İçeriğe Yönlendir
Toygar Egemen

Mini Cooper 1 (2000-2006) xenon'dan bi-xenon'a

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Hah burdaymış :)

2. 'yi unut gitsin 1. 'yi yapsan bile öp başına koy. :)

D1S kullanılan bir farın b-xenon olmamasını anlayamıyorum. Her neyse yanlış mercek almaman için ampul tipini netleştirmelisin -gerçi mahmut'un gönderdiklerine göre d1s gibi görünüyor- farın arka kapaklarını çıkarıp bir kaç foto çekersen anlarız.

İletiyi paylaş

Toygar Egemen

Yarın sabah direk söküp bakıcam hava malum çok soğuk şuan :)

Yani şimdi benim bi-xenon yapamama ihtimalimde var sanırım ?

Vallahi arabayı satıcam sonunda 90 model arabalara bile yapılıyor ya :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Mini Cooper farlarını sökmek çok kolay arka üst tarafta iki vida tutuyor bence müsait olduğunuzda farı sökün ve iç kısmını mercek etrafını ayrıntılı olarak resimleyin bakalım resimlere ona göre yorum yapalım en sağlıklı çözüm bu :good1:

2.seçeneği bence de unutun...crazy.gif

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Yapamamak denememekten iyidir :)

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

+1000 :bravo:

İletiyi paylaş

Toygar Egemen

Arkadaşar iyi akşamlar,

Tekrar merhaba 2 gündür yoğunluktan bakamadım, ben 1 saat önce kaputu açıp merceğin arkasını açtım ve adaptörü söktüm benim Xenon ampulüm D2S/D2R

Birazdan fotoğraflarını yükleyeceğim, bakalım neler yapabiliriz :)

İletiyi paylaş

Toygar Egemen

Arkadaşlar işte resimler bunlar,

Kafama takılan bir şey var, 8. resime dikkat ederseniz eğer benim merceklerimde perde zaten mevcut gibi görünüyor ? :s

1.

k-818173-5y45yg.jpg

2.

k-818174-uk78o.jpg

3.

k-818175-ewfgeg.jpg

4.

k-818176-rgrjj.jpg

5.

k-818177-gnbnnm.jpg

6.

k-818178-bgnngm.jpg

7.

k-818180-fjgfhghb.jpg

8.

k-818181-bnbnm.jpg

9.

k-818182-mnjgyf.jpg

10.

k-818183-ghgjjkl.jpg

11.

k-818184-nnn.jpg

12.

k-818185-ghjkl.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

* Bütün merceklerde perde vardır,reflektörde oluşan ışığa yön ve şekil verir...

* Resimleri açamıyorum tam editörü kullanarak foruma yükleyebilirmisiniz? lütfen....

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Samet Daş

aşağıda 4 tanesi

post-6272-0-20490400-1356298667_thumb.jp

post-6272-0-88108700-1356298667_thumb.jp

post-6272-0-69233800-1356298668_thumb.jp

post-6272-0-86441800-1356298906_thumb.jp

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Bunun mercek değişimi biraz uğraşı ile far camı açılmadan rahatca yapılabilir gibi geldi bana.Vida deliklerine bakarsak Bosch vida ölçülerine yakın sanki.Ölçmek lazım.Yeni hella vida kısımlarıda Bosch merceklerinin vida kısımlarına çok yakın ölçülerde.

Orada boşta olan soketi merak ettim.Selenoid için mi acaba?Uçlarını takip edince anlaşılır.

Benim yorumum mercek değişiminde aşırı zorlanılmayacagı yönünde. :good1: Sadece arka kapa büyütülecek.Birde tabiki ön mercek şapkasının mercek çapı ölçüleride uygun ise tabiki. :unknw:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bunun mercek değişimi biraz uğraşı ile far camı açılmadan rahatca yapılabilir gibi geldi bana.Vida deliklerine bakarsak Bosch vida ölçülerine yakın sanki.Ölçmek lazım.Yeni hella vida kısımlarıda Bosch merceklerinin vida kısımlarına çok yakın ölçülerde.

Orada boşta olan soketi merak ettim.Selenoid için mi acaba?Uçlarını takip edince anlaşılır.

Benim yorumum mercek değişiminde aşırı zorlanılmayacagı yönünde. :good1: Sadece arka kapa büyütülecek.Birde tabiki ön mercek şapkasının mercek çapı ölçüleride uygun ise tabiki. :unknw:

* Oktay abi far üzerindeki mercek Bosch D2S xenon mercek.Eğer mercek altında yeterli yer varsa sadece perde montajı ile bi-xenon mercek olacak...

* Boşta duran soket balasttan ignitör e gelen kablo soketi...

* Merceği tutan 3 tane tork vida var merceği sökmek çok basit...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Ooooo çok kolay işlem olur. :good1:

Tahminimde fazla yanılmamışım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Ampul tutturucusu ve ateşleyicinin kullanılabilmesi için yine bosch d2s bi-xenon mercek kullanılması tek seçenek gibi görünüyor. Ateşleyici ampule mi tutturuluyor yoksa mercek kapağına mı ? Bir de o var.

E46 bmw'lerde vardı sanırım.

Başka tipte mercek kulanılacaksa (hella) ampul tutucusu da alması gerekir. Farı açmadan kolay montaj olmaz bana göre.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Ampul tutturucusu ve ateşleyicinin kullanılabilmesi için yine bosch d2s bi-xenon mercek kullanılması tek seçenek gibi görünüyor. Ateşleyici ampule mi tutturuluyor yoksa mercek kapağına mı ? Bir de o var.

E46 bmw'lerde vardı sanırım.

Başka tipte mercek kulanılacaksa (hella) ampul tutucusu da alması gerekir. Farı açmadan kolay montaj olmaz bana göre.

Ateşleyici ampule tutturuluyor.Mevcutta Boshc mercek var ve sadece perde ilavesi ile dönüşüm tamamlanmış olur yeterki mercek altında bobin için uygun boşluk olsun...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Mahmut dediğin boşluk sorununu dogru anladıysam yorumum.Bundaki degişecek kısmın kalıbı takılacak olan aynıdır diye düşünüyorum.Çok sorun olacagını düşünmüyorum.Resimlere bakarasak yeterli boşluk var gibi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

tuttum bu sözü... :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Daha ne sözler var bende doğaçlama :)

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Erkan Kahya

Mercek kapağından dolayı far camını ayırmadan mercek değişiminin yapılması imkansız degil mi sonuçta o kapak çıkmadan merceğin vidaları sökülse dahi yerinden çıkmayacak.

Bir diğer konuda madem ki bi-xenona gecilecek neden mevcut merceğe selenoid monte edilmeye çalışıyor ki sonuçta bu bosch merceğin bi-xenon olanında normal olanında boyutları ve vida delikleri aynı değil mi mercek sökülebirse ikisi değiştirilir daha kolay bir şekilde.

Sonuç olarak bi-xenona geçmek için o farın camını açmak şart gibi görünüyor.

İletiyi paylaş

Misafir

Daha ne sözler var bende doğaçlama :)

Körlerle sağırlar, birbirini ağırlar

Üşendikte yapamadık demiyorsunuz da..2012 sizin yılınız oldu efendiler :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Mercek kapağından dolayı far camını ayırmadan mercek değişiminin yapılması imkansız degil mi sonuçta o kapak çıkmadan merceğin vidaları sökülse dahi yerinden çıkmayacak.

Bir diğer konuda madem ki bi-xenona gecilecek neden mevcut merceğe selenoid monte edilmeye çalışıyor ki sonuçta bu bosch merceğin bi-xenon olanında normal olanında boyutları ve vida delikleri aynı değil mi mercek sökülebirse ikisi değiştirilir daha kolay bir şekilde.

Sonuç olarak bi-xenona geçmek için o farın camını açmak şart gibi görünüyor.

* Resimlere daha dikkatli bakarsanız merceğin farı açmadan sökülebileceğini görebilirsiniz montaj vidaları merceğin arka kısmındadır,Bosch üretimi farların çoğunda bu böyledir...

* Mevcut mercek alınacak çıkma mercekten muhtemelen daha temizdir,bu yüzden sadece perde transferi üzerinde durduk...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Erkan Kahya

* Resimlere daha dikkatli bakarsanız merceğin farı açmadan sökülebileceğini görebilirsiniz montaj vidaları merceğin arka kısmındadır,Bosch üretimi farların çoğunda bu böyledir...

* Mevcut mercek alınacak çıkma mercekten muhtemelen daha temizdir,bu yüzden sadece perde transferi üzerinde durduk...

Doğrudur mercek vidaları sökülüp rahatlıkla çıkabilir de benim dediğim merceğin kapağı ne olacak o sığmaz ki ordan merceğede bağlı oldu için o yüzden çıkmaz dedim hadi çıktı diyelim zorlayarak daha sonra nasıl eski yerine takılacak resimlerine baktığım mercek kapağı merceğe bağlı reflektöre sabit değil.

tarihinde Erkan K. tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Erkan bence sorun olmaz genişli gayet ideal boyutta görünüyor.El yatkınlıgı bu sorunun üstesinden gelir. :good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Körlerle sağırlar, birbirini ağırlar

Üşendikte yapamadık demiyorsunuz da..2012 sizin yılınız oldu efendiler :)

Ben halojene döndüm bence bu da bi ilerleme sayılır ... :p

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Ben halojene döndüm bence bu da bi ilerleme sayılır ...

Sen bakma ona... Onun da bir şey yaptığı yok, çinden aldığı hazır ledlerle oyalandı durdu yıl boyu :D

Soralım Servet'e, farlar direksiyona göre dönecekti.. Ne oldu :D

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...