• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ayberk Soylu

BMW 1 E87 (2003-2012) Xenon Uygulaması

Recommended Posts

Ayberk Soylu    0
Ayberk Soylu

Merhaba arkadaşlar. Forumu bayaa gezdim dolaştım ancak çözümü bulamadım. Aracımın sislerine xenon işlemi uyguladık. Ancak ne yaptıysak arıza lambasını söndüremedik. Araya kondansatorde koyduk rolede koyduk arıza lambası bi turlu sönmedi. Başka kitlerde denedik yine olmadı. Ne yapmamız lazım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.486
Mahmut Akbulut

H serisi xenon kitlerle ilgili mesajlara forum kuralları gereği cevap veremiyoruz.Ama illaki montaj yapacaksanızda OEM kit deneyebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Ayberk Soylu    0
Ayberk Soylu

Söküldü zaten xenonlar. Farlarım merceksiz. Mercekli far arıyorum. Yine arıza ışığı vericek yoksa.

İletiyi paylaş

Ozan Kayıkçı    0
Ozan Kayıkçı

Merhabalar,

Kullandığım araçta tek kademeli (uzunlar H7'den beslenen) Xenon far bulunmakta.

Ben farlarımı adaptif bixenon'a yükseltmek istiyorum.

Şimdi şöyle bir ürün bulabildim: http://www.otoyedekparcaal.com/bmw-e87-on-far-sol-bi-xenon-viraj-adaptif-2004-2010-pmu2079

Ancak burada 2004-2010 gibi biraz yetesiz bir bilgli var zira makyajlı LCI için mi yoksa makyajsız için mi bu bilgi yok. Yabancı forumlarda da biraz araştırdım ama ya paslanmışım ya da doğru düzgün bir bilgi yok :) 2005 model bir E87 için orijinal (Valeo) bi-xenon adaptif far var mı bilemiyorum.

LCI'ler için üretilmiş olan adaptif bi-xenon'ları uygulayan bir kişi bulabildim, onda da parklar (angel eyes) 3-4 saniye sonra sönüyormuş, bu problem değil zaten ben hep Auto'da kullanıyorum, sadece angelları açıp gezeyim gibi bir derdim yok. Ama adaptif de çalışmıyormuş ve soketler de LCI'ye geçildiğinde değiştiğinden ek kablolama gerekiyormuş. Kablo işine girmek istemiyorum açıkçası.

Sorumun ilk kısmı biraz hazırcılık olacak zira aradım da bulamadım diye soruyorum, E87 makyajsız kasa için adaptif bi-xenon far var mıdır?

İkinci kısım ise, adaptif farın adaptif olabilmesi için ne gibi bir kodlama vs işlem yapmam gerekir?

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.725
Selçuk Keleş

Merhabalar,

Kullandığım araçta tek kademeli (uzunlar H7'den beslenen) Xenon far bulunmakta.

Ben farlarımı adaptif bixenon'a yükseltmek istiyorum.

Şimdi şöyle bir ürün bulabildim: http://www.otoyedekp...04-2010-pmu2079

Ancak burada 2004-2010 gibi biraz yetesiz bir bilgli var zira makyajlı LCI için mi yoksa makyajsız için mi bu bilgi yok. Yabancı forumlarda da biraz araştırdım ama ya paslanmışım ya da doğru düzgün bir bilgi yok :) 2005 model bir E87 için orijinal (Valeo) bi-xenon adaptif far var mı bilemiyorum.

LCI'ler için üretilmiş olan adaptif bi-xenon'ları uygulayan bir kişi bulabildim, onda da parklar (angel eyes) 3-4 saniye sonra sönüyormuş, bu problem değil zaten ben hep Auto'da kullanıyorum, sadece angelları açıp gezeyim gibi bir derdim yok. Ama adaptif de çalışmıyormuş ve soketler de LCI'ye geçildiğinde değiştiğinden ek kablolama gerekiyormuş. Kablo işine girmek istemiyorum açıkçası.

Sorumun ilk kısmı biraz hazırcılık olacak zira aradım da bulamadım diye soruyorum, E87 makyajsız kasa için adaptif bi-xenon far var mıdır?

İkinci kısım ise, adaptif farın adaptif olabilmesi için ne gibi bir kodlama vs işlem yapmam gerekir?

Teşekkürler.

Valeo'nun parça kataloğunda gördüğüm kadarıyla adaptif olan farlar 2007 sonrası için üretilmiş..

post-5-0-03928200-1396593610_thumb.jpg

post-5-0-63414600-1396593614_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Yasin Özden    0
Yasin Özden

İyi günler... E87 kasa 2005-2006 model 1 serisi aracım var. Aracım angel far hariç full ışık paket araç. Hep mercekli xenon ve angel takmak istiyordum. Çin malı merceksiz xenonlarada karşıyım. 2008 model e87 kasa bmw 1 serisinden çıkma orjinal bir far aldım uzun kısa mercekli. balast ve ampulleri üstünde. Fakat servisimie götürdüm bunu bağlamak için bağlantı kaploları yeni anahtar vs vs tutar. 2000 tl civarında tutar dedi. Gerçekten bu kadar tutar mı? Ben eski halojen farları çıkartıp yerine direk bunların takılabiliceğini düşünüyordum.

İletiyi paylaş

Gökhan Tongay    186
Gökhan Tongay

Takarsınız fakat araca tanıtılmadığı için iyi etki alamazsınız.Sizin aracınızın sanırım kabloları değişecek bunun üzerine araca yazılım güncellemesi yapılabilir.Düğmenin değişmesini gerektiren bir durum var ise o da değişir.Servise yaptırırsanız 2000tl der biraz internette araştırıp siz de yapabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.725
Selçuk Keleş

İyi günler... E87 kasa 2005-2006 model 1 serisi aracım var. Aracım angel far hariç full ışık paket araç. Hep mercekli xenon ve angel takmak istiyordum. Çin malı merceksiz xenonlarada karşıyım. 2008 model e87 kasa bmw 1 serisinden çıkma orjinal bir far aldım uzun kısa mercekli. balast ve ampulleri üstünde. Fakat servisimie götürdüm bunu bağlamak için bağlantı kaploları yeni anahtar vs vs tutar. 2000 tl civarında tutar dedi. Gerçekten bu kadar tutar mı? Ben eski halojen farları çıkartıp yerine direk bunların takılabiliceğini düşünüyordum.

Konu birleştirildi. Far elbetteki takılabilir, ancak halojen le xenon farların elektrik soketleri pinler farklı oluyor. Yükseklik motoru iptal olacak muhtemelen, bu şekilde muayaneden de geçemezsin.İyi bir elektrikçi bulmanız lazım, bmw'yi bilen.

İletiyi paylaş

Yasin Özden    0
Yasin Özden

Cevap için teşekkür ederim. Elektirikçiler çok para istediği için takmaktan vazgeçtim. İlana koyup satıcam farlarımı. Çok istiyodum mercekli xenon olsun ama kısmet değilmiş.

İletiyi paylaş

Fatih Gökgöz    0
Fatih Gökgöz

Merhaba dostlar ben Sakarya'dan Fatih. 2005 model bmw E87 1.16i aracımın orjinalinde halojen farlar var ve ben yine 2005 modelden çıkma orjinal valeo mercekli far buldum bunları taktırmam için soket değişikliğine mi ihtiyacım var? Bu soketi nereden bulabilirim?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Hoşgeldiniz.

İlk önce 2 farında soket karşılaştırması yapılmalı ve net fikir edinilmeli.Alınacak far Halojen mercekli far ise soket aynı olacaktır.Xenon far ise soket yapısı farklı.Ya halojen sokete göre tesisat çevirmesi yapılacak yada içi açılıp halojen soket tesisatı takılacak.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Gökgöz    0
Fatih Gökgöz

Teşekkür ederim Oktay abi bugün kablo ayarları da yapıldı ama beyinden gelen elektrik farklı olduğu için çalıştıramadık. Malesef orjinal xenon farları bağlayamıyoruz. Büyük hevesle aldığım farlarımı takamadan satışa çıkarıcam. Allah başka dert vermesin canımız sağolsun :)

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Xenon balast ile ampul voltaj kontrolü farklı olduğu için sıkıntı oluyor.Ampul için olan kontrollü devre ampul olmadığı için akımı kesiyor.Altaki linklerdeki role sistemini uygularsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz.

http://www.geceucusu.com/topic/496-xenon-i%C3%A7in-r%C3%B6le-ve-direk-ak%C3%BC-ba%C4%9Flant%C4%B1s%C4%B1/?page=10    

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=2

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Roleyi kullanmaya karar verirseniz şeffaf camlı içinde yeşil ledli ve bulabilirseniz 80amperlik olandan kullanınız.Bobin direnci 50ohm civarında buda tetsiatta azıcık yük yapar ve düzgün çalışmasını sağlar.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Gökgöz    0
Fatih Gökgöz

Çok teşekkür ederim Oktay abi şimdi sana nasıl bir röle kullanmam getektiğini soracaktım, sürekli konu okuyorum. Farları kullanabilme ihtimalim bile beni sevindirdi inşaallah bu röleyle sorunu çözeriz ve xenon farları kullanabilirim. Şimdi şeffaf camlı ve yeşil ledli 80 amperlik röle aramaya başlıcam. Aküden kablo çekmekten bahsedilmiş, öyle bişey de yapmam gerekiyor mu?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Roleyi sanayilerdeki elektirk hırdavatcılarında bulabilirsin.Aküden direkt kablo için zaten bu role.Tek başına işini çözmüyor?

Elektirikçin tecrübeli ise far rolesi yapacaksın diyeceksin hepsi bu.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Durak    0
Ahmet Durak

arkadaslar merhaba 2014 model 116i aracımda bi-xenon sağ ön far buhar yapmaya basladı kapalı garajım olmadıgı ıcınde bısey yapamadım, daha sonra "far yüksek ayarı arıza" uyarısı verdı yolda giderken farlar kısalıp azalmaya basladı. aracı kapattıktan sonra da gunduz ledlerı sönmedi ta ki akü kendını korumaya alana kadar borusana gıttım kalıbrasyonu bozulmus dedıler ayar yaptılar. 100 150 km sonra aracı park ettım 2-3 gun ellemedım daha sonra çalıştırdım, oldugu yerde çalışırken yıne aynı arızayı verdı ve gunduz ledlerı yıne geç sondu bu konuda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevınırımç

İletiyi paylaş

Fatih Gökgöz    0
Fatih Gökgöz

Tamamdır abi çarşamba gününe randevu aldım gelişmeleri bildiricem. Konfor kontrol ünitesinin hatta silecek motorlarının da yanacağını söyleyenler var, böyle bir riskimiz mi var?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Hoşgeldiniz.

Maalesef bu yıl agır hava şartlarından dolayı farlarda buharlanma ve nemlenmeye dayalı su damlacıkları oluşması aşırı şekilde arttı.Son 1 ayda çok fazla şikayetler bana iletildi.Tabi bununla beraber elektronik aksamlarda da terleme olma ihtimalide olabilmekte.Bu oluşan durumda tavsiyem hiç bir şekilde arka ampul değişim kapaklarının açılmaması.Açılınca far içi havası yenileneceği için bu defa nemlenme dahada artabilmektedir.

Gündüz farı ve otomotik yükseklik ecu kontrol üniteleri sökülüp egerki açma vidaları varsa açılıp içinde nemlenme oluştu ise bir an önce bu oksit yapğmadan selulozik tiner ile yıkanıp kurutulup takılmalı.Sorunun kaynagı bu görünüyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Geçmiş zamanda daha tam uygulanamayan bir işlemi hatalı şekilde yapıp sanayilerde ün salan bu söylem temiz doğru tesisat ile yapıldığında geçersiz olur.Hoştur kablonun üzerine akü artı kutbuna baglanacak diye yazdığım ve telefonda yüzünede söylediğim halde sigorta kutusunda ilgisiz farklı bir işlevsel parçaya ait olan sigortaya paralel baglayanlar gibi iseler yapacak bir şey yok.Şikayet gibi oldu lakin Rabbime sıgınır hepsine hayırlı işler,kolaylıklar olsun.

Aküden beslemeli olduğu sürece her hangi bir söylem geçerli değildir.2015 model araçlarda dahi roleli tertibat sıkıntısız çalışıyor.Sizin araçtada da Orijinal tesisatta yük olmayacağından sıkıntı oluşturmaz.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Gökgöz    0
Fatih Gökgöz

Bizim montaj Cuma gününe ertelendi ✋🏻

İletiyi paylaş

Fatih Gökgöz    0
Fatih Gökgöz

Oktay abi röleyi aradım böyle bişey buldum, şeffaf-yeşil ledli fakat 40 amper. Bunların 80liklerinden lazım dedim şeffaf 80'lik olmadığını söyledi, 80 amperlik olarak geniş ayaklı siyah röle olduğunu söyledi. Gideceğim elektrikçide röle vardır ama ben gitmeden alayım dedim bunu buldum, 40 amperlik sıkıntı olur mu? Rölenin resmini yüklemeye çalışıcam. 

IMG_8704.JPG

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.321
Oktay Toker

Aynısının 80 liğide var.Orada yoktur bişi diyemem.

Olur olmasınada bunun direnci yüksek degerde olduğu için 80lik iyi olurdu.Tesisatı yapın takın egerki tırlama yani role sürekli aç kapa yapmazda sıhhatli şekilde açarda kapatmaz ise iyi.Kapatırsa ya 80lik role bulunur yada bu rolenin tetik uçlarına 100 ohm  82ohm 25watlık direnç alıp paralel baglanırsada olur.Direnç az ısınır lakin sorun etmeyin sıkıntı olmaz.Önce dediğim gibi roleyi tek başına deneyin.Bu tesisata rolenin direncinde ki önem ampul olmadığı için akımı keser ise onu yapmaması için. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Gökgöz    0
Fatih Gökgöz

En iyisi bendeki röleyi hiç takmayalım elektrikçide daha yüksek amperli röle illaki vardır onu taktırayım. Rölenin 4  ayaklı veya 5 ayaklı olması farkeder mi?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap