Burak Öztürk

En iyi H4 ampul ?

Recommended Posts

Fatih Demirtaş

Standart osram bozulmaz :)

standart osram değil hocam cool blue hyper...

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

O bozulabilir..

İletiyi paylaş

Caner Sorgun

Merhabalar,

Polo 6R aracımdaki standart sarı h4 ampul yerine beyaz ışık veren bir ampul aramaktayım. Geçen bir serviste Photon H4 Xenon Efect takıldı ve hoşuma gitti. Bana bu konuda önerebileceğiniz model nedir?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

General Elektrik - Osram - Hella - Philips - Bosch - Narva - Sylvania hepside en iyiyi üretmeye çalışan firmalar.Tercih sizin ama photon xenstar vs.ürünlerden uzak durun,görsellikten öte işe yaramazlar.Marka ampul tercih etmek gerekir Osram NBR kullanan ve memnun kalan arkadaşlarımız eşimiz dostumuz var :good1:

İletiyi paylaş

Caner Sorgun

Peki beyazlık açısından öneriniz ne olur ne tercih etmeliyim Mahmut bey? Sarıyla karışık beyaz değilde xenon rengine yakın ve kaliteli bir ampul olarak ne önerirsiniz?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Siz görsel olarak beyazlık istiyorsunuz tamam ama ekstra beyazlık fazla aydınlatma değildir bunda mutabık kalalım.Güzel yaz gecelerinde beyaz ampul yol gösterir ama kötü hava koşullarında tam tersi olur burnunuzun dibini göremezsiniz.Bu yüzden hep diyoruz ki performans ampul kullanmak yerine en iş görür ampul NBR dir onu kullanın veya imkanlar dahilinde ise bir an önce mercek modifiyesi yapın :good1:

İletiyi paylaş

Süleyman Meral

PHILIPS NIGHTGUIDE H4 FAR AMPULÜ YOLU 3 RENKTE AYDINLATIR. 2009 dan beri bu ampulü kullanıyorum. özellikle sisli havada sarımsı bir renkte ışık veriyor görüşü iyileştiriyor. normal havalarda ise beyaz ışık verip %20 daha fazla ışık veriyor. standart h4 35/55 w. tavsiye ederim...

38052PhilipsNightGuideH4.JPGPhilips-Nightguide-H4-Ampul__31194838_0.jpg

İletiyi paylaş

Samet Daş

Bu dediğinizi nasıl yapıyor merak ettim.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Işık havada ve suda kırılıp renk değiştirdiği için olabilir mi :unknw:

İletiyi paylaş

Süleyman Meral

ampulleri fara takarken incelemiştim. üzeindeki camlar ortamdaki ışığın yansımasına göre iki renk arasında renk değiştiriyor. tam bir bilimsel açıklamasını bilmiyorum :coffee: fakat işe yaradığı ve sağlamlağı tecrübe ile sabittir.

İletiyi paylaş

Samet Daş

Işık havada ve suda kırılıp renk değiştirdiği için olabilir mi :unknw:

Aynı ışığın normal halojen ile de kırılması lazım o zaman. Denemek gerek merak ettim şimdi.

İletiyi paylaş

Samet Daş

Neden bunu yapabildiği konusunda herhangi bir bilgiye erişemedim internetin yavaşlığından. Lakin anladığım kadarıyla ışığın dalga boyu ile camın geçirgenliği sayesinde oynayabiliyorlar. Ampul camının 3 farklı bölgesinde 3 farklı şekilde kullanıyorlar camı.

İletiyi paylaş

Süleyman Meral

bugün merak edip üç buçuk sene sonra ampulleri çıkardım :yes: ampulün camı üst kısmına doğru belli belirsiz dikey durumda altın rengi ve cool blue (buz mavisi) renkte ışığa doğru çevirdiğinde belirginleşen renkler var. işin gerçeği bunu nasıl yapıyor ortamın durumuna göre rengi nasıl seçiyor bende merak ediyorum.

İletiyi paylaş

Misafir

1 yıl ( 70.k ) Osram Night Breaker Plus kullandım. Ampül patlayınca kısa süreliğine Osram coolBlue'ler ile gezindim. Aralarında uçurum fark var.

Philips X-treme Vision'u alıp kullanmaya başladım. Kısa hüzmesi beyazımsı, uzun hüzmesi sarımsı ışık veriyor ( N.B. tam tersi ). Işık şiddeti NB ile aynı.

Geçen hafta Şehir dışı servislerim oldu. Epey yağmur, sis v.s hava şartlarında kullandım.

Ampülün geometrisi iyi. Kesilme çizgisinde belli belirsiz ufak bir sapma yaptı, far ayarı ile düzelttim.

Şu an itibari ile kullandığım en iyi H4 ampül diyebilirim. Mekanik ömürü test ediyorum. (yaklaşık 5000km'dir kullanıyorum. )

Ürün kodu : Philips 12342xvs2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Peki beyazlık açısından öneriniz ne olur ne tercih etmeliyim Mahmut bey? Sarıyla karışık beyaz değilde xenon rengine yakın ve kaliteli bir ampul olarak ne önerirsiniz?

http://www.geceucusu.com/topic/2616-halojen-ampul-secimi-ve-halojen-farlarin-guclendirilmesi/

İletiyi paylaş

Metin Güler

Selamlar;

Bu forumu bir kaç aydır takip ediyordum ve bende birkaç fikir vereyim dedim

Sol taraf Philips Crystal Vision Ultra kıslar Sağ taraf OEM Philips 12972LL kısalar

cvuvstocklb.jpg

Sol taraf Philips Crystal Vision Ultra uzun&kısa Sağ taraf OEM Philips 12972LL Uzun&kısa aynı anda

cvuvstockhb.jpg

Sol taraf Philips CrystalVision Ultra kısalar Sağ taraf Sylvania Silverstar Ultra kıslar

cvuvsssulb.jpg

Sol Philips CrystalVision Ultra uzun&kısa Sağ Sylvania Silverstar Ultra uzun&kısa

cvuvsssuhb.jpg

Bu resimler biraz olsun size ampul seçiminde yardımcı olur umarım.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

süper karşılaştırma, teşekkürler.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Güzel karşılaştırma. :)

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli

Arkadaşlar merhaba, H4 ampul seti almak istiyorum.F/P olarak neler önerebilirsiniz.Şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Osram NBR/NBU yada Bosch LongLife

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli

Verdiğiniz örnekte Bosh biraz zıt kalmış sanki.Acaba + bir özelliği mi var bunlara göre(ömür dışında).Birde Osramların gece ve gece yağışlı ortamda sizin tecrübeniz nedir.Nette baktığıma göre daha çok olumsuz bu durumlarda.

Yani sizce bu tarz halojenlere 70-80TL arası verilmesi gerekir mi, yoksa çok farketmez standart mı al dersiniz.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

H4 ampulden beklentiniz nedir ne kadardır bilemiyorum :unsure2:üretici firmaların aydınlatma maliyetini en aza indirmek için kullandığı en vasat sistemdir .

Bizler " Gece Uçuşu üyeleri olarak " yaptığımız tavsiyeleri ya kullanıp tecrübe ettiğimiz için yada araştırarak elde ettiğimiz sonuçları referans alarak yapıyoruz :good1:

Bosch Longlife Daytime: Uzun ömürlü araç lambaları

Longlife Daytime, standart halojen araç lambalarına kıyasla 3 misle kadar daha yüksek bir ömür ve % 10'a kadar daha çok ışık verir. Bu nedenle, bu araç lambası genelde düzenli araç kullananlar tarafından tercih edilmekte ve gündüz farı olarak kullanılmaktadır.

Osram ve Bosch bu sektörde kalite olarak kendini kanıtlamış iki dev firma ve yüzdesel olarak ürünleri birbirine çok yakın , bu yüzden bu iki markayı önerdim her ikisini de kullandım , size şu daha iyidir demek çok zor çünkü far ve araç yapısındaki en küçük detay aydınlatmayı çok etkiliyor . Reflektör yapısı büyüklüğü geriye doğru açısı , aracın yüksekliği , kalitesi bunların her biri aydınlatmada birebir çok önemli rol oynuyor ...

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli

Öncelikle detaylı anlatımınız için teşekkürler.Çok fazla km yapan birisi değilim, ayda ort. 1000km gibi.Fakat farlar bende emniyet kemeri gibidir kısa mesafe dahi olsa açarım.Gece özellikle de ıslak zeminde mercekli xenonların zorlandığını da görünce özellikle danışmak istedim.Siz de haklı olarak her reflektör aynı değil dediniz evet her H4 ile verim aynı olamayabiliyor.Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım ama tabi 7. yılına girmek üzere ve haliyle far camlarında bir miktar çizik söz konusu.

Tavsiyelerinizi dikkate alacağım görünüş amacım olmadığı için de görme amacıma uygun olanlardan seçmeyi düşünüyorum.İyi çalışmalar...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Verdiğiniz örnekte Bosh biraz zıt kalmış sanki.Acaba + bir özelliği mi var bunlara göre(ömür dışında).Birde Osramların gece ve gece yağışlı ortamda sizin tecrübeniz nedir.Nette baktığıma göre daha çok olumsuz bu durumlarda.

Yani sizce bu tarz halojenlere 70-80TL arası verilmesi gerekir mi, yoksa çok farketmez standart mı al dersiniz.

http://www.geceucusu.com/topic/2616-halojen-ampul-secimi-ve-halojen-farlarin-guclendirilmesi/ 'ni okudunuz mu ?

İletiyi paylaş

Ahmed Yerli

Okumuştum lakin üzerinden zaman geçmişti tazeledik iyi oldu.Bu durumda F/P (P'den kastım fayda) olarak normal bir ampul seçeceğim, teşekkürler.

İletiyi paylaş