• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mehmet Özyürek

Ledler Hakkında Bilgiler

Recommended Posts

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

LED Nedir

LED, kelime olarak Light Emmiting Diode (Işık Yayan Diod) ' un baş harflerinden oluşmaktadır. LED’ler, aslında bir yarı - iletken diod olmakla birlikte normal diodlardan farklı olarak jonksiyon bölgelerinde yayınladıkları fotonlar aracılığı ile ışık verirler. Fakat yaydıkları ışık diğer akkor flamanlı lambalar veya flouresant tüplerde olduğu gibi LED’ler her hangi bir termik veya kim yasal işlemler sonucu ışınım yapmazlar. Bu sebeple ömürleri, verimleri çok daha yüksek ve fiziksel boyutları ise tam tersine çok daha küçüktür. Ve yine bu sebeple yüksek ısı yaymadıkları, kırılma olasılıkları bulunmadığı için düşük aktivasyon enerjili patlayıcı sıvıların ve gazların bulunduğu yerlerde ve diğer kazaların ortaya çıkabilecekleri yerlerde kullanılmak için en iyi çözümdür.

LED'ler çok çeşitli kimyasal maddelerden üretilirler. Farklı maddelerin bileşimi ışığın rengini belirler ve böylelikle ışığın rengi elde edilir. Infra-Rouge (Kızıl altı)'dan Ultra-Violette(Mor Ötesi)'ye kadar çok geniş bir spektrumda ışık vere bilecek şekilde üretilirler.

led_genel_1.JPG

Neden LED Tercih Edilmelidir

* Fiziksel darbelere ve şoka dayanıklıdırlar.

* Güvenilirdirler.

* Uzun ömürlüdürler (100.000 saate kadar ömürleri vardır).

* Düşük güç tüketimlerinden dolayı Solar Enerji ile çalışan(Güneş) devrelerde ve mobil uygulamalarda alternatifsizdirler.

* Yüksek verimli aydınlatma sağlarlar.

* Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptirler.

* Elektromagnetik Interference ve parazit (HUM) oluşturmazlar.

* Hem Indoor (iç mekan), hem de Outdoor(dış mekan) kullanılabilirler.

* Nem ve suya dayanıklıdırlar.

* Uzun vadede daha ucuz enerji tüketim maliyetleri vardır.

* Tek veya bir çok renk bir arada kullanılabilirler.

* Yüksek parlaklık ve yüksek kontrasta sahiptirler.

* Düşük Güç Tüketimi ve düşük ısı yayılımına sahiptirler.

* Kolay kurulma özelliklerine sahiptirler.

* nS(nano saniye)seviyesinde reaksiyon verme süreleri vardır ve bu hızları akkor flamanlı v.b. ışık kaynakları ile kıyaslanamaz üstünlüktedir.

* Cıva, kurşun v.b. Ağır metaller içermez, Çevre dostudur.

* Geleneksel flouresant lambasına karşın ortalama 1/10 güç tüketimi yaparlar.

* Bakıma ihtiyaç duymazlar.

* Küçük boyutlu ve hafiftir.

* Plug-N-Play (Tak ve çalıştır) kolaylığına sahiptirler.

* Mono-kromatik(tek dalga boyu ve tek renkli) ışık kaynağıdırlar. Bu yüzden trafik uygulamalarında benzersizdirler.

* LED’ler, filamanları olmadıkları için, sıradan elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklıdırlar.

* Yeşil, sarı ve kırmızı gece görüşünde ve sisli hava şartlarında trafik uygulamaları açısından, beyaz genel kullanım ve aydınlatma amaçları için iyi bir çözümdür.

* Başlı başına bir bilim dalı haline gelmiş ve sürekli gelişmekte olan bir teknolojidir.

* LED'ler çeşitli aparatlarla birlikte kullanılıp verimliliği ve görselliği artırılabilmektedir.

led_genel_2.JPG

Bağlantı Şekilleri Ledler diyot yapısında olduğundan tek yönlü akımla çalışırlar., Renk ve tiplerine göre çalışma voltajları 2V ile 4V arasındadır. Kırmızı ve sarı ışık veren ledler 2-2.5V arasında, beyaz, yeşil, mavi, mor, pembe renkte ışık veren ledler 3-4V arasında voltajlarda çalışırlar. Yüksek güçlü bazı ledlerin yapısında seri bağlantı olup bunlar 7.2V civarında çalışırlar.

3,3 volt ve 20 miliamperde çalışan bir lede uygulanan voltajın artması ile akımının artışı doğrusal değildir. Küçük voltaj artması büyük akım değişimine neden olur ve led yongası bozulabilir. Bu yüzden ledler akım sınırlaması olmayan besleme kaynaklarına doğrudan bağlanmayıp, akım artışına engel olan bir dirençle bağlanır. Seri direnç bağlı led devrelerinde besleme voltajı led voltajının biraz üstünden başlayarak çok yükseklere kadar olabilir. Çok yüksek besleme voltajlarında tek led kullanılması voltajın fazlası direnç üzerinde tutulacağından gereksiz güç kaybı meydana gelir ve tavsiye edilmez Besleme voltajına yakın değere ulaşabilecek kadar ledler seri bağlanırsa devrenin verimi artar. Mutlaka tek led kullanılacaksa o zaman besleme voltajı ile led devresi arasına switching dc/dc düşürücü konvertör devresi konulmalıdır. 12 voltta beyaz led kullanılacaksa bunun için 3 adet ledin seri olarak kullanılması idealdir. Ledler seri bağlandığında toplam voltaj seri bağlanan led sayısının tek led voltajı çarpımı kadar, akım ise tek ledin akımı kadardır. Ledler zorunlu olmadıkça paralel bağlanmamalıdır. Paralel kullanılacaksa herbir lede ayrı seri direnç bağlanmalıdır. Bunun nedeni, ledler aynı paketten çıksa dahi çalışma voltajlarında küçük farklılıklar olmasındandır. Paralel bağlı ledlerde voltajı en küçük olan led yüksek akım çekerken voltajı en fazla olan led düşük akımla çalışır Her lede ayrı direnç bağlandığında bu sorun ortadan kalkar. Paralel devrelerde toplam akım led sayısının bir led akımı ile çarpımı kadardır. Ledlerin uzun ömürlü olması kendi akımından fazla akımla sürülmemesine ve aşırı ısınmamasına bağlıdır. Ledlerin ters gerilime dayanabilme değerleri 4-5 volt arasındadır.

Power ledlerde + ve - polariteler yazı ile belirtilmiştir. 1,8mm, 3mm, 5mm, 8mm ve 10mm ledlerde uzun bacak + polarite, kısa bacak - polaritedir. Bacakları sonradan eşit kesilmiş bir ledin polariteleri şöyle anlaşılır, led şeffaf yapıda olduğundan kalın çanak şeklinde görülebilen çipin bulunduğu yere bağlı olan ayak - polaritedir, ince yapıda olan ve çipe doğru uzantısı olan bacak ise + polaritedir.

led_yapisi.JPG

Ledin elektriksel değerlerinde dikkat edilmesi gereken ESD (elektrostatik deşarj) dayanma gerilimleridir. Çok ucuza satılan ledlerin çoğunda bu değer verilmemiş olup ele alındığında dahi bozulmaları mümkündür. Kaliteli bir led 16000 volt ESD gerilimine dayanabilmelidir. Yıldırım etkilerinin bulunduğu yüksek ve açık alanlarda kullanılacak ledlere ayrıca çift yönlü voltaj koruma diyotlarının paralel bağlanması ile tam koruma sağlanır. Kaynak: Ledmar

Bağlantı Örnekleri

Sırasıyla; Tek led, Seri Bağlama, Seri ve paralel bağlama örneği

led_baglanti_tek.JPGled_baglanti_seri.JPGled_baglanti_seri_paralel.JPG

Sık kullanılan Led Çeşitleri SuperFlux 5 mm Kırmızı, Sarı, MaviYeşil, Yeşil, Mavi ve Beyaz renkleri bulunur. Görünümü şeffaftır, 20 mA'dir. Kırmızı ve sarıları 1,9-2,5 V Diğer renkleri ise 2,9-3,5 V ile çalışabilmektedir. MCD değerleri 800-4000 arasındadır. En güçlüsü beyazıdır. 40-130 derece arasında çeşitleri bulunmaktadır.

led_super_flux_5mm_tech.jpg

5mm Round Outdoor LED Kırmızı, Sarı, Yeşil, Mavi ve Beyaz renkleri bulunur. Görünümü şeffaftır, 20 mA'dir. Kırmızı ve sarıları 1,9-2,5 V Diğer renkleri ise 2,9-3,5 V ile çalışabilmektedir. MCD değerleri 4000-25000 arasındadır. En güçlüsü beyazıdır. 15-30 derece arasında çeşitleri bulunmaktadır.

led_outdoor_5mm_tech.jpg

High Power LED (Standard) Kırmızı, Sarı, Yeşil, Mavi ve Beyaz renkleri bulunur. Görünümü şeffaftır, 20 mA'dir. Kırmızı ve sarıları 1,9-2,5 V Diğer renkleri ise 2,9-3,5 V ile çalışabilmektedir. Güçleri 4,5-16 Lm asındadır. En güçlüsü yeşil beyazıdır. 60 derece açılıdır.

led_hi_power_led_tech.jpg

Lamp Type LED 2,5 mm-10 mm arasında çeşitleri vardır, Renkleri ve şekilleri çeşitlidir. 15-130 derecelik çeşitleri bulunabilmektedir. Çalışma voltajları 1,9-3,5 V arasındadır. Ledine göre değişmektedir. Genellikle 20mA'dir.

Birkaç Örnek

led_lamp_2x5_rectangular_type_tech.jpg

led_lamp_3mm_flat_top_tech.jpg

led_lamp_5mm_outdoor_tech.jpg

led_lamp_10mm_round_tech.jpg

 • Beğen 5

İletiyi paylaş


Link to post
Taner Yorulmaz    0
Taner Yorulmaz

Merhaba Mehmet bey

Smd 5050 led lerin arada bir 330 ohm direnç olmak şartıyla Paralel bağlantısını nasıl yapabiliriz. Ben bir örnek yaptım fakat doğruluğundan emin değilim.

IMG-20180428-WA0004.jpeg

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.639
Mahmut Akbulut

Taner bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

 

15 saat önce, Taner Yorulmaz yazdı:

Merhaba Mehmet bey

Smd 5050 led lerin arada bir 330 ohm direnç olmak şartıyla Paralel bağlantısını nasıl yapabiliriz. Ben bir örnek yaptım fakat doğruluğundan emin değilim.

 

 

Çizim hatalı , bu linkte direnç hesabı ve led - direnç dizilimi hakkında güzel bilgiler var ...

 

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

 • Beğen 1
 • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş


Link to post
Taner Yorulmaz    0
Taner Yorulmaz

Hoşbulduk Mahmut bey öneriniz için teşekkür ederim.

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.577
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

 

Bu ledleri elde apmaya uğraşmayınız.Şemanızda bu led için maalesef tamamen yanlış.Hazırda satılan ürünleri alıp kullanınız derim.İlla uğraşacağım derseniz anlatma bu ledin baglantısı tarifi zor.Şemasını bulmak yerine hazırdan temin edip ona göre şemayı kendiniz çıkarabilirseniz dogrusu bu olacaktır.

 • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş


Link to post
Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Tüüh benim resimler hep ölmüş.. 

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.838
Selçuk Keleş
On 07.03.2019 at 10:43, Mehmet Özyürek yazdı:

Tüüh benim resimler hep ölmüş.. 


Güncel bilgiler güncel fotolar lazım demek ki :fiuw:

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap