• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Fatih Özbaş

Uzun-kısa ampulleri birleştirmek

Recommended Posts

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Aracımın eski farları H7 - H1 halojendi. yani uzun ve kısalar ayrı ayrı yanıyordu. Mercek uygulamasından sonra şu an: D2S (kısalar) H1 Uzunlar. Benim yapmak istediğim ise OEM xenon kit alıp D1S ampul tutucusu ile gen5 D1s Kiti kısa ve uzunlarda aynı kullanmak (H4 halojen fara mercek takılmış gibi) aracımın mevcut uzunlarına ise H1 led ampullerden takıp kullanacağım. (boş kalmasın diye) bunun için nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor? teşekkürler...

Ayrıca aracın H1 uzunlarını neden iptal etmek istiyorsun derseniz, zaten bixenon yanında hiç bir işe yaramıyor. uzun reflektörlerinin birisi yere birisi havaya bakıyor. (bir türlü düzeltemedim, düzelttiysem de eski haline döndü zamanla) ben de sadece hızlı yanıp söndüğü için göstermelik H1 SMD ledlerden takacağım oralara...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Aracımın eski farları H7 - H1 halojendi. yani uzun ve kısalar ayrı ayrı yanıyordu. Mercek uygulamasından sonra şu an: D2S (kısalar) H1 Uzunlar. Benim yapmak istediğim ise OEM xenon kit alıp D1S ampul tutucusu ile gen5 D1s Kiti kısa ve uzunlarda aynı kullanmak (H4 halojen fara mercek takılmış gibi) aracımın mevcut uzunlarına ise H1 led ampullerden takıp kullanacağım. (boş kalmasın diye) bunun için nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor? teşekkürler...

Ayrıca aracın H1 uzunlarını neden iptal etmek istiyorsun derseniz, zaten bixenon yanında hiç bir işe yaramıyor. uzun reflektörlerinin birisi yere birisi havaya bakıyor. (bir türlü düzeltemedim, düzelttiysem de eski haline döndü zamanla) ben de sadece hızlı yanıp söndüğü için göstermelik H1 SMD ledlerden takacağım oralara...

Farlarda bi-xenon mercek var ama D2S xenon kitle kullanıyorsun,mevcut kiti D1S kitle değiştirip farlar kapalı ikende sorunsuz selektör atmak için böyle bir değişiklik yapacaksın,doğru mu anladım?

H1 led lamblar DRL olarakta kullanılabilir yada o şekilde bırakıp selektörde yaptırabilirsin...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Mahmut kardeşim... tam olarak istediğim şeyi %100 anlattın. çok teşekkür ederim. uzunları dediğin gibi DRL olarak kullanmak aklıma gelmemişti çok iyi fikir :)

evet bunu nasıl yapacağım? uzunlardan zaten 1adet + ve - kablo bixenon mercek perdesi için paralel çekilmiş durumda. D1S kiti de ateşleyebilmek için aynısını mı çekeceğiz? tekrar teşekkürler.

İletiyi paylaş

Mustafa Tüfekçi    9
Mustafa Tüfekçi

far içi tesisatından h1 uzunlara giden kablo kesilip bi xenon perdesine bağlanacak sadece. sigorta paneleindeki kısa-uzun far röleleri arasına bir diyot koyulup selektör esnasında kısa farlarında yanması sağlanacak. en basiti bu :p yani ben öyle yapmıştım h4 fardan bi xenona geçerken. tabi ben h1 uzunları iptal etmemiştim sizde sadece o yapılacak.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Bektaş ın çizimini buldum Fatih kardeşim,bu senin istediğin uygulama için,uzunlara takacağın led lamba yıda ister uzunlardan paralel al selektöre yardımcı olsun istersen de led DRL olarak kullan,bu tamamen senin tasarrufun... ;)

Made by Bektaş TALAY :uuuw:

post-4009-0-82960300-1335565034.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

doğru yaaaa ben bunu daha önce görmüştüm fakat unutmuşum... :) arkadaşlar çok teşekkür ederim hepinize...

İletiyi paylaş

Can Ayaslan    35
Can Ayaslan

Merhabalar, ben de halojen uzunu iptal edicem fakat aklıma takılan bir konu var. Kısalar yanarken selektor yapınca perde kalkacak onda bir sorun yok fakat kısalar yanmıyorken selektor yapınca sadece perde hareketi olacak. Araya diyot koyunca bu sorunu gidermis oluyoruz tamam ama bu sefer de kısalar yanarken selektor yaptığımda balasta fazladan voltaj gitmez mi ? Aydınlatırsanız sevinirim :)

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.848
Selçuk Keleş

Merhabalar, ben de halojen uzunu iptal edicem fakat aklıma takılan bir konu var. Kısalar yanarken selektor yapınca perde kalkacak onda bir sorun yok fakat kısalar yanmıyorken selektor yapınca sadece perde hareketi olacak. Araya diyot koyunca bu sorunu gidermis oluyoruz tamam ama bu sefer de kısalar yanarken selektor yaptığımda balasta fazladan voltaj gitmez mi ? Aydınlatırsanız sevinirim :)

O durumda zaten bi-xenon da yanacak + halojen uzunlarla birlikte. Uzunu iptal edersen sadece bi-xenon yanacak.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Diyot sadece uzun ve kısalar aynı anda yansın diye ekleniyor.Sen uzunları iptal edeceğin için diyot mecburen yine konulacak ama hali ile uzun ampulü olmayacağı için ampul yerine xenon devreye girecek kısaca halojen ampulün akımını balast üstlenecek.Uzun hüzme kablosunu perde motoruna paralel bağlayacaksın işlem bitecek.Sen diodu far rolelerinin tetik uçlarına bağla daha sağlam işlem olur.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan    35
Can Ayaslan

Teşekkürler haftaya yapıyorum montajı kısmetse, tekrar iletişime geçerim :)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Mevcut hatta paralel elektrik verilmesi voltajı artırmaz. Ancak sizin yapacağınız uygulamada balasta ikinci bir elektrik girmeyecek.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan    35
Can Ayaslan

Diyotu nereye baglamam gerek tam olarak ?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Kısa ve uzun far rölelerini bulacaksınız.. uzun far rölesinin çıkış pininden kısa far rölesi tetik pinine 1N4001 gibi bir diyot bağlamalısınız...

image023.jpg

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Yasin Ön    5
Yasin Ön
On 25.11.2013 at 23:10, Mehmet Özyürek yazdı:

Kısa ve uzun far rölelerini bulacaksınız.. uzun far rölesinin çıkış pininden kısa far rölesi tetik pinine 1N4001 gibi bir diyot bağlamalısınız...

image023.jpg

Mehmet hocam far roleleri focus 2.5 da nerededir. Rölelerin sesi yolcu koltuğunun ordaki sigorta kutusundan geliyor ama sigortalar gibi sökülüp takılabilir değil. Sigorta kutusunun içinde kalıyor. Sigorta kutusunu açmak mümkün mü? Zarar verme riskim varmı?

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş

Ben far rölelerine değil de far soketinin oraya bağlamıştım yıllarca sorunsuz kullandım...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.653
Mahmut Akbulut

Far soketi uygulama için daha kolay olmaz mı ?

İletiyi paylaş

Yasin Ön    5
Yasin Ön

Voltaj/Amper fazla olacağından sıkıntı olur diye düşündüm. Uzunların çıkışından kısaların tetiklemesine diyot atıcaktım. Far soketinde nasıl bir diyot kullanmalıyım? 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker
11 saat önce, Yasin Ön yazdı:

Uzundan kısaya direkt bağlarsan uzunların sigortası atar.Ya sigortayı 2 katına çıkaracaksın buda normalde çok sağlıklı olmaz.Sellektörde sıkıntı değil ama uzunlara alınca olmaz.

Roleye tetik alacaksan dioda gerek yok.

Tam olarak ne yapmak istiyorsan role konusunu incelemeni tavsiye ederim.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yasin Ön    5
Yasin Ön

Oktay abi role konusunda pek bilgim yok. Yanlışım varsa affedin lütfen. Aracın sigorta kutusuna giremediğime göre far soketindeki kablolara röle takacağımı düşünüyorum (Farı açmak istemiyorum). Mehmet abinin konuya baktım ama resimlerin çoğu gitmiş. Yazılara göre de 201.003.001 numaralı röleyi kullanacağımı algıladım.(http://elo.com.tr/resimler/product_cat/pdf/10mini-rolelerpdf_ba2f6.pdf) Far soketinin kablosundan uzunların (+)sı kısaların (+)sı ve şaseyi bulabileceğimi düşünüyorum. Hangi röleyi(4/5 pinli) nasıl bağlayacağımı tarif eder misin?

Adsız.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

F 2.5 da sanırım role yok,eminde değilim.Şimdiye kadar bende baglantıyı bu şekilde söyledim ama hiç bir şekilde role var diyeni okumadım. 

Resimler linkte duruyor,sıkıntı göremedim.İstediğin bağlantı bu şekilde ben anlatsam inan anlamazsın.Şema çizeyim desem yetenegim yok.Hazır Arkadaşlarımız uğraşmış ,son derece basit anlatılmış.H4 soket seni yanılmasın baglantı şekli aynen bire bir aynıdır.

2.5 farında uzun ve kısa,park,sinyal  de şase aynı hattadır.Artı uçları bulman zor olmaz.

DGY0y2j.jpg ilk şema 

İletiyi paylaş

Yasin Ön    5
Yasin Ön

Anladım abi. Aküden hat alıp uzun ve kısayı röle üzerinden tetiklemek için kullanıyoruz. Ben aracın orjinal kablolarını kesmeden birşey yapabilirmiyim diye düşündüm ama kesip biçmek gerekiyor. Peki uzundan kısaya direk 6amper diyot atıp h1uzun ampülleri söksem, yani uzunları sadece perdeyip kaldırmak için kullansam yine sigortayı yükseltmem gerekir mi? Sağlıklı olur mu?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Ampulü sökersen sigorta yükseltmeye gerek kalmaz.Halojen uzunu kullanmamış olursun.Hepsi bu.

Ampulü sökersen Diodu bağlamalısın

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yasin Ön    5
Yasin Ön

Araç üzerindeki tesisatı kesmemek için röle takmayı düşünmüyorum. Uzun ampülleri söküp diyot takıp sadece bi-xenon kullanacağım. Diyot işi daha kolay olacak. Diyotu da kablo ek aparatıyla takarak kabloları kesmeden hallederim. Çok teşekkür ederim Oktay abi. Allah razı olsun.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap