• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mahmut Akbulut

Opel Akıllı Far Sistemi - Smart Beam Headlight

Recommended Posts

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Led farların nasıl çalıştığını merak edenler buyrun izleyin...

Yeni nesil araçlarda kullanılan Smart Beam Headlight DFL (Dynamic Forward Lighting) aklıllı far sistemi,sensörler aracılığı ile karşıdan gelen veya önünde ilerleyen aracı algılayarak far mesafe ve yükseklik ayarı yapabiliyor...

Opel mühendislerine teşekkürler...

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dlwfpfwuj5fy%26feature%3Dplayer_detailpage%23t%3D49s%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DLWfpfwUJ5fY&ei=Cup9ULPFCI35sgbs-YCYCQ&usg=AFQjCNG9vaZrMLIZEI8BJa56N60zjSZtDQ

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

üsttekinin yaygınlaşmasına çok var fakat alttaki kesinlikle yeni çıkan her araçta bulunması gereken bir özellik. o sistemin yaptığını ben her uzun yola çıkışımda el ile yapıyorum...

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Alttaki pek gerçeğe uygun olmamış, uzun farlar karşıdan araç gelince veya önde araç olunca epey geriden kapatılıyor. Otomatik uzun far sisteminin standartlaşması biraz zor çünkü kamera vb. araçlar gerektiriyor. Otomatik seviye sistemini bile "maliyeti artırıyor" düşüncesiyle reddetmişlerdi ki üreticiye maliyeti 80 eurodan azdı.

İletiyi paylaş


Link to post
Melih Emir    11
Melih Emir

80€ ne ki Selçuk 1 kuruş için vida değiştirilir, yıllık 200 bin civarı bir adet düşündüğünde arabanın neresinden eksiltsen kardır.

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Japonları bilemem de, avrupa'lılar rekabet çerçevesinde kaçınılmaz olarak halojeni terkedip 25w xenon sistemine geçiş yapacaklar sanıyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Kenan Kasapbaşı    0
Kenan Kasapbaşı

Çinlileri de unutmayalım işgücu ucuz orada zaten siz bir tane yapın adamlar 1-2 gün içersinde aynısını yapıyorlar o zaman ne yapmak lazım bir tane üretmek ve Çin'e göndermek lazım üretim bantlarından çıkınca bizlerde satın alıp araçlarımıza takarız böylece otomobil üreticileri de maliyeti başkalarına yüklemiş olurlar. :)) Selçuk hocam herşey kameraya değil bence sensörlere yüklenecek o da beyne bağlı olacak yeni programlar oluşturulacak vs vs ve birkaç yıl sonra o sensörlerin arıza yapması olasılığı oluşacak eğer garanti kapsamı yılında arıza oluişursa üreticiler karşılamak zorunda kalacaklar yoksa 80 - 100 € hiçbirşey ne olacak ki canları sıkıldıkça araç fiyatlarını arttırıyorlar basarlar zammı alın siz teknoloji yığını alet diye 2010 yılında baktığım araç 28000 iken bugün 44 000-50000 TL lere gelmiş. Bunlar yeni teknolojiden mi kaynaklanıyor hayır bence firmaların açgözlülüğünden kaynaklanıyor belki yanlış anlayabilrsiniz ancak AR-GE çalışanları ve diğer üst kademe her zaman işçilerden daha fazla maaş yada prim isterler ve alırlar.

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Sensörlerle araç farlarını ya da stop lambalarını farkedebileceklerse neden olmasın ?

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Sensörler bu iş için kullanılan özel termal kameralar kadar hassas olmadığından mümkün görünmüyor...

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap