• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Dağhan Koç

12 voltu 3 volta nasıl sağlıklı bir şekilde düşürebilirim?

Recommended Posts

Dağhan Koç    0
Dağhan Koç

Bugün megane 3 aracıma sonunda mecek modifiyesi yapmak için kolları sıvadım uzun zamandır burdaki bilgileri takip ederek hadi hayırlısı deyip çıkmacıdan megane 3 bixenon mercekli farın içini alıp üzerindeki bi xenon mercekleri çıkarıp h7 mercekle değiştirdim.. hazır bunları yaparken birde farın içine led takalım dedim .. ledlerin yerlerini hazırladım elektrikçiden 5 mm mantar beyaz led aldım .. bunları 12 volttan 3 volta düşürecek dirençleride aldım.. 7812 regülatörle 12 voltu sabitleyebileceğimi söylediler onuda aldım.. fakat evde dirençleri bağlayıp 12 voltu denediğimde (7812 devreye bağlı değilken) direçler çok ısınmakta ve farın içinde kalacağından bu beni korkutmakta çünkü ben ledleri parklara bağlayacağım .. bunu en sağlıklı nasıl 12 volttan 3 volta düşürebilirim ??

20121020182916.jpg

20121020182814.jpg

devre.jpg

acemi olduğumm için devreyi bu şekilde çizebildim kusuruma bakmayın.. yardımlarınızı bekliyorum ..

Uploaded with ImageShack.us

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Neden paralel bağlamak için uğraşıyorsunuz ki, direnç kullanmadan seri bağlayın gitsin. Sizin şemanız üzerinden seri bağlantı şeması...

9H1Mg.jpg

İlla ki paralel bağlayacağım derseniz de, şemanız doğru olmakla beraber her lede yarım kohm, çeyrek watt direnç kullanmanız gerekir.

Bu arada yanlış mı anladım, var olan bi-xenon mercekleri söküp yerine h7 mi takmaya çalışıyorsunuz? Herkes genelde bunun tersi için uğraşır da... :)

İletiyi paylaş

Dağhan Koç    0
Dağhan Koç

Muhammed bey öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. paralel bağlama sebebim ne olursa olsun ledlere güvenmemem yani seri beğladığımda bir led patlasa tamamı iptal olacak.. o sebepten paralel düşündüm.. şema şeklinde yaptığımda (direnç değerini hatırlamıyorum eşektrikçi hesap yapıp verdi ) dirençler istediğim görevi yapıyor fakat ısı 2 dakikalık yanmadan sonra dirence parmak değmeyecek şekilde artıyor bu ısı bana sorun oluşturumu ?? benim esas sorunum bu bu ısınmanın tehlike yaratabilme ihtimali olurmu zamanla bouzulurmu bunları bilemedim. dirençleri sista rvt ısıya dayanıklı silikonla izole etsem işe yararmı ??

bu arada bir nebze doğru anladınız .. aracımda şu an mercek yok.. full megane 3 lerde bixenon var ben full meganeden çıkan mercek yuvasını (far içini çıkmacıdan temin ettim ama bende h7 xenon olduğundan ve bizim araçlarda uzunlar kısalarla aynı anda yandığından ve birde yeni ampül ve çevirici masrafı yapmak istemediğimden h7 mercekleri takıp o şekilde kendi aracıma monte edeceğim;)

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Sizin işlemlerin bir yerlerinde hata var. Elimde bulunan çeyrek watt 680 ohm'luk direnç ile sabit 12 volt çıkışta beyaz mantar ledi az önce test ettim. Çıkış gerilimi sabit 2.93 volt, yaklaşık 45 dakika boyunca en ufak bir ısınma meydana gelmedi. :) Direnç izolesinde daralan makaron kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca, bilgi edinebileceğinizi düşündüğüm forum konumuz...:

http://www.geceucusu.com/topic/3732-direncle-akim-sinirlamasi/

İletiyi paylaş

Dağhan Koç    0
Dağhan Koç

anladım demek istediğinizi muhammed bey elimdeki direncin üzerinde sırasıyla aşağıdan yukarı altın sarısı kahve rengi kırmızı ve kahverengi çizgiler var kaçlık bilmiyorum :) olmadı yarın sizin dediğiniz gibi yarım k ohm çeyrek vatt direnç alacağım aynen bu şekilde söylesem verirlermi??

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Söylediğinize göre elinizdeki dirençler 120 ohm'luk(0,12 kohm) dirençler. Bu durumda ledlere düşen gerilim 3.4 volt civarıdır. Ledlerinizin uzun ömürlü olması açısından dirençleri yarım kohm(500 ohm) ile değiştirmeniz yararınız olur. Evet yarım kohm çeyrek watt derseniz verirler malzemeciler. 500 olmaz, 480 olur yahut 600-650 ohm olur, farketmez, alabilirsiniz, 450'nin altına düşmemeye çalışın yeter. Değer yükseldikçe ışık şiddeti azalır sadece.

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Doğru hesaplanmış direnç omajı ile 50.000 saat sorunsuz yanar ledler. Paralel bağlantı sağlıklı değil. 3 seri lede seri bağlı 220 ohm direnç ve 7810 regülasyonu ile ledleri dış ısıya maruz bırakmadan yıllarca kullanırsınız.

Eğer paralel bağlantı güvenli olsa şerit ledlerin yüzlercesi seri bağlı satılıyor ( 110-380 volt arası çalışanlar ) . Bunlarda sorun olurdu

İletiyi paylaş

Dağhan Koç    0
Dağhan Koç

ilgileriniz için teşekkürler.. peki servet abi seri bağlamak daha manıktı diyorsun ama benim her fara 4 er adet olmak üzere bir seri bağlantı yapmam lazım zahmet olmaz ise çok basit bir paint şema çizebilir misin?? yani 4 ledde hangi direnç ve devrede nereye bağlanacak ve 781? o nereye gelecek? ilgim var ama çok bilgim yok kusura bakmayın..

tarihinde Dağhan Koç tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Muhammedin çizdiği şekle göre ledleri bağla. 7810 regüle entegresinin yazısı sana bakacak şekilde sol ayağı girirş, orta ( ve gövdesi ) eksi, sağ ayağı çıkış olacak şekilde montajı yaparsın. Şemada ekleyeceğim.

İletiyi paylaş

Dağhan Koç    0
Dağhan Koç

servet abi teşekkür ederim gerek kalmadı bildiğim şekilde yaptım :) sağol ilgin için far bölümüne konusunu açacağım şimdi konuya ilgi gösteren yardımcı olan herkeze tekrar tekrar teşekkürler..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap