• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ali Fatih Kara

Sinyalle birlikte sis farı aktif etme

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Ali Fatih Kara

Sistemin güzel olmuş.Begendim.Yalnız kullandıgın kondansatörün o kadar büyük olmasına gerek yoktu.Büyük olunca sisi biraz geç söndürüyor.

Ben Manisa Merkezde yaşıyorum. İzmir'e hafta sonları gelirim genelde.Madem o kadar ugraşmışsın madem aracının plakası 42 o halde istersen şu dörtlülerin yanınca viraj asist devre dışı kalma olayını da ben tamamlayıveriyim aracına.Sinyal kolundan falan tetik almaya gerek yok.

İletiyi paylaş

Ali Fatih Kara    29
Ali Fatih Kara

Ali Fatih Kara

Sistemin güzel olmuş.Begendim.Yalnız kullandıgın kondansatörün o kadar büyük olmasına gerek yoktu.Büyük olunca sisi biraz geç söndürüyor.

Ben Manisa Merkezde yaşıyorum. İzmir'e hafta sonları gelirim genelde.Madem o kadar ugraşmışsın madem aracının plakası 42 o halde istersen şu dörtlülerin yanınca viraj asist devre dışı kalma olayını da ben tamamlayıveriyim aracına.Sinyal kolundan falan tetik almaya gerek yok.

valla çok sevinirim beklerim mutlaka tanışmış oluruz karşıyaka bahçelievler de oturuyorum...

evet kond. büyük oldu aslında devre böyle olmayacaktı transistör filan da vardı bi çizimde onu beceremeyince böyle yapmak zorunda kaldım...

tlf numaram 541 466 15 85

tanışmak isterim bi kahvemi içmeye beklerim...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Biraz önce Ali Fatih Kara ile telde görüştüm.Ve tahmin ettigim şeyin aynısı olmuş.Sistem şu an çalışmıyor.İki sis birden yanmaması için koydugu diyotlar yüksek akımdan dolayı bozularak sistemi devre dışı bırakmış.Kullandıgı diyotların ne oldugunu sormayı unuttum ama bu tip uygulamalarda ya yüksek akıma dayanıklı diyotlar yada röle kullanarak içeri dogru elektrik akmasını engellemek daha doğru olur.

İletiyi paylaş

Ali Fatih Kara    29
Ali Fatih Kara

evet :( malesef şuan çalışmıyor diyotlar erimiş... ama bugün erimeyecek sağlam yüksek akıma dayanabilecek diyot alıp tekrar düzenleme yapacağım...

tşk ederim mustafa hocam

İletiyi paylaş

Ali Fatih Kara    29
Ali Fatih Kara

mustafa hocama teşekkür edeyim o manisa ya gitmeden önce... ellerine sağlık sistem süper ötesi oldu orjinalinde koysalar bu kadar olmaz :)

muhtemelen gidince yeni video ve sistemin fotolarını ekler...

benim sistem ile nerdeyse yangın çıkartıyormuşuz kablolar diyotlar erimiş kül olmuş... ama şimdi gerçekten çok güzel oldu... ellerine sağlık mustafa hocam çok teşekkür ederim...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Uzun bir Ar-ge'den sonra yeniden bir modül yaptım.Fatih'in yaptıgı sistem de sislerin beslemesi direk parklara baglıyken şu an dönüş farı aktifken sislerin beslemesini direk akü beslemeli olarak değiştirdim.Aküden hat çektik.15amperlik sigorta koyduk.Park lambalarından ve sinyal lambalarından sadece tetik amaçlı kablo çektik.Önceki sistemde sinyal kapandıktan sonra sisler 7 saniye yanık kalıp ondan sonra sönüyorken şu an sinyal kapandıktan sonra sisler 1 saniye civarında bekleyip öyle sönüyor.Tabi en önemli nokta dörtlüler açıkken sislerin yanmamasıydı ki onu da hallettim..Ayrıca dönüş farı aktifken sisleri içerden açıp kapatan anahtara elektrik akışı yok.Araya diyot falan koymadık.Rölelerle hallettim

Son olarak ise dönüş farı gerçekten dönüşlerde işe yarıyor yolu aydınlatıyor.Daha önce sadece üks bi özellik oldugunu düşünüyordum ama artık lüksten ziyade kesinlikle faydalı bir sistem olduğunu anladım.

Fatih ben de sana teşekkür ederim.

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Daha önce sadece lüks bi özellik oldugunu düşünüyordum ama artık lüksten ziyade kesinlikle faydalı bir sistem olduğunu anladım.

Hayır hayır... Gaza gelmeyeceğim :D

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Ali Fatih Kara    29
Ali Fatih Kara

Hayır hayır... Gaza gelmeyeceğim :D

abi eğer varsa sis farın mutlaka yapmalısın... dün akşam gördü mustafa hocam sis farlarım ayarsız olduğu halde çok iyi bir ayınlatma sağlıyor bide ayar yaparım bugün çok daha iyi olacak inşallah...

İletiyi paylaş

Adil Can Akcan    12
Adil Can Akcan

Elinize sağlık yine süper olmuş.. Mümkünde gece aracı kullanırken yada karanlık bir yerde standart sis farı köşeleri ne kadar aydınlatıyor gösterecek şekilde sağ ve sol sinyalle beraber araç içinden görüntüleri video çekip koyabilirseniz sevinirim.

tarihinde Adil Can Akcan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

abi eğer varsa sis farın mutlaka yapmalısın...

Sis farım var da pek kullanmıyorum ya..

Hatta ayarları bile bozuk...

İlk muayeneye girdim, sis farı ayarsız demişler.. Tekrar muayeneye girdim.. yine ayarsız demişler. .demekki gerçekten ayarsız.. :D

İletiyi paylaş

Adem Türkmenoğlu    3
Adem Türkmenoğlu

Ne güzel işler. Ellerinize sağlık,

İletiyi paylaş

Ali Fatih Kara    29
Ali Fatih Kara

Elinize sağlık yine süper olmuş.. Mümkünde gece aracı kullanırken yada karanlık bir yerde standart sis farı köşeleri ne kadar aydınlatıyor gösterecek şekilde sağ ve sol sinyalle beraber araç içinden görüntüleri video çekip koyabilirseniz sevinirim.

ilk fırsatta video ya çekmeyi denerim ama sağlam bi makine yok ne kadar belli olur bilemem

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Mustafa sen Konyadaydın en son, ne zaman Manisaya gittin? sürekli orada mı kalacaksın? neler yapıyorsun orada?

bu arada sistemin yeni hali çok güzel olmuş, güle güle kullanın. Hayırlı olsun.

Benim sislerde xenon var. benimkine de olur mu acaba? yoksa ballastları mı bozarız? :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Benim sislerde xenon var. benimkine de olur mu acaba? yoksa ballastları mı bozarız? :)

Onunda kolayı var Fatih sisler için bir takım uygun fiyatlı oem balast al,istediğin kadar sinyal ver :dance2:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Güzel olmuş, süreleri çok iyi ayarlamışsınız.

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Onunda kolayı var Fatih sisler için bir takım uygun fiyatlı oem balast al,istediğin kadar sinyal ver :dance2:

Konuyu bulandırmamak adına sana msn adresinden mail attım Mahmut kardeşim. Uygun zamanda kontrol edebilirsen çok sevinirim. Görüşürüz.

İletiyi paylaş

Erkan Razi    1
Erkan Razi

konuyu hortlatıcam ama internette seco group un sattığı bir viraj aydınlatma modülü var bilgisi olan varmıdır. aslında mantıken o kadar zor olmasa gerek bu elonun g sensörlü ani fren ikaz roleleri var bunların benzer bir verziyonu sağ ve sol lastiklerin uygun bir yerine yerleştirilse ve belli bir açıya geldiğinde sağ yada sol sisi yaksa tabi benimkisi tamamen bir mantık yürütme :)

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

link var mı acaba bununla ilgili?

İletiyi paylaş

Erkan Razi    1
Erkan Razi

hangisiyle seco groupunki bu http://www.seco-grou...a_zakretow.html

Fren ikaz rolesi gibi bir şey direksiyon çevresine yada lastiğin olduğu bir bölgeye takılsa sağ ve sol olarak çevrilme açısına görede belli bir açıya geldimi belli bir süre sağ yada sol hangi tarafa çevrilmişse o sis yansa bence mantıklı .. :) ama kafam işde o kadarına eriyor gerisi bu işden anlayan birilerinin elinde :)

tarihinde Erkan Razi tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

ürün güzel bir şeye benziyor da ne bir doğru dürüst açıklama ne de fiyat bilgisi mevcut. firmayla iletişim kurularak uygulanabilir...viraj dönüşleri önemli değil o kadar da ön park sensörlerini kontrol özelliği işime yarar.

İletiyi paylaş

Erkan Razi    1
Erkan Razi

ben araştırdım gün içinde sistem canbus lı araçlarda çalışıyormuş her araçdada değil toyota corolla avensis falan..

o park sensörü kontrolü falan zaten valeo beep and keeper modelinde var.. hemde daha iyisi....

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Dönüşleri nasıl okudu ki ?

İletiyi paylaş

Kerem Demir    0
Kerem Demir

Merhaba arkadaşlar, abilerim

konuyla ilgili birkaç yapma girşimim oldu, fakat yaptığım devre fazla karışık olduğu için sonuç hüsran

1-2 model düşündüm ama yapamadım., işin kötü yanı yapmaktan vazgeçmek üzereyim elektrik elektronik okumadım ama devreler vb. uğraşmayı seviyorum. sadece paylaşmak istedim.

İletiyi paylaş

Emir Otluoğlu    1
Emir Otluoğlu

Bu sistemin basit bir kopyası ABD'de 6 ay boyunca kullandığım fotoğraftaki Mercury Villager aracımda mevcuttu.

NWDh38Z.jpg

Ön farın yanında yer alan beyaz farın üst tarafı parklar, alt tarafı sinyallerdi. Park ampülleri alıştığımızdan farklı olarak fren ampulleri gibi çift kademe yanıyordu. Far açıkken sinyal verildiği zaman sinyal verilen tarafın ışığı daha güçlü yanıp dönülecek tarafı aydınlatıyor, flaşörler açıldığında çalışmıyordu. Özellikle aydınlatmanın az olduğu yerlerde oldukça faydalıydı.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap