İçeriğe Yönlendir
Ali Fatih Kara

Dokunmatik sinyal (otoban sinyal)

Recommended Posts

Mehmet Özyürek

Elo bizi şaşırtıyor, Emmi ;)

Evet Erdal Bey konuya el attı.. İnşallah bizi şaşırtmaya devam eder... ;)

İletiyi paylaş

Semih Tunca

Sana özel bi röle mi yoksa mehmet abi, hemen elo ya baktım yeni bir röle daha mı çıkardılar diye göremedim :unknw:

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Değmez uğraşmaya

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Değmez uğraşmaya

O zaman, sağı solu ledlemeye de değmez. Niye yapıyorsun :D

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Elo bizi şaşırtıyor,

Sen mailine baktın mı kuzum ?

İletiyi paylaş

Misafir

Sen mailine baktın mı kuzum ?

ohh. hemen bakıyorum.

Abi, Erdal bey ile tanışmak vaciptir artık, tek kelime ile şaşkınlık içinde bırakmaya devam ediyor.Yaşar usta ile dalın, çözümü kolay. Gitmeden malzemeleri halledersin zaten.

Ha bu kadar desteğe rağmen eğer yapmaz isen o konfor rölesi kadar daş düşsün mercekli farına :biggrin:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Yaşar ile zor... Onun elektrikçisi :( .. Ya sen geleceksin ya ben :D

Ha bu kadar desteğe rağmen eğer yapmaz isen o konfor rölesi kadar daş düşsün mercekli farına :biggrin:

Hop hoop, uzak dur farlarımdan... :terle:

İletiyi paylaş

Misafir

Arabayı kap gel, Elonun kapısına dayanalım abi :)

İletiyi paylaş

Murat Memnun

Benim arabada fabrika çıkışı bu özellik var, toplasanız 2 kere kullanmışımdır bunun 1 anesi yanlışla elim takıldığı için diğeride nası bişi olduğunu merak ettiğim içindir. Oldukça gereksiz birşey bence...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Benim arabada fabrika çıkışı bu özellik var, toplasanız 2 kere kullanmışımdır bunun 1 anesi yanlışla elim takıldığı için diğeride nası bişi olduğunu merak ettiğim içindir. Oldukça gereksiz birşey bence...

Hep istediğim ve nasıl olur diye kafa yorduğumuz bir şeydi.. Sırf bunun için İstanbul'a gidebilirim :)

Servet beni davet etsene len :D

İletiyi paylaş

Misafir

Emmi bey, senin yapamadığını ben bi saatte yaparım :hwrk:

mondeo ile zaten 7 saatte de gelemezsinki :excl:

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Samet Daş

Sırf bunun için İstanbul'a gidebilirim :)

Gelirsen haberimiz olsun emmi. El öpmeye gelelim. çayda içeriz. Mahmut'ta gelsin. O gelmezse çaycıdan içeriz, o gelirse semaverde ben demlerim çayı semaverden içeriz :p Edit: ben ciddiyim gayri ciddiyetsizlik olarak adledilmesin. büyüğümüze saygı sonsuz.

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

1- Emmi bey, senin yapamadığını ben bi saatte yaparım :hwrk:

2- mondeo ile zaten 7 saatte de gelemezsinki :excl:

1- Ben uçağa binmem.. :p Mondeosu olup da uçağa binenleri kınıyorum :D

2- Gelirim, var mısın iddiaya...

Gelirsen haberimiz olsun emmi. El öpmeye gelelim. çayda içeriz. Mahmut'ta gelsin. O gelmezse çaycıdan içeriz, o gelirse semaverde ben demlerim çayı semaverden içeriz :p Edit: ben ciddiyim gayri ciddiyetsizlik olarak adledilmesin. büyüğümüze saygı sonsuz.

Olur, toplantı yapalım. :D

İletiyi paylaş

Samet Daş

Abi fordclubtr dediniz üye oldum. O kadar fazla adam var ki, kime ne desem nereye yazsam bulamadım. Burası küçük, samimi, taş duvarlı, tahta kapılı, pembe panjurlu minicik bir ev gibi daha yakın. Gelirseniz haberimiz olsun. club'tan pek çözemeyeceğiz durumu. Allah'ın selamı ile gelelim Allah'ın selamı ile yolcu edelim. :bye:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Ora da iyidir... ;)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Misafir

1- Ben uçağa binmem.. :p Mondeosu olup da uçağa binenleri kınıyorum :D

2- Gelirim, var mısın iddiaya...

1-uçakla gelmen işe yaramazki, modülü nereye takacaz :D

2- gelemezsin, varım iddiaya, yemeğine.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Abi gelme işini 15 tatile denk getirebilirsen çok daha iyi olur :good1:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

gelemezsin, varım iddiaya, yemeğine.

Ocak başı isterim...

(acayip gaza geldim :))

Uygundur, her şey yolunda giderse, inşallah..

İletiyi paylaş

Misafir

+1

Ocak başı isterim...

(acayip gaza geldim :))

Uygundur, her şey yolunda giderse, inşallah..

Selçuk gelmezse yok sana ocak başı..

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Selçuk gelmezse gelmem...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Gelirim tabii.

Cuma günü süpriz bir ankara semineri çıktı :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Burak Çınar

Gelirim tabii.

Cuma günü süpriz bir ankara semineri çıktı :)

Gece Ankara'da olucaksın abi o zaman :D Bişeyler mi yapsak :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Günübirlik gittim döndüm bile.

Sibergüvenlik tatbikatı etkinliği vardı.

İletiyi paylaş

Fatih Ömeroğlu

Konunun yeri burası mı emin olmadım ama hangi katagoriye uygun ise oraya alınmasını rica edeceğim. Yine bayağıdır görünmüyordum. Tekrar yeni ufak tefek aydınlatma projeleriyle dönüş yaptım. En son yaptığım gelişmiş sinyal özelliği projem.

Buda işlem sonucundaki test videomuz. Hadi hayırlı ola yeni sistemimiz

http://www.youtube.com/watch?v=Ai9EwuIm-3Y

BASBIRAKLA OTOMATİK KAPANAN ZAMANLI SİNYAL ÖZELLİĞİ

(30.12.2012) - (MALİYET: 100TL)

Gelişmiş sinyal özelliği yeni model arabalarda otoban veya e5 gibi yollarda, şerit değiştirmelerde kullanılan bir özelliktir. Sürüş konforunu arttırmaya yönelik olan bir özelliktir. Sinyal koluna yarım dokunma ile 3 defa sinyal verip (sollama süresince yeterli olabilecek miktarda sinyal vermesi yeterlidir), direksiyondaki sinyal kolunu geri attırma tertibatını işin içine katmadan kendini otomatik olarak kapayan bir sistemdir. Böylelikle sollamalarda siz sinyal koluna yarım bastıktan sonra sinyali verip, sonra kapama işlemini 3-4sn sonra kendisi otomatik yapmaktadır.

Normal Sinyal kolunun çalışma mantığı; sinyal verdiğimizde kolu yukarı veya aşağı çektiğimizde sinyali vermiş oluruz. Dönüşü yapıp direksiyonu toparladığımızda direksiyon zembereğindeki pim sinyal kolunu otomatik olarak eski konumuna getirir. Fakat otoban gibi yollarda şerit değiştirirken sinyal verdiğimizde direksiyon ile fazla bir yön vermediğimizden dolayı direksiyon üzerindeki pim aktifleşmediğinden hangi yöne sinyal verdiysek o yönde takılıp kalıyor ve sollamayı yaptıktan sonra tekrar elle sinyal kolunu eski konumuna getirmek zorunda kalıyoruz veya öyle unutup bir süre sonra farkediyoruz. Gelişmiş sinyal özelliği olmayan otomobillerde bu şekildedir.

Burada yapmak istediğimiz, Sinyal koluna yarım bastığımızda 3-4 sn veya istenilen bir zamana ayarlayabileceğimiz durumda sinyal vermesini sağlayıp, sonrada bu ayarlanılan zaman sonunda otomatik olarak sinyalin kapanmasını sağlamak. Bunun yanında sinyal koluna tam bastığımız zamanda aynen orjinaldeki sistemi kullanabilmek.

Tabi bu özelliği yaptığımızda isteğe göre uzun tutulan zamanlamalarda yarım basılarak sağ sinyal verdiğinizde, peşinden sol sinyal kısmınada yarım bastığınızda aynı anda hem sağ, hemde sol yanmaması içinde 2 tane 5 bacaklı röle ile biri aktifken diğerine basıldığında önce basılanı otomatik kesmesini sağlayacağız. Böylece yanlışlıkla sağa basıp zaman bitmeden sola basma durumunda sağ tarafın sinyalini otomatik kesecektir. Buda ikisinin çakışmasını önlemek için düşünmüş olduğum bir yöntem.

Bu sistem için 2 tane (sağ ve sol sinyal için) röleyi açık tutma zamanı ayarlanabilir zamanlı röle ve 2 adet çakışmayı önlemek için 5 bacaklı röleye ihtiyacımız var. Ben ebay'dan daha önceki projelerim için kullanmış olduğum zamanlı röle lerden aldım. Fiyat olarak pahallı ama hem çok kaliteli, hem (+) tetikli çalışabiliyor, hemde üzerinde ki ayarlanabilir fonksiyonlar tam istediğim gibi.

Bu arada işleme başlamadan bağlantı klipslerinden de sipariş ettim azalmışlardı. Sürekli kullanmaktan kalmadı. biggrin.png

DSC_8127.jpg

Zamanlı Rölemiz ve 5 bacaklı rölelerimiz.

DSC_8128.jpg

DSC_8126.jpg

DSC_8129.jpg

Sistemin bağlantı şeması aşağıdaki gibidir. Daha detaylı anlatımı şemanın altındadır.

SinyalOzelligi.jpg

İşleme ilk olarak kontak 2 den hat çekerek başlıyoruz. E36'da kontak 2 ana kablosu yeşil renk olandır. Kontak kablolarını bulup ölçerek kontak1 de elektrik vermeyip, kontak 2 de +12v veren kablodan bağlanacak. Bu özellik sadece yolda giderken kullanılacağı için kontak 2 den bağlıyoruz. bu kablodan kablo alıp araya 5A'lik sigorta koyarak Rölenin (+) girişine bağlıyoruz. (-) şase yide herhangi bir şase kablosundan şaseye bağlıyoruz. Sistemimiz kontak 2 konumunda aktif olacak duruma gelmiş oluyor.

2 zamanlı rölenin de + tetik kısmına (boardun kenarındaki 2'li klemensi olan grup) sinyal kablolarından sağ ve sol hangisini temsil ediyorsa o tarafın zamanlı rölesine birer kablo çekiyoruz. Sinyal geldiğinde röleleri tetiklemesi için.

2 Zamanlı röleninde "C" girişine kontak 2 den aldığımız kablodan bağlantı yapıyoruz.

2 Zamanlı röleninde "NO" çıkışına röle hangi sinyal tarafını temsil ediyorsa oranın sinyal kolundaki kablosuna bağlanıyor.

Çakışmayı önlemek için kullanacağımız 5 bacaklı röleleri ise zamanlı rölenin (+) kısmına giren kablolara bağlıyoruz. Sağ sinyal verdiğimizde sol sinyalin zamanlı röle (+) kablosuna giden elektriği keserek röleyi durduruyor. Sol sinyal verdiğimizde de sağ sinyalin zamanlı röle (+) kablosuna giden elektriği keserek röleyi durduruyor. Bağlantısını yukarıdaki hazırladığım şemadan bakarak yapabilirsiniz. Şema üzerinde daha anlaşılır şekilde.

Uygulama sırasından fotoğraflar. Röleyi bağlarken ve bağladıktan sonra.

DSC_8138.jpg

DSC_8141.jpg

İletiyi paylaş

Ozan Kar

elinize sağlık çok faydalı bir özellik, ancak elo firması bunu modul olarak satıyordu biraz fazla uğraşmışsınız :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...