• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Dağhan Koç

Renault Megane 3 (2008-) Xenon Mercek ve Led Uygulama

Recommended Posts

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Öncelikle yükseklik ayarı orijinalde yükseklik mesafesine göremi agırlığa göremi çalışıyor bunun tespiti lazım.Yükseklik sensörlü ise yolda giderken akşam farların egimli,yokuş bir alanda farların hareketini gözlemleyebilirsiniz.Arka tekerlerde sensörde sorun yoksa yokuşta çalışması gerekir.Sadece tek bu öndeki sensör bilğisi alıyor ise sensör değişimi şart.

Agırlık sensörlü ise arka kısıma agırlık koyup duvara karşı far yükseklik hareketi kontrolü yapılmalı.Agırlık bir defada kontak açık değilken konmalı ve kontak açılınca farla beraber çalışması gerekiyor.

Her iki far için tek sensör mü mevcut bilmiyorum.Lakin tesisatlık bir durum olsa aşagı yukarı kendi testindede sorunlu olabilme ihtimali mevcut olması lazım diye düşünüyorum.

Anlatımınıza göre farlar manuel olarak ayarlı olmayabilir.önce bir far ayarı kontrolü yaptırın.Far ayarı manuel olarak aşagıda ise her şekilde aşagıda kalır.Sadece ciddi iyi bir yokuşda yukarı oynayabilir diye düşünyorum.aşagı hareketi olmayacaktır.Zaten yük sensörü ise hiç oynamaz

Araca göre mantık sadece sensör türüne göre farklı olacaktır.Diğer türlü çalışma prensibi aynıdır.

Sensörün yerini biliyorsunuz kendiniz söküp temizleyin.Durumu gözlemleyin.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Soner Kayahan    3
Soner Kayahan

Parça adı ön ayar yükseklik kaptörü olarak geçiyor. Genel olarak eriştiğim bilgiler ön ve arka aksa bağlı 2 adet sensör olduğu ve bunların yük durumuna göre farları ayarladığı yönünde. Her iki far da bu sensörlerün verisine göre beraber hareket ediyor. Yokuş yukarı, aşağı, bagaj yüklü, boş ne durumda olursa olsun farlar sabit bir ayarda hiç bir ayarlama yapmıyor. Yani arkaya yük binince 4 mt değil de 5 metre ileriyi aydınlatıyor.

Tesisatta gördükleri sıkıntı ise ön sensöre giren soketteki oksitlenme, bu açılıştaki testin yapılmasına engel olur mu bilmiyorum. Bu arada AFL çalışıyor. farlar direksiyon hareketine göre sağ sol yapıyor ama yukarı aşağı tık yok.

Otoparkta akşam ayarları manuel olarak yapacağım yine sonucu paylaşırım.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Arka sensör çalışıyor demektir.O zaman ilk etapta öndeki sensörün soketine wd40 veya silikon sprey le güzelce temizlik lazım.Wd 40 sıkın içine sonra bir kaç defa sök tak yapın sonra sabitleyin bu esnada kontak açık olmasın araç tam kapı kilidinde olsun derim.Ne olur ne olmaz.

Far bu şekilde tam aşagıda ise yukarı manuel ayarı kısıtlı olacaktır.Dikkatli çevirin ayar vidası hassatır.Bir yeri düzelteyim derken birini heç etmemeye gayeret edin.

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Soner Kayahan    3
Soner Kayahan

Bilgi olarak bırakayım. Soketler temizlendi herhangi bir değişiklik olmadı. Manuel olarak farlara ayar yaptım. Sonrasında bilgisayara bağlanarak hatalar silindikten sonra otomatik yükseklik ayarı çalışmaya başladı.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Eline sağlık.sevindirici haber.İyi günlerde kullan.

Hata kodu silinmeden kontrol ünitesi Aktif etmemiş.Normal.:good1:

Far ayarını yeniden kontrol etmelisin.

İletiyi paylaş

Soner Kayahan    3
Soner Kayahan

Otomatik yükseklik çalıştıktan sonra tekrar far ayarı yaptım. Şehirlerarası bir yolculuk ve farlar çok keyifliydi. Gittiğim yerde yol bozuk ve oldukça tozluydu. Dönüş yolunda hava kararınca ne göreyim farlar yine yere bakmakta. Büyük ihtimal bir temassızlık oldu veya içi toz doldu tekrar temizleyip bilgisayara bağlatacağım. Yine düzelirse soket için bir izolasyon ve sıkıştırma işi düşünmeliyim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Soner Kayahan    3
Soner Kayahan

Tekrar merhabalar. Sorun soketten kaynaklanıyor, gevşediğini düşünüyorum. Söküp takınca kendine geldi. Bu soketi sağlamlaştırmak ve yalıtımını sağlamak adına bir öneriniz var mıdır acaba?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Pas sökücü yada balata spreyi ile pinleri sıkıp soketi bir kaç defa tak çıkar yaparak temizleme yapılabilir.Pinlerde dişi taraf olan kısmınde genişleme olduysa cımbız ile yapılabiliyorsa sıkılaştırma yapılmalı.En son çare hurdacıda aynı model araç veya bu soketlerin olduğu tesisattan kesilip takılması olacaktır.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Soner Kayahan    3
Soner Kayahan
11 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Pas sökücü yada balata spreyi ile pinleri sıkıp soketi bir kaç defa tak çıkar yaparak temizleme yapılabilir.Pinlerde dişi taraf olan kısmınde genişleme olduysa cımbız ile yapılabiliyorsa sıkılaştırma yapılmalı.En son çare hurdacıda aynı model araç veya bu soketlerin olduğu tesisattan kesilip takılması olacaktır.

Teşekkürler deneyeceğim 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut
On 30.08.2018 at 10:35, Soner Kayahan yazdı:

Tekrar merhabalar. Sorun soketten kaynaklanıyor, gevşediğini düşünüyorum. Söküp takınca kendine geldi. Bu soketi sağlamlaştırmak ve yalıtımını sağlamak adına bir öneriniz var mıdır acaba?

WD40 sıkın , diğer temizleyiciler kablo ve pinlere zarar veriyor ...

İletiyi paylaş

Yavuz Bıyık    0
Yavuz Bıyık

Herkese iyi forumlar.

2012 Model xenon farlı megan 3 aracımın sağ farı uzunda takılı kaldı perde hareket etmiyor. aracımında muayenesi geldi.

bikaç elektrikciye götürdüm anlamadılar.bu problemi hallettirmem lazım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

şimdiden teşekkür ederim... 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.850
Selçuk Keleş
On 13.05.2019 at 11:07, Yavuz Bıyık yazdı:

Herkese iyi forumlar.

2012 Model xenon farlı megan 3 aracımın sağ farı uzunda takılı kaldı perde hareket etmiyor. aracımında muayenesi geldi.

bikaç elektrikciye götürdüm anlamadılar.bu problemi hallettirmem lazım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

şimdiden teşekkür ederim... 

Far ustasına götürdünüz mü ? Belki farı açmadan arkadan merceğe müdahele edebilirler. Olmuyorsa mecburen far açılacak, mercek aynısıyla değiştirilecek.

İletiyi paylaş

Abdulbaki Davarcı    0
Abdulbaki Davarcı

Selamun aleykum megane 3 aracımın kısa farlarına mercek koymak istiyorum elim yatkın bi cesaretle giriştim ama pek bilgim yok d2s gibi xenon koyma niyetim yok h7 ledleri koyup devam edicem alacağım malzemeler ve montaj hakkında bilgi verebilecek varmı hayırlı günler 

İletiyi paylaş

Bünyamin Baş    7
Bünyamin Baş

Bi-led mercek kullanmak isterseniz var elimde bmw nin

İletiyi paylaş

Abdulbaki Davarcı    0
Abdulbaki Davarcı
3 saat önce, Bünyamin Baş yazdı:

Bi-led mercek kullanmak isterseniz var elimde bmw nin

Meganeye uyarsa çok iyi olur numaranızı atarmısınız whatsapdan yazayım 

İletiyi paylaş

Bünyamin Baş    7
Bünyamin Baş

05464364146

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap