• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

LHD (Left Hand Drive) - RHD (Right Hand Drive) nedir ?

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

LHD-RHD ayrımında şunu netleştirmek lazım.

Trafik mi ? Direksiyon mu ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Right-_and_left-hand_traffic Linkinden alıntı yapıyorum :

Universally each country specifies a uniform road traffic flow: left-hand traffic (LHT) in which traffic keeps to the left side of the road, or right-hand traffic (RHT) in which traffic keeps to the right.

Vehicles are usually manufactured in left-hand drive (LHD) and right-hand drive (RHD) configurations, referring to the placement of the driving seat and controls within the vehicle.

Typically, the placement of the steering wheel is opposite to the rule of the road: LHT countries use RHD vehicles, and RHT countries use LHD vehicles. This is so that the driver's line of sight is as long as possible down the road past leading vehicles, an important consideration for overtaking (passing) manœuvres.

Metnin tercümesi yaklaşık olarak şöyle :

Her ülkenin kendi trafik akışının iki şekli vardır : LHT (Left Hand Traffic-Soldan Trafik) trafiğin soldan aktığı, RHT (Right Hand Traffic-Sağdan Trafik) trafiğin sağdan aktığı düzendir.

Araçlar şöför koltuğu ve kontrol paneli düzenine göre LHD (Left Hand Drive-Soldan Sürüş) ya da RHD (Right Hand Drive-Sağdan Sürüş) olarak üretilirler.

Tipik olarak direksiyonun yeri yol yönünün tersidir. LHT ülkeleri RHD araçlar kullanır, RHT ülkeleri LHD araçları kullanır. Böylece sürücünün görüşü yolun her iki yönüne de hakim şekildedir.

Dolayısıyla Türkiye trafiği RHT düzenindedir, araçları ise LHD'dir.

Biz farla ilgili durumları konuşurken direksiyon pozisyonu değil, trafiğin pozisyonunu kriter olarak kullanmalıyız, kesilme çizgisi de trafiğin akışına göre düzenlenir. Direksiyonun yerine göre yorum yaparsak karışıklığa neden olur, Kıbrıs örneğinde ise her iki direksiyondan araçlar da var dolayısıyla trafiğin yönü esas alınmalı.

İletiyi paylaş


Link to post
Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

LHD soldan akan trafik, RHD sağdan akan trafiktir. http://tr.wikipedia....dan_akan_trafik

Bi-xenon uygulanması daha iyi olur ancak D1S farın arkası yeteri kadar derin değilse sorun çıkarabilir, D2S bi-xenon daha kolay olacaktır.

İngiltere'den bir site buldum. LHD adı altında, soldan direksiyonlu araçları satıyorlar. :unknw:

www.my-lhd.co.uk

İletiyi paylaş


Link to post
Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

"Cyprus

A former British colony, Cyprus drives on the left, and cars sold locally are right hand drive... However, there is a sizable number of left-hand drive vehicles in the occupied areas which were imported from Turkey in the 1980s."

Aklım iyice karıştı. Aracın teknik kılavuzuna bakarken, RHD/LHD arasında tereddütte kalıyorum. :(

Burada da Kıbrıs Adası'nda trafiğin soldan akıp(LHT), RHD araçların kullanıldığını, zamanında da Türkiye'den hatırı sayılır miktarda LHD araç ithal edildiği söylemiş. :unknw:

İletiyi paylaş


Link to post
Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Bir de şöyle bir desen fotoğrafı buldum. :)

ece.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Turgut Oturmaz    52
Turgut Oturmaz

Evet sanırım dediğiniz gibi, biz RHT-LHD oluyoruz. Yurtdışından birşey alırken LHD olanı seçmemiz gerekiyor.

Bu da benim farımdan çıkardığım Koito H7'lere ait bir kare: :)

lhd.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Adem Türkmenoğlu    3
Adem Türkmenoğlu

Direksiyon konusuna bağlı olarak

http://www.starkibri...p?haberID=16132

Soldan yani bizim ülkemizde olan araçlar için, kıbrıs ta ve uygulanan ülkelerde araç üzerinde bu tip uyarılar mecbur.

tarihinde Adem Türkmenoğlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Evet sanırım dediğiniz gibi, biz RHT-LHD oluyoruz. Yurtdışından birşey alırken LHD olanı seçmemiz gerekiyor.

Bu da benim farımdan çıkardığım Koito H7'lere ait bir kare: :)

Görünürde öyle ama tam olarak öyle değil. Parça ya da benzeri şeylerde direksiyon değil yolun akışına göre seçim yapılmalı. Bence LHD diye satılan farın aslında LHT (İngiltere) çıkma ihtimali çok yüksek. Bence çoğunlukla yanlış yorumlanıyor. Yani aslında trafik kastediliyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Adem Türkmenoğlu    3
Adem Türkmenoğlu

Far anahtarı aldım Focus için ingiltereden , sadece ön görünümde değişiklik varmış gibi görünsede bağlantı soketleri ve yerindede değişiklik olduğundan kullanamadım.

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap