İçeriğe Yönlendir
Toygar Egemen

Mini Cooper 1 (2000-2006) xenon'dan bi-xenon'a

Recommended Posts

Oktay Toker
:lol: :lol:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
:D

İletiyi paylaş

Oktay Toker

O vakitler acemice mercek şapkası çıkar vesaire diye yazmışım.Cümlemi geri alıyorum.Erkan haklı çıktı.

İstanbul'dan bir arkadaşımızın 2004 Mini Cooper oem mercekli farları için Yeni Hella bi-xenon mercek ile değişimi ve orijinal mercek şapkasındaki bölümlerede gündüz farı çalışması yapılması için kolları sıvadık.Far içini mercek şapkasının krom tabanı el sürünce çıkan tipta çıkınca el mecbur siyah olacak yada gündüz farı işlemi yapılmayacaktı.Yurtdışından çalışmaları inceledim ve komple siyah versiyonları görünce arkadaşımızın onayı sonrasında komple siyaha çevrildi ve gündüz farı için çubuk lens ile Edison power led kullanılarak ısı izoleside yapıldı. Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda yapmak kısmet oldu.

Farlar Bosch ve Mercek Mondeo ile aynı sadece lensi biraz daha büyük fakat bunda lens içine harici metal ile küçük göörünüm verilmiş.Reflektör kısmen yanmış. 

0016.jpg

Mercek şapkası 2 parçadan oluşuyor.Kahverengi görünümlü olan iç parça ve merceğe sabitlenme bu parça üzerinden oluyor.

0040.jpg

0080.jpg

0083.jpg

0119.jpg

0121.jpg

0122.jpg

0128.jpg

0129.jpg

Şapkanın krom bölümü silindi,iç genişlik çapı Hella çapına göre matkapla delinerek genişletildi ve zımpara ile pürüzler alındı ve siyaha boyandı.

0130.jpg

0136.jpg

Çubuk lensler ve led dizilimi.

0150.jpg

0152.jpg

0154.jpg

0156.jpg

0157.jpg

0159.jpg

0164.jpg

0167.jpg

0171.jpg

0172.jpg

0177.jpg

0179.jpg

0181.jpg

0183.jpg

0185.jpg

0186.jpg

0188.jpg

Uzun hüzme bölümüne sarı sinyal camı koyalım diye bir ara düşünüldü ve sonra vazgeçildi.

0195.jpg

0199.jpg

0203.jpg

0206.jpg

0207.jpg

0211.jpg

0212.jpg

0213.jpg

Arka kapakta yüzeysel boşluk kaldı ve mecburen yükseltme yapıldı.

0214.jpg

0216.jpg

Ateşleyici sarsıntı vesaire oluşmasında oynamasın diyerek ampul tutucuya silikonlandı.

0217.jpg

0221.jpg

0222.jpg

0223.jpg

0226.jpg

0228.jpg

0230.jpg

Farı sökmek Mondeo'da olduğu gibi zor olmadı.Yumuşak sakız silikon kullanılmış.

9988.jpg

Mercek oldukça isli idi.Belli olsun diye içten parmak izini çıkardım.İçteki siyah parçada daha belirgin.Lens bu parçaya göre ovalimsi çıkıntılı şekilde çentiğe sahip.

9991.jpg

Araç üzerinde resimler gelince bilahire yükleyeceğim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 4

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Bunun orjinali dünya paradır. Güle güle kullansın sahibi. :good1:

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Evet epey tuzlu bir far ve dahada tuz eklendi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mesut Sogutlu

Merhaba Yeni uye oldum ve siteniz tam bana gore :) şimdiden cevaplarınız için tesekkur ederim.. 

sorun su sekilde : aracım mini countryman 2012 model ve farım Halojen hiç sevmem :( beyaz xenon led H4 taktırdım ama arıza lambası yanıp duruyor aksamları 2-3 kere sesleniyo sonra susuyor.. 
bunun cozumu varmıdır ? 
yada normal mercekli alsam yada Halojeni lense cevirme sansım var mı eski konularda oyle bi konu konusulmus ordan gordum :) yanı kısacası ben farımı değiştirmek istiyorum uygun fiyatlarla arastırdıgıma gore xenon mercekli 2-3 bin tl ama bunla bitmiyormus yazılım falan filan 8-9 bin tl yı bulurmus ? 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Oem mercekli farları evet bu fiyatlara bulunabilir ve mecburen soket dönüşümü ile beraberinde yükseklik motoru vesaire iyileştirmeler şart.Bunun yerine orijinal farlara oem bi-xenon sistem haricen takılır,arıza ışığı içinse modulde eklenir ve kullanılır.Kullanılacak setin versiyonuna baglı olarak fiyat yine hesaplı olur diyebiliriz.

Yazılım yüklenmesine gerek olduğunu sanmıyorum.aracın kendi iç yazılımında menü açarak xenon far menüsü yüklü olma ihtimali ypksek.Lakin otomatik yükseklik vesaire işlemler yine çalışmaz.Bu menüyü açmak sadece arıza ışığını engelllemye yarayacaktır.Belirttiğin fiyatlara otomatik yükseklik tesisat sensör vesaire içinde normal derim.Lakin usta bulman çok çok zor olabilir.

Led iptali yaparakl halojen beyaz ampullerden alıp kullanamanızı tavsiye ederim.Led ile direkt uzun hüzmeli bir kısa far kullanıyorsunuz.

http://www.geceucusu.com/topic/7649-h7-halojen-ve-led-ampul-karşılaştırmaları-xb-d-3535-cob-xpe/

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Mini far araç üzerinden bir kaç resim geldi.

2377.jpg

2378.jpg

2380.jpg

2382.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

recep2121

Merhabalar herkese aranıza yeni katıldım ismim Recep İstanbul Bakırköy oturuyorum ilk aracım olan 2005 model mini Coopers i geçen sene aldım alırken bir çok sorununu basit sanmışım özellikle farlar pasta cila ile temizlenir diyip geçtim bir çok yerini sıfırladım aracın kendi elimden gelenleri kendim yaptım yapamadıklarımı İstanbul da kim ise ustası en iyi şekilde yaptırdım kusursuz olmasına az kaldı far sorununu kendim yapabilirmiyim sizlere sormak istiyorum 

Aracın sol farı daha önce açılmış amatörce onarım görmüş krom yerlerine sanırım el filan deydi silinmiş merceği kararmış, sağ far ise hiç bir sorunu yok merceği gayet temiz kromları tertemiz mini r53 konunuzu okudum daha önce iki üstad yapmış merak ettiklerim 

1.içi ısı tabancası ile açılıyor sanırım kaptırkende hiç bir yapıştırıcı kullanmadan kapanıyor sanırım yanlışım varsa düzeltin 

2.merceği nerede satılır nereden tehmin edebilirim 

3.içini açtım merceği buldum taktım diyelim sol farı ABS krom mu kaplatmam mantıklı yoksa ikisinide açıp  boyamak mı mantıklı 

4.bunların hepsini çözdüm diyelim kapatmadan önce far camının içinede zımpara pasta veya cila Atılıyor mu yoksa sadece suyla yıkanıp kapatılıyor mu 

bu yazdıklarım saçma yapılmıcak şeyler olabilir sağdan soldan duydugum videolardan gördüğüm seyler sizlerden doğrusunu öğrenmek adına burdayım herkese şimdiden teşekkür ediyorum 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
13 saat önce, recep2121 yazdı:

Merhabalar herkese aranıza yeni katıldım ismim Recep İstanbul Bakırköy oturuyorum ilk aracım olan 2005 model mini Coopers i geçen sene aldım alırken bir çok sorununu basit sanmışım özellikle farlar pasta cila ile temizlenir diyip geçtim bir çok yerini sıfırladım aracın kendi elimden gelenleri kendim yaptım yapamadıklarımı İstanbul da kim ise ustası en iyi şekilde yaptırdım kusursuz olmasına az kaldı far sorununu kendim yapabilirmiyim sizlere sormak istiyorum 

Aracın sol farı daha önce açılmış amatörce onarım görmüş krom yerlerine sanırım el filan deydi silinmiş merceği kararmış, sağ far ise hiç bir sorunu yok merceği gayet temiz kromları tertemiz mini r53 konunuzu okudum daha önce iki üstad yapmış merak ettiklerim 

1.içi ısı tabancası ile açılıyor sanırım kaptırkende hiç bir yapıştırıcı kullanmadan kapanıyor sanırım yanlışım varsa düzeltin 

2.merceği nerede satılır nereden tehmin edebilirim 

3.içini açtım merceği buldum taktım diyelim sol farı ABS krom mu kaplatmam mantıklı yoksa ikisinide açıp  boyamak mı mantıklı 

4.bunların hepsini çözdüm diyelim kapatmadan önce far camının içinede zımpara pasta veya cila Atılıyor mu yoksa sadece suyla yıkanıp kapatılıyor mu 

bu yazdıklarım saçma yapılmıcak şeyler olabilir sağdan soldan duydugum videolardan gördüğüm seyler sizlerden doğrusunu öğrenmek adına burdayım herkese şimdiden teşekkür ediyorum 

Aramıza hoşgeldiniz. Aracınız hayırlı olsun. Isı tabancası ya da fırında bekletmek suretiyle açılabiliyor. Mercek hurdacılarda ya da sahibinden türü sitelerde bulunabiliyor. jAma sağ sol değişim yapılması daha uygun olur sonradan fark oluşmaması için. Isıya dayanıklı boya ile boyayabilirsiniz. Far camı temizse ellemeyin silip kapatın, zımpara vb. uygulamalar ilk başta iyi görünse de sonradan daha çok matlaşmasına neden oluyor. Benim önerim sol farı orjinaliyle yenilemeniz olur. 

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...