• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Nuri Genç

Azalarak sönen lamba için kondansatör seçimi ve bağlantısı

Recommended Posts

Nuri Genç    1
Nuri Genç

Öncelikle merhaba.Aracımın tavan lambasının azalarak sönmesi için kondansatör bağlamayı düşünüyorum.Tavan lambası olarak 5li led modül kullanıyorum.16v 1000uf yeterli olur mu?Tavan lambası eksi tetiklemeli buna nasıl bağlayabilirim kondansatörü?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Bence daha kolay yolu var,Tofaş kuş serisinin gecikmeli tavan lamba rölesinden alın,orjinale yakın bir uygulama olsun... :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

10.000 mf'den aşağısı kurtarmaz, 10.000 mf gibi yüksek değerde kondansatörler ilk dolma anında 5-6 amper çeker, buda kapı swiçlerinizi bozar. Ancak seri şarj direnci ile doldurabilirsiniz, yinede tam kıvamında olmaz. En iyisi Mahmut'un önerisini uygulamak

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Tofaş kuş serisinin rölesi azalarak söndürmüyor.Sadece sönme süresini geciktiriyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

piyasadaki başka bir aracın azalarak sönen rölesi de uygulanabilir belki...

İletiyi paylaş

Mehmet Gani Özen    3
Mehmet Gani Özen

Herkese merhaba hazır konusu açılmışken bende konuyla ilgili bişey sormak istiyorum. Bende aracıma tavan lambası geçikmesi için aşağıda resmini gönderdiğim röleden aldım fakat henüz monte etmedim. sormak istediğim şey bu röle zamanlamayı 20 sn kadar geciktiriyor bununla ilgili sorun yok ama ben aynı zamanda da lamba sönerken yavaş yavaş dimmleyerek sönsün istiyorum. bu röle bu görevi üstleniyormu yoksa lambaya paralel olarak 16V yüksek micro faradlı bir kondansatör bağlasam istediğimi gerçekleştirebilirmiyim. Röleden takıp kullanan arkadaşlar var ise bilgilendirirlerse sevinirim.

post-6000-0-42246400-1354030856.jpg

İletiyi paylaş

Nuri Genç    1
Nuri Genç

Cevaplar için teşekkürler.Sanel in rölesi azaltarak söndürmüyor direk elektriği kesiyor.Bir ara araştırmıştım.Mehmet beyin dediği gibi buna kondansatör vs bağlanarak azalarak sönme yapılabilir mi?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Nuri, azalarak yapılacak ise yukarıda yazdıklarımı dene, yada bana kaç led kullanacağını ve kaç saniye yanmasını istediğini söyle kondansatör ve direnç hesabı yapayım ona göre malzeme al

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mehmet Gani Özen    3
Mehmet Gani Özen

arkadaşlar bende aracımda yukarıdaki sanelin rölesini kullanıcam. tavan ampulu yerine toplamda ön ve arkada 25 tane flux beyaz led takılı. ledlere giden hatta paralel 16v kondansatör bağlasam röle elektriği kestiği anda birden değilde yavaş gerçekleşen bir kapanma efekti yapabilirmiyim kondansatörün deşarj zamanı içinde. istediğim efekt oluşurmu yoksa kondansatörde bir anda deşarj olup aniden kapanırmı?

tarihinde Mehmet Gani Özen tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Röle bobinine paralel kondansatör bağlamak işe yaramaz. Röle kontak aç-kapa mantığı ile çalışır. Ha ledlerin çektiği akımı tam olarak bilsek, röle kontağına paralel PTC direnç bağlarız, röle bırakınca ptc üzerinden akım akar, ptc uygun güçte hesaplı olacağından ısınır ve led yavaşça söner.

İletiyi paylaş

Mehmet Gani Özen    3
Mehmet Gani Özen

abi yanlış anladın röle bobinine değildi zaten led lerin artı eksi kutbuna paralel kondansatör demiştim. hani röle elektriği kestikten sonra kapasitesine göre koyduğum kondansatör birkaç saniye ledleri yakıp sonra yavaşça deşarj olma mantığını düşünmüştüm :) tamam çok profesyonel olmasakta röleyi az çok biliyorum abi :)

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Bir yandan iş yapıp konu okuduğumda hep aynı hatayı yapıyorum :wacko: Yazmışsın zaten :)

24 flux ledin yavaş sönmesini sağlayacak kondansatörün değeri çok çok yüksek olmalı. 20.000 mf'den az olmamalı.

Hatta dur bir tanesi kaç saniye yanıyor bakayım hele...

Dedim ve denedim :)

560 ohm direnç ve bir adet beyaz superflux led ile 13.9 volt'ta 47 saniye

5x5050 smd led'li T10 park ampül ile 13.9 voltta 5 saniyede % 50 ışık düşümü, 40 sainyede tam sönüm oluyor.

iVDW3l.jpg

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Gani Özen    3
Mehmet Gani Özen

hahahha abi valla ne diim sana bilmemki hemen düzeneği kurup denemişsin :)

ozman deneme yanılma usuluyle paralel bağlayacağımız bi kondansatör işi çözcek gibi görünüyo abi. röle devreyi kestiği anda ledleri 2-3 saniyede kısarak söndürse yeterde artar bile.

tabi bu sadece benim aklıma gelendi yapabileceğim uygulayacağım başka bi teknik varsa oda olur abi.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Teşkilat salam bizde :D

10.000 mf bir kaç saniye iş görür gibi ;)

İletiyi paylaş

Semih Tunca    120
Semih Tunca

Bu röle yi bende almıştım tabi röle mantığı çalıştığından dim yapmadan çalışıyordu daha sonra aynı yapıya sahip ünüvar röle aldım

bir arkadaşım ile bu röle üzerinde birkaç değişiklik ve parça ilavesi ile dim li olarak açılıp kapanmasını sağlamıştık yaklaşık 2 yıldır sorunsuz kullanıyorum

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Bu röle yi bende almıştım tabi röle mantığı çalıştığından dim yapmadan çalışıyordu daha sonra aynı yapıya sahip ünüvar röle aldım

bir arkadaşım ile bu röle üzerinde birkaç değişiklik ve parça ilavesi ile dim li olarak açılıp kapanmasını sağlamıştık yaklaşık 2 yıldır sorunsuz kullanıyorum

Röle sökülüp transistör ilavesi ile çalışır, iyi düşünülmüş

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Bir yandan iş yapıp konu okuduğumda hep aynı hatayı yapıyorum :wacko: Yazmışsın zaten :)

24 flux ledin yavaş sönmesini sağlayacak kondansatörün değeri çok çok yüksek olmalı. 20.000 mf'den az olmamalı.

Hatta dur bir tanesi kaç saniye yanıyor bakayım hele...

Dedim ve denedim :)

560 ohm direnç ve bir adet beyaz superflux led ile 13.9 volt'ta 47 saniye

5x5050 smd led'li T10 park ampül ile 13.9 voltta 5 saniyede % 50 ışık düşümü, 40 sainyede tam sönüm oluyor.

iVDW3l.jpg

Vaaay vay.. Benim led T10'lar kobay olmuş... :bambam:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Vatan için hizmet ediyorlar :)

İletiyi paylaş

Selçuk Karabulut    201
Selçuk Karabulut

bektaş yapıosan şu angellerede smd 5050 yap :exc1: müşterinde var :yes:

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Çok geç sönüyor...

İletiyi paylaş

Furkan Bayraktar    6
Furkan Bayraktar

f0ca3ab2dd57d35f818dxl2.jpg

Bu devre denenmiş çalışan bir devredir

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    171
Mustafa Bağseven

Kardeşimin yeni aldıgı 97 model skoda felicia aracının tavan lambası için pic programlayarak yapmış oldugum bir çalışmadır.Aracın orjinal sisteminde kapı kapanır kapanmaz tavan lambası küt diye sönüyordu.

Şu an ise kapı açılınca artarak yanıp tamamen parladıktan sonra kapı kapanırsa 5 saniye bekleyip azalarak sönüyor.Tabi sonrasında sistemi değiştirip biraz daha ileriye götürerek kontak girişi de eklemiştim.Süre dolmadan kontak çevrilirse 5 saniyeyi beklemeden azalarak sönüyor.Ama videoyu daha önce çektigim için videoda bu belli degil.

Aracı ilk aldıgında akşamları kontak anahtarı deligini göremediginden şikayet edip kapıyı açıp aracı öyle çalıştırırken şimdi ise çok memnun.

Kondansatörlü devrelerle ve yukarıdaki şema ile de daha önce ugraştım.Bu tip devrelerde lede geçiş yapınca yanık kalma süresi uzuyor veya ledler bir süre yanık kalıyor.

Picle yapıldıgında 1 tane led takılsada 10watt ampül takılsa da süre dolunca sönüyor.

Sonrasında pcb dosyasını kaybettim.Yanlışlıkla silmişim.Yeniden tasarlıcam vakit bulursam

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

çok orjinal olmuş Mustafa, eline sağlık...

İletiyi paylaş

İsmail Belen    2
İsmail Belen

bizim astra g lerde de kapıyı kapattığımızda anahtarı kontağa takıp kontağı açtığımız anda birden sönüyor ama normalde kontağı açmazsak gecikmeli sönüyor veya araç çalışırken kapı açılıp kapatıldığında birden yanıp birden sönüyor ben birden sönmemesi için ne yapabilirim birde vw lerin en sevdiğim özelliği aracı stop ettiğimizde iç aydınlatma otomatikman yanıyor bunu nasıl yapabiliriz ? elektronik bilgim fazla yok yardımcı olurmusunuz?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

bizim astra g lerde de kapıyı kapattığımızda anahtarı kontağa takıp kontağı açtığımız anda birden sönüyor ama normalde kontağı açmazsak gecikmeli sönüyor veya araç çalışırken kapı açılıp kapatıldığında birden yanıp birden sönüyor ben birden sönmemesi için ne yapabilirim birde vw lerin en sevdiğim özelliği aracı stop ettiğimizde iç aydınlatma otomatikman yanıyor bunu nasıl yapabiliriz ? elektronik bilgim fazla yok yardımcı olurmusunuz?

Opel araçlar hatırladığım kadarı ile kontak açmadan farları da yakmıyor,kontak açınca tavan lambasının aniden sönmesi araç çalışmadan gereksiz görülen akım çeken şeyleri kapatması tamamen kontrol ünitesinin özelliği.Yavaş yavaş sönmesi için Tofaş gurubunun kullandığı tavan gecikme rölesi uygulanabilir kontak kapanınca yanması içinde 5 bacak röle yi kontak anahtarı ile tetikleyerek yapabilirsiniz....

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap