• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ayberk Soylu

BMW 1 E87 (2003-2012) Xenon Uygulaması

Recommended Posts

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Kontak yapısı aynı ise sıkıntı olmaz.Elektirkçi orasını bilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Gökgöz    0
Fatih Gökgöz

Oktay abi yine olmadı malesef. Arkadaşlar söktüler kabloları ayarladılar her şey çalıştı arabayı çalıştırınca bütün düzen bozuldu hepsi söndü. Bu sefer röleli sistemi denedik 40'lık röle olmadı 70lik röle olmadı en son siyah 80lik röle denendi o da olmadı. Arabanın FRM modülünü yakacağı söylendi be bixenon farları söküp yeniden halojenleri taktık..

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Rolenin tetik uçları hiç bir şeyi yakmazda.Çektiği 1 amper bile değil sonuçta,aynı sokete boşta iken 0 ohm ve çalışınca 5 amper çeken halojen ampul takılıyorda yanmıyorsa role asla yakmaz.Yazımda rolelerin amperinden ziyade tetik uçlarında görülen direnç degeri idi.Bu önemli olarak vurgulamaya çalışmıştım.Bu direnç degerlerinin ölçüldüğünü yazınızdan çıkaramadım sadece amperli role denenmiş sanırım.

Önceki mesajımda Roleye paralel direnç demiştim ama sanırım bu denemelerden sonra bıraktığınız için es geçildi.Pc ye baglanıp xenon modulü açılmıyor mu?Denendimi?

Roel buradaki şemadaki gibi baglanacak.Umarım sadece kısa far soketine hem balast artısı hem role baglanıp denenmemiştir,İşe yaramaz.Sokete balast artısı direkt geldiğinde ilk çekilen akım nedeniyle korumaya geçiyor.sorun bu zaten.Ampul soketine hem balast hem role baglanıyorsa zaten hat ve zaten anlamı yok.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=2

Şu ana kadar ben üst nesil bütün araçlardan sıkıntısız roleli ve dirençli olarak sıkıntı yaşamadım.Sorun ampul takılı olmadığı için voltajı düşürmesi,bunun çözümüde roleli tertibat ve role yetmez ise dirençli çözümdür.Tek role bobin direncinden dolayı bazı araçlarda sıkıntı yapmadan voltajı almaya yetebiliyor.Bazılarında kondansatörde yetebiliyor.Bazılarında ve genelde paralel direnç şart oluyor.Seçenekler bunlar.Ampul soketine direnç olunca role  ile direkt akü artısından kablo şarttır.aynı yere dediğim gibi balast artısınıda vermek işe yaramaz sorunu çözmez.

Şu konudada arkadaşımıza tarif ile kendisi uğraştı sonuca ulaştı.İsterseniz inceleyiniz.

Lakin o arkadaşlarada bir şey diyemiyorum.

http://www.geceucusu.com/topic/3903-mini-cooper-r56-2006-2013-bi-xenon-uygulamas%C4%B1/?page=4

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Herkese merhaba, 

İki yıl önceki bir başka far sorunuma özveriyle yardımcı olan Mahmut Beye bir kez daha teşekkür ediyorum. 

BMW 1 serisi E87 2005 orjinal xenon farlı aracımın sağ xenon farı, sol xenon far kadar sorunsuz hiç olamadı şimdiye kadar. Bazı araba yıkama ya da alt yıkama işlemlerinden sonra sağ far 2-3 kez geçici olarak 1 hafta kadar yanmayıp sonra kendiliğinden düzelmekte. Genelde yaz mevsimine denk geldiği için sıcakta kuruyup düzeliyor. Sanırım bir izolasyon sorunu var. 

1 ay evvel de rutin motor yağ kaçak kontrolü için alt yıkama yaptırdım. O günden beri bu far düzelemedi. Yani kısa xenon far yanmıyor, içerden uyarı veriyor. Uzun halojen ve angeller yanmakta. 

Far kapaklarının contası sağlam. Su nereden girmiş ve ne yapmış olabilir? Far komple sökülmeden beyne ulaşılabilir sanırım. Tampon sökülmesi çok bela ve para tuzağı bir iş çünkü.

Far beyni farın altında, az önce elimle her tarafını yokladım, kamera tutup baktım; beyin mükemmel silikonlanmış. Hiçbir nem izi yok. Beyinde bir sorun yok. Farın içine de su giremez, kapak contası sapasağlam. 

Fardan ayrı bir yerde, farda temassızlık yapan bir noktadan kaynaklanıyor galiba. Arabanın elektrik donanımına bağlantı yeri gibi mesela. Bu tip bir yer var mı, su aldığında temassızlık yapacak? Bir de far kapağının hemen altında dışarda kalan bir kablo soketi var. Onun haricinde civarda su alabilecek bir ünite yok.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Su alma değil.Tazzikli su kapalı alan içersinde basınç oluşturarark nemelenmeye sebep oluyor.Bahsettiğiniz fardada buna benzer sorunla oluşan bir durum mevcut gibi duruyor.Balast mecburen sökülüp kapagı açılıp bakılacak.Ampule baglı adaptördede iç kısımda nemlenme oluştu ise buda yanması engelleryen unsurdur.Kısaca baglantıları söküp bu alanların kuruması beklenecek.

Yıkama sonrası oluşan bu sorunda başka ihtimal aklıma gelmiyor.Ayrıca mutlaka farda hava alan bir kısım var ki tazzikte nemlenme oluşuyor.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Siz daha doğru şekilde izah ettiniz durumu. 

Daha önce 2 kez yaz aylarında yine olmuştu bu durum, yine aynı farda. Yaz olduğundan kuruyarak 1 hafta sonra sorun kendiğinden hallolmuştu.

Bu arabayı zaruri kullanmıyorum. Yani bu şekilde kalmasının bana bir sakıncası yok, kendiliğinden kuruyana kadar bekleyebilirim. Arabaya bir zararı olur mu, kendi kendine düzelmesini beklemek? 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Bence bu şekilde düşünmeyin önceki durumlarla beraber bu durum balast içinde ciddi oksitlenmeyi beraberinde getirise değişmeniz elzem olacaktır.

Her kurudugunda çalışacak diye bir duruma baglanmayınız.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Anladım. Tez elden açılıp kurutulacak, işlemden geçecek o zaman. Çok sağolun.

Bu arada arabam "E87 Xenon Far Uygulaması" başlığı altında yanlış konumlandılmış. 

Arabam Borusan çıkışlı orjinal donanımlara sahiptir, farları da orjinal Bixenon opsiyonludur. Sonradan tatbik edilme durumu yoktur. 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Forumda her aracın tek konusu var onun üzerinden devam ediyoruz, başlığa takılmayın.

Bahsettiğiniz belirtiler su veya nemden çok elektriksel bir sorunu gösteriyor. Farın sökülüp balast bağlantısını kontrol etmek işe yarayabilir., sağ-sol ampulleri yer değiştirmek de ipucu verebilir.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Ampülleri yer değiştirdim, ampüller sağlam. Far kapağını açıp farın içine ve alttaki beyine sıcak hava tuttum, düzelmedi. Geçen yaz 50° sıcakta da benzeri olup 4 günde düzelmişti. 

Balast dediğiniz farın altındaki beyin mi, yoksa kapağın hemen altındaki kablo soketi mi? Ya da kapağın içinde yuvarlak metal bir soket benzeri bir parça var o mu?

Bu sorun 1 ay evvel arabanın alt yıkamasından sonra oluştu. Yağ kaçak kontrolü için ilk kez yıkattım. 

Dediğiniz gibi de olabilir. Sol farda bir sorun olmadı hiç. Sağ far sorunlu. Elimi sokup kontrol ettiğimde beynin izolasyonu sorunsuz. Nem yok orda. Su temasıyla bu sorunu yaratacak başka bir elektriksel donanım bölgesi var mıdır? Motorun başka bir bölümünde? 

tarihinde Orgüz Eken tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Farın altındaki beyinden bahsediyorum. Bu sorun balast arızası ya da temassızlık sorunu gibi görünüyor. Kayıtları kontrol ettiniz mi, araç beyni ne diyor?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Dışının kuru olması normal,Basınçlı su far içinde ve parça içlerinde neme yol açar.Öncedende gelişen sıkıntı iyice nüksetömiş olabilir.Far soketleri,xenon ampul soketinin girişi vesaire birleşim kısımları sökülüp silikon siprey yada wd40 ile temizlenip takılmalı.

Kısaca mecburen söküp güzel bir bakım yapılmalı ve önceki mesajımda yazdığım gibi mutlaka hava alan bir noktası var ki su temeasında neme dönüşüyor.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Far yanmaya başladı tekrar. Nem olduğu belli. Ayak direme sebebim beyne ulaşmak için tampon sökülmesi ve ardından far sökülmesi gerekecek. 2005 sonrası bmw ler biliyorsunuz böyle zor. Peki bu xenon ünitesini bundan sonra sudan korumak için ne önerirsiniz? Farın altında ve her yanı açık. Silikon yapılmıştı ama fayda etmemiş. Dışına plastik bir başlık mı uydurmalı acaba..?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Durum şu an net ortaya çıktı ve yazdıklarınız tedbirler arasında.Tampon sökme yerine araç lifte kaldırılıp balasta ulaşılabiliyorsa bir an önce bakılmalı.Balast çalışsada yeni bir nemlenme olasılığı her şekilde mevcut.Nasıl neme maruz kaldığıda tespiti yapılmalı.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Fara giren ana kablo demeti kontrol edilmeli. Pinleri düzgün mü bakılıp, temizlenip takılmalı. Nemden, sudan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum,  girişte ya da balasta geçişte sorun var, ya da balast arızalı. Araç beyninin kayıtlarına da bakılmalı. 

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Selamlar, kendi çabamla tamponu indirip farı çıkardım. Evde balastı açtım. İki noktada pas vardı. WD40 İle temizledim, dikkatle sildim. Kuruması için ne tavsiye edersiniz? Güneşe bırakmayı düşünüyorum ama zarar görebilir. Fön makinesini uzaktan tutsam olur mu? Ya da kendi kendine oda sıcaklığında kurur mu? İzole etmek için silikonu dayamışlar. Ben kendi orjinal izolasyon contasından başka birşey kullanmadan izolasyonu sağlamak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz? D profilli pencere fitillerinden kesip yapıştırıp sıkıştırsam olabilir mi?

Farı bir an önce takmak istiyorum. Araba oem branda altında ama açık garajda.

Bir de yine bu farda angel halkalarından içteki (uzun fardaki) diğer halkalara göre sönük yanmakta. Hazır far elimdeyken bu konuda neler yapılabilir? Benim yapabileceğim birşey mi? Yansıtıcıdan kaynaklı sanırım.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Wd 40 silmenize gerek yok.Kurumada zaten yapoıs gereği uzun sürer yani yapmanızı gerektirecek durum yok.Balastın kendi silikon contasını yuvasından çıkaraıp ters çevirip tekrar takın ve kapatın oraya aynı tip silikon conta olmazsa sıkıntı olur başka bişi ile uğraşmayınız.Silikon yerine o alana içiniz rahat edecekse dolayınca eriyen siyah bantlar var onu uygulayabilirsiniz yada şeffa yada siyah sista akvaryum silikonu incecik o aralığa sürün kurusun.

Aynen Uzun hüzme kısmı içten ampulün ışık yansıtma kısmı islenme olduysa zayıflar bu kısımları güzelce temizlenirse yeterli başkada yapacağınız çok bişi yok.Sökerken dikkatli olunuz.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

O kısmı nasıl sökebilirim? Angel ampülünün takılma yerini biliyorum. Ordan mı ulaşacam yansıtıcıya? Yoksa uzun far ampülünün monte yerinden mi?

Balast izolasyonu için elimde gri renkli branda tamir bandı var. Ondan uygulasam olur mu?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Sökme için şöyle yapın demem zor.

Balastı kapattıktan sona birleşim yerine o kısmı biraz daha izole edecek saglam gördügünüzü uygulayabilirsiniz sıkıntı olmaz.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Anladım. Balastı izole ediyorum elimden geldiğince.

Yansıtıcının yeri nerede, onu da bilebilirsem el atmaya çalışacam. Uzun farın arkasından mı ulaşacam yoksa angel ampülünün ordan mı?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Angelı aydınlatan ampul kısmı bellidir oraya yogunlaşmanız iyi olacaktır.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Çok sağolun Oktay Bey yardımınız için. Açık konuşmak isterim; sanayide bir civata sökmek için 25 lira istenen bu çağda, sizler gibi yardım sever insanların olması ne kadar iyi durum. 

Far tekrar yanmamaya başladı. Balastın içi tamamen temizlendi mikroskopla bakılarak. Sorun beyinde değilmiş anlaşılan. Soketler de temiz. Beynin yanında yuvarlak bir parça var, 3cm çapında. O nedir bilmiyorum, belki de sorun onda.

Ne olduysa 2 ay evvel motor yağ kaçağı tespiti için araba alt yıkamada oldu. Bir yerlere su kaçtı ve bu durum meydana geldi. Galiba en sağlıklı yol borusanda cihazla tespit ve sorunun giderilmesi. 

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

20180425_132626.jpg

20180425_132629.jpg

Açtığımda içi bu durumdaydı. Sadece iki küçük noktada pas vardı. Bir de beyazlık üstte. WD40 ile temizledim hepsi gitti. Yine yanmadı. Farı açınca vızıldama sesi var o yörede. Trafo gibi. Bu kadar pas koca beyni bitirebilir mi?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
18 dakika önce, Orgüz Eken yazdı:

Bu kadar pas koca beyni bitirebilir mi?

Durum öyle olmuyor maalesef.Bitirir.Ayrıca gözle gördüğünüz sadece bu bölüm ve Elektronik kart iç ara kısımları delik içi yollarla kaplı ve bu yollarda zarar gördü ise mikroskoplada bakmanız faide etmez.Bunla uğraşmanızın sizin için çok anlamı olmayacak gibi duruyor ve tavsiyem aynı balastın çıkmasını temin ederek sorunu çözmeniz.

İletiyi paylaş

Orgüz Eken    9
Orgüz Eken

Teşekkür ederim abi. Beyni yenileyim. Yeni beyinde bu durumla karşılaşmamak için monteledikten sonra branda tamir bandıyla (elektrik bandı gibi bir yapısı var) iyice kaplasam üstünü olur mu? 

Yüksek sıcaklığa ulaşıyor mu balastlar? Daha da ısınması durumunda yangına sebep olacak bir risk oluşur mu bu işlem? Ya da dışını bir kalın bir naylonla izole etsem..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap