz sadece bunu yapmadım bundan kaynaklanabilirmi yanmaması -tesekkürler

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Direnci ısınmamamsı için metal yüzeye monte edin

Sislerin yanmaması muhtemelen direnç montajı sonrası sigorta atmış olabilir. Bağlantları kontrl iedin

İletiyi paylaş

Hüseyin Uzun    0
Hüseyin Uzun

Servet bey tesekkür ederim sigortaları kontrol edecegim ancak göstergede arka sis lambalarını kontrol et diye yazı yazmaya başladı.derler ya oynatmaya az kaldı diye .bir yeri yapıyorum öbürü bozuluyor

İletiyi paylaş

Serkan Kaya    0
Serkan Kaya

merhabalar bu stopları röle yardımı ile çözemezmiyiz

yada sorun çözüldümü?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Role ile zor.Ampul akımı yada ampul direncine yakın değerleri bulmak gerekiyor.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Röle, çekilen akımı daha da düşürür... Direnç şart..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap