• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Çağrı Sucu

Şerit led için adaptör tavsiyesi

Recommended Posts

Çağrı Sucu    12
Çağrı Sucu

forumda arama yaptım ama benzer konu bulamadım, daha önce konuşulduysa özür dilerim.

bu zamana kadar normal ampulü led'e çevirme işlemleri yapmıştım, artık ilk defa sıfırdan led sistemi kuracağım, yardım isteyecektim :)

arka kısmı beyaz pleksiden vitrin yaptırdım, pleksiyle en arka zeminin arasında da 9-10cm boşluk var. bu bölüme aydınlatma yapmak istiyorum

bu arka plan için 5,5metre (yuvarlak 6-7 metre diyelim) tek çip beyaz renk şerit led kullanacağım.

onun haricinde eski vitrinimden kalma 3 adet led spot var. boş durmasın diye bunları da tavandan bağlayıp araçların üstünü aydınlatmayı düşünüyorum.

spotlar direk 220'ye bağlanabiliyor, etiketinde 0,4W yazıyor. fotoğraftaki ürün;

IMG_1373.jpg

Kısaca sorularım;

- 6-7metre şerit led ve fotodaki 3 adet spot led için kaç wattlık adaptör almalıyım?

- spotları 220'den mi besleyim yoksa trafoyu iptal edip adaptörden mi besleyim?

- metal kasalı ile plastik kasalı adaptörlerden hangisini tavsiye edersiniz?

vitrinimden bir görünüm :)

379442_10150510126064711_699934710_8727000_853554692_n.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Trafo ile uğraşma 8 $ lık her herhangi bir pc power al fanı sökebilirsin eger 24 saat yanacaksa gece biraz rahatsız eder ara sıra yanacaksa dursun. Yıllarca dertsiz kullan.Yada 12volt 4amperlik adaptörler var oda olur.Elde yapmaya ugraşmanda maddi yönden bunların fiyatına ulaşabilir.Kutuydu trafoydu devresiydi uğraşma derim.

15watt trafo yeterli olur 4amper köprü diod 2200mf25volt kondansatör yeterli.Voltaj boşta iken 16volt civarı ölçersin yanılmasın seni bu lindeki baglayınca 12.50veya 12.30 civarında voltaj olur buda kıvamında olur.

Bunu atlamışım.Spot adaptörü sabit akımlıdır sökme kullan.Şerit led içinse 12volt 2 amper adaptör al kullan.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

Hayırlı olsun..

Oktay Abi, 12v 2 amper az olmaz mı, 7 metre tek chip led için? Hele hele bu led 60'lık olursa her metresi yaklaşık 4-6 watt demektir ki toplamda 30-40 watt yapar. :unsure2:

Metal kasalarda iyi de var kötü de, tip tip markaları mevcut yani. Ama siyah plastik kasalı yıldırım marka adaptörler iyidir. Ve ben olsam 10 A'lik Yıldırım marka adaptör alır bağlardım 6-7 metre led için. Spotlara da adaptöre gelen 220'yi bağlarsın olur biter.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Çağrı bey Muhammed kardeşimizin dediği gibi 10A lik power supply yeterli ise bu resimdeki ürün işinizi görecektir.Üzerinde potans mevcut ışık şiddetini ayarlayabiliyorsnuz ;) Fiyatı 30 TL civarında...

switching-power-supply-1.jpg

220V girişli 12V-10A

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Hayırlı olsun..

Oktay Abi, 12v 2 amper az olmaz mı, 7 metre tek chip led için? Hele hele bu led 60'lık olursa her metresi yaklaşık 4-6 watt demektir ki toplamda 30-40 watt yapar. :unsure2:

Metal kasalarda iyi de var kötü de, tip tip markaları mevcut yani. Ama siyah plastik kasalı yıldırım marka adaptörler iyidir. Ve ben olsam 10 A'lik Yıldırım marka adaptör alır bağlardım 6-7 metre led için. Spotlara da adaptöre gelen 220'yi bağlarsın olur biter.

12volt 4 yazacaktım biraz üzerindeki yazımda 12volt 4 amper yazmıştım.Sayı hatası yapmışım.

İletiyi paylaş

Çağrı Sucu    12
Çağrı Sucu

psu işine girmeyim, ısınırsa başıma iş almayım :)

yıldırım'ın 10a için 150w diyor?

30 TL civarı dediğin ürün aklıma yattı gibi abi fiyatıda iyi, link varmı?

birde misal 7m led için hesap yaptık ama ben ilk aşamada 5,5 metre bağlayacağım, devamını ilerde ekleyeceğim şeyler için tolerans olarak ayarlamıştım.

bu durumda adaptörün watt değeri 5,5 metre için yüksek gelirse bir problem olurmu?

tarihinde Çağrı Sucu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

psu işine girmeyim, ısınırsa başıma iş almayım :)

yıldırım'ın 10a için 150w diyor?

30 TL civarı dediğin ürün aklıma yattı gibi abi fiyatıda iyi, link varmı?

birde misal 7m led için hesap yaptık ama ben ilk aşamada 5,5 metre bağlayacağım, devamını ilerde ekleyeceğim şeyler için tolerans olarak ayarlamıştım.

bu durumda adaptörün watt değeri 5,5 metre için yüksek gelirse bir problem olurmu?

Led i istediğiniz metrajda kullanabilirsiniz sorun olmaz,supply i bulunduğunuz ilde led tabelacı veya elektronikçilerden temin edebilirsiniz :)

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

Uzun mesafeli şerit led kullanılacağı vakit, şeridin iki baş tarafından gerilim verin. Şerit üzerinden geçecek akım bölünsün ve şerit fazla akımdan ısınmasın.

Yukarıda görünen Mean well güç kaynakları verim olarak çok iyidir. Çıkış gerilimini 13.5 volt yapın, paralel 12 volt 17 ah ups aküsü bağlayın. Elektrikler gitse dahi kullanırsınız.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Uzun mesafeli şerit led kullanılacağı vakit, şeridin iki baş tarafından gerilim verin. Şerit üzerinden geçecek akım bölünsün ve şerit fazla akımdan ısınmasın.

Yukarıda görünen Mean well güç kaynakları verim olarak çok iyidir. Çıkış gerilimini 13.5 volt yapın, paralel 12 volt 17 ah ups aküsü bağlayın. Elektrikler gitse dahi kullanırsınız.

+1

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

Konu dışı olucak özür dilerim ama R129 süper duruyor :)

İletiyi paylaş

Çağrı Sucu    12
Çağrı Sucu

Led i istediğiniz metrajda kullanabilirsiniz sorun olmaz,supply i bulunduğunuz ilde led tabelacı veya elektronikçilerden temin edebilirsiniz :)

teşekkür ederim abi. bizim elektronikçilerden bişey alınmaz, artık herşeyi hatta direnç vs. ufacık şeyleri bile netten sipariş veriyorum ben :)

led trafosu için 70-80 demişlerdi, 5m tek çip şerit led içinde adamın biri 100tl gibi komik bir rakam söylemişti, dalga geçiyor olmalı :D

fikir için teşekkürler. elektrik sıkıntısı yaşamıyoruz aküye gerek yok ama aslında 220v yerine de düşünülebilir değilmi? hiç prizden kablo çekmeye trafoya vs. uğraşmam?

Konu dışı olucak özür dilerim ama R129 süper duruyor :)

teşekkürler. modeller hakkında bilginiz varmı bilmiyorum ama r129 vitrindeki en ucuz model :)

işin aslı şu, 97 yılında Revell üretimi r129 SL500 almıştı babam bana, o zaman çocuk aklı çok yıpratmışım bu sebepten onu modifiye etmeye karar verdim.

onun yerine de aynısından bulamadım, benimkini modifiye ettiğimi bilen bir arkadaş bunu gösterdi, arabanın orjinal hali bulunsun diye 20 liraya almış bulundum, bir özelliği yok, çoğu oyuncak arabadan bile daha kalitesiz :D

İletiyi paylaş

Ozan Kar    12
Ozan Kar

teşekkür ederim abi. bizim elektronikçilerden bişey alınmaz, artık herşeyi hatta direnç vs. ufacık şeyleri bile netten sipariş veriyorum ben :)

led trafosu için 70-80 demişlerdi, 5m tek çip şerit led içinde adamın biri 100tl gibi komik bir rakam söylemişti, dalga geçiyor olmalı :D

fikir için teşekkürler. elektrik sıkıntısı yaşamıyoruz aküye gerek yok ama aslında 220v yerine de düşünülebilir değilmi? hiç prizden kablo çekmeye trafoya vs. uğraşmam?

teşekkürler. modeller hakkında bilginiz varmı bilmiyorum ama r129 vitrindeki en ucuz model :)

işin aslı şu, 97 yılında Revell üretimi r129 SL500 almıştı babam bana, o zaman çocuk aklı çok yıpratmışım bu sebepten onu modifiye etmeye karar verdim.

onun yerine de aynısından bulamadım, benimkini modifiye ettiğimi bilen bir arkadaş bunu gösterdi, arabanın orjinal hali bulunsun diye 20 liraya almış bulundum, bir özelliği yok, çoğu oyuncak arabadan bile daha kalitesiz :D

Yok hocam ben modelden anlamıyorum :) ilgilenmek isterdim ancak maddiyatı altından kalkabileceğimin çok üzerinde şuan :) ben R129 hayranı olduğum için dikkatimi çekti :)

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Ben 5m 3528 şerit led i 20 TL ye alıyorum Ümraniye'den,power supply nin fiyatı değişken perakende satanların yüksek fiyat vermeleri normal ;)

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap