Oktay Toker

Fiat Linea angel halka ve led park

Recommended Posts

Oktay Toker

Linea mercek montajından sonra angel halka kararı verdik ve önce beyaz ve turuncu yapmıştım sonra beyaz ledleri iptal ettim ve turuncu halkayı daha güçlü hale getirerek,her halka için 18 smd ledden 6 şarlı seri olmak üzere 3 gurupta paralel baglantı ile işlemi bitirdim.Sinyal bölümün üzerindeki şeffaf parçanın her ayagının altına turuncu mantar led yerleştirdim.Sonra tek fardaki ledlerin hepsini paralel baglayarak araç açlışır durumda iken 11.90volt olacak şekilde direnç değerini belirledim ve montajı bitirdim.

İlk önce sinyal üzerindeki parçanın led yerleşimini bitirdim.6 seri turuncu mantar led kullanıldı.

7.jpg

6.jpg

Led halkaların bitmiş hali.

12.jpg

Angel halkalar için jaluzi perde açma kapama için yapılmış çubuk.İçi boş smd ledler rahatca içine yerleşiyor.Kıvrım için fırında ısıttıktan sonra gerekli boyutta bir parça etrafında kıvırdım ve sonra bu şekilde keserek ve tırtık açarak işlemi halletim.

32.jpg

34.jpg

Ledleri yerleştirince tırtıklı bölümün altını aliminyum bant ile kapattım.

33.jpg

Hepsinin bitmiş hali.

13.jpg

İlk test.

14.jpg

Far üzerindeki duruşu.

15.jpg

Araç montajından sonraki akşam görüntüsü.

Yaklaşık 7 metreden araç çalışmaz iken yanış hali.Araç çalışında tam kıvamında yanıyor.

18.jpg

19.jpg

Yandan görünüşü.

20.jpg

İletiyi paylaş

Musa Can Koca

Resimlerden pek bişey anlaşılmıyor ama güzel olmuşa benziyor,alacak arkadaş güle güle kullansın

İletiyi paylaş

Erkan Uludağ

Ellerine sağlık Oktay ustam...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Oktay abi herşey çok güzel ama en acil tarafından dijital de olsa bir fotoğraf makinası şart abi :good1:

İletiyi paylaş

Erkan Uludağ

Oktay abi herşey çok güzel ama en acil tarafından dijital de olsa bir fotoğraf makinası şart abi :good1:

+1

Cepten çektiği için görüntü bozuk çıkıyor,buda göz yanılgısı oluşturuyor konuya bakanlarda...:)

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Teşekkür ederim.Durumum biraz düzelsin ilk alacagım cihazlardan birisi foto makinası. :good1:

İletiyi paylaş

Erkut Uysal

Abi eline emeğine sağlık çok güzel olmuş... :):flowers:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Uygulama güzel olmuş. Ancak şunu belirtmeliyim, park veya gündüz lambasının rengi beyaz olmalıdır, bunların dışındaki renklere yasal olarak izin verilmez. Bu konuya dikkat etmek lazım.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Şunun aynısı olsun istekleri şart koşulması nedeniyle yapılıyor.

İletiyi paylaş

Kaan Gönen

Oktay bey ellerinize sağlık bende linea sahibiyim ve bayıldım.Birde angel far ı nerden aldığınızı sorabilirmiyim bende taktırmak istiyorum fakat lineaya ait bulamadım.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Oktay bey ellerinize sağlık bende linea sahibiyim ve bayıldım.Birde angel far ı nerden aldığınızı sorabilirmiyim bende taktırmak istiyorum fakat lineaya ait bulamadım.

Kaan bey o farlar bi-xenon uygulaması yapılmış orjinal farlar,angel değil ;)

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Kaan bey teşekkür ederim.Konuyu baştan inceleyebilirseniz sorunuzun yanıtını detaylı olarak resimleriyle beraber ögrenebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Samet Daş

çok güzel çalışma abi. ellerine sağlık. angelleri kendin yapmışsın sanıyorum. birşey sormak istiyorum. angel çember formunda değil de yeni audilerde ki gibi farklı formlarda oluşturulunca ışık kalitesi düşer mi? bende ki pleksiler çabuk bozuldu şekil verirken.

İletiyi paylaş

Samet Daş

Sayılır abi. biraz daha extreme şekiller düşünüyordum. sanırım mümkün. sen çubukların içine tamamen led dizimi yapmışsın fotoğraflardan anladığım kadarıyla. başına ve sonuna led koymak pek senin aldığın sonucu alamayacağımızı gösteriyor sanki. bu arada çok güzel çalışma .saygıyla eğiliyorum. :uuuw:

İletiyi paylaş

Oktay Toker

2 başa led koymak işe hiç yaramıyor.Yaraması için Bmw angel halkası gibi halka lazım adamlar harika yapmışlar.Bu yaptıgım işlemi bir çok şekle dönüştürülerek yapılabiliyor.Sadece bu şeffaf boruya egim verirken önceden istediğiniz bir şeklin bu parçanın içine oturup rahatca şekil vereceginiz bir kalıp yapmanız şart yoksa sonuç başarısız oluyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Melih Emir

Oktay bey güzel çalışma olmuş , aynı çalışmayı fiat için ben yapmaktayım ama mercek yerleştirme konusunda sıkıntılar (w25) var o kadar öne koyunca testlerde lens üzerinde delik açılıyor ve termal testlerden geçmiyor yapılacak değişikliklerle birlikte proje bedeli 1 milyonun üzerinde bilgi amaçlı yazmak istedim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Kolaylık diliyorum.Sizin işiniz zor tek kullanıcıya yapmıyorsunuz dünyaya yaptıgınız için haliyle en sağlıklısını yapmak üretmek şart.Bunun içinde tabiki kullanılacak parçalara en son haddeye kadar test yapmak gerekiyor bu şartları az çok geçmiş işlerimde asgeri amaçlı şartlar için oldukca yaptık sizi anlıyabiliyorum.

İletiyi paylaş

Samet Daş

2 başa led koymak işe hiç yaramıyor.Yaraması için Bmw angel halkası gibi halka lazım adamlar harika yapmışlar.Bu yaptıgım işlemi bir çok şekle dönüştürülerek yapılabiliyor.Sadece bu şeffaf boruya egim verirken önceden istediğiniz bir şeklin bu parçanın içine oturup rahatca şekil vereceginiz bir kalıp yapmanız şart yoksa sonuç başarısız oluyor.

http://www.geceucusu.com/topic/5393-audi-a3-hb-2-renkli-angel-ve-tampon-alti-guzduz-fari/

Oktay Abi şeffaf boru derken... nerelerde buluruz bunu? ledler ne cins ve neyin üzerinde pek anlayamadık resimlerden. kalıp konusunda da soğuk bakır kablo iş görür mü? kalıpta sıcak mı olmalıdır? saygılar.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Jaluzi perde setlerinin perdeyi açma kapama aracı olarak kullanılan bir parça.Bu perde sistemlerini yapan firmalarda bulunuyor.Ledler smd30xx cinsi yani şerit ledlerdekilerden.Ledleri genelde kendi halinde dizmeye çalışıyorum fakat çift renk olunca muhakkak alt kısma bir parça yapmak gerek buda aratık yapan kişinin (yanlış anlaşılmasın)becerisine orantılı bir durum.Kalıp yuvarlak angellar için zor degil kavanoz veya sürahi altı yeterli olabiliyor önemli olan istenilen boyuta çapa uygun yuvarlak nesne bulmak.Düz çizgide yapılacak egimli işlemler için kalıp lazım buda L tipinde bişiler olması lazım tabi önce bu L kalıbı hazırlayıp istenilen şekil verildikten sonra pleksi plastik boru parça ısınınca hemen bu kısma yerleştirip şekil verilsin ve sogusun.Kalıp sıcak olmayacak sadece ısıtılan pleksi parçaya şekil vermek için üzerine oturtulacak şekilde olması gerekiyor.

İletiyi paylaş

Samet Daş

Jaluzi perde setlerinin perdeyi açma kapama aracı olarak kullanılan bir parça.Bu perde sistemlerini yapan firmalarda bulunuyor.Ledler smd30xx cinsi yani şerit ledlerdekilerden.Ledleri genelde kendi halinde dizmeye çalışıyorum fakat çift renk olunca muhakkak alt kısma bir parça yapmak gerek buda aratık yapan kişinin (yanlış anlaşılmasın)becerisine orantılı bir durum.Kalıp yuvarlak angellar için zor degil kavanoz veya sürahi altı yeterli olabiliyor önemli olan istenilen boyuta çapa uygun yuvarlak nesne bulmak.Düz çizgide yapılacak egimli işlemler için kalıp lazım buda L tipinde bişiler olması lazım tabi önce bu L kalıbı hazırlayıp istenilen şekil verildikten sonra pleksi plastik boru parça ısınınca hemen bu kısma yerleştirip şekil verilsin ve sogusun.Kalıp sıcak olmayacak sadece ısıtılan pleksi parçaya şekil vermek için üzerine oturtulacak şekilde olması gerekiyor.

abi o jaluzi zımbırtısından almıştım.(hanım perdeci) işe yaramaz diye bi kenara atmıştım. işe yarıyormus demek ki. en kısa vakitte deneyeceğim. teşekkür ederim. :good1:

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Yanlız içi boş olanlardan olacak,birde içi dolu olanları var ama agırlıklı olarak 6 genli içi boş olan satılıyor. :good1:

İletiyi paylaş

Samet Daş

smd30xx türde led bulamadım ben :unknw: . şerit led alıp sökecek miyiz? nasıl olcek çözemedim. :blush: internette arama yaptığımda da smd 30xx diye bir cins çıkmadı :(

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

smd30xx türde led bulamadım ben :unknw: . şerit led alıp sökecek miyiz? nasıl olcek çözemedim. :blush: internette arama yaptığımda da smd 30xx diye bir cins çıkmadı :(

SMD 3014 ve SMD 3020 diye aramalısın,30XX diye led yok zaten.Oktay abi 3014 kullanıyor olabilir...

post-4834-0-71797000-1354623338.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Şerit ledlerdekileri kenarlarından kesip kullanabilirsin ben öyle yapıyorum havya vurupta sökmeye uğraşma bozulabiliyor.35xx yazacaktım yanlış olmuş ama 30xx seriside daha iyi olur.

Led lcd lerden genelde bu iki 30xx serisi led kullanılıyor bende onlardan kullanıyorum.

xx serinin diger modellerine göre senin seçimin için.

İletiyi paylaş