• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ufuk Kaya

VW Polo 6R (2010-) bi-xenon far - mercek montajı

Recommended Posts

Oğuz Çevik    8
Oğuz Çevik
7 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Bence farda başka bir plan düşünme bozma derim.:yes: Sinyali uzak mesafede çekseymişin daha iyi anlatırdı.Lens çok iyi oldu,ışık çok ideal olmuş.Park ışığıda baya iyi ışıkta olmuş gündüz çok iyi belli oluyor.Videoları birleştirseymişsin iyi olurmuş.

Tekrardan iyi günlerde kullanmanı diliyorum.

Teşekkür ederim. Sizin de ellerinize sağlık.

İletiyi paylaş

Ahmet Oğul    1
Ahmet Oğul
gönderildi (düzenlendi)

merhaba polo 6r hakkaten çok zormuş far camını açmak için  uğraştım fakat olmadı  şu an da far buhar  yapıyor çözümü ne olabilir

tarihinde Ahmet Oğul tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    280
Erkan Kahya

Bi şekilde açılıp tekrar silikonlanması lazım ufacık yerden alsa yine buhar yapacak.

İletiyi paylaş

Ahmet Oğul    1
Ahmet Oğul

o zaman keserek açıp mercek takıcaz  başka yolu yok 

İletiyi paylaş

Erkan Kahya    280
Erkan Kahya

Keserek açsanda yine kapak birleşimini iyice silikonlamak gerek. Açılma ihtimali yok mu? Isıtarak açılması lazım.

İletiyi paylaş

Ahmet Oğul    1
Ahmet Oğul

3-4 saat uğraştım ısıtarak  üst kısmını biraz açtık ama cam kısmı açılmıyor silikon erimiyor 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Hella far maalesef yumuşamayan silikon ile kapatılmış cam yuvası ile yapılmış olan bir yapıya sahip.Silikon ısı ile çok yüksek derecede yumuşuyor lakin plastikte daha önce eriyip parçalanıyor.

Kesmenizi asla tavsiye etmem.Kesilirse kesilen kısımlar mutlaka plastik ile yeniden kapatılmalı.Silikon asla işe yaramıyor bir müddet sonra plastiği bırakıyor.

Camı ayırmak için sabır ile ısıtıp tornovida ile ayırma ile adım adım gidilecek.Önce üst yanak.sonra camın altındaki yanaktan ayrılacak.Cam çıktıktan sonra üst yanak ısıtlıp yeniden düzleştirilecek.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Ahmet Oğul    1
Ahmet Oğul

Hoşbulduk Oktay abi 

gerçekten çok zor bir kaç arkadaşımın arabasına yaptık 10 dk ısıtınca açılıyor fakat bu farlar zulüm inş vazgeçmem dediğiniz gibi yaparım mutlu sona ulaşırım farım şu an bu halde ve çok mutsuzum

IMG_1417.JPG

İletiyi paylaş

Oğuz Çevik    8
Oğuz Çevik
6 saat önce, Ahmet Oğul yazdı:

Hoşbulduk Oktay abi 

gerçekten çok zor bir kaç arkadaşımın arabasına yaptık 10 dk ısıtınca açılıyor fakat bu farlar zulüm inş vazgeçmem dediğiniz gibi yaparım mutlu sona ulaşırım farım şu an bu halde ve çok mutsuzum

IMG_1417.JPG

Merhaba ben kendim açtım, dış plastiği yumuşatıp esnetebilirsin daha sonra tekrar ısıtınca düzeliyor. Yalnız bu far çok dar iç yapı olarak özellikle d1s soket kablosu yükseklik ayar motoruna falan değiyor el yatkınlığı vs işe yaramıyor tecrübe lazım bu fara.

Ben toplam 3 günde açtım iki farı. Çift tornavidayla yavaş yavaş ilerleyerek.

İletiyi paylaş

Ahmet Oğul    1
Ahmet Oğul

bu olursa eğer 6. mercek montajım olacak  fakat epey uğraştıracağa benziyor h1 mercek kullanıcam  inş

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

H1 mercek için harcayacağın zamana,emegine çok çok yazık.Tabi karar sizin kolay gelsin.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Ahmet Oğul    1
Ahmet Oğul

neden peki oktay abi yazık eski aracımda kullandım 1 yıl çok memnundum hala da sattığım arkadaşım kullanıyor çok memnun 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Holajen yapı.Mercek olması ışığın biraz daha hamojen olması.Ha siz yan sanayi xenonla kullanıyorsanız çok sıkıntılı olsada ışık gücü farkı ile iyi geliyor.

O kadar emeğe oem bi-xenon mercek kullanmanız ve xenon kullanılacaksa en azından d2s xenon kullanırsınız.Emeginiz zai olmaz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.725
Selçuk Keleş

H tipi halojen mercekler halojen ampulün 1500 lümenlik gücüne göre tasarlanıyor. Menzil 60-100 mt. arası olacağından dağılım buna göre tasarlanıyor. Xenonda ise 3200 lümen güç, 150 metreye (hatta daha da fazla) uzanan menzil olacağından dağılım da ona göre tasarlanıyor.
Yani halojen merceğe xenon ampul koyduğun zaman, ilk başta daha parlak ışık seni mutlu ediyor ama ne enine ne de boyuna menzil çok da artmadığından ilerde yetersiz görünmeye başlıyor.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oğuz Çevik    8
Oğuz Çevik

Dün fark ettiğim bir sorun var.

Farlar kapandı ve yanmamaya başladı. Sigorta atmıştır diye düşündüm açtım sigorta sağlamdı. Sonra bir süre sonra yanmaya başladı tekrar. Akşam tekrar arabayla dolaşırken farlar yanıp sönmeye başladı. Sonra bende arabayı kenara çekip tesisatı kurcalamaya başladım. Tesisatla alakası yok heryeri eğip büktüm ama sönmüyor. İşin ilginci ikisi birden gidiyor farların. Acaba sigorta da bişey mi var bana sağlam gözüküp beni mi kandırıyor?

Farlarda aküden beslemeli röleli tertibat var.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.725
Selçuk Keleş
Bir saat önce, Oğuz Çevik yazdı:

Dün fark ettiğim bir sorun var.

Farlar kapandı ve yanmamaya başladı. Sigorta atmıştır diye düşündüm açtım sigorta sağlamdı. Sonra bir süre sonra yanmaya başladı tekrar. Akşam tekrar arabayla dolaşırken farlar yanıp sönmeye başladı. Sonra bende arabayı kenara çekip tesisatı kurcalamaya başladım. Tesisatla alakası yok heryeri eğip büktüm ama sönmüyor. İşin ilginci ikisi birden gidiyor farların. Acaba sigorta da bişey mi var bana sağlam gözüküp beni mi kandırıyor?

Farlarda aküden beslemeli röleli tertibat var.

Otomatik far sensörü var mı ? Belki bundandır.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Far anahatarı auto konumundan bir müddet normal konumda kullan sonuç belli olacaktır.Auto konumda hava şartlarına baglı olarak yani hava açık kapalı süreleri sık sık değişen dönemlerdeyiz sensör belki yanılmalar yapıyor olabilir.

İletiyi paylaş

Oğuz Çevik    8
Oğuz Çevik

Far sensörü ile alakası yok kısalara alıyorum yine aynı şeyi yapıyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Kısa far konumundada aynı sorun varsa bahsettiğin gibi ya sigortada sıkıntı var yada her iki fardan gelen kabloların birleşim noktası il akü baglantı kısmında sorun var.Her iki farda ya ana voltaj anlık kesiliyor yada rolelere tetik aynı anda kesiliyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oğuz Çevik    8
Oğuz Çevik

Bulmaya çalışıyorum nedir diye. Aküden elektrik aldığım yeri vs diğer tesisatı kontrol ettim oralarla oynayınca kesilmiyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Oynadığında temas iyileşiyorda olabilir.Kararsız bir durum mevcut.Sabırla uğraşı şart sinir bozucu durum olsada farları kapattığı anda ve egerki müsait bir yerde olursa hiç bir şeye dokunmadan kenara çekip bu yaptığın işlemleri yapman lazım.Başka türlü ortaya çıkacak bir sorun gibi görünmüyor.

İletiyi paylaş

Hazar Erulusoy    105
Hazar Erulusoy

Balast ile ampulün bağlantı soketleri ve roleye tetik aldığınız kısa far ucunu kontrol etmekte fayda var.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oğuz Çevik    8
Oğuz Çevik

Akşam 2 saat civarı yol yaptım gece. Herhangi bir kesilme olmadı. Bu sorun başımı ağrıtacak gibi.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Kısa far komutuna alınca yine fallow me far sensörü aktif kalıyor mu?

İletiyi paylaş

Oğuz Çevik    8
Oğuz Çevik
On 04.01.2018 at 14:49, Oktay Toker yazdı:

Kısa far komutuna alınca yine fallow me far sensörü aktif kalıyor mu?

Oktay abi follow ve coming özeliklerini kapattım uzun süredir kullanılmıyor. Çok hoşuma gittiği için uzun süre kullandım o şekilde farlarda efsane aydınlatınca insan dayanamıyor :D ama akümü zayıflattı. Sonra iptal ettim onları.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap