• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Deniz Mert Eryiğit

Mazda 6 Xenon Aydınlatma Sorunu

Recommended Posts

Deniz Mert Eryiğit    0
Deniz Mert Eryiğit

Arkadaşlar selamlar,

Aranıza yeni katıldım, bugüne kadar çözüme kavuşturamadığım aracımdaki aydınlatma problemini inşallah sizlerle beraber çözüme kavuşturabilirim. Mazda 6 marka aracımda fabrika çıkışlı olarak Philips D2S xenon farlar mevcut. Aracı aldığımdan beri farlardan hiç memnun değilim. ilk olarak ampulleri değiştirdim, orjinal Philips D2S colormatch ampul kullandım, yine doğru düzgün verim alamayınca merceklerin kirlendiğini söylediler akabinde farlarıda temizlettirdim ama yine nafile, aydınlatması çok zayıf. Referans üzerine Ankara'da sadece far işi yapan bi ustaya götürdüm, ilk olarak ampullerden kaynaklı olabileceğini söylediler, Osram marka sıfır ampul taktılar olmadı, markasını bilmediğim bi ampul daha denediler ama aralarında en parlağı benim aracımın üzerinde takılı olan ampuldü. Sonrasında balasttan olabileceğini söylediler, balastı değiştirdiler ama hiçbişey farketmedi, beslemeden kaynaklı olabilir dediler, farı komple çıkartıp sabit güç kaynağıyla benim ampul ve balastla denediler ama yine fark olmadı. Götürdüğüm tamirci merceklerinde temiz olduğunu söyledi, hatta ordaki usta kendilerininde far temizliği yaptıklarını söyledi ve "ben bu kadar iyi temizleyemiyorum, çok iyi temizlemişler" gibi bi cevap verdi. Bu arada far ayarının düzgün olduğunu düşünüyorum, birden fazla yerde kontrol ettirdim. Aracı aldığımdan beri yaklaşık 500 tl para harcadım ama halen çözüme ulaştıramadım. Gece araç sürmekten korkar oldum, nerdeyse önümü görmeden gidiyorum. Bu arada Ankara'da ikamet ediyorum, önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler, görüşmek üzere. Deniz Mert Eryiğit

Bu arada söylemeyi unutmuşum aküyüde ölçtürdüm, yaklaşık 13 civarında çıkmıştı.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Deniz bey merhaba hoşgeldiniz :flowers:

Öncelikle 10mt mesafeden düz bir duvara karşı çekilmiş ışık deseninin resimlerini ekleyebilirmisiniz?Farlarınızı temizlettiğinizi söylüyorsunuz bu işlem yapılırken far camı söküldümü yani mercek reflektörü kontrol edildimi?Ben reflektörden şüpheleniyorum açıkçası çünkü yapılacakların hepsi yapılmış geriye sadece reflektör kalmış :unknw:

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Öncelikle hoşgeldiniz. :flowers:

Projektörleri değiştirmek(bi-xenon tavsiye edilir) sizin için tek çözüm olacaktır. Keşke en başta projektörleri değiştirseydiniz de, 500TL'niz boşa gitmeseydi. :)

Ekleme: Tabiki Mahmut arkadaşımızın dediği gibi, projektörün yapısı uygunsa sadece reflektörleri de değiştirebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Deniz bey hoş geldiniz,

Mazda 6, o kadar eski bir model değil ve günümüzde toyota hariç diğer kaliteli araç üreticilerinin farları 6-7 sene geçmeden mercekleri karartmıyor. Yanlış anlamayın ama gözlerde bir problem, veya farın ışığına alışma olamazmı ?

Mercek temiz, balastlar normal, ampüller sağlam..

İletiyi paylaş

Deniz Mert Eryiğit    0
Deniz Mert Eryiğit

Hosbulduk :)

Oncelikle gozlerimde bi sorun olmadigini soyleyim :) standart aydinlatmali araclarda cok rahat gece yolculugu yapiyorum mesela sirketin focuslarinda hic zorlanmiyorum. Daha oncede jaguar x type la uzun kmler yol yaptim onda da xenon vardi sellektor haric uzun farlari kullandigimi inanin hatirlamiyorum :) benim aracimda yerler islaksa veya gidis gelis yollarda karsidan yogun arac geliyorsa seridi bile zor takip eder hale geliyorum. Arkadaslar 10 metreden cekilmis resimleri ekliyorum garaj genisliginin elverdigi olcude cekimyapabildim. yorumlarinizi bekliyorum, gorusmek uzere

İletiyi paylaş

Deniz Mert Eryiğit    0
Deniz Mert Eryiğit

Resimler

Ozellikle sol far cok zayif

post-6134-0-28489900-1347561338.jpg

post-6134-0-92682900-1347562076.jpg

post-6134-0-06348700-1347562119.jpg

post-6134-0-40274300-1347562146.jpg

post-6134-0-46093200-1347562168.jpg

post-6134-0-94676900-1347562195.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Mercekler Koito veya Visteon olabilir her ikiside kaliteli markalar ama ben yinede mercek reflektöründen şüpheleniyorum :unknw: Aydınlatmada bana göre çok büyük bir problem yok,sizin açınızdan sıkıntı ciddi boyutta ise mercekleri değiştirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz... :good1:

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Deniz Mert Eryiğit    0
Deniz Mert Eryiğit

Mahmut bey mercek reflektoru farin hangi kismi oluyor? Bu arada garaj zifiri karanlik belki o yuzden bu kadar goz alici duruyor bende sonradan bakinca baya iyi geldi :) ama yolda giderken arkamdaki aracin farindan benim aracimin golgesi onume dusuyor o kadar soyleyim :)))

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut
Mahmut bey mercek reflektoru farin hangi kismi oluyor? Bu arada garaj zifiri karanlik belki o yuzden bu kadar goz alici duruyor bende sonradan bakinca baya iyi geldi :) ama yolda giderken arkamdaki aracin farindan benim aracimin golgesi onume dusuyor o kadar soyleyim :)))

Mercek reflektörü bu Deniz bey bahsettiğim şey parlak krom kısmının kararmış olabileceği...

post-4834-0-93598500-1347564155.jpg

post-4834-0-29789800-1347564193.jpg

İletiyi paylaş

Deniz Mert Eryiğit    0
Deniz Mert Eryiğit

İlk isim farlari sokup mercekleri kontrol ediyorum. Mercek capini buyutmenin faydasi olur mu bendeki mercekler farin cok icine gomukgecenlerde captiva nin farlarina baktim mercekleri baya bombeli ve disa cikik duruyordu. Bunlari yazarken acaba cahil cahil mi konusuyorum diyede dusunmuyor degilim...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut
İlk isim farlari sokup mercekleri kontrol ediyorum. Mercek capini buyutmenin faydasi olur mu bendeki mercekler farin cok icine gomukgecenlerde captiva nin farlarina baktim mercekleri baya bombeli ve disa cikik duruyordu. Bunlari yazarken acaba cahil cahil mi konusuyorum diyede dusunmuyor degilim...

Bencede en mantıklı yol farı açıp kontrol etmek,ayrıca her farın yapısı ve tasarımı farklı bunun bilmemekle bir alakası yok bu konuda müsterih olun...

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

Deniz bey hoş geldiniz,

Mazda 6, o kadar eski bir model değil ve günümüzde toyota hariç diğer kaliteli araç üreticilerinin farları 6-7 sene geçmeden mercekleri karartmıyor. Yanlış anlamayın ama gözlerde bir problem, veya farın ışığına alışma olamazmı ?

Mercek temiz, balastlar normal, ampüller sağlam..

Servet hocam toyotanın kullandığı mercekler (auriste valeo kullanıyor mesela) diğer valeolardan daha mı düşük kaliteli yoksa diğer araç üreticileri valeo kullanmıyor mu da toyotanın mercekleri 6-7 sene öncesinde kararıyor. biraz karışık gibi oldu ama auristen çıkma h11 mercek kullanıyorum o yüzden ömrünü merak ettim.

İletiyi paylaş

Deniz Mert Eryiğit    0
Deniz Mert Eryiğit

Mahmut bey selamlar, simdi daha az aydinlatan fari soktom. Dediginiz gibi reflektorler kararmaktan ziyade uzerlerindeki parlak nikelaj soyulmus simsiyah olmus. Teshisiniz tam isabet tuttu :) fotograflarinida eklemek isterdim ama gozle zor gozukuyor fotorafta hic cikmazdi. bir sonraki adim olarak ne onerirsiniz? Belliki merceklerin degismesi gerekecek ama far cami sokulmeden mercekler cikacak gibi gozukmuyor. Mercegi soktugumuzu farzedersek hangi markalar uyum saglar, mercek yuvasinin ayni olmasi gerekecek izlemem gereken yol icin tekrar fikirlerinizi bekliyorum. Bu arada paylasimlar icin herkese tesekkurler. Gorusmek uzere.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut
Mahmut bey selamlar, simdi daha az aydinlatan fari soktom. Dediginiz gibi reflektorler kararmaktan ziyade uzerlerindeki parlak nikelaj soyulmus simsiyah olmus. Teshisiniz tam isabet tuttu :) fotograflarinida eklemek isterdim ama gozle zor gozukuyor fotorafta hic cikmazdi. bir sonraki adim olarak ne onerirsiniz? Belliki merceklerin degismesi gerekecek ama far cami sokulmeden mercekler cikacak gibi gozukmuyor. Mercegi soktugumuzu farzedersek hangi markalar uyum saglar, mercek yuvasinin ayni olmasi gerekecek izlemem gereken yol icin tekrar fikirlerinizi bekliyorum. Bu arada paylasimlar icin herkese tesekkurler. Gorusmek uzere.

Sorunun kaynağını bulmanıza sevindim peki farın veya merceğin markası nedir koito mu? visteon mu?Bana ulaşmak isterseniz profiimde tel.numaram ve mail adresim var...

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Servet hocam toyotanın kullandığı mercekler (auriste valeo kullanıyor mesela) diğer valeolardan daha mı düşük kaliteli yoksa diğer araç üreticileri valeo kullanmıyor mu da toyotanın mercekleri 6-7 sene öncesinde kararıyor. biraz karışık gibi oldu ama auristen çıkma h11 mercek kullanıyorum o yüzden ömrünü merak ettim.

Plastik reflektör kullanıyor ve iç krom çabuk atıyor.

Asıl mevzuya dönecek olursak, mercek Hella ışık deseni veriyor gibi görünüyor. Mat ışık verdiği aşikar. Mat ışık reflektör kararırsa olur.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut

Auris te Valeo H11 metal reflektörlü mercek kullanılıyor...

post-4834-0-68487900-1347726879.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Auris te Valeo H11 metal reflektörlü mercek kullanılıyor...

Maalesef fotoğrafta da görüleceği üzere, bu projektör yüksek miktarda ısıya mukamevet gösterme kabiliyetine sahip değil. Reflektör hem kısmı ince, hem de alan olarak çok dar. Bu nedenle de ısı transfer kabiliyeti ve ısı sığası düşük. Göreceli olarak çabuk kararması normal. :)

Ek olarak, reflektör ampulün ısı yayan merkezine daha yakın.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Tekzip yayınlıyorum. Direk Avensis aklıma geldi ve yazdım :)

H11halojen merceği chrysler aracımda, h11 4300k xenon ampül ile kullandım ve aydınlatması çok iyi idi. Tek fark bendekinde solda tabela aydınlatma yüksekliği yoktu.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Deniz Mert Eryiğit    0
Deniz Mert Eryiğit

Sagina soluna baya bi baktim ama markaya iliskin herhangi bi ibare yoktu. Deneme yanilma yoluyla bulunabilecek biseyde degil sokunce mecbur bisey takmak gerekecek.mercegi tutan 3 vida yeri vardi, ikisi altta biri ustte, diger kose percinli gibiydi belkide percin gorunumlu arkasi bosta olan bi parcaydi. İnternette arastirayim kesin bi marka bulabilirsem paylasirim ama varsa alternatif cozumleride paylasilirseniz sevinirim. Mahmut bey yarin uygun bi zamanda telefonla gorusmek isterim, gorusmek uzere iyi geceler

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut
Sagina soluna baya bi baktim ama markaya iliskin herhangi bi ibare yoktu. Deneme yanilma yoluyla bulunabilecek biseyde degil sokunce mecbur bisey takmak gerekecek.mercegi tutan 3 vida yeri vardi, ikisi altta biri ustte, diger kose percinli gibiydi belkide percin gorunumlu arkasi bosta olan bi parcaydi. İnternette arastirayim kesin bi marka bulabilirsem paylasirim ama varsa alternatif cozumleride paylasilirseniz sevinirim. Mahmut bey yarin uygun bi zamanda telefonla gorusmek isterim, gorusmek uzere iyi geceler

Deniz bey sizin merceğiniz bu resimdekine benziyormu acaba?

post-4834-0-92256400-1347903174.jpg

post-4834-0-38464800-1347903177.jpg

post-4834-0-11538900-1347903178.jpg

post-4834-0-88469200-1347903178.jpg

İletiyi paylaş

Deniz Mert Eryiğit    0
Deniz Mert Eryiğit

Arkadaşlar selamlar, uzun zamandan sonra tekrar fırsat bulabildim. uzun uğraşlar sonucunda merceklerin Bosch olduğunu anladık. Sağolsun Musa Can'la beraber baya bir süre uğraşarak mercekleri değiştirdik, uzun zamandırda sorun yaşamıyorum. Şimdi birazda keyfi olarak bi-xenon'a çevirsem mi acaba, hatta aracın orjinal uzun farlarının olduğu kısma bi-xenon uygulasam kısaların olduğu yere hiç ellemesem gibi bi fikrimde var, Toureg'lerde (yada sadece benim gördüğüm modelinde) böyle bişey gördüm. Konuyla ilgili fikriniz var mı?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut
Arkadaşlar selamlar, uzun zamandan sonra tekrar fırsat bulabildim. uzun uğraşlar sonucunda merceklerin Bosch olduğunu anladık. Sağolsun Musa Can'la beraber baya bir süre uğraşarak mercekleri değiştirdik, uzun zamandırda sorun yaşamıyorum. Şimdi birazda keyfi olarak bi-xenon'a çevirsem mi acaba, hatta aracın orjinal uzun farlarının olduğu kısma bi-xenon uygulasam kısaların olduğu yere hiç ellemesem gibi bi fikrimde var, Toureg'lerde (yada sadece benim gördüğüm modelinde) böyle bişey gördüm. Konuyla ilgili fikriniz var mı?

Bence mevcut Bosch merceği bi-xenon la değiştirmek yeterli olacaktır.Toureg lerin uzun hüzmeli mercekleri Valeo 9006(HB4) kısa hüzme merceği de Valeo D1S ama bildiğimiz Valeo lardan biraz farklılar benzerlerinden daha küçüktürler...

Toureg D1S mercek

valeox.jpg

valeo2.jpg

Valeo 9006/HB4

DSC03092.jpg

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Uzun'u ellemeyin boşuna uğraşmış olursunuz. Kısayı bi-xenon yapın çok faydalı ve keyifli.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Özer Avcı    0
Özer Avcı

Aranıza Denizli den katılıyorum Mazda 6 2.3 sport 2003 model araca sahibim aldığım günden bugüne gece aracı kullanmakta güçlük çekiyorum ve sonunda kararımı verdim farları değiştireceğim alacağım farlar orjinal değil bu durumda otamatik far ayarlayıcısı çalışırmı.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.657
Mahmut Akbulut
15 saat önce, özer avcı yazdı:

Aranıza Denizli den katılıyorum Mazda 6 2.3 sport 2003 model araca sahibim aldığım günden bugüne gece aracı kullanmakta güçlük çekiyorum ve sonunda kararımı verdim farları değiştireceğim alacağım farlar orjinal değil bu durumda otamatik far ayarlayıcısı çalışırmı.

Yan sanayide olsa yükseklik motoru varsa üzerinde çalışır ...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap